Şimdi Ara

ELECTROLUX EDH 3897 SDE 9 kg IRONAID KURUTMA MAKİNESİ İNCELEME (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
241
Cevap
17
Favori
35.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: candogan62

quote:

Orijinalden alıntı: mhas

quote:

İncelemeniz çok güzel olmuş Emrah bey. Bu makinelerdeki kompresör bir buzdolabına göre 4-5 kat daha kuvvetli olduğundan devreye girdiği anda duyduğunuz ses normal. Mesela bir buzdolabı 150 watt civarında, kurutma ise 900.

Plastik kapak konusunda ben de sizinle hemfikirim. Neden cam kapak varken böyle bir şeye ihtiyaç duymuşlar bilmem, bence de saçma.

Ancak cihaz Inverter motor teknolojisi, buhar sistemi, tambur yapısı, filtre sistemi gibi yönleriyle epey iyi. Böyle görünce gözüm kaldı şimdi :)) Bende 3284 var, çok memnunum.

İyi günler candoğan bey. Kurutma makinam 3897, e70 arızası veriyor. Dün akşam şalterler attı. 3-4 kere çalıştırmaya çalıştım. İnşallah bi zarar vermemişimdir. Sizce ne olmuştur

Merhaba, sorun yaşamanıza üzüldüm. Sorun giderme bölümünde servis çağırın yazıyor. Elektrikli bir parça arızası sanırım. Hiç böyle bir hata ile karşılaşmadım daha evvel.

http://support.electrolux.com/system/templates/selfservice/Elux/#!portal/1191?LANGUAGE=TR&COUNTRY=TR

Merhaba,

Bende Electrolux 3897 ya da Bosch arasında kaldım. Çamaşır makinam Miele, ancak Bosch a sorduğumda üzerine kurulum yapamıyoruz diyor. Bu yüzden Electrolux ağır basıyor ama Bosch ta "selfcleaning condenser" diye kendi kondenserini temizleyen bir özellik mevcutmuş, Electrolux 3897 de böyle bir özellik yok sanırım.

Makinenin temizlik bakımı nasıl yapılıyor ?

Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

quote:

Tekrar merhaba.
    Son kurutmada makineden böyle bir ses gelmeye başladı. Sürekli değil ama. Makinenin sağ alt kısmına bastırıp hareket ettirmeye çalışınca, ses kesiliyor.

Daha doğrusu, alt sağ yan taraftan baskı yapınca ses artıyor, aksi yönde bastırınca ses kesiliyor. Sanki orda dönen pervane var da, bir yerlere sürtüyor gibi.

Servis çağırmadan buraya danışmak istedim. Candoğan bey, sebebi ne olabilir?

https://youtu.be/gjsg1dg914w

Videoda bu bahsettiğim ses önce var...Sonra kesiliyor ses.

Candoğan Bey ben hala servis çağıramadım işlerden dolayı...Sİz de epeydir yoksunuz forumda...Rİca etsem bir baksanız...

BBugün şunu farkettim..Bu ses, ilk 1 ya da 1.5 saat asla olmuyor. Bu süre geçtikten sonra makine yön değiştirmek için kısa süreli durduğunda (soldan sağa dönerken durup zıt yönde dönmeye başladığı an) bu ses başlıyor, zıt yönde dönerken devam ediyor, zıt yönde dönmesi zaten çok kısa sürdüğünden ses gelmeye devam ediyor, tekrar soldan sağa dönmeye başladığında kesliliyor...ancak son yarım saatte beli belirsiz gelmeye devam ediyor. Ve alt tekmeliğin sağ tarafını alttan tutup sanki yukarı doğu kaldırmaya çalışır gibi yapınca ses kesiliyor....

Yorumunuz nedir?

Benim kullandığım makinede de bahsettiğiniz zamanlarda benzer ses oluyor. İlgili ses kompresörden geliyor. Kompresörün çalışma biçiminden ve motor ile fanın o an devre dışı kalmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Bence bir problem değil.

Yalnızca cihazın ayak ayarı hatalı olduğunda ses artabiliyor, sesi daha fazla duyuyorsanız makinenin ayak ayarını kontrol etmekte fayda var. Benimki de bir ara fazla yapar hale geldi, ayaklarını düzeltince geçti. Üzerinde durduğu parke zemin çok terazili değil benim makinemin, temizlik yaparken çekip itince ayak ayarı bozulabiliyor bazen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipercum

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mhas

quote:

İncelemeniz çok güzel olmuş Emrah bey. Bu makinelerdeki kompresör bir buzdolabına göre 4-5 kat daha kuvvetli olduğundan devreye girdiği anda duyduğunuz ses normal. Mesela bir buzdolabı 150 watt civarında, kurutma ise 900.

