Şimdi Ara

DX10 TABANLI OYUNLAR VE DX 12 OYUNLAR HAKKINDA ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
711
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Biliyoruz ki çoğu eski tarz online oyunlar dx9 ve dx 10 üzerine olan oyunlar. Burada merak ettiğim nokta eski direct x sürümlü oyunlarda metin2 , dota ,league of legends knıght vs. bu tarz oyunlarda ekran kartı seçimimizi ve işlemci seçimimizi ne üzerine yapmalıyız ? Genelde NVıdıa kartları tavsiye ediyorlar. Çünkü amd kartlar ve işlemciler yeni nesil oyunlarda dx12 ve vulkan etkisiyle ön plana çıktığı için diyorum. Peki gidip te bu tarz oyunlar için amd üzerine bir sistem kurarsak sizce gereken verimi alabilir miyiz fps açısından olsun ekran kırılmaları açısından olsun ? Yoksa Amd dx9 ve dx 10 tabanlı oyunlarda da Nvıdanın önüne geçipte gereken yüksek fps değerlerini verebilir mi ?

• passmark yazıyorsun puanlama ile karşılaştırma yapıyorsun bu kadar dx12 oyunlar halen dx11 desteklemekte tam anlamı ile dx12 gelmiş sayılmaz 2-3yıl sonrada dx13 gelir dx12 desteğiyle devam eder bu böyledir yani. dx10 serisi çok tutunamadı sektörde neden bende bilmiyorum dx9,dx11 ve yeni yeni dx12yi görüyoruz işte
  • Overclockmanyagı O kullanıcısına yanıt
    Asıl öğrenmek istediğim bu tarz oyunlar için amd sistem mi gerekiyor yoksa nvıdıa sistem mi
  • IGNAR I kullanıcısına yanıt
    gtx 480 nvidianın en iyisi idi şimdi rx460 ile yarışıyor amdnin en son çıkardığı en kötü ekran kartı hani hangisi iyi diye bir olay yok amd yada nvidia mı daha iyi olayıda yok passmark puanını sana hangisi ucuza veriyorsa onu almak var bu arada (gtx480 250watt harcıyor rx460 75watt teklonoji farkıdır bu )
  • ben de merak ediyorum bu konuyu.benim oyunlar da dx 9 10 ekran kartini buna gore secebilirim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soru yanlış bir kere. Dx 9 ve Dx 10 oyunlar işlemciye aşırı yüklenirler. Günümüzde performans ekran kartlarıyla bu oyunları oynamak işlemci darboğazına yol açıyor. Dx 12'nin geliştirilme amacı da buydu zaten. İşlemci darboğazını ortadan kaldırmak. Dx 11 ile bunu çok da güzel başardılar zaten. Ama Dx 12 henüz oturmadı. Daha çok yolu var.

