Şimdi Ara

ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLERİ NE İŞ YAPAR YA :( (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
49
Cevap
0
Favori
33.091
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: seyayus

ve herşey daha da güzel ...

Sadece uplama anlat hocam be durumdasın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çalışma saatlerin ve aldığın ücreti yazarsan sevinirim kardeşim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yazmış olduğum mesaj bundan 8 sene önceki son sınıfın vermiş olduğu çaresizliğin mesajları idi. bazı arkadaşlar böyle düşündüğüm için mühendis olamayacağımı söyledi , kendimi geliştirmediğimi söyledi ama o zamana kadar 2 normal staj ( hadi bu neyse ) 2 de isteğe bağlı olarak şantiyelerde staj yaptım, herkes ingilizce dedi ben 1,5 sene boyunca ingilizce kurslara gittim çok çok iyi olmamakla birlikte ingilizcem vardır. herkes senin kaşına gözüne hasta olmuyor biraz da işe tanıdık girmesi gerekiyor ama bende mahallenin muhtarı bile tanıdık olmadığından girdiğim işlerde hep şantiye şantiye şantiye. ama şantiyenin de kendine göre çok güzel avantajları oluyor. masa başında 3 ayda öğrenebileceğiniz işi şantiyede 3 saatte öğrenebiliyorsunuz. neyse sonra o tanıdıklar askerliği bahane gösterdi askerlik bitti derken , 6 ay sonra o tanıdık dediklerimde ortada yoktu. ne hikmetse bir akıllılık ettik sadece çift hane olan kpss sınavlarına hazırlandık ciddi bir şekilde ( bu arada ben 2008 deki kpss sınavına da girdim ama ciddi değildim , hani eem yiz güzel bir yerde çalışırız düşüncesiyle , en büyük eşekliğimdir o benim ) sonra güzel bir puan derken atama için de beklemek yerine yine bir iş ve yine şantiye , oradada 1,5 sene ve en sonunda güzel bir memuriyet kendi işim kendi masam...

maaşlar şu anda elektrik mühendislerinin en düşük 3500 ve artıları , üst sınır biraz uçuk ve zor olmakla birlikte 8000 tl ye geliyor diyebilirim. biz tabi en düşük diyebileceğimiz ücretlerle gerçekten rahat ama işimizi yaptığımız bir şekilde memuruz. sakın memuriyet boş meslek kendini köreltir diye düşünmeyin. doktora yapmış arkadaşlarımız var , yüksek lisans az sayılamayacak kadar çok kendini geliştirmeme diye bir şey yok , memur olduğundan sana kaç sene bu bölümün gerektiği görevde çalıştın demeden 3-5 milyon ihaleli işlerin dosyaların veriyorlar ve tüm sorumluluk sende , sonra gel sen işi öğrenme... hayat konusunda da memuriyetin verdiği rahatlık var gerçekten , 1.5 sene şantiye hayatımda saysam 5 tane cumartesi pazarım olmadı. memleketimden ayrı bir şehirde olduğum için izinlerimi toplu halde ama az bir şekilde alabiliyordum. mesela ayda 3-4 gün bir arada , 4 gün pek olmadı ama. şu anda 8-17 arası haricinde kimse neredesin diyemez. tabi bu gibi şeyler sizin rahatlığınız için iyi ama arkadaşlar olaya evlilik çoluk çocuk karıştığında gerçekten işler çok değişiyor... herkes istiyor sabit bir iş düzenli mesai ve düzenli maaş ama türkiyede genele baktığınızda çok az bir şirkte o da belirli sayıda çalışanını bu şekilde çalıştırıyor ve seni emekli edene kadar da yaşayacağını sanmıyorum.

evet 8 sene önce mezuniyete yakın bir mühendis adayıydım biraz değil baya bir toydum ama şu anda da fakültelerdeki öğrencilerin pek rahat olduğunu sanmıyorum. ben kpss sınav sonucunda branşımda 400 deydim . branş sıralaması açıklandığında yanlarında hangi üniversiye mezunu olduklarını da gösteriyordu. ve üşenmeden saydığımda önümde toplam 200-250 kişi koç, sabancı , hacette , bilkent , odtü , itü gibi üniversitelerden mezundu. ben ikinci atamada atandım ilk atamada 250 kişi aldı . yani bunlardan hiç yoksa 50 si devleti seçmiş oldu. Gerisini artık siz düşünün derim. Hayat zor kimileri tembellik yapmak ister kimileri ise dünyaları kurtaracağını zannederek çalışmak ister ama hayat her zaman tek kişi ile olmadığından ve başka kişilerle zaman geçireceğinizden biraz da kendi vaktiniz stressiz zamanınız olmasını ister...

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Çalışma saatlerin ve aldığın ücreti yazarsan sevinirim kardeşim.

8-17 mesai kesinlikle yok normal 657 deyim. cumartesi pazar kesinlikle çalışma yok... 3500 + arazi ( 3 ayda 21 gün gidilirse 500 ) + ilçe ( gidelen *10 ) = yani 3750 gibi bir ortalama ediyor.
  • seyayus kullanıcısına yanıt
    Ah ulan ah şu 8/5 çalışmayı bir ben yapamadım. Bizde girişi komiser, çıkışı Allah bilir sistemi geçerli
    Yurtdışı durumlarım vardı halen var bırakıp gidemedim. İyi çalışmalar hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Ah ulan ah şu 8/5 çalışmayı bir ben yapamadım. Bizde girişi komiser, çıkışı Allah bilir sistemi geçerli
    Yurtdışı durumlarım vardı halen var bırakıp gidemedim. İyi çalışmalar hocam

hayırlısı hocam ... 8-5 gerçekten hayat ... zamanında iş bulamayacağım korkusu ile bende bir ara polisliği düşünmüştüm.
  • Bilmeyen evlere ampul takmaya gelir

Bilen insaatlarin elektrik hatlarindan sorumlu olur ;)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Plc sistemleri ve enerji yönetimi yaparlar.
    Ampul ve kontrol kalemini sevmezler

• quote:

Orijinalden alıntı: seyayus

sabahtan beridir internete bakıyorum millet o kadar övüyor yani mühendslik fakültesini ve özellikle bilgisayar ve elektrik elektronik mühendisliğini ama bir bakıyorum ki bir çoğunda da aynı laflar var" çıldıracam delirecem kafayı yicem " arkadaşlar bu ne çiledir ya bu elektrik elektronik mühendisleri ne iş yapar nasıl iş bulacak anlamadım ki :( birisi de moral verecek bir şey söylesin ya... o kadar okul oku sonra da işsiz kal :( demekkki ya öğretmen olmak iyiymiş ya da doktor :( :( :( :(

Psikolojiyi de ovuyorlardi hala 1200 lira maas ozelde. Sorun meskekte degil ulkede

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.