Şimdi Ara

🔥 Dolar=6,15 ━ Euro=6,65 ━ Sterlin=7,92 (24 ŞUBAT) 🔥

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Provocateur , reguse Daha Az
2 Kayıtlı Üye, 156 Misafir Kullanıcı, 40 Masaüstü Kullanıcı, 118 Mobil Kullanıcı ( 118 Mobil Cihaz )
75.121
Cevap
606
Favori
2.682.355
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Yatırım Araçları >> 🔥 Dolar=6,15 ━ Euro=6,65 ━ Sterlin=7,92 (24 ŞUBAT) 🔥
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1444 Mesaj
  Çok cahilsin:

  Cahil dedik diye sen kızmadan önce cehaletin ne olduğunu öğretiyim.

  Cehalet bir şeyi bilmemek veya az şey bilmek değildir. Öğrenmeyi reddetmek ve aslında bilmediği birşeyin doğrusunu biliyormuş sanmak ve kibirli olmaktır. Ignorant is who ignores to learn...

  Gelelim sana cahil deme sebebime:

  "Dolardaki yükselişin Trump ile bir ilgisi yok. Dolar 9 haftadır zaten yükseliyordu."

  Bu cümleler sana ait...
  Dolar 9 haftadır yükseliyordu ben her kanalı takip ediyorum ben herşeyi biliyorum!!!11!!1 yazmışsın. Doğrudur da, dolar 2.9 bantından itibaren sert artışa geçti ve elbette bunun tek bir sebebi yok ama Trump'la alakası yok kısmı ben aslında hiç bi ... bilmiyorum demek olmuş...

  Dolar 2008 tarihlerinde ve 2013 tarihlerinde çok sert artmıştır yani yüksek + trendle.
  2008 kriz sonrası,2013 ve sonrası 2015 ve en son olarak şuan 2016 sonu sert tırmanışlar yaptı. ama 10 yıldır ZATEN ARTIYOR
  BU MANTIKLA: senin bütün argumanların geçersiz oldu çünkü 10 yıla baktığında zaten Tl karşısında arttı o zaman suçladığın hükümet yaptırımları ilede alakası yok zaten artıyo du ya... senin cahilliğinin başladığı yer burası..

  fazla uzamadan ben bitreyim..

  2013'te Gezi olaylarına denk geldi sert artış. burda gerçekten doalr arttı her para birimine karşı ancak TL' en çok değer kaybenlerdendendi. Bu geziden mi oldu yoksa fed'in açıklamalarından mı. çok zor bir soru. unutmamak lazım ki gezi sırasında 20 puana yakın borsada düşüş olmuştu. milyarlarca tl.... Tabii ki gezi olaylarınında etkisi oldu ancak globalde yatırım türkiyeye yapılmıyor bir sürü ülke bir sürü coğrafya bir sürü paradigma var... yani doların artışı genellikle FED ile alakalı oluşan algıdandı...

  2008'de çökmelere yaklaşan ekonomi için 2tn dolar para basan amerika faizlerini çok aşağı çekip sirkülasyon yaratıp piyasaları düzeltmeye çalıştı. Obama yönetimi maali disiplini ilk defa ciddi anlamda arttırıp ve dolar basarak yarayan kanayı durdurdu. Ekonmi düzeldi ve amerika bu epik dolar basımını durduracak yoksa dolar balonu oluşacak. bu durunca haliyle dolar kıymetlenir ve yükselen ve düzelmiş ekonomide faizlerin artması ön görülür.

  bu yazdıklarımı herkes biliyor zaten.

  şimdi gelelim Trump'ın seçilmesinin özeline...

  Trumpla bu sert artışın senin sandığından yani zattentiğinden yani assume ettiğinden veya başka değişle BİLDİĞİNİ SANDIĞIN AMA ASLINDA BİLMEDEN KONUŞTUĞUN yer:
  Trumpla doların şahlanmasının ÇOK alakası var. Evet medya (amerikan main stream) Trump'ı 1 yıldır bir canavara çevirdi. sanki Hillary melekti ve trump en kötüsü idi... bu algı ve etnik gruplara ve dinlere karşı kullandığı argumanalrı Trump'ı sevilmeyen bir aday yapmıştı.
  Ancak sen istediğine inan tabii de, 1 yıldır büyük finans kuruluşları thinkthanklar hiç biri Trump gelirse bittik savaşlar çıkar ekonomi daralır yani medyanın pompaladığı algıya kapılmadılar...

  Trump'ın aday olma ihtimali yaz aylarında çok ciddileşti ancak debate'lerde sergilediği kötü performans ile seçilmeyecek algısı oluştu...
  Bütün Wall St. gücünü Hillary'ye aktardı ve trump karşıtı büyük sosyal medya PR'ları yapıldı. Ve herkesi ağına düşürdü Trump. Bu analizler Sanders daha yarıştan çekilmeden taa ön seçimlerde yapıldı. kendim yazmıyorum ama bende böyle inanıyordum öyle oldu...
  Trump bir engelli ile dalga geçtiğinde veya karşısına bir müslümanı aldığında elbette bunun dünyanın tepkisini çekeceğini biliyordu.
  Peki Cumhuriyetçi seçmenh hiç darılıyor muydu? Hiç güceniyorlarmıydı bu söylemlere?
  HAYIR!
  Aksine bu seçmen kitlesi zaten ırkçı yapıya sahipti fakat POLITICAL CORRECTNESS yani politik doğruluk ile insanlar epeydir susturulmuştu, Trump bu çirkin seviye ile bir taşta 2 kuş vurdu.