Plastik kapak konusunda ben de sizinle hemfikirim. Neden cam kapak varken böyle bir şeye ihtiyaç duymuşlar bilmem, bence de saçma.

Ancak cihaz Inverter motor teknolojisi, buhar sistemi, tambur yapısı, filtre sistemi gibi yönleriyle epey iyi. Böyle görünce gözüm kaldı şimdi :)) Bende 3284 var, çok memnunum.

İyi günler candoğan bey. Kurutma makinam 3897, e70 arızası veriyor. Dün akşam şalterler attı. 3-4 kere çalıştırmaya çalıştım. İnşallah bi zarar vermemişimdir. Sizce ne olmuştur

Merhaba, sorun yaşamanıza üzüldüm. Sorun giderme bölümünde servis çağırın yazıyor. Elektrikli bir parça arızası sanırım. Hiç böyle bir hata ile karşılaşmadım daha evvel.

http://support.electrolux.com/system/templates/selfservice/Elux/#!portal/1191?LANGUAGE=TR&COUNTRY=TR

Merhaba,

Bende Electrolux 3897 ya da Bosch arasında kaldım. Çamaşır makinam Miele, ancak Bosch a sorduğumda üzerine kurulum yapamıyoruz diyor. Bu yüzden Electrolux ağır basıyor ama Bosch ta "selfcleaning condenser" diye kendi kondenserini temizleyen bir özellik mevcutmuş, Electrolux 3897 de böyle bir özellik yok sanırım.

Makinenin temizlik bakımı nasıl yapılıyor ?

Bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Ben kendini temizleyen kondensörün teoride iyi, ancak pratikte problemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü tiftik ve tozları ıslatarak temizlemek bazen bu tozların üniteye çamurlaşarak yapışmasına neden oluyor. Hatta kondensörü yıkadıktan sonra oluşan tiftikli suyu yukarı ileten pompada da tıkanma yapabiliyor. Aynı zamanda makineyi tornavida ile sökmeden bu üniteye ulaşmanız ve temizlemeniz mümkün değil. Bu yüzden cihazın birkaç sene içerisinde servislik olma ihtimali çok fazla.

Aynı zamanda Electrolux'ün bence çok önemli bir özelliği var. O da EcoFlow denen çok katmanlı tek filtreye sahip olması. Miele, Arçelik, Ariston vb. makinelerde hem tambur ağzındaki, hem de aşağıda kondensör önündeki sünger filtreyi tek tek yıkamak gerekiyor. Ancak Electrolux'te böyle bir durum yok. Tamburun ağzındaki filtre ve conta sistemi mükemmel oranda toz tutuyor, aşağıdaki kondensöre neredeyse hiç toz inmiyor. Dikkat ederseniz çoğu markada tiftik filtresini yerinden aldığınızda bir conta yok, ama Electrolux'te sıkı bir conta var. Böylece haftada 4-5 kere kurutma makinesi kullanan biri olarak kondensörü 3 ayda bir temizlemem yetiyor, onda da az miktarda toz çıkıyor.

Anneme 3,5 sene evvel aldığım 3284 modelinde tozlanma çok daha fazlaydı. O yüzden annemin makinesine de EcoFlow filtre ve conta aldım. Şimdi o da mükemmel şekilde toz tutuyor.

Tampon kapağını her seferinde, ya da birkaç kurutmada bir açıp temizlemeye çok üşeniyor insan.

Kısacası Electrolux alırsanız her yıkamada tamburun giriş kısmındaki filtrenin üzerindeki tiftikleri almanız kafi. Bir de 3 ayda bir elektrikli süpürge ile altındaki kondensörü temizliyorsunuz.

