Şimdi Ara

Eğer Yurt Dışına Çıkıyorsanız Seyahat Sigortası Şart!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Geçtiğimiz kış, kız arkadaşım ile birlikte yurt dışına çıkalım dedik. Kendisinin haberi yoktu evlenme teklif edeceğimden. Neyse biz herşeyimizi hazırladık uçak biletlerimizi aylar öncesinden aldık ve nihayet ol gün geldi uçağa bindik ve Almanya’ya doğru yola çıktık. Çocukluğumdan beri hep gidip görmek istediğim yerler vardı bayern münih stadı gibi. Neyse indik uçaktan sonrasında airbnb den kiraladığımız eve doğru yola çıktık. Evin özelliklerinde ısınma konusunda özellikle ev sahibi ile iletişime geçtim o konuda için rahat olsun dedi. Bizde güvendik ona göre gittik ilk gün ev cidden sıcaktı ama sonrasında doğalgaz kesildi.

Türkiye’deyken bir arkadaşım mutlaka seyahat sigortası yaptır demişti onu dinlememiştim. Keşke dinleseymişim dedim kendi kendime. O doğalgazın kesildiği ve ısınamadığımız gün kız arkadaşım (eşim) ve ben hasta olduk olmaz olsaydık neredeyse uçak biletleri kadar hastaneye para ödedik.

Şimdi balayı için yurt dışına çıkacağız bu sefer tedbirimi aldım üşenmedim oturdum araştırım kapsamı en geniş, fiyatı en düşük olan seyahat sigortasını Halkbank veriyor.Ayakta tedavi harcamaları, hastane tedavisi ameliyat, tıbbi tedavi giderleri, veya yurtdışından nakli giderleri poliçede belirtilen limit dahilinde karşılıyorlar.

Siz siz olun her konuda tedbirinizi elden bırakmayın arkadaşlar. Pahalı diye yaptırmadığınız sağlık sigortasına yurt dışına çıktığınızda muhtaç kalırsınız.

• bordo pasaportlu iseniz vize alınacakken zaten şart.

ama 6 aylık bir vize aldıktan sonra he çıkışınızda yaptırma zorunluluğunuz yok.

Yeşil pasaportlular içinde yapılması şart diye bir zorunluluk yok.

gidilen ülkelerde bazen eğer gümrük çalışanı damgayı vurmadan önce o gün gıcıklık yapacağı tutarsa soruyor seyahat sağlık sigortanzı var mı diye? yok deyince de 1 ton oyalıyor uğraşıyor.

Yalnız şunu belirteyim, sağlık sigortası kapsamında gidilen ülkede sağlık hizmeti alırsanız TR'deki gibi hiç para vermeden bakılacağınızı sanmayın. Siz orada ki masrafları ödyorsunuz, raporla birlikte ödeme makbuzllarınızı alıp, TR ye döndüğünüzde sigorta şirketine gönderiyorsunuz onlar da size süreç sonrasında ödeme yapıyorlar.

2. si ise sigorta sadece sağlık kuruluşunda aldığınız hizmeti karşılar, mesela ambulans ile götürüldünüz, sigorta ambulans ücretini ödemez, en kapsamlı poliçelerde bile bunu göremezsiniz çünkü poliçenin kapsamı, sigortayı yaptıranın sağlık kuruluşunda aldığı hizmettir.

son olarak ne kadar kapsamlı ve detaylı yaptırırsanız da, eğer sizin kronik bir hastalığınız var ise ve yurt dışında bu kronik hastalıktan ötürü bir sağlık hizmeti aldıysanız, sigorta bunu karşılamaz. Çünkü kronik rahatsızlık seyahat başlangıcından çok öncesinde var olan bir probleminiz ve hastalığın nüksetme eğilimi her zaman mevcut, siz bu riski göze alarak yurt dışına çıkış yaptığınız için sigorta şirketi riski ve kabulü kişinin kendisinde olan bir durumda sigorta kapsamına almıyor. o yüzden öyle bir hastalığınız falan varsa yaptırıp paranızdan döndüğünüzde de parayı almak için uğraşarak huzurunuzdan olmayın.
  • vize başvurusunda sağlık sigortası zorun diye biliyorum, schengen vizeniz öncesinde yoksa tabi.
  • pardon da neresi pahalı bu sağlık sigortasının? 1 haftalığını 10 euro'ya yaptırıyorsunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakeen

vize başvurusunda sağlık sigortası zorun diye biliyorum, schengen vizeniz öncesinde yoksa tabi.

yeşil pasaportu yoksa sigorta yaptırmasına gerek yok. önceden 1 haftalık X ülkesine giderken sigorta yaptırmıştır. Ama vize 1 yıllıktır. Vize bitmeden sigortassız yine gider yurt dışına
  • bordo pasaportlu iseniz vize alınacakken zaten şart.

ama 6 aylık bir vize aldıktan sonra he çıkışınızda yaptırma zorunluluğunuz yok.

Yeşil pasaportlular içinde yapılması şart diye bir zorunluluk yok.

gidilen ülkelerde bazen eğer gümrük çalışanı damgayı vurmadan önce o gün gıcıklık yapacağı tutarsa soruyor seyahat sağlık sigortanzı var mı diye? yok deyince de 1 ton oyalıyor uğraşıyor.

