Şimdi Ara

EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 'Portlu Kutu'Final.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
3
Favori
3.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önceki konumda sealed(Kapalı)kutu tasarımını yapıp gayet memnun kalmıştım.
    EV YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ..
    Aradan geçen zaman da amfi(Behringer EP4000) gücü fazlası ile olduğu için 2.sub da yaptım.

Tabi bu ilk denemede hesaplamaları daha kolay olduğu için sealed kutuyu tercih etmiştim.2.tercih sebebim ise portlu kutu tasarımda port tuning(Hesaplamaları)hakkında çok bilgi olmayışı idi.
    Zaman içinde port hesaplamaları ile ilgili bilgiler yerine oturunca ilk portlu bass hoparlörümü ufak odamda kullandığım yine kendi yapımım olan RockfordFosgate P1s4 bassım için yapmaya karar verdim.
    EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 "Portlu Kutu"Final.
    Sonuç olarak çok tatmin edici oldu.
    "Sinemada inanılmaz keyifli oldu:Starwars ta uzay gemilerinin kapıları açılıp kapanırken resmen sanki yanımda açılıp kapanıyo kapılar."
    "Müzikte blues dinlerken:Farklı bir sistem çalıyormuş gibi hissettim.

Hemen asıl büyük projeyi başlattım.
    Driver:
    RockfordFosgate P3D4
    Önce portlu ve kapalı kutu arasında nekadar fark olucak kağıt üstünde ona baktım.
    Teknik özellikleri kabaca.
    Kutu 44x44x44 ölçülerinde oldu:Speaker displacement vs düşülübce Net 55litre oldu ve 35hz e tune edildi.

Ardından kutu neye benziyecek onu belirledim."Çizimleri ölçüleri verip bir arkadaşıma yaptırdım."

Sonradan işlem başladı.
    Montaj ve macun..

Astar ve zımpara

İlk katlar.
    EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 "Portlu Kutu"Final.EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 "Portlu Kutu"Final.

Buda kutuların bitmiş hali.
    EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 "Portlu Kutu"Final.EL YAPIMI (DIY)SUBWOOFER PROJESİ VER2 "Portlu Kutu"Final.

Boya işi çok zahmetli ve masraflı oldu.
    Son olarak kutu içine bir iki modifikasyon daha eklenicek.

Yurtdışından speaker terminal sipariş ettim o bekleniyor.Geldiler

Devam edicek..

İlk izlenimlerim müzik te oldu.Bazlar uzayıp gitmiyo fakat alt frekans tepkileri çok iyi oldu.Muthiş bir titreşim var.(KOmşular ne hissediyor bilmiyorum)Kapalı kabine göre SPL çok fazla resimde de göreceğiniz gibi kartonpiyer den tozlar döküldü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 24 Nisan 2018; 2:14:5 >

• Guzel olacak insallah
  • Yaw cok hoş olmuşlar
  • Tesekkur ederim.

Busefer daha dikkatli sabirli ve haliyle daha kaliteli olucakla.

Terminal baglantilari felan kaliteli olucak.

Kutu icinde yapisal farkliliklar eklenicek.

Hayirlisi bakalim...
  • YAZICIOĞLU kullanıcısına yanıt
    Kolay gelsin Güzel olacak.
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Tesekkurler.
  • Güzel olacak kabin cok rijit bu sefer kapı menteşelerinden çıkıp gezer oda da
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delerıum

Güzel olacak kabin cok rijit bu sefer kapı menteşelerinden çıkıp gezer oda da
  • Yine çok şık ve kaliteli bir iş çıkıyor.
    Ellerinize sağlık. :)
  • Diğer başlıkta konuştuğumuz portluları dizginleme işini nasıl halledeceksiniz? Gerçi kaç metrekarede kullanılacak bilmiyorum ama hep portluların daha zor kontrolü olduğunu konuşmuştuk.
    Bizi biraz bilgilendirin üstad, gaz ihtiyacımız vardır belkide
    Valla Mustafa yine şova başlamışsın maşallah:) Ekim ayının başında SVS SB16 Ultra aldım vallahi almasam bende sipariş geçerdim sana piano black versiyon :) Sonunda mutlaka şahane bir iş ortaya çıkacaktır görsel olarak ama performans anlamında dizginlenebilir birşey çıkacak mı merakla bekliyoruz:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakgoz79

Valla Mustafa yine şova başlamışsın maşallah:) Ekim ayının başında SVS SB16 Ultra aldım vallahi almasam bende sipariş geçerdim sana piano black versiyon :) Sonunda mutlaka şahane bir iş ortaya çıkacaktır görsel olarak ama performans anlamında dizginlenebilir birşey çıkacak mı merakla bekliyoruz:)
    Tesekkur ederim serkan ustad.

Valla ben dizginleme konusunda cok umitli degilim acikcasi.

Ufak subda yaptigim denemelerde db anlaminda hissedilir fark oldu.

Artik dekoratif basstrap felan koyacaz salona.

Unutmadan yeni subun hayirli olsun cok guzel bir secim olmus.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YAZICIOĞLU -- 13 Nisan 2018; 21:41:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkal

Diğer başlıkta konuştuğumuz portluları dizginleme işini nasıl halledeceksiniz? Gerçi kaç metrekarede kullanılacak bilmiyorum ama hep portluların daha zor kontrolü olduğunu konuşmuştuk.
    Bizi biraz bilgilendirin üstad, gaz ihtiyacımız vardır belkide
    Ustad ufak sub ile yaptigim denemelerde kesinlikle degecegine karar verdim.sinema ve muzikte bariz daha iyidi.

Salonum buyuk rezonans icin bazi onlemler aldim gerekirse basstrap felan da kullanicam.

Ama portlu bass kesin deger.
    Teşekkürler Mustafa seninkilerde şimdiden hayırlı olsun belli ki baya ortalık karışacak sizin mahallede:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: sakgoz79

Teşekkürler Mustafa seninkilerde şimdiden hayırlı olsun belli ki baya ortalık karışacak sizin mahallede:)

Bu sekilde bracers eklemeyi dusunuyorum kutu icine.

Herbir kutuya 8 tane.

Varmi farkli dusuncesi olan.
    21mkare bir salonum var kullandığım portlu bir sub’dan sonra sonraki portsuz olur artık diye düşünüyorum :)
    Hatta sizin projelerden copy/paste yapmak için rahatsız bile edebilirim üstad :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkal

21mkare bir salonum var kullandığım portlu bir sub’dan sonra sonraki portsuz olur artık diye düşünüyorum :)
    Hatta sizin projelerden copy/paste yapmak için rahatsız bile edebilirim üstad :))
    Memnun olurum.
  • Mustafa kolay gelsin, ilgiyle izliyorum 👏
  • quote:

Orijinalden alıntı: meke

Mustafa kolay gelsin, ilgiyle izliyorum 👏
    Tesekkur ederim mete.
  • Boyayı halletmişsin zaten, piyano bitiş yapan usta bulmak kolay oldu mu?
    Ben zorlanmıştım
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.