Şimdi Ara

.Elyapımı Crossover (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
1
Favori
37.462
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: Razorback

Dediklerinizde çok çok haklısınız. Buna ek olarak bu tarz şeylerede çok yatkınımdır, çabuk kaparım...

Kesinlikle işe bir noktadan başlamak istiyorum doğrusu. Ama şuan üniversite son sınıf, tez ve yüksek lisans hazırlıklarından dolayı başımı kaldıramıyorum...

Yazılarda hep yapılması gereken hesaplardan ve deneme yanılmalardan bahsediliyor.. Peki yapılmış olan ve iyi sonuç vermiş olan bir devrenin tüm parçalarını toplayıp birleştirsem, aynı sonucu elde edemezmiyim? yani o testler grafikler filan beni aşar...

Sadece formuller ve hesaplarda yeterli olmuyor bunu dogrulamak icin akustik ortamlarda testler uygulanıyor ve eksikler tekrar gozden geciriliyor. Hazır bir DIY calısmasını kopya edebilirsiniz sonucta piyasada bulunan malzemelerden yapılmıstır ama dogrulugunun kime neye gore oldugunu bilemezsiniz. Orjinal kabinide kopyalamanız imkansız gibi bir sey. Birebir her sey aynı olmalı ki cok zor.
    Burda amacınız ogrenmek olmalı, iyisini yaparım mantıgı size masraftan baska bir sey kazandırmaz. Ureticilerin elinde yuzlerce imkan, arac, muhendis, bilgi birikimi varken sizin bireysel olarak onların cok gerisinde kalacagınız malum. O yuzden amac ogrenmek degilse hazır almak cok daha ucuz ve kestirme yol olacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 5 Mart 2007; 14:16:37 >

• Çok akıllı, çok yerinde bir yazı olmuş... Tavsiye için çok teşekkürler... Zaman bulduğum anda ÖĞRENMEK için size ne yapmam gerektiğini sorup yola çıkıcam...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Razorback

Çok akıllı, çok yerinde bir yazı olmuş... Tavsiye için çok teşekkürler... Zaman bulduğum anda ÖĞRENMEK için size ne yapmam gerektiğini sorup yola çıkıcam...

Once hoparlor nedir, nasıl calısır, cesitleri nelerdir, randımanları birbirlerine gore eksi ve artı yonleri nelerdir, iyi hoparlor nasıl olur vb konulara bakabilirsin. Sonrada kabin tipleri ve nasıl calıstıkları artı eksileri, crossover tipleri nasıl calıstıkları artı eksileri, amplifikator nedir nasıl calısır tipleri, sınıfları vs vs .
    Ses frekans teknigine bir yerden basla gerisi gelir
  • quote:

Orjinalden alıntı: irdal

burda yayımlanan crossoverlar pasif tir. Eğer frekans aralığını ayarlamak istiyorsan aktif crossover kullanmak gerekecek. Eğer yapabilirim diyorsan sana profesyonel bir crossover seması yolluyayım dene belki işine yarar.Saygılarımla...

Eğer yolayabilirsen bana veya foruma atarsan sevinirim. Yani yaparım demiyorum ama yapmayı denerim hiç değilse. Aslında en önemli sorun zaman benim için. Ama yavaş yavaş yaparız artık.
  • @ikarahal

yazdıklarınızı okudum ve sorun benim dinlediğim müzik türünde oldugunu anladım ben rap hiphop disco trance tarzı müzikler dinliyorum heralde bu müzikler elektronik kaynaklı olduğu için farkı anlamıyorum

verdiğin linke şimdi bakıyorum dediğiniz gibi internette neler neler var gece boyu dolasıyom çok ilginç projeler göruyorum arsivlemeye baslıcam yakında sora en kolayından yapmaya baslarım herlade
  • quote:

Orjinalden alıntı: WhyTheyCallMeInsane

http://urun.gittigidiyor.com/3Yollu-Profosyonel-4Ohm-Filitre-Crossover_W0QQidZZ3867962

bu ne

Ne oldugu gayet acık, ilandada detaylı bilgi verilmis. Bu tip hazır kutu filtreler genelde oto sektorunde kullanılıyor. Midbas+tiz 2 yollu ayrı unitelerde cokca gorulur. Bu 3 yollusu ve 2 nci dereceden bir filtre.

