Şimdi Ara

ELECTROLUX EDH 3897 SDE 9 kg IRONAID KURUTMA MAKİNESİ İNCELEME (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
17
Favori
35.731
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Makineyi yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Şimdiye kadar elimden geldiğince objektif bir değerlendirme yapmaya çalıştım. Bu nedenle aşağıdaki hususları da mutlaka belirtmem gerekiyor yoksa vicdanen rahat edemem.

Makine, çamaşırları yıpratıyor, eskitiyor ve bir zaman sonra da bu çamaşırlar sökülmeye, yırtılmaya başlıyor. Ben bu sorunları, özellikle iç çamaşırlarında gözlemledim. Malum iç çamaşırları en sık giyilen ve yıkanan çamaşırlar. Dolayısıyla da daha sık kurutmaya tabi oluyorlar. Geçen bu 3 yıl süre zarfında, atlet ve fanilaların koltuk altı ve yaka kısımlarının, boxerların lastik kısımlarının aşındığını, bir süre sonra ise sökülmeye ve yırtılmaya başladığını gözlemledim. Ama bu olay öyle 3-5-10 kurutmayla değil, uzuuunca bir süre, 2-3 yıl sonunda görülmeye başlıyor. Ayrıca, kumaşlar da incelmeye başlıyor. Hatta bazı lycralı boxerlarım transparan hale geldi Zaten her kurutma sonrası bir dolu hav çıkıyor. Bu havlar, sadece kumaş üzerinde toz, kıl, tüy değil, kumaşın kendi dokusu da...Dolayısıyla zaten beklenen sonuç.

Ha böyle oldu diye kullanmayı bıraktım mı? Tabi ki hayır. Verdiği konfor ve rahatlık, çamaşırların yumuşatıcı kullanmadan yumuşacık çıkması, üzerindeki tozu, kılı, tüyü toplamasının yanında iç çamaşırlarım da 3 yılda bozuluversin ne yapayım.

Ancak hassas, pahalı fiyatlara aldığınız t-shirt, pantolon vb giysilerinizi atacaksanız mutlaka hassas programda kurutun. Bu programın süresi 52 dk. Ama şöyle bir sorun var. Makinede nem sensörü olduğu için, şayet bu sürede kurumazsa çamaşırlar, program otomatik olarak uzuyor ve 1.5-2 saatleri bulabiliyor. Bu yüzden program bitmeden açmayı deneyebilirsiniz. Yani 40-50 dk.yı geçirmeyin.

ya da risk almayım diyorsanız bu giysilerinizi kurutmaya atmayın.

şunu da belirteyim. Yukarıda yazdığım sorunlar, sadece benim makineme, bu modele ya da bu markaya özgü değil. Her kurutma makinesinin yaptığı bir sıkıntı. Aynı makineden bir arkadaşıma da aldırdım ve o da aynı şeyleri yaşıyor. Başka bir arkadaşımda Arçelik, başka bir arkadaşımda da Siemens inverterli makineler var. Onlar da benzer durumdalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 20 Ekim 2018; 11:7:54 >

• Merhaba, konu başlığı altindaki bütün mesajlari okudum. Bir kurutma makinesi almayi planliyoruz; elektrolux, siemens ve beko incelemelerini okuyorum.

Özellikleriydi, tambur hacmiydi, hangi programın hangi kumaş için kullanılacağıydı, temizleme yöntemleriydi, kurutma toplarıydı vs derken, fiyatlarin 1,5 yılda 2 katına çıkmış olması hüzne gark ediyor beni :(

3897'yi en ucuz 4800 TL gördüm internette. Sırayla 5000, 5200, 5400...diye artıyor sitesine göre.

Ülkede kriz mriz yok aslinda, anlamadim ki niye artmis fiyat böyle🤔

Araştırmaya drvam... Ben almaya karar verince 6000 TL olur muhtemelen :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mulan M kullanıcısına yanıt
    Kriz yok zaten. Fiyatlar güncelleniyor sadece

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Makineyi yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Şimdiye kadar elimden geldiğince objektif bir değerlendirme yapmaya çalıştım. Bu nedenle aşağıdaki hususları da mutlaka belirtmem gerekiyor yoksa vicdanen rahat edemem.