  1. kuş salaklar
  2. kuş seçmeni

  ....

  Salaklar, yani Trump açısından trump karşıtları oluyor... Bu tepki çeken laflarla aslında Trumptan nefret eden insanlar Trump'ı konuşur oldu. Trump lafı 1 günde bilmem kaç kez ortalama bir amerikalaının duyğu TEK isim oldu. Benzerini bizimkilerde yapıyor ve hala inanıyoruz salakça... Ve karizmasını da kullanarak MEDIA COVERAGE'ta Hillary'nin önüne geçti. Çünkü açıklamaları skandaldı. Yani burda başbakan dümdüz küfür etse herkes konuşurya, heh aynısı yaptı.

  Seçmene gelirsek. Amerika ortalama %40'ın oy kullandığı ve seçim sistemi çok sorgulamaya açık ve demokrasiyi oligarklığa bırakma eğiliminde olan bir ülkedir ve kutupsuzdur. Yani sağ kanat içinde sol kanat içinde sistem budur.

  Hani ekmelledin'i CHP ve MHP ortak aday yaptı ya. Hani CHP seçmeni çok kızdı. bilmem ne yaparım lan bu adayı deyip oy kullanmadılar.
  Oy kullanmada nerdeyse AB birincisi olan Türk seçmeni CB seçiminde düşük katılımla oy kullandı... Bu AKP'li seçmenide etkiledi onlarda zaten "Reis" kesin kazancak ya algısı olmuştu odan...

  Amerikaya geri dönersek:
  Seçmen kendini ifade edilmiyor hisseder ve oy kullanmak zaten hiç bir DEĞİŞİM yaratmayacak algısındadır. Bu seçimde değişimi vaad eden 2 seçmen vardı. 1. Trump, 2. Sanders.
  Sanders'ın başkan adayı olamayacağını herkes biliyordu. Hillary onu ezecekti...
  Ve Hillary değişim vaadinde bulunmadı. Bu vaad zaten çok saçma idi onun için. Sistemin içinden gelen biri sistemi her daim korur, değiştirmez. hatta değiştiremez çünkü o sistemde o ekosistemde yaşarken: onu orda beslerler ve porası evi gibi olur. kimse evini yıkamaz. (special interests)

  Fakat Trump, BM'i dağıtırım, Nato'dan çıkar orayı da dağıtırım bile diyecek kadar cesurdu. Seçmenindeki oluşan susturulmuş hissini ve bastırılmışlığı kullandı. Karizması tavandı. Seçmende coşku oluşturdu ve bu ORGANİKTİ. Bunun için meksikalıyı ve müslümanı hedef aldı..

  ve seçmenine oy kullandırttı. Tarihsel bir seçim olduğu için elbette Hillary' seçmenide daha fazla sandığa gitti.

  not: amerikada ön seçim sistemi ve genel seçim var. ve seçim günü genelde hep hafta içi olur ve tatil değildir. Bu sebep bile oy kullanımını çok ciddi azaltmaya yeter

  Bu analizleri medyada iyi okmuştu ama her zaman ki gibi halklara farklı bir gazete basıldı...

  Ve genel algı Hillrry'nin KESİN seçileceği idi halbuki amerikada zaten hep 2 aday finalde yarıştığından(sağ ve sol parti adayları) hep %45 e %55 49 a 51 gibi sonuçlar olur. bizde %52 aldıkkkk lafı amerikada asla edilmez Çünkü zaten noramli budur orda. Yani trump'ın kazanma ihtimali en azından o algı için %45 olmalıydı... %45 olan birşey asla kesin değildir..

  Gelelim dolara. Niye artıyor ve Tl neden çok değer kaybediyor..

  Trump ile son artışların DOĞRUDAN alakası olmakla beraber Aralk ayı faiz arrtımı olma ihtimali iyice pekiyileşti..
  Trump ülkesine vaad ettiği yatırımlar ve ülke ekonomisine zarar verdiğini söylediği büyük uluslar arası ticari antlaşmaları bozacağını vaad etti.
  Hillary ile arasındaki 2 büyük farktan 1'i budur.

  Trump ülkesinin katma değerini arttırma ve 70lerdeki mutluluk ve American Dream Achievement'ını yani mutlu yılları yani Amerikanın Harika olduğu yılları yaşatma sözü verdi.

  2. farkı dış poltika ona hiç girmiyeceğim..

  Herneyse, Trump doalrdaki artışın en az %50 sebebidir şuan..

