Şimdi Ara

E8500 @3.8 GHZ 1.30 V !!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
2.606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, e8500'ü 3.8 GHZ' a aldım ve 2 gündür kullanıyorum. Orthosta hata almıyorum ancak bir sorun var. Ara sıra undercover oynarken donuyor pc. Oyunda gözle görülür bir FPS artışı oldu. Ekran kartımın hızıyla oynamadım ve son driver yüklü ( 181.22 WHLQ). Az önce de oldu aynı sorun. İnce bir sesle beraber görüntü donuyor. Her zaman olmuyor tabiki bu. 2 kere oldu test aşamasında. Sizce voltajın az gelmesi böyle bir sorun yaratır mı? Ya da İşlemci ekran kartına darboğaz yapıyor olabilir mi ? Yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar.

E8500 @3.8 GHZ 1.30 V !!

• hocam aynı sorun işlemciyi fazla oc yapınca bendede oluyor.bende bilemedim sebebini cpu yu 100mhz düşür düzelecektir

ama ramlerdende olabilir haberin olsun.ya voltaj ver remlere yada çarpan düşür
  • işlemci voltajını az bişey artırıp tekrar dene.işlemcide oc yokken yapmıyormu aynı sorunu?ramler ne alemde kaç mhz de hangi zamanlamalarda ve kaç voltta çalışıyorlar?
  • 1 saat orthos "Small FFTs" testini sorunsuz geçebiliyorsa, sorun çıkmaz.
    Yine de çıkıyor diyorsan eist ve c1e'yi kapat.
  • Evet Voltaj sorun oluşturabiliyor. Voltajı biraz daha arttırarak tekrar deneyebilir misin?
  • İşlemciye O.C yapmadan önce yoktu bu sorun. Ramlerim 800 mhz'de çalışıyor. 5-5-5-18 timing ve 1.90 V. 1:1 ram çarpanı ile. O zaman şimdi CPU voltajını biraz daha artırıp öyle deniyicem. Neticeyi yazarım buraya arkadaşlar.
  • "Small FFTs" testini yapmamıştım. Önce onu deniyim sonra voltaj artırıp oyuna giricem.

Güncelleme: @vipmail123, "Small FFTs" testi 55 dakikadır açık.Herhangi bir hata almadım. Voltaj artırıp oyuna giriyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a_akarsu -- 2 Şubat 2009; 20:58:30 >
  • Oyunda bir hata yok şimdilik. OLdu sanırım ama belli de olmaz tabi Bu gece bir orthos daha yapıcam. Voltaj 1.32 oldu. Sizce bu voltaj değeri iyimi? Daha nereye kadar açılabilirim acaba ? İşlemcim boşta 43 derece yük altında 55/60 derece civarı geziniyor. Yorumunu esirgemeyen herkese teşekkürler bu arada.
  • quote:

Orjinalden alıntı: a_akarsu

Voltaj 1.32 oldu. Sizce bu voltaj değeri iyimi? Daha nereye kadar açılabilirim acaba ?

Bence voltajı 1.4'e kadar yükselip, bu voltajla çıkabileceği en yüksek değerde kullan(Tabiki 65 dereceyi geçmemek kaydıyla)
  • Peki boşta 65 derece mi? yoksa yük altında mı geçmemesi gerekiyor ?
    quote:

Orjinalden alıntı: vipmail123

quote:

Voltaj 1.32 oldu. Sizce bu voltaj değeri iyimi? Daha nereye kadar açılabilirim acaba ?

Bence voltajı 1.4'e kadar yükselip, bu voltajla çıkabileceği en yüksek değerde kullan(Tabiki 65 dereceyi geçmemek kaydıyla)
  • Yük altında demiştir arkadaş. Yoksa boştayken 65 ise yükte CPU patlar Allah muhafaza

Ben 15 dk boyunca StresCPU - stress CPU with Gromacs core testi yaptım. Maksimum 60-62 dereceyi gördüm. Bu testi başarıyla geçti. 15 dakika da Small FFTs - Stress CPU testi çektim, muhtemelen sorun yoktur dedim ama 21. dakikaya kadar bekledim. Herhalde sorun çıkarmaz dedim artık. Ama Blend - Stress CPU and RAM testinde ilk 10 dakikada hata alıyorum. Kaçıncı dakikada vereceği belli olmuyor. Ama oyunlarda problem çıkarmıyor.

