Şimdi Ara

DOLANDIRICILIK !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

11.Haziran.2015 tarihinde saat 10.53 te 545-9795996 numaralı Vodafone numarasından dolandırıcılık maksadıyla ............... sabit telefonumdan arandım. Aileme ait tüm kimlik bilgilerinin tamamına sahip oldukları anlaşılan dolandırıcılar hk. gerekli yasal girişimleri yapmış olmakla birlikte Vodafone üzerinden yaptığım araştırmada bu numaranın sahibi mevcut kayıtlarda son 3 rakkamı 995 ten sonrası gözükmemektedir. Farklı bir adresten yaptığım araştırmada da Z.Yxxxt adına kayıtlı görünmekteysede kimlik sorgulamasında 2 ve 3 isimli yüzlerce kişi çıkmaktadır. Buradanda bu numaraların henüz resmi olarak kullanıcılara açılmadığı yani halen satılmadığı ve halen Vadofone bayilerinden birinde olduğu anlaşılmaktadır. Bazı Vodafone kiokslarından edindiğim bilgilere göre bazı Vodafone kiokslarının bu numaraları servis vb. gerekçelerle iletişime açtırdıkları ve bu numaraları bu yolla kendi ihtiyaçları için kullandıkları gibi tek tükte olsa ortakları olan bu dolandırıcılara kullandırttıkları ve 1-2 kişiyi dolandırdıktan kısa bir süre sonra tekrar kapattırdıklarını, yada sahte kimlik veya fotokopi kimliklerle kolayca numara sattıklarını tespit etmiş bulunuyorum. Yer tespiti amacıyla diğer telefonumdan Vadofone'u aramama rağmen acil olarak erişmek mümkün olmadı. Bulunduğum yer karakoluna ulaşmama ve derdimi anlatmama rağmen Cumhuriyet Savcılığına başvurmam gerektiği gibi abuk-subuk bir cevapla karşılaştım.Tabi bu arada da iş işten geçti
    Durumu e- mail'le Vadofone bildirmekle birlikte öğleden sonrada Cumhuriyet savcılığına da edindiğim bilgilerle birlikte başvurdum.
    Aman siz siz olun dikkatli olun......

• quote:

Orijinalden alıntı: bipekkan

Sn forum üyeleri,

11.Haziran.2015 tarihinde saat 10.53 te 545-9795996 numaralı Vodafone numarasından dolandırıcılık maksadıyla ............... sabit telefonumdan arandım. Aileme ait tüm kimlik bilgilerinin tamamına sahip oldukları anlaşılan dolandırıcılar hk. gerekli yasal girişimleri yapmış olmakla birlikte Vodafone üzerinden yaptığım araştırmada bu numaranın sahibi mevcut kayıtlarda son 3 rakkamı 995 ten sonrası gözükmemektedir. Farklı bir adresten yaptığım araştırmada da Z.Yxxxt adına kayıtlı görünmekteysede kimlik sorgulamasında 2 ve 3 isimli yüzlerce kişi çıkmaktadır. Buradanda bu numaraların henüz resmi olarak kullanıcılara açılmadığı yani halen satılmadığı ve halen Vadofone bayilerinden birinde olduğu anlaşılmaktadır. Bazı Vodafone kiokslarından edindiğim bilgilere göre bazı Vodafone kiokslarının bu numaraları servis vb. gerekçelerle iletişime açtırdıkları ve bu numaraları bu yolla kendi ihtiyaçları için kullandıkları gibi tek tükte olsa ortakları olan bu dolandırıcılara kullandırttıkları ve 1-2 kişiyi dolandırdıktan kısa bir süre sonra tekrar kapattırdıklarını, yada sahte kimlik veya fotokopi kimliklerle kolayca numara sattıklarını tespit etmiş bulunuyorum. Yer tespiti amacıyla diğer telefonumdan Vadofone'u aramama rağmen acil olarak erişmek mümkün olmadı. Bulunduğum yer karakoluna ulaşmama ve derdimi anlatmama rağmen Cumhuriyet Savcılığına başvurmam gerektiği gibi abuk-subuk bir cevapla karşılaştım.Tabi bu arada da iş işten geçti
    Durumu e- mail'le Vadofone bildirmekle birlikte öğleden sonrada Cumhuriyet savcılığına da edindiğim bilgilerle birlikte başvurdum.
    Aman siz siz olun dikkatli olun......