  Çünkü içeriye odaklanan ekonomi demek daha da güçlü daha da büyüyen ekonomidir.
  Trump iktisadi olarak Hİllary'den daha çok olumlanıyor bu pencerede.. Ve trump'ın ülkesini izole etme anlaşıyı tabii ki dolar faizlerinin arttırılma sinyali. FED bağımsız ama elbette başkanın ekibinin şahinlerin vs etkisi çok. Dünyada heryerde bu böyle. Ve böyle olmalı zaten.
  yani faizler büyük olasılıkla artcak..

  2. olarak KESİNLİKLE SAVAŞ OLAMAYCAK OLURSA AMERİKA BU SAVAŞTA YOK. vaadi. bu da hillary'nin veremediği bir vaad.
  ORtadoğuyu stabilize etmeye çalışacak amerika. ve haliyle terör bitecek...

  aslında terorörü bitirmenin daha kolay yolları var.
  1. amerika 20 dolardan büyük banknot basmayacak
  2. AB ve İngilterede 20 pound ve Euro'dan büyük para basmıycak.
  İllegelal herşey keşle dönüyor. Bu harvardda bir araştırma konusudur.

  Neyse seneye beklentiler doların 4.0 olacağı yönünde ancak bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Kayıplarınızdan sorumlu değilim.

  Dolar kesin artışa devam edecek sadece trump yüzünden çünkü ABD en büyük ekonimi zaten ama daha da büyüycek manyaklaşcak kısacası.
  sen bu durumda paranı gidip Türkiyeye mi yatırırsın ABDye mi?
  ki ABD'ye çok büyük yatırım sözü çok önemli bir nokta... Abd sosyal develt olmadığından trenleri fln leştir... Hiç bi şirket hızlı tren yapmaz gerek yoktur devlet ödenek çıkarmaz. Trump bu konuda iyileştirmeler yapacağını söylüyor. Doymuş bir ekonomidir amerika yatırım yapcak inşaati kalmamıştır. İşte Trump bunu da değiştiriyor. Genel sebep bu artışa.

  "Dolardaki yükselişin Trump ile bir ilgisi yok. Dolar 9 haftadır zaten yükseliyordu."

  bu cümleyi tekrar okuyun şimdi
  ülke olarak evet belki TL nin değersizleşmesini engelleyebiliriz dolara karşı ancak dolar genede EURO,POUND,ISV KRONU,ALTIN vs çoğu şeye göre değer kazancak. Tl nin 1 usd = 4TL veya yukarsı bunu bozmamız için BEKLENMEDİK bir atılım yapmamız lazım. mesela musulu işgal etmek gibi.

  tabii bu beklenmediklerin maaliyetleride olur ama dolar zaten 4.0 olursa kriz çıakcaktır... piayasa daha fazla dayanamaz.
  dış borcumuzun saniyelik faizi 1500+ dolar. borçlanmamız normal seviyede ordan değil kuruyan piyasadan ve çekilen yatırımlardan patlarız heralde

  Yani çok beklenmedik başka bir şey:
  tüm türkie devletlerin TL kullanması AB gibi pakt kurmamız olabilir.

  TL converti olan bir para değil... bu pakt bunu bozabilir.


  Eyyorlamam bu kadar. Lütfen cahil kalmayın. araştırın her yeri ve objektif olarak bakın.

  kim bana kesin başkan bu olur dediyse yanıldı ve hepsi sadece hillary diyordu. buna proflar dahil..

  geleceği kimse bilemez ama algılar geleceğin bozulması olan paradigmaların yansımasıdır bunu da okumak kısıtlıda olsa mümkündür.

  iyi günler


  not: arkadaşlar bazıları paranın karşığı yok falan yazmış. çok temel şeyleri bilmiyor ve biliyor gibi ahkam kesiyorsunuz.
  paranın tabii ki karşılığı vardır. Gold Standart ve Silver Standart hazine ve rezervlerle akalaı bir standarttır.
  eskiden para bir meta değildi, bir kağıttı. o kağıtta şu kadar altınım var. 10 donum arsa 1 altın(oz) vs gibi...

  ne zaman ki apranın kendi meta oldu ve altını korumak maaliyetlendi(işlem hacmi büyüdü vs)
  olay paray a döndü.
  1 dolarda LEGAL TENDER FOR ALL DEBTS yazar. ne demek paranın karşılı yok ta devletler karşılıksız para basarda...
  bütün borçlar için yasal senettir para!!!

  Adalet asla mülkün temeli değil MÜLK adeletin temelidir. Para için milyonlar kıyılıyor nasıl karşılığı yok?