Makine, çamaşırları yıpratıyor, eskitiyor ve bir zaman sonra da bu çamaşırlar sökülmeye, yırtılmaya başlıyor. Ben bu sorunları, özellikle iç çamaşırlarında gözlemledim. Malum iç çamaşırları en sık giyilen ve yıkanan çamaşırlar. Dolayısıyla da daha sık kurutmaya tabi oluyorlar. Geçen bu 3 yıl süre zarfında, atlet ve fanilaların koltuk altı ve yaka kısımlarının, boxerların lastik kısımlarının aşındığını, bir süre sonra ise sökülmeye ve yırtılmaya başladığını gözlemledim. Ama bu olay öyle 3-5-10 kurutmayla değil, uzuuunca bir süre, 2-3 yıl sonunda görülmeye başlıyor. Ayrıca, kumaşlar da incelmeye başlıyor. Hatta bazı lycralı boxerlarım transparan hale geldi Zaten her kurutma sonrası bir dolu hav çıkıyor. Bu havlar, sadece kumaş üzerinde toz, kıl, tüy değil, kumaşın kendi dokusu da...Dolayısıyla zaten beklenen sonuç.

Ha böyle oldu diye kullanmayı bıraktım mı? Tabi ki hayır. Verdiği konfor ve rahatlık, çamaşırların yumuşatıcı kullanmadan yumuşacık çıkması, üzerindeki tozu, kılı, tüyü toplamasının yanında iç çamaşırlarım da 3 yılda bozuluversin ne yapayım.

Ancak hassas, pahalı fiyatlara aldığınız t-shirt, pantolon vb giysilerinizi atacaksanız mutlaka hassas programda kurutun. Bu programın süresi 52 dk. Ama şöyle bir sorun var. Makinede nem sensörü olduğu için, şayet bu sürede kurumazsa çamaşırlar, program otomatik olarak uzuyor ve 1.5-2 saatleri bulabiliyor. Bu yüzden program bitmeden açmayı deneyebilirsiniz. Yani 40-50 dk.yı geçirmeyin.

şunu da belirteyim. Yukarıda yazdığım sorunlar, sadece benim makineme, bu modele ya da bu markaya özgü değil. Her kurutma makinesinin yaptığı bir sıkıntı. Aynı makineden bir arkadaşıma da aldırdım ve o da aynı şeyleri yaşıyor. Başka bir arkadaşımda Arçelik, başka bir arkadaşımda da Siemens inverterli makineler var. Onlar da benzer durumdalar.

Dediğiniz gibi yıpranma gözle görülür bir şekilde oluyor bütün kurutma makinelerinde.

Ben yıpranmayı makineleri yarım yüklerle kullanarak çözdüm Ki çok ta zor olmadı. 2 kişi 8-9 kiloluk makineleri kolay kolay dolduramıyoruz zaten :) Bu durumda her iki makine de çok rahat ve kısa süre çalışıyorlar. Yıpranma da çok az oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K-E-N-A-N -- 20 Ekim 2018; 16:37:23 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Makineyi yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Şimdiye kadar elimden geldiğince objektif bir değerlendirme yapmaya çalıştım. Bu nedenle aşağıdaki hususları da mutlaka belirtmem gerekiyor yoksa vicdanen rahat edemem.

Merhaba. Durum nevresim Çarşaf havlu türevi çamaşırlarda nasıl?

İç Çamaşırların yıpranması çok çok normal. Ben de iç çamaşırlarını 60-70 derecede yıkadığım için 1 sene sonra yıpranmalarını fark edebiliyorum bariz lastikleri bollaşıyor. O yüzden artık onları biriktirip ayrı olarak 40-50 derece yıkama sıcaklıklarında uzun ön yıkamalı programlarda yıkamaya başladım.

İç çamaşırlarınızı ayrı yıkayıp hassas programlarda kurutabilirsiniz aslında. En fazla çıkan iç çamaşırı 2-3 kg olur muhtelemen.

