Şimdi Ara

Ekran kartı fan hızı %25 de takılı kaldı.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
2.998
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçenlerde Vatan'ın %25 indirimiyle tahiti gpu'lu Powercolor HD7870 PCS+ EZ modelini aldım. Soğutucusu ve tasarımı gayet güzeldi. Ümitlendim bir an tabi.

MSI Z77A-G43 anakarta taktım. Z77'lerin orta karar bir boardu bildiğiniz üzere.

Önce işlemci fanını 2900 RPM'e sabitlediğini gördüm, sonra BIOS ayarlarından bunu düzelttim (ana işlemci sıcaklığı 40 dereceye geldiğinde fanı %100'e getir yaptım [çekirdek sıcaklığı değil])

Ardından herkesin belalısı Crysis 3'ü oynadım tabi. Alt+Tab yaparak AIDA64'e baktım, fan hala %25 de takılı kalmıştı.

Hayatımda ilk defa böyle bir şey başıma geliyor. Bundan daha kötü bir chipsetli H55 Gigabyte board kullanmıştım, yemin ediyorum daha iyiydi bundan.

Ne BIOS'unda bununla alakalı bir ayarı var, ne de görsel olmasına rağmen kullanıcı dostu bir BIOS'u. Varsa yoksa Intel tasarruf modu ile alakalı sayısız gereksiz seçenek dolu.

Catalyst Control Center'dan da baktım, ekran kartı için fan ayarı göremedim.

Önemli Not: MSI Afterburner'ı açtığımda kendi hazırladığım fan hızı grafiği aktif oluyor. Kapatınca tekrar %25'e sabitleniyor. Driver da 13.1 sürümü.

Bunlar da SS'ler:

• Hocam eminsiniz BİOSu tam incelediginize? Olmasi lazim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ağır Roman

Hocam eminsiniz BİOSu tam incelediginize? Olmasi lazim.

İnceledim hocam. Hardware Monitor kısmında sadece işlemci fanı ve kasa fanı ayarları var. Birkaç kez daha baktım.

Şöyle bir çözüm buldum bilmem ne kadar sağlıklıdır. Oyun açmak istediğimde MSI afterburner'ı açıyorum, daha önceden ayarladığım fan grafiği devreye giriyor. Biraz meşakkatli ama olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jokě

quote:

İnceledim hocam. Hardware Monitor kısmında sadece işlemci fanı ve kasa fanı ayarları var. Birkaç kez daha baktım.

Şöyle bir çözüm buldum bilmem ne kadar sağlıklıdır. Oyun açmak istediğimde MSI afterburner'ı açıyorum, daha önceden ayarladığım fan grafiği devreye giriyor. Biraz meşakkatli ama olsun.

Aman hocam dikkat edin.GPU ya yuklenirse %25 de kalan fan hizi GPU ya kalici zararlar verebilir.Surekli kontrol edin eger oyun disi 50 derece oyun sirasinda 70 derece gibi degerler alirsa o is tuzludur.

• quote:

quote:

quote:

Aman hocam dikkat edin.GPU ya yuklenirse %25 de kalan fan hizi GPU ya kalici zararlar verebilir.Surekli kontrol edin eger oyun disi 50 derece oyun sirasinda 70 derece gibi degerler alirsa o is tuzludur.

Oyun dışı 29 derece civarı oyun içi 56'yı geçtiğini görmedim. 15-20 dakikalık stress test de yaptım max 56 aldı. Bir sorun yok.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Oyun dışı 29 derece civarı oyun içi 56'yı geçtiğini görmedim. 15-20 dakikalık stress test de yaptım max 56 aldı. Bir sorun yok.

Hocam surekli kontrol edin tavsiyemce. 56 yi gorur fakat 1 saat oyun sonucu 65 e ulasabilir. Haa ben 2-3 saat oynadim derece normal diyorsan sorun yok iyi oyunlar.

• sapphire trixx ile kontrol etmeyi dene birde. birde belki sitemle alakalı bir sorun olabilir. ne alaka diyeceksiniz. anlatayım pc ye format atalı 2 3 ay olmuştu hiç fark etmemişim iyice fan sesine aşina olmuş kulaklar. bi arada fanın uçuşa geçtiğini fark ettim masaüstünde sıcaklık 80dereceye dayanıp fan %100 e çıkıyor. orayı kurcala burayı kurlaca sonuç yok artık dedim kart bozuldu. garantiye gönderecem ama sorunu bulmadan asla dedim, ilk işim format atmak oldu ve sorun düzeldi. bunu niye anlattım belki yanlış bir ayar falan yapmışsınızdır. vs.
  • Asus oc tweak veya msi afterburnerdan fan profili düzenleyip kaydedin.
  • Tahminim hala kullanıyorsunuz kartı. Bende bugün aldım bu karttan dediğin gibi %25 de kaldı fan hızı böyle olduğu içinde 80-90 derecelere çıkıyor aslında msi afterburner programı ile sorunumu çözdüm ama yineden kartın kendisi otomatık ayarda yapması gerekiyor hızını değiºtirebilmeli. Siz nasıl çözdünüz.
  • Fanlar otamatik yüke gore ve sıcaklığa göre sesi arttirmadan kartı soğutur anormal bir durum yoksa AMD kontrol center dan değişebilir fan hızı manüel olarak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi evokartal -- 2 Ocak 2015; 23:18:08 >
  • şu an ben de benzer bir sorun yaşıyorum.oyundayken falan bir iki dakika sonra fan %90 da çalışıyor.sonra normale dönüyor.iyice gözlemledim fan %25 deyken gpu yük altına girince ati ccc de fan hızı artıyor gözüküyor fakat fan sesi gelimiyor,sıcaklık 90 lara çıkınca %90 fan çalışıyor ondan sonra oyununaagöre 60-70 gibi sıcaklık sabitleniyor.fan %45 gibi öalışıyor ve ses ona uygun geliyor.fanın %90 olması sadece bir kereliğine oluyor.yazılımsal bir sıkıntı var ama nedir acaba?
    edit:yüke sokunca kartın fanı duruyor.90 dereceye gelince çalışmaya başlıyor.driverı güncelledim yine de fayda etmedi.afterburner fan hızı ayarı yaptım yine yemedi? sizce kart garantilik hale mi geldi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi murettep -- 5 Ocak 2015; 4:09:37 >
  • murettep kullanıcısına yanıt
    Eğer denemediyseniz pcye format çekip yazılımları baştan yükleyin. Bende şimdilik afterburber programı ile idare ediyorum. Format çekip sürücüleri yüklemenize rağmen olmuyor, afterburner programları ile de olmuyorsa zaten kartı o şekilde kullanamazsınız. Garanti yolu gözükebilir.
  • kardeş bios yarlarından herhangi bir ayar yapma default yani normalde olsun fan ayarlarını speedfan adlı programdan yapabilirsin.fan ayarlarını windows açıkken yapmanı öneririm programlarla...
  • quote:

Orijinalden alıntı: BuğraS

kardeş bios yarlarından herhangi bir ayar yapma default yani normalde olsun fan ayarlarını speedfan adlı programdan yapabilirsin.fan ayarlarını windows açıkken yapmanı öneririm programlarla...

Konu 3 sene öncesine ait

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celonfix kullanıcısına yanıt
    :D
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.