Bu arada benim makinemin kapağında halen bir çizilme belirtisi yok, onu da aklıma gelmişken belirteyim.
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Süper o zaman bende Electrolux almaya karar verdim. Çok teşekkürler cevap için. Makineden önce, servisi arayıp resimdeki AEG montaj aparatlarının elinde olup olmadıklarını sordum. Ellerinde yoktu, sistem üzerinden de kontrol gerçekleştirdiler, Türkiye'de de herhangi bir serviste gözükmüyordu. 240 TL karşılığında yurt dışından sipariş ettiler. 10 gün içerisinde montaj aparatı gelecekmiş. Makinenin siparişini montaj aparatı geldikten sonra vermeyi düşünüyorum. Boşu boşuna makine evde beklemesin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vipercum

Süper o zaman bende Electrolux almaya karar verdim. Çok teşekkürler cevap için. Makineden önce, servisi arayıp resimdeki AEG montaj aparatlarının elinde olup olmadıklarını sordum. Ellerinde yoktu, sistem üzerinden de kontrol gerçekleştirdiler, Türkiye'de de herhangi bir serviste gözükmüyordu. 240 TL karşılığında yurt dışından sipariş ettiler. 10 gün içerisinde montaj aparatı gelecekmiş. Makinenin siparişini montaj aparatı geldikten sonra vermeyi düşünüyorum. Boşu boşuna makine evde beklemesin.

Merhaba; bence siparişinizi de çok geciktirmeyin. Kurun durumu malum, ay başında fiyatta sorun yaşanabilir. Olmadı aparat gelince servisi çağırıp kurdurursunuz.
  • Emrah Bey in eline sağlık.
    yıkama tplerine göre azami ağırlıklar biraz az geldi bana. 2 çocuklu bir aile için makina tekrar tekrar çalışmalı gibi bir durum ortaya çıkıyor.
    sadece kot kumaşlar modu 9 kg ağırlıkla verimli çalışyor.
    doğru mudur acaba?
    yani 15 tane gömleğimizi yıukadık 9 kiloluk makinada.
    1000 devirdede sıktırdık.
    emrah bey in belirttiğine binaen 3 kez çalıştırmak gerekiyor, gömlekleri kolay ütü modunda kurutmak istersek.
    bunun haricinde 1 ve 6. programları kullanmak gerekiyor. o zamanda makinanın manası kalmıyor.
    o zamanda 3498 i neden almayalım diye sual geliyor aklıma.
    özetle: buhar jeneratörü fazla kullanılmayacaksa, gömlekleri topluca yıkayıp ütüleyen biriyseniz,sandıkta duran giysileriniz yoksa ve bunları havalandırma gibi bi derdinizde yoksa
    3498 daha doğru bir makina gibi. 300 lira fzla vermeye gerek var mı bilmiyorum.
  • bahturan B kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Arada 300 tl var ise, kesinlikle 3897 alınmalı. Dğer bence.

Programlara göre kapasiteler, her makinede aşağı yukarı aynıdır. Tıpkı çamaşır makinesi gibi. Nasıl ki ÇMler 8-10 kg kapasiteli bile olsa, tutup da 10 kg kazak yıkayamazsınız...Böyle düşünün.

Kolay ütü programını ben 1-2 kere kullandım. Çok verimli değil. Gömlekler baya nemli çıkıyor. Bu nedenle gömlekler için de pamuklu, mix, sentetikler programlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pamukluya atarsınız 15 tane gömleği, kurutma seviyesini de en düşük seçerseniz, bu iş çözülür... Gerçi ben hayatımda hiç 15 tane gömleği tek seferde yıkamadım :)

Refresh programları gayet iyi çalışıyor bu arada. Sİgara, is gibi kokular kalmıyor hiç giysilerde.

Makinede canımı sıkan noktalar ise, daha önce de belirtmiştim, kapağın plastik olması, malzemekaliesi ve işçiliğnin BSH grubunun bir tık altında olması ve kurutmanın son45 dksında çıkan acaip sesler.

Bu arada, özelden bir arkadaş yazmış. Bosh ya da siemens kendinden konds. temizleyenlerden almış benim burda kapağının plastik olmasını yazmamdan dolayı. Keşke dedi,kapağı plastik de olsa, electrolux alsaymışım...Bu kendi kendine temizleme olayı yalan, makinenin içinde çamurumsu maddeler oluyor, onu da temizlemek için makinenin içini açmak zorunda kalıyorum tornavidalarla diye...
  • O zaman viaport media markta gidip 2500 e alayim:) ( bu arada tum rakip markalar var orada gidip inceleyebilirsiniz emrqh bey in kalite anlaminda dediklerini gözlerimle gordum)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada sizin aeg kit 250 tl. Cok cok pahali. 100 liralik kiti alsak ne Kaybederiz sabitleme anlaminda? Tepsisini kullanmayacagim..