• -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    ben iç çamaşırlarımı zaten yıllardır ayrı olarak 40-50 derecede yıkıyorum. Dolayısıyla yıpranmaları yıkamaktan değil, kurutmadan kaynaklı.
  • quote:

ben iç çamaşırlarımı zaten yıllardır ayrı olarak 40-50 derecede yıkıyorum. Dolayısıyla yıpranmaları yıkamaktan değil, kurutmadan kaynaklı.
    Anladım. Hassas programlarda kurutmayı deneyin Emin’im yıpranma azalacak. Pamuklu gibi programlar ana programlar olduğu için hassas kurutmuyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: -YucukluSucurtam-

Anladım. Hassas programlarda kurutmayı deneyin Emin’im yıpranma azalacak. Pamuklu gibi programlar ana programlar olduğu için hassas kurutmuyorlar.

Alıntıları Göster
    Yani hocam, insanın hiç aklına gelmeyecek birşey değil bu, hassas programı denemek :)

Hassas programın kapasitesi 2 kg hocam. Her programın niteliği, kapasitesi farklı, tıpkı çamaşır makinesi gibi. Dolayısıyla 3-4-5kg çamaşırı hassasta kurutmak, süreyi uzatacğından farkeden birşey olmaz. Bunu, üst mesajımda da yazmıştım. Sonuçta sürtünme var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 21 Ekim 2018; 2:10:13 >

• quote:

Yani hocam, insanın hiç aklına gelmeyecek birşey değil bu, hassas programı denemek :)

Hassas programın kapasitesi 2 kg hocam. Her programın niteliği, kapasitesi farklı, tıpkı çamaşır makinesi gibi. Dolayısıyla 3-4-5kg çamaşırı hassasta kurutmak, süreyi uzatacğından farkeden birşey olmaz. Bunu, üst mesajımda da yazmıştım. Sonuçta sürtünme var...

Alıntıları Göster
    Ben aslında belki diğer çamaşırlarla karıştırarak tam doldurup kurutttuğunuzu düşündüm. Belki siz de az parça çamaşırı kurutmak istemezsiniz.

Kapasite aşımı olmadan denemek Lazım. Sürtünmeden çok kumaş sürekli ısıya maruz kalıyor,

• -YucukluSucurtam- kullanıcısına yanıt
    5 kg çamaşırı hassasta kurutmaya attığınızda, süre uzuyor. Sürtünme de sıcaklık kadar önemli. Hatta daha önemli. Çamaşırlar öndeki filtreye sürekli sürtünüyor ve havlar da orada birikiyor. Kaldı ki, hassas programın sıcaklığı, diğerlerinden daha düşük.
  • K-E-N-A-N K kullanıcısına yanıt
    Kenan Bey benim zaten 8 kg beyaz iç çamaşırını yıkamam için, 2 ay beyazların yıkanmaması gerekiyor :) tek kişi, hergün değiştirsem bile ayda 4 kilo anca ediyor. İster istemez 4-5 kg iken yıkıyorum. Yani tıka basa ne çm ne de km doluyor. Ama bu yıpranma eninde sonunda oluşuyor.
  • Emrah Bey sürtünmenin sıfıra yakın olduğu bir kurutma istiyorsanız yünlü programını deneyebilirsiniz. Makine bu programda sürtünme ve yuvarlanmayı engellemek için çamaşırları tambur kenarına yapıştırarak hızlı çeviriyor. En azından çok hassas ve 2 kilogram civarındaki ürünleri bu programla kurutabiliriniz. Giysileri masaya sermiş de üzerine ılık hava veriyormuş gibi bir etki yaratıyor :) Ben şüphelendiğim her şeyi bu programda kurutuyorum.

Benim makinem de 3 senelik oldu sanırım, çok şükür memnunum. Modeli de değişti artık, bu model üretilmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Emrah Bey sürtünmenin sıfıra yakın olduğu bir kurutma istiyorsanız yünlü programını deneyebilirsiniz. Makine bu programda sürtünme ve yuvarlanmayı engellemek için çamaşırları tambur kenarına yapıştırarak hızlı çeviriyor. En azından çok hassas ve 2 kilogram civarındaki ürünleri bu programla kurutabiliriniz. Giysileri masaya sermiş de üzerine ılık hava veriyormuş gibi bir etki yaratıyor :) Ben şüphelendiğim her şeyi bu programda kurutuyorum.

Benim makinem de 3 senelik oldu sanırım, çok şükür memnunum. Modeli de değişti artık, bu model üretilmiyor.
    Merhaba, yeni modelin adı nedir?

EW8H2966IZ
    EW8H3966IB
    EW7H4824EB

Yenisini almaya değer mi eski modeli mi alsak ne dersiniz?