  çok temel kavramları ve terminolojileri bilmeden beylik laf etmeyin. İş dünyasında acımazlar HORT diye laf soku verirler  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teknoCat -- 7 Aralık 2016; 20:2:51 >
  _____________________________
 • Teğmen
  204 Mesaj
  Vallahi millet 3.40' dan ''Vatan, millet, Sakarya'' diyerek 80 bin - 100 bin dolar bozduruyor. Allah bereketini versin, keşke bozduracak bin dolarım olsa da ben de tarihin en yüksek seviyelerinden dolar bozdurup gerçek bir vatansever olsam.
  |
  |
  _____________________________
  Tengri tektir, ordusu Türk !
 • Yarbay
  2004 Mesaj

  Turk lirasi deger kaybettikce bende kaybediyorum

  Hatta uzuluyorum gordukce ancak istiyorum

  Bir an once halk her seyi gorecek kadar yansin istiyorum  Vatan hainligi bana kalirsa suan hukumet tarafindan yapiliyor ancak halk bunu goremiyor. Bak bu benim gorusum. Bunj dusunmem beni vatan haini yapmaz.  < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  dexterr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2471 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: BiggestNiko


  quote:

  Orijinalden alıntı: White Devil


  quote:

  Orijinalden alıntı: asau

  Doların düşmesine üzülenlerin zihniyetinin en iyi örneklerinden biri. Onlar için vatan teferruattır. Her durumda maddi kazanç peşindedirler!

  Temsili değil!  Off daha geyik için yapılmış yazıyı gerçek sanıyorsunız adam mal evrakta sahtecilik ilanını ortalık yere asacak.

  Ne alakası var ya,kaplazanlık dan,sahte bilet basmaktan,sahte evrak duzenlemekten bir suru dosyası olan adam ulke yonetiyor da bunu asan mı korkucak?

  Çok alakası var o makbuzlar cami bağışı makbuzu ile bir değil, özel izinle alırsın akşam kasa ile makbuz sayımı yapılır karşılaştırılır, bu gerçek olsa anında alırlardı böyle göstere göstere yapamazsın diğer dediğinde haklısın ona bir şey olmaz.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  8074 Mesaj
  saçma sapan tartışmaları çıkarırsak bir iki bilgi.

  dünyada her devlet karşılıksız para basar. yani o altın karşılığı para olayı artık geçerli değil. abd 1970'lerde bıraktı. doların rezerv birimi olmasının sebeplerinden biri en geç bırakan devlet olmasıdır. petrodolarda aynı şekilde etkilidir.

  çin'den yuan alıcaz, altınla ticaret falan filan hepsi hikayedir. sadece satın aldığın ülkeye verecek yuan'ı nereden bulacaksın. bu arada altının değeride dolarla ölçülür. bu ne saçmalık.

  fed kararları zaten fiyatlanmış durumda, faiz arttırımı yüzde yüze gelmiş. sorun ne kadar artacağı, ve 2017'deki arttırım miktarı, bunlarda süpriz olmazsa hafif düşüşe bile yol açabilir.

  ekk kararlarının hemen hiçbir etkisi olmaz, zira orta ve uzun vadede işe yaramayacak laf kalabalığı olacaktır. bu bir standart artık. ekk kararı ile bağımsız yargı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, üretime dayalı ekonomi falan olmuyor. geçelim.

  parayı değerlendirirken bant aralıklarına bakılır. bizde aralık fazla genişlemiş, bu ciddi bir sorun. ama hep yukarı doğru. yani dolar şu an 3.40 3.50 olmuş pek bir önemi yok. orta vadede gene yükselecektir zira yükselmesini sağlayan sebepler aynen duruyor.

  şu andaki düşüşün 2 sebebi var, birincisi kayıtdışı dahil dolar girişi ve kurumların satışı var. bunun pek bir etkisi yok. zira tüm mevduat 90 milyar dolar. net rakamlar açıklandığında göreceksinizki hane halkı dolar falan bozdurmamış aslında.

  asıl sebep şu anda dünyada düşmesi, bizde çıkarkende düşerken de abartıyor. borsada bazı kağıtların uygun fiyatlara düşmesi ile bazı robotlar dolar 3.55'i gördüğü anda koç, tüpraş gibi sağlam hisselerden alım yaptılar.

  şimdi borsa bir tık yükselecek dolar bir tık düşecek bu sayede çıkarken yaptıkları zararı minimalize edecek hatta kar edebilecekler.

  sonuç ne olur, ülke için pek bir umut görülmüyor. hele buradaki bazı muhabbetleri okuyunca bu umut iyice azalıyor. resmen ikiye bölünmüşüz. bir taraf cidden kızgın ve yanarsa yansın havasında, diğer tarafın dünyadan haberi yok, osmanlı hayali ile yaşıyorlar. dolar kuru için 3.30 kritik seviyeydi. onun üstü firmaları anormal zorlar. 2017 çok zor geçecek.

  iyi olur inşallah diyerek kapatayım.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1444 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: teknoCat

  Çok cahilsin:

  Cahil dedik diye sen kızmadan önce cehaletin ne olduğunu öğretiyim.

  Cehalet bir şeyi bilmemek veya az şey bilmek değildir. Öğrenmeyi reddetmek ve aslında bilmediği birşeyin doğrusunu biliyormuş sanmak ve kibirli olmaktır. Ignorant is who ignores to learn...

  Gelelim sana cahil deme sebebime:

  "Dolardaki yükselişin Trump ile bir ilgisi yok. Dolar 9 haftadır zaten yükseliyordu."