Şimdi kullanmadığım/görmediğim bir ürün için yaorum yapmam doğru olmaz. Aradaki fark sadece tepsi ise, bir sorun olacağını sanmıyorum ama dediğim gibi, tepsisiz olanını ne gördüm ne kullandım.
    Ben tepsisini kullanacağım için onu tercih ettim. Ama gelmesini epey bekledim nerdeyse 1 ay sürdü gelmesi. Avrupa'da da stoklar bittiği için yeniden üretime girmiş vs. Birde parasını peşin ödedim beklemek durumunda kaldım. Benim kuzen tepsisiz bir ürün kullanıyor, gayette sağlıklı duruyor.
  • tamam işte mis gibi. hem çok basit bir yedek parçaya 250 lira para vereceğim hemde 1 ay bekleyeceğim.
    niye? beyefendiler stok tutmayacaklar, stok maliyeti minimum olacak. yok ya!
  • quote:

Teşekkürler.
    Priz olayı şöyle: banyoda kurutma makinesi için ayrı bir yer yaptırdım. Gördüğünüz yerin tam karşısında. Ancak orda priz olmadığı için mevcut gördüğünüz prizden banyonun diğer tarafına hat çektirdim. Ancak servis montaj için gelince bosch çmnin üzerine koyabilir miyim diye soruverdim. Servis de çmnin arkasına baktı. Bağlantı kitiyle olur deyince son anda karar değiştirdim ve üst üste koydum. Aslında sıva üstü bağlantı, diğer priz içindi. Mevcut durumda duvarın kendisinde olan priz kullanılıyor. Yine de 2li priz mi almak gerekir?

Merhaba, elektrik tesisatı işini nasıl çözdünüz ? (Prizi)

Çamaşır makinası ile kurutma makinasını aynı anda kullanabiliyor musunuz ?

İmkanınız varsa fotoğraf gönderebilir misiniz ?

Teşkkürler,
  • vipercum V kullanıcısına yanıt
    Evet kulllanabiliyorum aynı anda. İlk sayfalarda foto paylaşmıştım. Şu an şehir dışındayım.

• Viaport media markt 2500 e birakiyor arkadaşlar...

• Dun 2520 tlye kapalı kutu aldim. 20 tl nakliye ucreti:(

• Ellerinde kapali kutu 4-5 adet kalmış.birini ben almış oldum.internette tekzen stoklarinda 91 adet var diyor. 45 adet mağazası olan elektronik magazasinda 4-5 adet kalıyor tekzen yapi market stogumda 91 adet var diyor. Su internetten birsey alirken iki kez dusunmek lazim!!

• Merhaba

Aralık ayında edh3897 aldım. Çok memnunum fakat sitede her kurutma sonrasında tanktaki suyu tekrar doldurmak zor gelmiyor mu? Bunun basit bir yolu var mı acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bukars

Merhaba

Aralık ayında edh3897 aldım. Çok memnunum fakat sitede her kurutma sonrasında tanktaki suyu tekrar doldurmak zor gelmiyor mu? Bunun basit bir yolu var mı acaba?

Hangi tankı dolduruyorsunuz, buhar tankı mı su tankı mı? Makinede buhar tankı otomatik doluyor zaten, tekrar doldurmanız gerekmiyor. Eğer su tankından bahsediyorsanız o tankı zaten doldurmanız değil, aksine boşaltmanız gerekiyor.
  • Bu işi 20 gündür eşim yapıyor. Bugün ne yapıyorsun diye bakayım dedim. Su tankı varya sol üstte. Onu çıkarıyor. Uzun bir deposu ve üst kısmında Mavi bir tıpası var. Ondaki suyu çamaşır makinesi ile birlikte verdikleri plastik kaba doldurup o şekilde buhar suyu haznesine dolduruyor. He defasında su tankında su biriktiği için her kurutmadan önce o suyu bu şekilde boşaltıp tankın olduğu yerdeki kısımdan buhar suyu haznesini dolduruyor. Ve anladığım kadarıyla yanlış yapıyormuş.

Servis bu şekilde söyledi dedi. 😤

Buhar tankı otomatik doluyor derken neyi kastettiniz hocam. En başta verilen arıtılmış su ile mi dolduruluyor bir defaya mahsus.

Su tankını boşaltmak için tahliye hortumu mu kullanmak lazım peki?

Son sorum kurutma makinesinin kapağının yönünü değiştirebiliyormuyuz?

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bukars -- 14 Ocak 2017; 15:43:0 >
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.