Yalnız şunu belirteyim, sağlık sigortası kapsamında gidilen ülkede sağlık hizmeti alırsanız TR'deki gibi hiç para vermeden bakılacağınızı sanmayın. Siz orada ki masrafları ödyorsunuz, raporla birlikte ödeme makbuzllarınızı alıp, TR ye döndüğünüzde sigorta şirketine gönderiyorsunuz onlar da size süreç sonrasında ödeme yapıyorlar.

2. si ise sigorta sadece sağlık kuruluşunda aldığınız hizmeti karşılar, mesela ambulans ile götürüldünüz, sigorta ambulans ücretini ödemez, en kapsamlı poliçelerde bile bunu göremezsiniz çünkü poliçenin kapsamı, sigortayı yaptıranın sağlık kuruluşunda aldığı hizmettir.

son olarak ne kadar kapsamlı ve detaylı yaptırırsanız da, eğer sizin kronik bir hastalığınız var ise ve yurt dışında bu kronik hastalıktan ötürü bir sağlık hizmeti aldıysanız, sigorta bunu karşılamaz. Çünkü kronik rahatsızlık seyahat başlangıcından çok öncesinde var olan bir probleminiz ve hastalığın nüksetme eğilimi her zaman mevcut, siz bu riski göze alarak yurt dışına çıkış yaptığınız için sigorta şirketi riski ve kabulü kişinin kendisinde olan bir durumda sigorta kapsamına almıyor. o yüzden öyle bir hastalığınız falan varsa yaptırıp paranızdan döndüğünüzde de parayı almak için uğraşarak huzurunuzdan olmayın.

• Yurtdışı Seyahat Sigortası vize alırken zorunlu evraklar arasında bildiğim kadar. Yurtdışı Seyahat Sigortası ile ilgili güzel bir yazı. Okumanızı öneririm.
    https://guncelhayatadairbirsey.blogspot.com/?m=1

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • winwin35 isimli arkadaşın dediklerine aynen katılmakla birlikte şunu da ilave edeyim. Türkiyede satılan vize sigortası diye tabir edilen 30,000 euro teminatlı sigortalar sadece "olağanüstü acil" durum sınıfına giren sağlık sorunları için ödeme yapıyor. Yani; kalp krizi, beyin kanaması, kolunuzun bacağınızın kopması...gibi. Yemek yediniz zehirlendiniz serum takıldı, ödeme yapmaz. Grip oldunuz ateşiniz çıktı hastaneye gittiniz ödeme yapmaz. Bilginize.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LORD_B

winwin35 isimli arkadaşın dediklerine aynen katılmakla birlikte şunu da ilave edeyim. Türkiyede satılan vize sigortası diye tabir edilen 30,000 euro teminatlı sigortalar sadece "olağanüstü acil" durum sınıfına giren sağlık sorunları için ödeme yapıyor. Yani; kalp krizi, beyin kanaması, kolunuzun bacağınızın kopması...gibi. Yemek yediniz zehirlendiniz serum takıldı, ödeme yapmaz. Grip oldunuz ateşiniz çıktı hastaneye gittiniz ödeme yapmaz. Bilginize.
    Peki haklısın, ama bu tarz şeyler acilden bakıldığın için zaten ücretsiz değil mi?
  • genellikle değil, bir şekilde ücret alınıyor.
  • LORD_B L kullanıcısına yanıt
    Öyle bir şey yok. Başıma 2 kere geldi. Biri roma (2013), diğeri çekya’da (2007). Sabah kaltığımda boğazım şişmişti ve hastaydım. Hastaneye gidip muayene oldum, serum bağlandı. Hatta çekya’da boğazımdan balgam kültürü alıp tahlile yolladılar (ona göre antibiyotik yazacaktı doktor). Garanti sigorta belgeleri ibraz ettiğimden 7-8 gün sonra tüm tutarı yatırdı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JaCKiE_BrOwN -- 2 Ağustos 2019; 14:43:51 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LORD_B

winwin35 isimli arkadaşın dediklerine aynen katılmakla birlikte şunu da ilave edeyim. Türkiyede satılan vize sigortası diye tabir edilen 30,000 euro teminatlı sigortalar sadece "olağanüstü acil" durum sınıfına giren sağlık sorunları için ödeme yapıyor. Yani; kalp krizi, beyin kanaması, kolunuzun bacağınızın kopması...gibi. Yemek yediniz zehirlendiniz serum takıldı, ödeme yapmaz. Grip oldunuz ateşiniz çıktı hastaneye gittiniz ödeme yapmaz. Bilginize.
    Kesinlikle yanlış bir yorum bu. Kendi başıma iki defa geldi. Birisi ciddi bir durumdu ama diğeri basit bir hastalıktı. İshal olmuştum. Ama sigorta tüm masrafımı karşıladı.

Yurtdışında nereye giderseniz gidin , kaç gün olursa olsun seyahat sigortanızı yaptırın. Çok çok önemli bir konu bu.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.