Şimdi Ara

EKRAN KARTI SORUNU ONARIMI İÇİN HARİKA BİR BİLGİ PAYLAŞIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

sizlere Toshiba qosmio av660 17 inch laptobumda karşılaştığım ciddi sorundan ve akabinde nasıl tamir ettiğimden bahsedicem. birçok kişiye bu bilginin faydalı olması dileklerimle; Laptobum bundan 2 ay önce kendi kendi kendine ekranı karardı ve power tuşuna bastığımda bilgisayar da window açılıyor fakat ekrana hiç görüntü gelmiyordu; Bilgisayarcı ürünün ekran kartında arıza oldugunu ve ekran kartı çipi söküp takma makinesi olmadığından yapamayacağını söyledi bende laptobu marmaristen izmire gönderdim onboard ekran kartı olan nvida geforce 7600 ün çipini söküp taktılar. ve laptop uma ekranı çalışır vaziyette 5 gün sonra tekrar kavuştum gelin görünki 24 saat bile çalışmadı ertesi günün sabahı yine ekran gitti

bende thermal macun ile ekran kartı sogutucu ve islemci sogutucu fanlarını temizleyerek sogutma kaynaklı problem olabilecegini tahmin ederek macunu yeniledim, Fakat sonuc degismedi yaklasık 3-4 kez laptobumu partamparca edip anakartta problem aradım, ama mikro teknolojide problem olsa dahi nasıl tamir edebilecegim hakkında hiçbir fikrim yoktu;

Birden 3 gun once gece yatagımda iken birden aklıma bir ampul ibaresi seklinde fikir yandı; Ve bu fikir belki komik gelebilir ama maddenin birden genlesip birden buzusmesi mantıgına dayanıyordu; Laptobun anakartını aldıgım gibi buzdolabının derin dondurucusuna koydum; Yarın sabah 11.00 sularında derindondurucudan grafik cipi ve islemcinin gömülü oldugu ankartı elime aldıgımda buz gibiy di; ciplerin etrafında kıragı benzeri buz parcacıkları olusmustu cok soguktu; Ve bu soguklugunu h
    ic yitirmeden fön makinesini calıstırdım 30 saniye süreyle cok sıcak hava üfleye fön makinesini buz gibi nvida cipi ve n vida ram çipi nin üzerine tuttum birden buz gibi olan kart bu kez aniden sıcacık olmustu, nvida çipine dokunamıyordum cok sıcak olmustu,

olsun kaybedecegim hicbirsey yoktu nasılsa laptobdan vazgecmistin hatta bir gun oncesinden internet kafede deliler gibi 3 saat boyunca 1000 - 1500 tl arası laptob bakmaya bile baslamıstım gözümü karartmıs bir sekilde bu islemleri uyguladıgım anakartı ve laptobun diger tüm parcalarını birlestirdim
    UMUTSUZ VE BEZMİS BİR SEKİLDE POWER A BASTIM MUHTEMELEN BU KEZ ACILMIYACAK BİLE DİYE DE DÜSÜNDÜM FAKAT ODA NE

CAM GİBİ NORMAL GÖRÜNTÜ İLE BİLGİSAYAR ACILDI VE TAM 5 SAAT ARALIKSIZ DÜZENLİ COK GÜZEL GÖRÜNTÜ İLE CALISTI.

İNANILIR GİBİ DEGİL BİRDEN BİR KÜP ALTIN BULMUS KADAR SEVİNDİM

NASIL BOYLE BİRSEY OLABİLİR Dİ ? SASKINDIM OGUN SOK GECİRDİM VE KENDİMİ SUPER BİR PC TAMIRCISI OLARAK ADLETTİM

GURUR DUYDUM

ERTESİ GUN BİLGİSAYARDA BU KEZ SOYLE BİR SORUN OLUSTU; DIKKAT BUNUNLADA COK SIK KARSILASAN KULLANICILAR VAR VE BEN O SORUNUDA COZDUM 2 GUN SURDU SORUNUN KAYNAGINI BULMAM

PC ACIKKEN EKRAN CAM GİBİ NETKEN BİRDEN EKRANDA PC ACILDIKTAN 20 - 30 DK SONRA BİNLERCE KUCUK YEŞ
    İL NOKTACIK ŞEKLİNDE KARINCALANMALAR BELİRİYOR VE GİTMİYOR

SİSTEMİ GERİ YUKLEDİM FANLARIN SOGUTUCULARINA TEKRAR TERMAL MACUN SÜRDÜM EKRAN KARTI DRİVERİ GUNCELLEDİM ISI DEGERLERİNİ KONTROL ETTİM GPU 55 DERECE İSLEMCİLER 49 - 53 DERECE ARASINDA GİDİP GELİYOR COK TA ANORMAL DEGERLER DEGİL BİR TURLU GİTMEDİGİNİ FARKETTİM FAKAT PC 15-20 DK DİNLENİP TEKRAR ACTIGIMDA ISINANA KADAR NORMAL GORUNTU OLUYOR ISINDIKTAN SONRA YESİL KARINCALI NOKTACIKLAR YİNE GORUNUYORDU DERKEN SORUN HAKKINDA INTERNETTE ARASTIRMA YAPTIM COGU KAYNAK EKRAN KARTI SPU POWER SUPPLY YANI GUC KAYNAGINDA ASIRI VOLTAJ VEYA VOLTAJ DUSUKLUGU NEDENİYLE OLACAGINDAN BAHSEDIYORDU BENDE BUTUN VOLTAJ CEKEN DVD ROM TV KARTI FLEX BUTONLAR VE FAZLA RAM I BİLGİSAYARDAN CIKARDIM SORUN YİNE COZULMEDİ