Eski-yeni arasında 1.200 TL civarında fark var sanırım :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mulan -- 6 Kasım 2018; 17:17:24 >

• Merhaba ben de yaklaşık 1 sene sonundaki yorumlarımı ileteyim.

Makineden aşırı memnunuz, bu zamana kadar neden almamışız acaba diye kızıyoruz kendimize. Çamaşırlığa asma olayı tarih oldu. Az çamaşır varsa karışık 3.5 kg programda, çok varsa hepsini birden pamukluda yıkıyoruz. Çok nadir de hızlı program kullanıyoruz. Buhar programı pek bir işe yaramıyor bizde.

Çamaşırları kırıştırma, ütülenemeyecek kadar kötü çıkması falan kesinlikle yok bu makinede. Hatta eğer sıcak çıkarırsanız çoğu şey ütüsüz bile kullanılabilir.

Sadece program seçiminde çok hassas olmadığımızdan 1-2 tane iç çamaşırında yıpranma oldu yırtıldılar attık kurtulduk :)

Makinenin herhangi bir arızası olmadı, filtresi vs tıkanmadı umarım ilerde de olmaz.

Alacaklara tavsiye ederim.
  • Öncelikle bu kadar ayrıntılı ve güncel tutulan konu için teşekkür ediyorum, yorumlarınız çok aydınlatıcı oldu benim için. Bu yorumlar sayesinde ben de electrolux marka kurutucu alma arefesindeyim.

Aklımda bir iki soru var, fikirlerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Buhar ile yıkama/tazeleme/dezenfekte özelliği fonksiyonel mi?

edh3897sde hala alınabilir güncel model mi? Yoksa bu senenin ürünlerine mi yönelmeli?

Şu üç model arasında kaldım

Bu senenin buharsız makinesi 4199,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-ew8h3966ib-a-9kg-kurutma-makinesi-p-115027708

Bu senenin buharlı makinesi 5199,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-ew8h2966iz-buharli-a-9kg-kurutma-makinesi-p-115027709

edh3897sde 4999,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-edh3897sde-9-kg-iron-aidbuharli-kurutma-makinesi-a-p-115020742

• quote:

Orijinalden alıntı: greentooth

Öncelikle bu kadar ayrıntılı ve güncel tutulan konu için teşekkür ediyorum, yorumlarınız çok aydınlatıcı oldu benim için. Bu yorumlar sayesinde ben de electrolux marka kurutucu alma arefesindeyim.

Aklımda bir iki soru var, fikirlerinizi esirgemezseniz sevinirim.

Buhar ile yıkama/tazeleme/dezenfekte özelliği fonksiyonel mi?

edh3897sde hala alınabilir güncel model mi? Yoksa bu senenin ürünlerine mi yönelmeli?

Şu üç model arasında kaldım

Bu senenin buharsız makinesi 4199,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-ew8h3966ib-a-9kg-kurutma-makinesi-p-115027708

Bu senenin buharlı makinesi 5199,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-ew8h2966iz-buharli-a-9kg-kurutma-makinesi-p-115027709

edh3897sde 4999,00 tl
    https://www.teknosa.com/electrolux-edh3897sde-9-kg-iron-aidbuharli-kurutma-makinesi-a-p-115020742
    Bu gün alabilirsem çok iyi olacak :)

• greentooth kullanıcısına yanıt
    Yeni cihazlar hk bir bilgiye sahip değilim. O yüzden bu sorunuza cvp veremeyeceğim maalesef.

Buharlı tazeleme/ kırışık açma özelliği elzem değil. Olsa iyi olur, olmaxsa da büyük bir kaybınız olmaz hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 23 Kasım 2018; 16:59:31 >
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim.

Üstat da dönüş yaparsa kararı kesinleştiririm.
  • greentooth kullanıcısına yanıt
    Buharla tazeleme özelliği bence de gerekli değil. Şu ana kadar bir kez kullandım. Pek bir numarasını göremedim. Ama makineden çok memnunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: vincentvega

Buharla tazeleme özelliği bence de gerekli değil. Şu ana kadar bir kez kullandım. Pek bir numarasını göremedim. Ama makineden çok memnunuz.
    Siz hangi modeli kullanıyorsunuz?
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.