Aslına bakarsan, senin dediğin şu Undercover'daki 'ince tiz bir sesle birlikte oyunun donup kalması' sorununu ben de yaşadım. Oyun masaüstüne attı ve ekran kartım 'Nview' hatası verdi. Ekran kartında OC yok, CPU Voltajı düşürdüm, bu sefer hata vermedi. İlginç Fakat hayvanlar gibi 2 GB ram sömüren ve CPU'ya yük bindiren GTA 4'te sorun yok. Sanırım Undercover biraz nazlı bir oyun, matah birşey olsa bir de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatal1ty89 -- 3 Şubat 2009; 12:12:11 >

• Yarım saattir Small FFTs - Stress CPU açık. 4.0 GHZ'a çektim işlemciyi. Ancak orthosta 4200 mhz gözüküyor. Evereste göre, 4.0 GHZ yine ve çekirdek sıcaklıkları 70, CPU sıcaklığı 40 gözüküyor everest'te. Şimdi ben çekirdek sıcaklıklarına mı bakıcam yoksa CPU sıcaklığına mı ? Bu arada ben bu tiz sesle donma olayını COD5 te de yaşadım ve o oyun o kadarda yük bindiren bir oyun değil sisteme. Voltajı ayarlıyamıyorum sanırım. 3.6 dayken sanki daha stabildi sistemim.

Güncelleme: Orthos 2 saattir açık herhangi bir hata almadım. Voltaj 1.32. Şimdi orthos eğer 4-5 saat daha hata vermezse voltajın yettiği anlamına da geliyor değil mi ? Daha fazla voltaja abanmama gerek yok sanırım. Aynı zamanda da undercover oyunyorum . Herhangi bir sorun yok. 2 saattir kasıyorum pc yi.
    quote:

Orjinalden alıntı: fatal1ty89

Yük altında demiştir arkadaş. Yoksa boştayken 65 ise yükte CPU patlar Allah muhafaza

Ben 15 dk boyunca StresCPU - stress CPU with Gromacs core testi yaptım. Maksimum 60-62 dereceyi gördüm. Bu testi başarıyla geçti. 15 dakika da Small FFTs - Stress CPU testi çektim, muhtemelen sorun yoktur dedim ama 21. dakikaya kadar bekledim. Herhalde sorun çıkarmaz dedim artık. Ama Blend - Stress CPU and RAM testinde ilk 10 dakikada hata alıyorum. Kaçıncı dakikada vereceği belli olmuyor. Ama oyunlarda problem çıkarmıyor.

Aslına bakarsan, senin dediğin şu Undercover'daki 'ince tiz bir sesle birlikte oyunun donup kalması' sorununu ben de yaşadım. Oyun masaüstüne attı ve ekran kartım 'Nview' hatası verdi. Ekran kartında OC yok, CPU Voltajı düşürdüm, bu sefer hata vermedi. İlginç Fakat hayvanlar gibi 2 GB ram sömüren ve CPU'ya yük bindiren GTA 4'te sorun yok. Sanırım Undercover biraz nazlı bir oyun, matah birşey olsa bir de.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a_akarsu -- 3 Şubat 2009; 14:31:01 >

• quote:

Yarım saattir Small FFTs - Stress CPU açık. 4.0 GHZ'a çektim işlemciyi. Ancak orthosta 4200 mhz gözüküyor. Evereste göre, 4.0 GHZ yine ve çekirdek sıcaklıkları 70, CPU sıcaklığı 40 gözüküyor everest'te. Şimdi ben çekirdek sıcaklıklarına mı bakıcam yoksa CPU sıcaklığına mı ? Bu arada ben bu tiz sesle donma olayını COD5 te de yaşadım ve o oyun o kadarda yük bindiren bir oyun değil sisteme. Voltajı ayarlıyamıyorum sanırım. 3.6 dayken sanki daha stabildi sistemim.