EN SON PC CALISIFRKEN B İLGİSAYARI BURKMAYI DENEDİM HYANI EKRAN KARTI VE ANAKARTTA TEMASSIZLIK VAR SANDIM BİLGİSAYARI GUC UYGULAYARAK ACARPRAZ BİR SEKİLDE CAMASIR SIKAR GİBİ BURUNCA GORUNTUNUN NORMALE DONDUGUNU GORDUM FAKAT BU ISLEM DAHI EN FAZLA 5 DAKKA NORMAL GORUNTU VERIYORDU DAHA SONRA ESKI KARINCALANMALAR GERI GELIYORDU; VE SON OLARAK BURMAYLADA ILGISI OLMADIGINA KARAR VERMISTIMKI EKRAN KARTININ FAN SOGUTUCUSUNA ANAHTAR SOKTUM METAL ANAHTAR SOGUTUCUNUN SICAKLIGINI EMDIGINI FARKETTIM VE SICAKLIK DEGERLERI BIRDEN 2-5 DERECE GERILEDI TAM BU OLURKEN GORUNTU TEKRAR NORMALE DONDU DISARDAN GPU NUN UZERINE DENK DUSEN SOGUTUCUYU METAL ILE KANIRTTIGIMDA YANI SOGUTUCUNUN ÇİPLE OLAN TEMASINI ARTTIRDIGIMDA GORUNTUNUN NORMÖALE DONDUGUNU ISININ ANIDEN DUSTUGUNU FARKETTIM SIMDI EKRAN KARTI GPU SUNUN SOGUTUCUSUNA DISARDAN BAKIR KALIN TEL ILE LANIRTARAK FANIN ALTINA YERLESTIRDIGIM BAKIR LEVHA KABLOLAR SAYESINDE TAM 30 SAATTIR CAM GIBI NET VE NORMAL GORUNTUNUN KEYFI ILE ÖLEN PC Yİ CANLANDIRMANIN MUTLULUGUNU YASIYORUM

SEVGI VE SAYGILAR DILERIM PEKCOK UMUDU NU YITIRMIS TEKNOLOJI ILE DOST AMA PARASI OLMAYAN ARKADASIMA REHBERLIK ETMIS OLURUM

SAYGILAR.

• teşekkürler
  • İşte iyi bir örnek; Yeterince soğutulmayan DizÜstü için. ...Ve yine Toshiba. ...Ve yine GPU sorunu! Böyle bir tasarım mantığı olur mu? Bırakın tasarımı, aklı olan kişinin yapacağı iş midir bu? Haydi kullandığn GPU ısınıyor ve belli bir sıcaklık limitinde fonksiyon dışı kalıyor değil mi? O halde, bir sıcaklık detektörü üzerinden sıcaklık kontrolu yapar, eşik değere ulaştığında, kullanıcıya bir uyarı apleti yollarsın; "GPU aşırı ısındı! Bilgisayarınızı kapatıp, 30 dak soğumasını bekleyiniz! Aksi halde, sitem kendini kapatacaktır!" Bu basit kontrol kaç paradır? Hemen söyleyim. yüzlerce süslü pencere ve luna park gibi görsel efektleri sağlamaktan çok daha ucuz. 10 satırlık bir program parçası, 1 RTD (veya PTC) bir direnç ve CPU üzerinde bir pine (veya çoklayıcının bir pinine) bakar. Toplam maliyeti ise 5._TL'yi geçmez! Kaldı ki, GPU'nun içinde de yüksek sıcaklık korunması, kendi registerleri üzerinden sağlanabilir durumdadır. Ama, soba ile bilgisayar arasındaki farkı dahi anlamaktan bihaber tasarımcının yaptığı işte budur!

Zalman soğutucularla kullanıyorum şimdi DizÜstüleri. Kontrol ediyorum, sıcaklık soğutucusuz kullanıma göre, 8-10 C daha aşağıda. Bu da, çiplerin çok daha uzun ömürlü olması demek.

Ya, adam gibi tasarımla, doğru soğutulma sağlanmış bilgisayar soracak, talep edeceğiz; Ya da, mevcut kazıklama piyasasının bize dayattıklarını, kendi tedbirlerimizle kullanmayı deneyeceğiz!

