Şimdi Ara

Düşen hat değerleri ve Çok sayıda CRC HATASI (SNR MARGIN)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.563
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba, ben 1 Nisan günü 50 Mbps pakete geçiş yaptım. İlk birkaç gün hiç sıkıntı yoktu. Hat değerlerim aşağıdaki gibiydi:

Sonra ne olduysa internet gitti geldi SNR Marginde çok büyük düşüş yaşadım. Hat değerleri aşağıdaki gibi değişti:

Artık hat bir süre sonra(bu süre tamamen şansa bağlı, bazen 10 gün bazen 10 dakika) hat sapıtıyor ve deli gibi CRC hatası alıyorum. Hiçbir siteye, uygulamaya giriş yapamıyorum. DSL kablosunu çıkarıp takmadan da düzelmiyor.

İlk aradığımda 50 Mbps alıyorsunuz hatta sorun yok dediler. Israr etmem sonucu arıza kaydı oluşturdular. Sizce bu düşüşün ve sorunun nedeni ne olabilir? Ne yapabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rhalith -- 22 Nisan 2021; 20:37:1 >

• Hattınızda temazsızlık sorunu var, ilk olarak bina girişinden modeme kadar olan kabloyu değiştirmenizi tavsiye ediyorum, olmazsa devre değişimi istersiniz

• miskindvd kullanıcısına yanıt

Hocam bir anda böyle olması normal mi ki? Yarın komşumun modemiyle deneyeceğim. Aynı olursa bir de ankastrede dediğiniz gibi kısa bir kabloyla denerim.

• Rhalith kullanıcısına yanıt

kablo bu sonuçta, sallana sallana kopmuş olabilir.

• miskindvd kullanıcısına yanıt

Hocam komşumun modemiyle baktığımda SNR Margin değerim arttı.

Modemi servise göndereceğim.

muhtemelen komşunuzun modem chipseti(broadcom) dslam ile uyumludur ondan dolayı bir artış yaşanmıştır.

• Türk telekom modemi direkt hocam. ZYXEL VMG3313-B10A

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rhalith -- 23 Nisan 2021; 23:10:57 >

evet bu modem broadcom chipsetli

• Ayağın felan takılmış olabilir jak tam oturmamış olabilir modem ve duvar arasındaki kabloyu iki taraftan kontrol et çıkar tak ufak bir temassızlik sorunu yaşıyor olabilirsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binadaki kablolarda çok sebeb oluyor benimde 400 bin crc aldığım zamanlar oluyordu kablo çekince durum 10 günde 700 crc

• Şimdi bu konu hakkında şöyle bir yorumda bulunmak isterim. Ben uzun yıllardır aynı yerde VDSL sinyal ile aynı tarifeyi aynı tesisat ile kullanıyorum. VDSL sinyaline geçtiğimden beridir de hep aynı modemi kullanmıştım. Hiç CRC hatası almıyordum. Hatta kopma veya düzensizlik olmuyordu. Geçtiğimiz aylarda modem arızalandığı için değiştirmek zorunda kaldım ve asus dsl-n16 modelini aldım. Şu an da bir sorun yaşamıyorum. Hatta bağlantı wifi de çok çok daha iyi performans alıyorum lakin CRC hataları almaya başladım. Tabi hemen bir endişe yaşadım acaba bir sorun mu var hatta falan diye ama 2 aylık takip sonucunda herhangi bir sorun görmedim. Ne bağlantıda yavaşlama nede kopma olmadığı için önemsemiyorum. Zaten yabancı ve yerli sayfalardan okuduğum kadarıyla örneğin 30 günde 30 CRC hatasıda normal görünüyor. Bence bu CRC hatalarının arkadaşların dediği gibi modem chipset leri ile alakası var.

ASUS DSL-N16ASUS DSL-N16

• Crc hatası günlük yada aylık ne kadar verdiğinin bir önemi yok. Ne kadar düşükse o kadar iyi. Benim modem asus ac750 crc hatası günde maksimum 10 tane o da aşırı download yaparsam. Crc hatası %95 bina içi tesisattan kaynaklı. Ankastreden modeme kadar tek parça kablo çekmek crcyi düşürür ama kablo kalitesizse istediği kadar tek parça kablo olsun yine crc alırsınız. 100 metrelik cat5 kablo kullanıyorum ankastreden modeme kadar ve bir adet ek var bir adette splinter takılı. Günde maksimum 10 crc alıyorum 80 mbps hız 10db sabitlediğim snr ile. Ayrıca modem her gün gece 5 te yeniden başlatmaya tanımlı. Eskiden cat6 kablo çekmiştim ankatreden modeme kadar ve crc hatalarım 100 civarıydı günlük. Yani anlayacağınız kablo kalitesizse tek parçaymış ekmiş pek önemi yok tabi benimkinde ek var ama lehimli ve makaronlu ek yaptım öyle iki teli birbirine sarıp kablo bandı sarmadım. Kullandığım cat5 kabloda 10 yıl önce telekomun tüm binaya yerleştirdiği kablo.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Melih Albayrak -- 7 Mayıs 2021; 21:8:3 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.