Yani eski Dx sürümlü oyunlar Nvidia ve AMD diye özellikle seçmez. İşlemci seçer. İ7 6700K GTX 970, AMD R9 390 ve sonrası için (performans kartları anlamında) Dx 9 ve Dx 10 oyunlarda ancak yetiyor mesela. Benim İ7 2600'üm GTX 970'e Dx 9 ve Dx 10 oyunlarda ciddi derecede darboğaz oluşturuyor. Ama Dx 11 oyunlarda hiç bir problem çıkartmıyor. Geçen gün Assassin's Creed Brotherhood'u kurdum öyle denemek amaçlı. Oyun orijinal. 1080p'de GPU kullanımı %65-70 arası... Neden, çünkü oyun Dx 9 tabanlı. Ama elimde 2600 yerine 6700k olsaydı GPU kullanımı %99 olacaktı. Tek çekirdek performansı daha iyi olduğu için. Ya da Far Cry 2 diyelim.. O da Dx 10 tabanlı bir oyun. Ve orjinal yine. GPU kullanımı yine %70 en fazla.. işlemcim GTX 970'e eski oyunlarda yetmiyor. Olay bu...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O zaman ben 1080 pde 23- 24 ınc h bir monitörde bu oyunları oynamak için yüksek fps için felan Nasıl bir ekran kartı ve işlemci almam lazım ? Yani parayı işlemciye mi basayım ? Diyelim ki ekran kartı bütçe 1000 tl ve rx 470 aldım. Bunun yanına i5-6500 felan alsam yüksek fpslerde oyun oynayabilir miyim yani ?
    Parayı o zaman işlemciye mi basmam lazım ? Herhangi bir amd kart alsam 460 veya 470 . İşlemci olarak ta i5-6500 felan mı almam lazım en az ?
    i3 7350k+rx470 güzel bir kombo olabilir
    Nik mesaj uyumu Kim ne yapsın 7350k yı hocam i5 almak varken. Rx 470 alıyorsanız i5 6400 bile işinizi görür. Güncel bir i5 alsanız yeter. rx 480 için bir tık daha çıkarsanız hoş olacaktır. 6500 veya 6600 gibi. 7. nesil de istersen al da 6. nesilden pek bir farkı yok. 6500 7400 den güçlü çok yakın olsalar da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 21 Şubat 2017; 21:55:30 >
  • http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i3-7350K+%40+4.20GHz

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-6500+%40+3.20GHz

şimdi diyeceksin toplam güçte fark yok ama eski tür cs go tarzı basit oyunlarda en yüksek fpsyi i3 7350k alacaktır çünkü tek çekirdek hızı aşırı yüksek

2600puan almış tekil çekirdekte dx9 oyunların çoğuda tekil çekirdek performansı istiyor bilmiyorsanız söyleyeyim dedim

cs go da i7 i5 e göre çok daha yüksek fps veriyor. İsterse bu 7600k 5ghz vs 4790 olsun. i3 le i5 arasında da benzer bir durum söz konusu olacaktır. Çok çekirdekten yararlanıyor cs go muhtemelen. Ha eve hödük gibi işlemcinin sadece tek çekirdeğini kullanan oyun var mı var. Mesela Arma 3. Muhtemelen 7350k frekansı yüksekse i7 den bile yüksek fps verir. Yine de soğutucu masrafı da çıktığı için ve voltaj verilip ömrünü azalttığımız için 7350k almanın pek bir mantığı yok bence. Fiyat avantajı pek yok 6400 ün yanında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 21 Şubat 2017; 22:5:0 >

• Msi 1060 6gb - i5 6500 ikilisi var Rize of tomb raider da dx 12 açınca oynayış açısından hiç bir fark göremedim hatta bazı sahnelerde kasmaya bile sebep oluyor. Dx 12 yi kapattım ve doku ayarını yükseğe çektim eh işte diyerekten oynuyorum. Şu aşmaya kadar dx 12 için hayaller Paris gerçekler bizim köy çıktı.

Size tavsiyem i5 6400 ya da 6500 (i5 7400 7500 de olabilir) in yanına rx 470 alın.

Rx 480 gtx 1060 alacaksınız da i7 den sasmayin ya da ryzenleri bekleyin...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dostum aslında bakarsan rx470 +ryzen3 1100 düşünmüştüm 3-4 mart gibi felan çıkacak ryzenler sanırsam . Düşüncem oydu zaten fakat daha önce hiç amd işlemci kullanmadım ve pek güvenemiyordum bir ara amd apu grafik işlemcileri gözüme kestirmistim fakat onlarda tırt çıkıyormuş. Fakat amd ryzenle nokta atışı yapacak diye duydum. İ5leri geride bırakıyormuş ve ömrü çok uzun olacak diye duydum ama ne kadar dogru bilemem siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Yani dostum dediğim gibi bu tarz oyunlar için pc toplayacagim zaten. Karta en fazla 1000 tl bütçe ayırdım nvidia bakarsan gtx 1050 ti var Msi 800 tl. Gtx 960 var 1000 tl ve rx 470 var 1000 tl :) yani 960 almaktansa tabi ki rx alırım.