Soğutma yeteneği her şeyin üzerinde önemlidir! Soğutmanın yeterli olup olmadığı, dışarıdan anlaşılmaz. Kasa veya gövde magnezyum, alüminyum, tutya vs ise bu soğtmada bir avantaj olabilir; Elbette, çipler, sağlam bakır borularla veya direkt gövdeye termal temas halinde olursa. Diğer yandan, ince, plastik kasalı DizÜstüler, bir de yüksek performans iddiasındaysalar, bunlardan uzak durmalı!

Burada arkadaşımızın, termal teması arttırıcı her hareketinin, olumlu bir sonuç yaratarak çipin çalışmasını sağlamış olduğu açıkça gözüküyor. Demek ki, biraz daha çok yüzeye ihtiyaç var, biraz daha çok soğutulmaya ihtiyaç var. Ama o 3-5 Kuruş harcamayan, yerine onlarca katını harcayıp renkli temalar, videolar, efektlerle, insanları kandıranların zamanı şimdi. Devlet yok. Hukuk, adalet, saygı, şeref yok! Kim nekadar servet yapmış? Kim halkı ne kadar kazıklamış? ...Parasını, hakkını, malını hangi kanunlara, düzenlemelere göre çalıp çırpmış? Bilim yok, akıl yok, hukuk yok, bilimsel temelli eğitim yok, sağlık ve sosyal hak, hukuk yok, müşteri hakkı, üretici hakkı yok! Az gittik uz gittik, derebeylik düzenine yeniden geldik. Merhaba Teknolojik Ortaçağ.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bayçın

İşte iyi bir örnek; Yeterince soğutulmayan DizÜstü için. ...Ve yine Toshiba. ...Ve yine GPU sorunu! Böyle bir tasarım mantığı olur mu? Bırakın tasarımı, aklı olan kişinin yapacağı iş midir bu? Haydi kullandığn GPU ısınıyor ve belli bir sıcaklık limitinde fonksiyon dışı kalıyor değil mi? O halde, bir sıcaklık detektörü üzerinden sıcaklık kontrolu yapar, eşik değere ulaştığında, kullanıcıya bir uyarı apleti yollarsın; "GPU aşırı ısındı! Bilgisayarınızı kapatıp, 30 dak soğumasını bekleyiniz! Aksi halde, sitem kendini kapatacaktır!" Bu basit kontrol kaç paradır? Hemen söyleyim. yüzlerce süslü pencere ve luna park gibi görsel efektleri sağlamaktan çok daha ucuz. 10 satırlık bir program parçası, 1 RTD (veya PTC) bir direnç ve CPU üzerinde bir pine (veya çoklayıcının bir pinine) bakar. Toplam maliyeti ise 5._TL'yi geçmez! Kaldı ki, GPU'nun içinde de yüksek sıcaklık korunması, kendi registerleri üzerinden sağlanabilir durumdadır. Ama, soba ile bilgisayar arasındaki farkı dahi anlamaktan bihaber tasarımcının yaptığı işte budur!

Zalman soğutucularla kullanıyorum şimdi DizÜstüleri. Kontrol ediyorum, sıcaklık soğutucusuz kullanıma göre, 8-10 C daha aşağıda. Bu da, çiplerin çok daha uzun ömürlü olması demek.

Ya, adam gibi tasarımla, doğru soğutulma sağlanmış bilgisayar soracak, talep edeceğiz; Ya da, mevcut kazıklama piyasasının bize dayattıklarını, kendi tedbirlerimizle kullanmayı deneyeceğiz!

Soğutma yeteneği her şeyin üzerinde önemlidir! Soğutmanın yeterli olup olmadığı, dışarıdan anlaşılmaz. Kasa veya gövde magnezyum, alüminyum, tutya vs ise bu soğtmada bir avantaj olabilir; Elbette, çipler, sağlam bakır borularla veya direkt gövdeye termal temas halinde olursa. Diğer yandan, ince, plastik kasalı DizÜstüler, bir de yüksek performans iddiasındaysalar, bunlardan uzak durmalı!

Burada arkadaşımızın, termal teması arttırıcı her hareketinin, olumlu bir sonuç yaratarak çipin çalışmasını sağlamış olduğu açıkça gözüküyor. Demek ki, biraz daha çok yüzeye ihtiyaç var, biraz daha çok soğutulmaya ihtiyaç var. Ama o 3-5 Kuruş harcamayan, yerine onlarca katını harcayıp renkli temalar, videolar, efektlerle, insanları kandıranların zamanı şimdi. Devlet yok. Hukuk, adalet, saygı, şeref yok! Kim nekadar servet yapmış? Kim halkı ne kadar kazıklamış? ...Parasını, hakkını, malını hangi kanunlara, düzenlemelere göre çalıp çırpmış? Bilim yok, akıl yok, hukuk yok, bilimsel temelli eğitim yok, sağlık ve sosyal hak, hukuk yok, müşteri hakkı, üretici hakkı yok! Az gittik uz gittik, derebeylik düzenine yeniden geldik. Merhaba Teknolojik Ortaçağ.

Zamaninda yazılmiş güzel bir yazı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.