Geçen yıl da benim Vodafone hattım operatör değişimi yolu ile çalınmıştı Vodafone'dan !.. Bu hat alımı sırasında bizden kimlik, adres vb. bilgilerinin alınması bence düpedüz saçmalık. Kimlere, nerelere elimizle teslim ediyoruz bu bilgileri. Ara sokaklarda vb. nice ufak tefek dükkanlardaki insanlara kimlik bilgilerimizi ve adresimizi teslim ediyoruz. Bu kişilerin güvenilir olmak gibi hiçbir dertleri yok. Devlet bu sistemi değiştirmeli. Böyle aracı ne olduğu bilinmez tiplere neden bilgilerimizi ellerimizle teslim edelim ki. Mevcut sistem masum vatandaşı kötü amaçlı kişilerin ellerine teslim etmekte !

Dün de bir arkadaşımın tel listesini mi ne nasılsa ele geçirmişler. Arkadaşlarından da faturalı hat sahiplerini "Teknosa'dan hediye kazandınız, cebinize bir sms yollayacağız, gelen mesaja onay verdiğinizde hediyenizi alacaksınız" gibi bir arama. Bir arkadaş nasıl oldu ise gelen SMS'teki onay linkine tıklıyor ve anında 100 TL. si gidiyor !.. Bir anda arkadaşa ulaşmak isteyen 8 kişi, derken face'den arkadaşa yazan onlarca kişi 1 saat içinde ortalık kaos alanına dönüverdi. Çok yaygın bu sanal veya dijital dolandırıcılık gördüğüm kadarı ile ve bir anlık dalgınlık ile bizim de başımıza gelebilir veya dalgınlıktan da öte böyle sistem sebebi ile bizim ruhumuz duymadan birileri hattımızı çalabilir, çalınan-adımıza kayıtlı hat ile işte böyle benzer dolandırıcılık işleri yapabilir. Ondan sonra sen uğraş ki mahkeme-savcılıkta vb. ben değildim bu hattı kullanan diye bir de ispat etmek için sürün. Benim çalınan hat için daha dün aramış savcılık. 1 yılı geçti savcılığa vereli, düşünün artık. Bu sebeple mağdur olmuş birileri hat sahibini mahkemeye verselerdi(resmi kayıtlarda hat sahibi ben olduğuma göre) en azomdam 1,5 yıldır uğraşıyor olacaktım !!!

• jiddi kullanıcısına yanıt
    @jiddi,
    1991-92 yıllarında Mernis1 projesinde çalıştığım kurum adına Bakanlıkta yapılan çalışmalara katıldım Geçen yıllarda da forumda yine konu olmuştu. Başlangıçta Belçika'daki sistem örnek alınmıştı ki bu işi biz yaptık filan diye birileri epey öykünmüştü, tıpkı sağlıktaki barkod uıygulaması gibi. Niyet aslında bu no'lar gizli olacaktı ve sağlık başta olmak üzere banka hesapları dahil ilişkilendirilecekti. Tıpkı AB de olduğu gibi ama birileri bir parmak soktu, işin içine ettiler ve iş sadece kelle numarasına döndü. O tarihte aklı başında bu çalışmaya katılanların tümü iş banka hesapları ile ilişkilendirmeye girince çok rahatsız olunacak kaymak tabakanın olduğunu ve asla fişleme yapılamayacağı konusunda bileşmiştik ve bizi bu çalışmaya gönderenlere resmen 1992 de REST çekmiştik ve çalışmadan ayrılmıştık. Nitekim son 12-13 yılda tüm olup bitenleri seyrediyoruz.
    Zaten savcılığada başvurmamın tek nedeni de ileride bu itler başka halt karıştırmaya kalkarlarsa elimde bir işe yara mı yaramaz mı onuda bilemiyorum bir tutamağım olsun düşüncesiyle başvurdum Yoksa bu memlekette TAŞ' ların bağlandığını, KÖPEK'lerin kol gezdiğini çok iyi bilenlerdenim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.