birşeynim genelde oynadığım oyun olan lol çok optimizasyon sorunu olan bir oyun yani rx 480 gibi gtx 1060 gibi kartlarda bile oyun başı 400 fps verirken oyun oortalarında savaşlarda 100-110 fpsye kadar inebiliyor. Yani aklima tek birşey geliyor demek ki bu oyun kartların tamamını kullanmıyor. Çünkü kullansa zaten fps 250 300 aşağısına imkansız inmez. Geriye tek bir olay kalıyor işlemci. Bana kalırsa lol tarzi dota tarzi moba oyunlar daha çok işlemciye yükleniyor. Rx470 zaten alacam fakat fps degerinin savitu kalmasi icin acaba nasıl bir işlemciyle kombinlemem lazım pnu düşünüyorum :) genel olarak ryzen bekle diyor herkes. Daha önce hiç amd islemci kullanmadım hiç bir fikrim yok. :/

• quote:

Orijinalden alıntı: IGNAR

O zaman ben 1080 pde 23- 24 ınc h bir monitörde bu oyunları oynamak için yüksek fps için felan Nasıl bir ekran kartı ve işlemci almam lazım ? Yani parayı işlemciye mi basayım ? Diyelim ki ekran kartı bütçe 1000 tl ve rx 470 aldım. Bunun yanına i5-6500 felan alsam yüksek fpslerde oyun oynayabilir miyim yani ?

O kadar bütçen varsa Dx 9 oyunları kafana takma bile. Sonuçta monitörün 60 Hz olduğu için 60 fps den sonra darboğaz olsa ne olur olmasa ne olur. Ki 60+ fps'yi de i5 6400 ile çok rahat alırsın eski oyunlarda da. Ha olmaz diyorsan en az i5 6600 alman lazım ki rx 470'te 1080p 'de Dx 9 oyunlarda %99 GPU kullanımı ile oynayabilesin. Tek çekirdek performansı çok iyi çünkü. Eski oyunlar da işlemciye çok yük bindirdiği için tek çekirdek performansı iyi olması gerekiyor. Ama bence değmez tabi. Ryzen'leri bekle derim ben. Tek çekirdek performansı en çok merak edilen kısmı çünkü.

• quote:

Orijinalden alıntı: cerkez_genc_07

quote:

Orijinalden alıntı: IGNAR

O zaman ben 1080 pde 23- 24 ınc h bir monitörde bu oyunları oynamak için yüksek fps için felan Nasıl bir ekran kartı ve işlemci almam lazım ? Yani parayı işlemciye mi basayım ? Diyelim ki ekran kartı bütçe 1000 tl ve rx 470 aldım. Bunun yanına i5-6500 felan alsam yüksek fpslerde oyun oynayabilir miyim yani ?

O kadar bütçen varsa Dx 9 oyunları kafana takma bile. Sonuçta monitörün 60 Hz olduğu için 60 fps den sonra darboğaz olsa ne olur olmasa ne olur. Ki 60+ fps'yi de i5 6400 ile çok rahat alırsın eski oyunlarda da. Ha olmaz diyorsan en az i5 6600 alman lazım ki rx 470'te 1080p 'de Dx 9 oyunlarda %99 GPU kullanımı ile oynayabilesin. Tek çekirdek performansı çok iyi çünkü. Eski oyunlar da işlemciye çok yük bindirdiği için tek çekirdek performansı iyi olması gerekiyor. Ama bence değmez tabi. Ryzen'leri bekle derim ben. Tek çekirdek performansı en çok merak edilen kısmı çünkü.

Yani dostum ryzeni bekleyeyim ki o zaman gene mesaj atarım sana :D eğer beklenen gibi değilse ryzen o zaman kesinlikle i5 6600 mu alayım diyorsun ?

Aynen öyle

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.