  Bu cümleler sana ait...
  Dolar 9 haftadır yükseliyordu ben her kanalı takip ediyorum ben herşeyi biliyorum!!!11!!1 yazmışsın. Doğrudur da, dolar 2.9 bantından itibaren sert artışa geçti ve elbette bunun tek bir sebebi yok ama Trump'la alakası yok kısmı ben aslında hiç bi ... bilmiyorum demek olmuş...

  Dolar 2008 tarihlerinde ve 2013 tarihlerinde çok sert artmıştır yani yüksek + trendle.
  2008 kriz sonrası,2013 ve sonrası 2015 ve en son olarak şuan 2016 sonu sert tırmanışlar yaptı. ama 10 yıldır ZATEN ARTIYOR
  BU MANTIKLA: senin bütün argumanların geçersiz oldu çünkü 10 yıla baktığında zaten Tl karşısında arttı o zaman suçladığın hükümet yaptırımları ilede alakası yok zaten artıyo du ya... senin cahilliğinin başladığı yer burası..

  fazla uzamadan ben bitreyim..

  2013'te Gezi olaylarına denk geldi sert artış. burda gerçekten doalr arttı her para birimine karşı ancak TL' en çok değer kaybenlerdendendi. Bu geziden mi oldu yoksa fed'in açıklamalarından mı. çok zor bir soru. unutmamak lazım ki gezi sırasında 20 puana yakın borsada düşüş olmuştu. milyarlarca tl.... Tabii ki gezi olaylarınında etkisi oldu ancak globalde yatırım türkiyeye yapılmıyor bir sürü ülke bir sürü coğrafya bir sürü paradigma var... yani doların artışı genellikle FED ile alakalı oluşan algıdandı...

  2008'de çökmelere yaklaşan ekonomi için 2tn dolar para basan amerika faizlerini çok aşağı çekip sirkülasyon yaratıp piyasaları düzeltmeye çalıştı. Obama yönetimi maali disiplini ilk defa ciddi anlamda arttırıp ve dolar basarak yarayan kanayı durdurdu. Ekonmi düzeldi ve amerika bu epik dolar basımını durduracak yoksa dolar balonu oluşacak. bu durunca haliyle dolar kıymetlenir ve yükselen ve düzelmiş ekonomide faizlerin artması ön görülür.

  bu yazdıklarımı herkes biliyor zaten.

  şimdi gelelim Trump'ın seçilmesinin özeline...

  Trumpla bu sert artışın senin sandığından yani zattentiğinden yani assume ettiğinden veya başka değişle BİLDİĞİNİ SANDIĞIN AMA ASLINDA BİLMEDEN KONUŞTUĞUN yer:
  Trumpla doların şahlanmasının ÇOK alakası var. Evet medya (amerikan main stream) Trump'ı 1 yıldır bir canavara çevirdi. sanki Hillary melekti ve trump en kötüsü idi... bu algı ve etnik gruplara ve dinlere karşı kullandığı argumanalrı Trump'ı sevilmeyen bir aday yapmıştı.
  Ancak sen istediğine inan tabii de, 1 yıldır büyük finans kuruluşları thinkthanklar hiç biri Trump gelirse bittik savaşlar çıkar ekonomi daralır yani medyanın pompaladığı algıya kapılmadılar...

  Trump'ın aday olma ihtimali yaz aylarında çok ciddileşti ancak debate'lerde sergilediği kötü performans ile seçilmeyecek algısı oluştu...
  Bütün Wall St. gücünü Hillary'ye aktardı ve trump karşıtı büyük sosyal medya PR'ları yapıldı. Ve herkesi ağına düşürdü Trump. Bu analizler Sanders daha yarıştan çekilmeden taa ön seçimlerde yapıldı. kendim yazmıyorum ama bende böyle inanıyordum öyle oldu...
  Trump bir engelli ile dalga geçtiğinde veya karşısına bir müslümanı aldığında elbette bunun dünyanın tepkisini çekeceğini biliyordu.
  Peki Cumhuriyetçi seçmenh hiç darılıyor muydu? Hiç güceniyorlarmıydı bu söylemlere?
  HAYIR!
  Aksine bu seçmen kitlesi zaten ırkçı yapıya sahipti fakat POLITICAL CORRECTNESS yani politik doğruluk ile insanlar epeydir susturulmuştu, Trump bu çirkin seviye ile bir taşta 2 kuş vurdu.

  1. kuş salaklar
  2. kuş seçmeni

  ....

  Salaklar, yani Trump açısından trump karşıtları oluyor... Bu tepki çeken laflarla aslında Trumptan nefret eden insanlar Trump'ı konuşur oldu. Trump lafı 1 günde bilmem kaç kez ortalama bir amerikalaının duyğu TEK isim oldu. Benzerini bizimkilerde yapıyor ve hala inanıyoruz salakça... Ve karizmasını da kullanarak MEDIA COVERAGE'ta Hillary'nin önüne geçti. Çünkü açıklamaları skandaldı. Yani burda başbakan dümdüz küfür etse herkes konuşurya, heh aynısı yaptı.

