Şimdi Ara

Donanımhaber formu neden eski?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar internette dolaşırken böyle bir yazıyla karşılaştım düşünüyordum aslında neden bu kadar eski bir forum yapsının kullanıldığı hakkında bu yazıda dikkatimi çekti paylaşmak istedim ve yönetim de bir cevap gelirmi diye de konu açmak istedim özellikle mesut reyizden :)

ASP Playground Advanced Edition 2.3, Donanımhaber'in kullandığı ASP tabanlı forum yazılımı. Ama kendileri yazılım üzerinde o kadar çok moifikasyon yapmışlardır ki, artık güncelleyince bir şeylerin çökeceğinden korktukları için bu sürümde takılıp kalmışlardır. En azından benim tahminim bu yönde.

Yazılımın 2.5 sürümü 2004'te çıkmış. Bu durumda 2.3 sürümünün de 2004'te çıktığını söyleyebiliriz. Yani donanımhaber tam 7 yıllık bir forum yazılımı kullanıyor.

Şimdi biraz bakalım...

2.3 sürümünden sonra neler olmuş...

2.4
    2.4.1
    2.4.2
    2.4.2 SP3
    2.4.5

Sonra bu arkadaşlar 2.5 ile ASP'yi terk etmişler ve ASP.NET 1.1'e geçmişler...

2.5 > ASP.NET 1.1
    2.5.5

3.0 > ASP.NET 3.5 framework ve the ASP.NET AJAX framework ile baştan aşağı yeniden yazılmış. Diğer tonlarca güncelleme için buyrunuz.

3.1 ile tamamen ASP.NET 3.5'e geçmişler...
    3.1.5

3.2 ile tarayıcılarda görünümü düzeltmişler...Tabi bu dediğim 2008'de oluyor...

3.3'te bütün belirtilen hataları giderip admin panelini adam etmişler...

3.4 ile kullanıcılar forumu nasıl daha kolay kullanır diye düşünmüşler ve bu yönde çalışmışlar.

3.5 özellikle de performans ve kullanılabilirlik konusunda odaklanmış...CSS ile JS'i birleştirerek sunucuya binen yükü azaltmışlar... Donanımhaber'in bi ton sunucusu olduğunu ve yükü dengelemek için load balancing yazılımı kullandığını söylemiş miydim?

3.6'da güvenliğe önem vermişler bu defa..Yine kullanılabilirliğe de katkı yapmışlar... Tabi arada gelen bi ton yenilik ve onarılan binlerce bug'ı yazmıyorum bile...Linklerden girip bakabilirsiniz...

3.8 ile SEO konusuna el atmışlar ki donanımhaberin bence buna ihtiyacı yok Yine performans, kullanışlılık ve ayarlar konusunda da geliştirmeler mevcut. Ha bir de 3.8 ile modil sürüm gelmiş..Gerçi bu zaten DH'da var...Bu sürümün en büyük özelliklerinden biri de WYSIWYG editör. Yani web'deki bi içeriği linkleri vs her şeyiyle foruma yapıştırabiliyorsunuz...

Sunulan en son yenilik ise ASP.NET 4.0 desteği olmuş.

3.9 ile de arabirimi daha güzel hale getirmişler... Yine IE9 ile uyumluluk sorunları giderilmiş...

En son bomba ise sürüm 4.0. Bu sürüm ile SEO elden geçiriliyor ve URL Rewrite ve Routing olayları yeni bir boyut kazanıyor. Bir ton link değişiyor ki SEO çok daha iyi olsun...

Diğer yenilikleri takip etmek için buyrun: Forum News

• Script üzerinde birçok özellik ekledikleri için güncelleme gereği duymamışlardır.
  • Sen şunun cevabını ver, dünyanın en büyük diğer forumlarında bile bu kadar özellik var mı?

Hangi forumda MSN gibi konuşabiliyorsun (DP forumlarında yeni gelmiş sanırım, kaldıki en büyük forumlarda ilk 3'e girer (DigitalPoint))? Altalta yazışma usulünü kastediyorum.
    Hangi forumda mesajım bulunsun sistemi bu kadar iyi işliyor?
    Hangi forumda Taslaklar kısmı var?
    Hangi forumda barındırılan PM'lere kısıtlama getirilmemiş? Sınırsız PM hakkımız var.
    Hangi forumda memstats.asp var

Ama işin en güzel kısmı da, bu özelliklerin hepsi hangi forumda birarada var? Benim gördüğüm altyapısı en sağlam forum DH. Sık sık çöken haber sitesi olduğunu saymazsak böyle bir projenin Türkiye'den çıkması gayet güzel. Kaldı ki ortamı da çok güzel, 2004 civarından beri burdayım, bırakmaya da niyetim yok.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.