Güncelleme: Orthos 2 saattir açık herhangi bir hata almadım. Voltaj 1.32. Şimdi orthos eğer 4-5 saat daha hata vermezse voltajın yettiği anlamına da geliyor değil mi ? Daha fazla voltaja abanmama gerek yok sanırım. Aynı zamanda da undercover oyunyorum . Herhangi bir sorun yok. 2 saattir kasıyorum pc yi.
    quote:

Yük altında demiştir arkadaş. Yoksa boştayken 65 ise yükte CPU patlar Allah muhafaza

Hocam, 4-5 saattir hata vermeyen Orthos, sittin sene hata vermez. Bak ben ne diyorum? 15 dk.'da bıraktım diyorum testleri. Zaten 5 dakika boyunca Orthos testlerinde hata vermeyen sistem stabildir, 15 dk. dayanan sistem ise kaya gibidir. Fazlası ego tatmininden başka birşey değildir. Şu an işlemcine ve ram'lerine o kadar fazla yük bindiriyorsun ki, hiç bir oyun bu kadar zorlamaz sistemini. E sen zaten ne diyor hız aşırtma yapıyorsun? Masa üstü performansı artsın diye yapıyor değilsin herhalde Elbetteki oyunlar için Oyunlarda stabilse, gerisini pek önemseme...

Çekirdek sıcaklığı ile CPU sıcaklığı zaten aynı şeydir. Kimi program çekirdek der, kimisi CPU. Ama senin söylediğin ilginç Yanlış bakmış olmayasın hocam? Yüksek işlem gücü gerektiren herhangi bir oyunu oynarken alt+tab yaparak dön masaüstüne, bak evereste. Senin 40C dediğin anakart (chipset) sıcaklığı, 70C dediğin de çekirdek ya da CPU sıcaklığıdır. Yalnız sıcaklık epey fazla, onu söyleyeyim sana...

Şu haliyle sistem stabil, overclock başarılı! Testlerden belli... Ama sıcaklığı, düşürmek lazım. Sen 1.32V olarak ayarlamıştın değil mi CPU'yu? Gerilimi birer kademe düşür ve masa üstüne dön. Her döndüğünde 15'er dakika Orthos'ta testten geçir. Sonra 15 dakika boyunca problem çıkarmazsa tekrar bios'a git, voltajı bir kademe daha düşür. Bu şekilde sistemin çalışabileceği en düşün voltajı bulmuş olursun. Fazlası voltaj işlemcinin ömrünü kısaltır

Ben E6300 1.86 GHZ işlemcimi 2.8 GHZ'e hız aşırtma uyguladım, ama normalin de altında voltajda çalıştırıyorum. 1.225V Taş gibi çok şükür...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatal1ty89 -- 3 Şubat 2009; 15:52:49 >

• sonunda başarmışın dostum o.c yapmayı, bir ben beceremedim şu anakartla o.c yapmayı, işlemcim mi uyumsuzluk yapıyor ne oluyro anlamadım, neyse hayırlı olsun
  • 1.225v ile hakkaten iyi çalışıyor makine :) hocam orthosu açıp evden çıkmıştım bugün. 4.0 ghz ve 1.32 v. Eve döndüğümde hiçbirşey olmamış ve test devam ediyordu. 6 saate yakın test etmiş. Kendim kapadım programı. Evet 1.32 Volttayım su anda. Dediğin gibi yavaş yavaş düşürüp test ederk minimum voltaj değerini bulucam. Çok zevkliymiş ya bu iş :) Son bir aydır yeni eğlencem oldu vallahi :) Oyunlarda stabilliği yakaladım dediğin gibi. Zaten önemli olan oyunlar. Ama inanılmaz bir FPS artışı oldu. Sanırım o.c den önce CPU ekran kartına darboğaz yapıyodu. Birden bire sanki ekran kartının nefes yolları açılmış gibi oldu . Bir sorun çıkmazsa 4 GHZ günlük kullanmayı düşünüyorum. Sıcaklıktan işlemci yanmazsa iyidir ama oyundan çıktıgımda max 55-60 görüo işlemci. Orthos gereksiz zorluyo CPU'yu. Ramlerde yapmam gereken bir ayar var mı acaba ? Su an tam 800 e ayarlılar. Timingler de 5-5-5-18. Bu arada teşekkürler yorumun için
    quote:

quote:

Yarım saattir Small FFTs - Stress CPU açık. 4.0 GHZ'a çektim işlemciyi. Ancak orthosta 4200 mhz gözüküyor. Evereste göre, 4.0 GHZ yine ve çekirdek sıcaklıkları 70, CPU sıcaklığı 40 gözüküyor everest'te. Şimdi ben çekirdek sıcaklıklarına mı bakıcam yoksa CPU sıcaklığına mı ? Bu arada ben bu tiz sesle donma olayını COD5 te de yaşadım ve o oyun o kadarda yük bindiren bir oyun değil sisteme. Voltajı ayarlıyamıyorum sanırım. 3.6 dayken sanki daha stabildi sistemim.

quote:

Hocam, 4-5 saattir hata vermeyen Orthos, sittin sene hata vermez. Bak ben ne diyorum? 15 dk.'da bıraktım diyorum testleri. Zaten 5 dakika boyunca Orthos testlerinde hata vermeyen sistem stabildir, 15 dk. dayanan sistem ise kaya gibidir. Fazlası ego tatmininden başka birşey değildir. Şu an işlemcine ve ram'lerine o kadar fazla yük bindiriyorsun ki, hiç bir oyun bu kadar zorlamaz sistemini. E sen zaten ne diyor hız aşırtma yapıyorsun? Masa üstü performansı artsın diye yapıyor değilsin herhalde Elbetteki oyunlar için Oyunlarda stabilse, gerisini pek önemseme...

Çekirdek sıcaklığı ile CPU sıcaklığı zaten aynı şeydir. Kimi program çekirdek der, kimisi CPU. Ama senin söylediğin ilginç Yanlış bakmış olmayasın hocam? Yüksek işlem gücü gerektiren herhangi bir oyunu oynarken alt+tab yaparak dön masaüstüne, bak evereste. Senin 40C dediğin anakart (chipset) sıcaklığı, 70C dediğin de çekirdek ya da CPU sıcaklığıdır. Yalnız sıcaklık epey fazla, onu söyleyeyim sana...

Şu haliyle sistem stabil, overclock başarılı! Testlerden belli... Ama sıcaklığı, düşürmek lazım. Sen 1.32V olarak ayarlamıştın değil mi CPU'yu? Gerilimi birer kademe düşür ve masa üstüne dön. Her döndüğünde 15'er dakika Orthos'ta testten geçir. Sonra 15 dakika boyunca problem çıkarmazsa tekrar bios'a git, voltajı bir kademe daha düşür. Bu şekilde sistemin çalışabileceği en düşün voltajı bulmuş olursun. Fazlası voltaj işlemcinin ömrünü kısaltır

Ben E6300 1.86 GHZ işlemcimi 2.8 GHZ'e hız aşırtma uyguladım, ama normalin de altında voltajda çalıştırıyorum. 1.225V Taş gibi çok şükür...

• Evet ya sağol dosum. Ancak oyunda takılma yaşıyordum arasıra. Onu da çözersem süper olucak. 4.0 ghz yaptıktan sonra hiç olmadı gerçi ama heran olabilir Orthost hiçbir şekilde hata almıyorum. Darısı sana dostum. İnsallah bi uyumsuzluk falan yoktur. Aksi taktirde işlemci ya da anakarttan birisini değiştirmk zorunda kalabilirsin.
    quote:

Orjinalden alıntı: iremmurat

sonunda başarmışın dostum o.c yapmayı, bir ben beceremedim şu anakartla o.c yapmayı, işlemcim mi uyumsuzluk yapıyor ne oluyro anlamadım, neyse hayırlı olsun
  • Rica ederim arkadaşım, zevkli konulardır bunlar Fakat bağımlılık yapar, aman ha! Tamahkarız hepimiz, malum. Hep daha fazlasını isteriz, çizgini koru sen bu OC işinde. Pahalı bir hobi çünkü

Evet, aynen dediğim gibi. O şekilde stabil çalışan min. voltajı bulacaksın. Şimdi, ben sana OC değerlerimi en iyisi söyleyeyim;

Cpu Frekansı: 400 MHZ

DRAM Frekansı: 800 MHZ (normalde 667 MHZ'lik Kingston DDR 2)

PCI Exp. Frekansı: 100 MHZ (Bu değer her zaman 100 MHZ olmalı, standarttır. Auto olarak bırakırsan diğer bileşenlere OC yaptıkça bu da artar aynı oranla, dikkat et)

PCI Clock Sync mode: 33:33

Spread Spectrum: Auto (bırak böyle kalsın)

Memory Voltaj: 2V

CPU VCore Voltaj: 1.225V

FSB Termination Voltaj: 1.200

Değerler bu şekilde, Ram'lerin gecikme zamanları da 5-5-5-15 şeklinde. Bu şekilde sistem şöyle;

E6300 1.86@2.8 GHZ (boştayken 38, yükteyken 58 derece)
    Kingston 2x1 DDR 2 667@800 MHZ (sahi, bunların sıcaklıklarını nasıl öğrenebiliriz )
    Asus P5B Anakart (chipset 35 derece, yükteyken bakmadım ama fazla 45 olur en fazla)
    Sparkle 9800 GT 512 MB Standart (boştayken 40, yükteyken 60 derece gibi)
    PSU olarak da Recom Power Engine 580W kullanıyorum.

Ram'lerin, benimkiler gibi 667 MHZ ise 2V ver, 800 MHZ'de sabitle. Eğer default olarak ram'lerin 800 MHZ ise yukarıya çıkma şansları var fakat voltaj verme durumun olabilir. 2.1V'dan yukarıya çıkma derim. Fazlası zarar...

Bak, şimdi senden gaza geldim İşlemci Frekansını 425 MHZ'e getirdim, 3 GHZ oldu. Ram voltajını da 2.1V'a getirdim, 850 MHZ oldular CPU'ya hala voltaj vermedim Yarım saattir test ediyor meret, yeterli :) Şimdi ise Ram testi çekiyorum, stabil olursa bir de 2V'da çalıştırmayı deneyeceğim. Ama muhtemelen 2V'da çıkartır problem, 1066 MHZ'lik ram'lere bile 2.2 anca yetiyor... :)

Hadi kolay gelsin bakalım, problem çıkarsa yaz daha

Güncelleme: Evet, tahmin ettiğim gibi. 2V az geldi ram'lere. 2.1V'da bıraktım. Sonra CPU frekansını 430 MHZ'e getireyim dedim, bu sefer de Orthos Ram testinde hata verdi. Tekrar 425'e aldım ve 15'er dk. Ram ve CPu testi çektim, sonuç sıfır hata. Optimum değerleri buldum galiba :) Sistem stabil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatal1ty89 -- 4 Şubat 2009; 4:37:54 >

• Değerlerin iyiymiş hakkaten. Ramlerim 800 mhzde default olarak. 1.9 V. 2.0 yapıp hızını biraz daha artırabilirim heralde dediğin gibi. Şimdi evde değilim. Gidince tekrar girişicem denemelere. Sonuçları yazarım. Kolay gelsin
  • sadece işlemçiye voltaj vererek oc olmaz diğer bileşenlerede orantılı veririsen oc daha stabil olur
  • Diğer bileşenlerden kastınız nedir acaba ? Ram haricinde hangi bileşene ne oranda Voltaj vermem gerekiyor? Açıklarsanız sevinirim.
    quote:

Orjinalden alıntı: max975

sadece işlemçiye voltaj vererek oc olmaz diğer bileşenlerede orantılı veririsen oc daha stabil olur
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.