Şimdi Ara

Ekran kartımın çipleri ısınıyor, çözüm nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
1.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba forum, sahip olduğum Zotac gtx 670 amp! ekran kartım özellikle fps oyunlarında veya 3D ağırlıklı zenginleştirilmiş grafikli oyunlarda oyuna girer girmez 70-80 derecelere çıkıyor hatta 90'ı geçtiğini bile gördüm. Bunun üzerine termal macunu yeniledim fakat durum cok fazla değişmedi, maksimum 5 derece ısı azalması oldu. Daha sonra oyundayken kartın işlemcisinin fazla ısınmadığını işlemcinin yanındaki çiplerin (tam olarak ne dendiğini bilmiyorum kusura bakmayın) aşırı ısındığını farkettim. Eğer işlemciye termal macun yenilemesi yetmiyorsa çiplere nasıl bir çözüm bulabilirim? İnternette biraz araştırdım sanırım çiplerin üzerine termal pad yapıştırılıyor. Termal padleri yenilemeli miyim? eğer yenilemeliysem kaç milimetre kalınlığında olmalı alacağım termal pad? Vereceğiniz yanıt ve çözüm önerileri için şimdiden teşekkür ediyorum.

• aliexpress.com
    US $17.0 |Bilgisayar ve Ofis'ten Fanlar ve Soğutma Aksesuarları'de Termal Grizzly eksi pad 8 Termal Ped 2 adet GPU CPU Grafik kartı Soğutucu Soğutma İletken Silikon Ped 8.0W /mk Aliexpress.com'da | Alibaba Grup
    https://tr.aliexpress.com/item/33003730388.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.33ba2b8ad86VpD&algo_pvid=c80adb36-3215-4634-9848-404172f9355b&algo_expid=c80adb36-3215-4634-9848-404172f9355b-2&btsid=e802305e-a4b5-4852-8597-8d441993bf31&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_53

• öneriniz için tesekkurler

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Güç kaynağın kaçlık ve kaç yıllık. Mosfetler ısınıyor. Güç kaynağından gelen pciex bağlantıları değiştir. Başka kanalı varsa güç kaynağının bazılarında 4 kanal olur diğer 2 sine geç.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oradaki çiplerin ısındığını nasıl anladiniz?
    Bildiğim kadarıyla vrm ve gpu için ısı sensoru var. Vram'lerde ısı sensoru yok

Asus directcu ii gtx 670 sahibiyim bende.
    Vrm üzerinde pasifte olsa soğutucu var ama vram'lerde yok bende.
    Vrm'ler 110 dereceye kadar çıkıyordu. Thermal padleri çok kötü olmuştu çıkarttım yeniledim 80lere kadar düştü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi saasc -- 12 Ağustos 2019; 21:52:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • saasc S kullanıcısına yanıt
    bi ara kasanin kapagi acikken oyunda deli gibi bagirdi ekran karti direk oyundan cikip ekran kartinin islemcisine dokundum sicakti ama yandaki ciplere dokununce elim haslaniyodu nerdeyse 😄

• turkuazim kullanıcısına yanıt
    650w fsp group ismi ve eski biraz yeni bi guc kaynagi degil, dediginiz gibi 4 kablosu var diger 2 si ile deneyelim bakalim sonucu aktaririm denedikten sonra

• nuttyumut kullanıcısına yanıt
    Eğer dediginiz yerin üstünde soğutma blogu varsa çıkarın. Bakin altındaki pad'ler eskidiyse değiştirin. Ama kalınlıkları standart değil bendekiler 1.5mm'ydi.
    5cmx3cm'lik aldım ben sadece vrmye 50 tl para gitti.
    Senin vrm +vram var 100-150 lira gider. Eski karta o kadar yatırım yapmakta çok mantıklı değil.
    Downclok yaparak sıcaklıkları düşürebilirsin

• saasc S kullanıcısına yanıt
    Bu ekran kartları hep maliyet hep maliyet nereye kadar anlamadım :(:(
  • nuttyumut kullanıcısına yanıt
    Kartlar 7 8 yıllık var normal karşılıyorum ben. Dediğim gibi downclock ve power limit yap. Takildigin yer olursa teamvieverden de yardımcı olurum ben. 150tl harcamaya değecek bir kart değil. 2.eli zaten 300 lira.

• yardim ettigin icin gercekten minettarim, ben aslinda bu tarz eski kartlarin hastasiyim, ogrenci olmasam belli bi gelirim olsa koleksiyon bile yapmayi dusunuyorum :) simdilik bilgisayara ara verdigim icin bi sure boyle takilip rx serisine gecmeyi dusunuyorum. umarim yanmadan bikac ay daha goturur beni :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nuttyumut -- 13 Ağustos 2019; 8:55:40 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.