Şimdi Ara

Doğalgaz faturanız ne kadar geldi? 2020 Ocak (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
2
Favori
49.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ryo41

hocam 40 derece yapıp 24 saat yansa daha az yakmaz mı?

Alıntıları Göster
    Hocam valla bizim ev sahibi de öyle dedi. Saatin resmini çekip 2 farklı günde iki yöntemi de deneyeceğiz bakalım hangisinde daha çok m3 harcayacak. ☺️

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • RevesAtelier kullanıcısına yanıt
    Bana öyle diyene faturayı gösterip kapağı atardım.

Sen seversin kapaklı lafları...

• Bizde merkezi sistem kömür var geçen sene 9 ay boyunca 200 TL ödedik. Bu sene 7 ay boyunca 530 TL ödüyoruz. İthal kömürde %100 zamlanmis

• By ülkede en ucuz şey doğalgazdır (mı acaba?). Allahtan doğalgazı ithal ediyoruz, su ve elektrik gibi doğalgaz da yerli olsaydı bugünkü fiyatının 5 katı olurdu. Binlerce kilometre öteden borularla gelen, hem teknik hem diğer parasal ve yapısal nedenlerden dolayı suya ve elektriğe göre daha komplike sistem olan doğalgaz ucuz sayılır!! Burnumuzun dibinden barajdan gelen suyu doğalgaz maliyeti ile kıyaslarsak suyun fiyatı doğalgaza göre en az 5 katı daha pahalı, elektrik de doğalgaza göre en az 3 kat daha pahalı.

Su faturası en az 100 lira geldiği bir eve doğalgaz en az 200 300 lira geliyorsa burada asıl kazık su faturasındadır, tüm etkenleri hesaplarsak doğalgaz ucuz bile sayılır. Elektriği hiç hesaba bile katmıyorum. Oradaki saçma sapan değişkenler yüzünden durum daha vahim.

Doğalgaz yerine alternatifine bakalım; mutfak ve banyoya iki tüp, sadece bir odaya soba, konforsuzluğu ve diğer olumsuzlukları da hesaplarsak ayda en az 200 tl masraf çıkar. Buna karşın 300 lira doğalgaz faturası hiç çok değil. Sorun faturada değil, sorun fakirliğimizde. işte bu yüzden 400 lira fatura çok büyük kazık olarak gözüküyor, ki öyle...

Hava su bedava demişti şair, şiir o zamanlara aitti, şimdi ise "pis hava bedava, su çok pahalı, elektrik pahalı, doğalgaz bedavadan biraz pahalı".

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 12 Aralık 2018; 18:54:9 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ldr1907

Akparti döneminden önce doğalgaz var mıydı? Yoktu. Cehape döneminde tezekle ısınırken şimdi yattığınız yerden sıcacık gaz geliyor. Elbet bunun bir bedeli olmalı. Hiç kimsenin şikayet etmeye hakkı yok.
    ak partı donemınden once hapıshanelerde yer vardı, halkın 25 mılyonu gss kayıtlsıı tescilli işsiz degildi, 200 mılyar tl odenemeyen vergıler sureklı yapılandırma yapmak yoktu, icra ve iflas sayıları bu kadar cok degıldı, insanlar kendını yakarak ıntahar etmıyordu, ulkenın borcu bugunkununn 20 de 1 i kadardı, bosanma oranalrı bu kadar cok degıldı, ulkede dolandırıcılık hırsızlık bu boyutlara gelmemıstı bunlara sende bıldıgın gerceklerı ekleyebılırsın. İnsanların maasına her sene zam gelkmıyor ve dogalgaza elektrıge %50 zam gelınce tabıkı ınsanlar sesını çıkartıyor dogal olarak bunun nesını nalamıyorsunuz? Bu ınsanların dedelerı bu vatan ıcın canını vermıs sehit olmuş ınsanlar. Belkı sızınkılerde oyledır. Yanı burda hepımız bu ulkenın vatandasıysak ayrımcılık yoktur ve olayları tartısabılırız ılla o partı bu partı takım tutmaya gerek yok. Böyle zengın olanakalara sahıp bır ulkede turızmden otel sahıplerı yararlanıyor, okuma ozgurlugundan ozel okul sahıplerı yarrlanıyor vs vs Halkımız ıse ışşiz veya az paraayla gecınmeye calısıyor mlsf olan bu. Zarrablar ne kadar maden cıkardı bunu bıle bılmıyoruz sadece 30 mılyar tl dıyorlar ama gercegı bılemıyoruz. Bilmem kafanızda bıseyler olusmaya basladı mı?