• Anlasılmıstır
  • kardeş biraz geç gördüm işlerim yoğundu da.Gönderdiğim crossover ElectroVoice. Biraz uğraşırsan kopyalarsın ben kopyalayacağım ama vaktim yok şu aralar.İnşallah forum un işine yarar. Saygılarımla...

http://ultra_share.net/hosting/fl/1abc1afd8f

aradaki "_" işaretini kaldırın download için
  • saolasın irdal bakıyorum suan
  • Öncelikle bu tür bilgiler için teşekkür etmem gerekir OGEN,
    Senden ricam ise yapmış olduğun filtrenin devre şemasını ve parça listeleri ile bobinin özelliklerini yayınlaman, s anırım bu yönde isteği olan arkadaşlar var aramızda, bunları bizlerle paylaşmanı isteriz..
    TEŞEKKÜRLER
  • quote:

Orjinalden alıntı: mistik_33

Öncelikle bu tür bilgiler için teşekkür etmem gerekir OGEN,
    Senden ricam ise yapmış olduğun filtrenin devre şemasını ve parça listeleri ile bobinin özelliklerini yayınlaman, s anırım bu yönde isteği olan arkadaşlar var aramızda, bunları bizlerle paylaşmanı isteriz..
    TEŞEKKÜRLER

Şu aralar işlerim çok yoğun foruma da fazla bakamıyorum ama en kısa zamanda devre şeması vericem. Fakat bu devre elimdeki sürücülere özel olarak tasarlanmıştır. Başka bir kolonda kullanılması doğru olmaz. Belki crossover yapacak arkadaşlara fikir verebilir.

• İşte tasarladığım filtre devresi bu.
    Bobinler birinci sınıf çok düşük ohmik değere sahip 1.5 mm kalınlığında bobin telinden yapılmıştır.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ogen

/>

İşte tasarladığım filtre devresi bu.
    Bobinler birinci sınıf çok düşük ohmik değere sahip 1.5 mm kalınlığında bobin telinden yapılmıştır.

bu kadar profesyonel değilde,daha çok bizim anlayacağımız şekilde, bol resimli olarak ,kendi sistemleriniz hakkında bilgi verseniz, bizi çok mutlu etmiş olursunuz ,kolay gelsin.
  • Tam olarak neyi öğrenmek istediğinizi anlamış değilim. Sizlere yardımcı olmayı isterim fakat hangi konuda sıkıntı çektiğinizi bilmiyorum. Bunu bilirsek daha açıklayıcı bilgiler verebiliriz
  • ewet kardeş bende sana katılıyorum bu işler dikkat edilmesi gereken işler
  • arkadaşlar yazılan yazıları baştan sona kadar okudum.ve hayatımda bu kadar çok zevk aldığım bir yazı daha görmedim ve herhalde göremem de en kısa zaman zarfı içerisinde bende kendim birşeyler yapmaya çalışacağım.sizinde başınızı sorularımla ağrıtacağım kusura bakmazsınız umarım
  • Ogen, ikarahal ve tüm DIY severler. Yapmış olduğunuz projelerinizi, ya da en azından fikirlerinizi DIY Audio Türkiye sitesinde paylaşırsanız çok memnun oluruz. Henüz çok yeni bir site olan DIY Audio Türkiye, katılımlarınızla şekillenebilecektir.

Bilgilerinizi esirgemeyiniz, saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hazar -- 27 Nisan 2007; 22:59:59 >
  • Floor stand hoparlerlerimin filtlerinde tel kalınlığını arttırınca karşılaştığım performans artışını görünce daha önceden tasarlayıp yaptığım monitör hoparlörlerimin filitrelerinde de değişikliğe gitme karırını vermiştim.
    Önceden yaptığım filtrenin telleri 0.65mm çapında idi ben onları 1.5mm çapında telle yeniden değiştirdim ayrıca daha önceki 5watt olan taş direnci 22watt ile değiştirdim. iç kablolamayı alman malı 3mm kesitli kalın bir hoparlör kablosuyla değiştirdim. Tiz sürücüsü için egalizör ekledim ve daha önceden mid için kullandğım bobini yeniden hesaplayarak tiz sürücü için kullandım.Filtreyi tasarlarken olabildiğince az kompanent kullanmaya özen gösterdim.

Bas sürücüsü için 1.75mH bobin ve 47mF kondansatör kullandım. Sürücü Re: 3.8Ohm olduğu için 480Hz kesim frekansı oluştu.

Mid sürücüsü için 8.2Ohm 22Watt dirençle girdim.0.8mH bobin ve 20mF takibinde 4.7mF paralel girdim.

Tiz sürücüsünde ise 3.3mF girip 0.1mH bobin paralel kullanıldı. Daha sonrada 10mF 0.1mH ve 4.7Ohm egalizör kullanıldı.

.Elyapımı Crossover

.Elyapımı Crossover

.Elyapımı Crossover

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogen -- 3 Mayıs 2007; 9:46:56 >

• Eline saglık. En iyi filtre zaten arada az malzeme ile yapılan ve hic yokmus gibi davranandır. Yalnız filtrede bobin leri birbirine yatay konumlandırmasan daha iyi olurdu. Birbirlerine cok yakınlar cunku. İlk ornegindeki gibi kesitleri birbirine dik yerlestirdiginde enduktans ları birbirini etkileyip degistirmez.
    Saygılar.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.