  Seçmene gelirsek. Amerika ortalama %40'ın oy kullandığı ve seçim sistemi çok sorgulamaya açık ve demokrasiyi oligarklığa bırakma eğiliminde olan bir ülkedir ve kutupsuzdur. Yani sağ kanat içinde sol kanat içinde sistem budur.

  Hani ekmelledin'i CHP ve MHP ortak aday yaptı ya. Hani CHP seçmeni çok kızdı. bilmem ne yaparım lan bu adayı deyip oy kullanmadılar.
  Oy kullanmada nerdeyse AB birincisi olan Türk seçmeni CB seçiminde düşük katılımla oy kullandı... Bu AKP'li seçmenide etkiledi onlarda zaten "Reis" kesin kazancak ya algısı olmuştu odan...

  Amerikaya geri dönersek:
  Seçmen kendini ifade edilmiyor hisseder ve oy kullanmak zaten hiç bir DEĞİŞİM yaratmayacak algısındadır. Bu seçimde değişimi vaad eden 2 seçmen vardı. 1. Trump, 2. Sanders.
  Sanders'ın başkan adayı olamayacağını herkes biliyordu. Hillary onu ezecekti...
  Ve Hillary değişim vaadinde bulunmadı. Bu vaad zaten çok saçma idi onun için. Sistemin içinden gelen biri sistemi her daim korur, değiştirmez. hatta değiştiremez çünkü o sistemde o ekosistemde yaşarken: onu orda beslerler ve porası evi gibi olur. kimse evini yıkamaz. (special interests)

  Fakat Trump, BM'i dağıtırım, Nato'dan çıkar orayı da dağıtırım bile diyecek kadar cesurdu. Seçmenindeki oluşan susturulmuş hissini ve bastırılmışlığı kullandı. Karizması tavandı. Seçmende coşku oluşturdu ve bu ORGANİKTİ. Bunun için meksikalıyı ve müslümanı hedef aldı..

  ve seçmenine oy kullandırttı. Tarihsel bir seçim olduğu için elbette Hillary' seçmenide daha fazla sandığa gitti.

  not: amerikada ön seçim sistemi ve genel seçim var. ve seçim günü genelde hep hafta içi olur ve tatil değildir. Bu sebep bile oy kullanımını çok ciddi azaltmaya yeter

  Bu analizleri medyada iyi okmuştu ama her zaman ki gibi halklara farklı bir gazete basıldı...

  Ve genel algı Hillrry'nin KESİN seçileceği idi halbuki amerikada zaten hep 2 aday finalde yarıştığından(sağ ve sol parti adayları) hep %45 e %55 49 a 51 gibi sonuçlar olur. bizde %52 aldıkkkk lafı amerikada asla edilmez Çünkü zaten noramli budur orda. Yani trump'ın kazanma ihtimali en azından o algı için %45 olmalıydı... %45 olan birşey asla kesin değildir..

  Gelelim dolara. Niye artıyor ve Tl neden çok değer kaybediyor..

  Trump ile son artışların DOĞRUDAN alakası olmakla beraber Aralk ayı faiz arrtımı olma ihtimali iyice pekiyileşti..
  Trump ülkesine vaad ettiği yatırımlar ve ülke ekonomisine zarar verdiğini söylediği büyük uluslar arası ticari antlaşmaları bozacağını vaad etti.
  Hillary ile arasındaki 2 büyük farktan 1'i budur.

  Trump ülkesinin katma değerini arttırma ve 70lerdeki mutluluk ve American Dream Achievement'ını yani mutlu yılları yani Amerikanın Harika olduğu yılları yaşatma sözü verdi.

  2. farkı dış poltika ona hiç girmiyeceğim..

  Herneyse, Trump doalrdaki artışın en az %50 sebebidir şuan..

  Çünkü içeriye odaklanan ekonomi demek daha da güçlü daha da büyüyen ekonomidir.
  Trump iktisadi olarak Hİllary'den daha çok olumlanıyor bu pencerede.. Ve trump'ın ülkesini izole etme anlaşıyı tabii ki dolar faizlerinin arttırılma sinyali. FED bağımsız ama elbette başkanın ekibinin şahinlerin vs etkisi çok. Dünyada heryerde bu böyle. Ve böyle olmalı zaten.
  yani faizler büyük olasılıkla artcak..

  2. olarak KESİNLİKLE SAVAŞ OLAMAYCAK OLURSA AMERİKA BU SAVAŞTA YOK. vaadi. bu da hillary'nin veremediği bir vaad.
  ORtadoğuyu stabilize etmeye çalışacak amerika. ve haliyle terör bitecek...

  aslında terorörü bitirmenin daha kolay yolları var.
  1. amerika 20 dolardan büyük banknot basmayacak
  2. AB ve İngilterede 20 pound ve Euro'dan büyük para basmıycak.
  İllegelal herşey keşle dönüyor. Bu harvardda bir araştırma konusudur.

  Neyse seneye beklentiler doların 4.0 olacağı yönünde ancak bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Kayıplarınızdan sorumlu değilim.