• Daha gelmedi ama 300-350 bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: e_capkan

458tl geldi az önce
    ev sıcaklığı 20.5-21derece arası
    kaç petek yakıyorsunuz benmde aynı derecede fakat 1 ay 24 saat yaktım 120 tl geldi evde yalıtım yokmu
  • merkezi isitma (kazan komurlu ama peteklerle isiniyor ev) 200 lira veriyoruz aylik ama disarisi -10 derece bile iken fanila-sort geziyorum evde.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Düşük ısıda yanmasına rağmen 500₺.
    Sanki evde doğalgazla bitcoin madenciliği yapıyorum.

Sıcak memleketlere gitmek farz oldu.

Şehir önerilerine açığım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi theCoffee -- 13 Aralık 2018; 1:13:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bbaday

kaç petek yakıyorsunuz benmde aynı derecede fakat 1 ay 24 saat yaktım 120 tl geldi evde yalıtım yokmu

Alıntıları Göster
    9 petekten 2 si kapalı. mutfak ve koridor.
    çatıya izocam döşedik 2 sene önce , 1.5derece farkettirdi.
    alt kat boş. o yüzden ısınmıyor.
    şuan dışarısı 1 derece devreden çıkmıyor kombi. kazan sıcaklığı57 derecede.
  • 15 kasım 13 aralık arası 220 metreküp oldu şimdiden. 1.5 mi 1.6 ile mi çarpacağız göreceğiz.

Bu kış fena geçecek. Çocuk olmasa samimiyim kullanmayacağım. Kapatacağım peteği. Su yeter. Klima ile idare edilir.
  • Bütün petekler açık istanbul 163 lira

• Nasıl 417 lira gelebilir ya? 3 katlı evde tam 6 aylık 507 TL fatura geldi bize ?
  • -net- kullanıcısına yanıt
    Daha kış yeni başladı nasıl altı aylık 507 gelir.

Ona bakarsan benimde şu zamana kadar bu fatura ile 6 aylık 600 lira civarıdır
  • Tek kişi olarak yaşıyorum.Dogalgaz sobası var. 3 4 arasında sadece işten eve geldiğim zamanlar yaktım.Tek oda yakiyorum. Gece 3 kademesine dusuruyorum uyurken. 155 TL fatura geldi. Yer Bursa .

• shifisitert S kullanıcısına yanıt
    Ya çocukların kafasını niye bulandırıyorsunuz

• Bana geçen ay 750 geldi bu ay heralde 1000 der

• Geçen ay 278 tl geldi.Bu ayı bekliyorum ama Ak parti'den daha görüp göreceğimiz var kış ılıma geçer kurtarırlar :D
  • imkanı olan mantolama yaptırsın. mantolamasız evde 300-400 tl den aşağı fatura ödemezdim. yeni taşındığım evde mantolama var kombi 40 derece yanıyor ve gündüzleri kapatıyoruz sade akşamları yanıyor sabaha kadar evin ısısı 23-24 derece 134 tl fatura geldi 4 petek çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ttfvol -- 21 Aralık 2018; 11:48:0 >
  • Bütün petekler yanıyor evde atletle oturuyoruz 250 tl geldi merkezi sistem :))

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.