  Dolar kesin artışa devam edecek sadece trump yüzünden çünkü ABD en büyük ekonimi zaten ama daha da büyüycek manyaklaşcak kısacası.
  sen bu durumda paranı gidip Türkiyeye mi yatırırsın ABDye mi?
  ki ABD'ye çok büyük yatırım sözü çok önemli bir nokta... Abd sosyal develt olmadığından trenleri fln leştir... Hiç bi şirket hızlı tren yapmaz gerek yoktur devlet ödenek çıkarmaz. Trump bu konuda iyileştirmeler yapacağını söylüyor. Doymuş bir ekonomidir amerika yatırım yapcak inşaati kalmamıştır. İşte Trump bunu da değiştiriyor. Genel sebep bu artışa.

  "Dolardaki yükselişin Trump ile bir ilgisi yok. Dolar 9 haftadır zaten yükseliyordu."

  bu cümleyi tekrar okuyun şimdi
  ülke olarak evet belki TL nin değersizleşmesini engelleyebiliriz dolara karşı ancak dolar genede EURO,POUND,ISV KRONU,ALTIN vs çoğu şeye göre değer kazancak. Tl nin 1 usd = 4TL veya yukarsı bunu bozmamız için BEKLENMEDİK bir atılım yapmamız lazım. mesela musulu işgal etmek gibi.

  tabii bu beklenmediklerin maaliyetleride olur ama dolar zaten 4.0 olursa kriz çıakcaktır... piayasa daha fazla dayanamaz.
  dış borcumuzun saniyelik faizi 1500+ dolar. borçlanmamız normal seviyede ordan değil kuruyan piyasadan ve çekilen yatırımlardan patlarız heralde

  Yani çok beklenmedik başka bir şey:
  tüm türkie devletlerin TL kullanması AB gibi pakt kurmamız olabilir.

  TL converti olan bir para değil... bu pakt bunu bozabilir.


  Eyyorlamam bu kadar. Lütfen cahil kalmayın. araştırın her yeri ve objektif olarak bakın.

  kim bana kesin başkan bu olur dediyse yanıldı ve hepsi sadece hillary diyordu. buna proflar dahil..

  geleceği kimse bilemez ama algılar geleceğin bozulması olan paradigmaların yansımasıdır bunu da okumak kısıtlıda olsa mümkündür.

  iyi günler  resimi unutmuşum
  _____________________________
 • Yarbay
  2375 Mesaj
  Bugün 11 arkadaşa daha bozdurup ziraat katilima yatirttirdim..Vatan için TL miz için. Gerçi ayyaslar şimdi basar burayı naptin diye:)) hadi siz biranizi alın, geçin net in başına hatun düşürmeye çalışın. Kafa oraya basar sizde malum:)  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1631 Mesaj

  Kesınlıkle katılıyorum bu mılletın canı oyle bır yansın ıstıyorum kı boyle ekmek su bulamaz hale duselım.O zaman belkı bız nerde yanlıs yaptık dıye bır dusunurler.Dusunurler mı hala emın degılım gercı!!!
  |
  |
  Desider Specialist kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Ryzen 3990x 64/128 + Asus rog rampage X X599 + 128gb gskill trident z 6200mhz + Gtx 3080ti sli
 • Binbaşı
  1029 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: hardday

  Bugün 11 arkadaşa daha bozdurup ziraat katilima yatirttirdim..Vatan için TL miz için. Gerçi ayyaslar şimdi basar burayı naptin diye:)) hadi siz biranizi alın, geçin net in başına hatun düşürmeye çalışın. Kafa oraya basar sizde malum:)

  Vatan için hahahaha  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1462 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: WARTIME

  Kesınlıkle katılıyorum bu mılletın canı oyle bır yansın ıstıyorum kı boyle ekmek su bulamaz hale duselım.O zaman belkı bız nerde yanlıs yaptık dıye bır dusunurler.Dusunurler mı hala emın degılım gercı!!!

  CHP iktidar mı oldu ?
  _____________________________
  ||Intel Core i7-7800X||Corsair Vengeance DDR4 24 GB (16+8) 3000Mhz||MSI 1080 Tİ TRİO 11 GB||LG 34" 34UC79G-B|| Origin ID : GRKM_LXI
 • Yarbay
  2004 Mesaj

  Çok aci bir sey soyliyimmi
  Hayir
  Akp 14 yildir yok ediyor ulkeyi  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Desider Specialist -- 7 Aralık 2016; 20:4:39 >
  |
  |
  grkm_61 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Binbaşı
  1462 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Desider Specialist

  Çok aci bir sey soyliyimmi
  Hayir
  Akp 14 yildir yok ediyor ulkeyi

  daha acısı ne biliyor musun..dedem yıllarca kuyrukta geçirdi ömrünü.Babam ise 14 yıldır gayet iyi durumda.(çevremde kiler de.)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grkm_61 -- 7 Aralık 2016; 20:9:6 >
  _____________________________
  ||Intel Core i7-7800X||Corsair Vengeance DDR4 24 GB (16+8) 3000Mhz||MSI 1080 Tİ TRİO 11 GB||LG 34" 34UC79G-B|| Origin ID : GRKM_LXI
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  1 Not

  Çok hoş bir yazı yazmışsın. Bu forumda nadiren görülüyor bunlar. Ben de hala ABD karşılıksız para basıyor, para altın karşılığı basılırcı komplo teorisyenlerine laf anlatmaya çalışayım...  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  teknoCat kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Alea iacta est
 • Binbaşı
  1631 Mesaj

  Akp daha dogrusu rte zaten bızı bu yola surukluyor farkında degılmıssınız bu cıktı ortaya yazık acıdım sıze.Chp ıktıdar olsa bıle rte nın yaptıklarını temızleyemeyecek cunku o kadar batırdı ustune sıvıyor.Ama sız ak koyunlar olarak yıne bır kulp bulacaksınız
  |
  |
  grkm_61 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Ryzen 3990x 64/128 + Asus rog rampage X X599 + 128gb gskill trident z 6200mhz + Gtx 3080ti sli
 • Yüzbaşı
  663 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Desider Specialist

  Çok aci bir sey soyliyimmi
  Hayir
  Akp 14 yildir yok ediyor ulkeyi

  14 yıl önce ülke yoktu ki ortada.. yaşın kaç?
  _____________________________
 • Yarbay
  2375 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Clexa


  quote:

  Orijinalden alıntı: hardday

  Bugün 11 arkadaşa daha bozdurup ziraat katilima yatirttirdim..Vatan için TL miz için. Gerçi ayyaslar şimdi basar burayı naptin diye:)) hadi siz biranizi alın, geçin net in başına hatun düşürmeye çalışın. Kafa oraya basar sizde malum:)

  Vatan için hahahaha

  Gel sana da bir balon ile biskrem vercez  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1631 Mesaj

  Yanı varya utanmasan bu ulkenın 78m olmasının sebebı rte dır dıceksın.Sankı hepsını tek tek o dogurmus gıbı.Teknolojı gelıstı,ınternet yayıldı kuyruk bekleme falan kalmadı.Sımdı rte sayesınde oldu dersınız cunku ınternetın kurucusuda o sızın gozunuzde.Ben 2007-2008 askerlık yaptım ve denızcı olarak yaptım.Rte bızım gemımıze zıyarete geldı ve bızlere dedıkı.Sız turk evladısınız bu ulkeyı korumak sızın gorevınız dedı.Ama ulkeyı kendısınden korumamız gerektıgını hala anlamamısız yazık...
  |
  |
  grkm_61 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Ryzen 3990x 64/128 + Asus rog rampage X X599 + 128gb gskill trident z 6200mhz + Gtx 3080ti sli
 • Yarbay
  2375 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: WARTIME

  Akp daha dogrusu rte zaten bızı bu yola surukluyor farkında degılmıssınız bu cıktı ortaya yazık acıdım sıze.Chp ıktıdar olsa bıle rte nın yaptıklarını temızleyemeyecek cunku o kadar batırdı ustune sıvıyor.Ama sız ak koyunlar olarak yıne bır kulp bulacaksınız

  Chp başa gelirse bahanesini şimdiden hazır, rt zaten mahvetmis biz ne yapalım: ))
  Chp sen terörist cenazesine giden ve ağlayan vekiline söz geçir önce. Bide selo ve figen için anayasa mahkemesi ile tehdit ettin ya... chp bu ülkenin partisi olmadı 1950 den sonra. Nokta.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1462 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: WARTIME

  Akp daha dogrusu rte zaten bızı bu yola surukluyor farkında degılmıssınız bu cıktı ortaya yazık acıdım sıze.Chp ıktıdar olsa bıle rte nın yaptıklarını temızleyemeyecek cunku o kadar batırdı ustune sıvıyor.Ama sız ak koyunlar olarak yıne bır kulp bulacaksınız

  Siz aynı sözcü gazetesi gibisiniz..yıllarca bu ülkeye bir şey yapmadınız,batırdınız dersiniz ,her yapılana karşı çıkarsınız..sonra çıkıp 14 yıldır yaptığınız bir şeye Atatürk ismini vermediniz dersiniz ve yapılanları sıralarsınız :) neyse yavaştan siyaset yapmayı öğreneceksiniz.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi grkm_61 -- 7 Aralık 2016; 20:22:7 >
  _____________________________
  ||Intel Core i7-7800X||Corsair Vengeance DDR4 24 GB (16+8) 3000Mhz||MSI 1080 Tİ TRİO 11 GB||LG 34" 34UC79G-B|| Origin ID : GRKM_LXI
 • Yüzbaşı
  537 Mesaj
  İşiniz gücünüz yok mu bu kadar tartışıyosunuz. Herkesin düşüncesi belli kim neye inanıyorsa inansın
  Ben sadece objektif olarak şunu söylemek istiyorum. Dolar bozdurma konusunda halkın oluşturduğu dayanışma ne olursa olsun takdire şayandır.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Reklamlar
son dakika
SEO
üniversite
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.