Şimdi Ara

DİZEL MOTOR İÇİN YAĞ SEÇİMİ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
45
Cevap
0
Favori
4.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: selcuk666

Net motul 5-30 efe hocam. Bı kere liqui moly kullandım ki cok ıyı yağ denıyor yerını tutamaz. Yakıttada tasarruf sagladıgı tarafımca denendı.
    kesinlikle katiliyorum. Kia Cee'd 1.6crdi aracimda castrol edge 5/30 dan Motul 8100 X-Clean EFE 5w30 a gecince meger aracim ne kadar sessizmis bunu ogrendim. Ayrica , farkli islemlerde yaptim. Aracim 95000km de.

-motor sicakken , eski yagin icine Luqie moly engine flush ekleyip 15dk calistirdik.
    -yagi bosalttik ve uzerine kalitesiz mi degil mi bilemiyorum Doill diye 0w 30 bir yağ koyduk. Motor isindiktan sonra 20 dk da bu yagla calistirdik.
    -Yagi bosalttik ve filtreyi degistirdik. Bu arada yeni koydugumuz yagda simsiyah ve ciddi kurumla cikti.
    -Yag olarak Motul X-Clean 5w 30 EFE yi koyduk, motor isinana kadar bekledik.V= Bu arada motor nasil sessizlesti anlatamam, meger traktor kullaniyormusum. Bu arada diyeceksiniz ki castrol u kac km de degistirdin, 10000km olmamisti.
    -motor isindiktan sonra powerup enginemaxx i ekledik. Aracim ciddi sekilde sessizlesti ve cekiside ciddi oranda iyilesti. Yag degisimlerinde bir fark olur elbette biliyorum. Ama bu oyle degil , ciddi fark var.

Istanbul dan Antalya ya giderken bu farki 3 gun once Antalya istanbul yaptigim icin daha iyi gordum. Yakit tuketiminde ise biraz degisti degismedi diyebilirim .

• dostum senin problemin bence yakittan. Ben normalde Shell den aliyordum. Gecen degistirdim Opetten aldim. Araba daha sesli calisti, sonra Po denedim yine ayni. En son yine Shell e dondum. Shell mazotu ilginc hem cekiste , hem de ses konusunda Shell daha ustun.
  • vizikozite bilemem ama 5-30 dan sonraki yağların hepsi tam sentetik zaten ,ama şunu iyi biliyorum castrol de kullandım gm de bp de ,mobilden iyi yağ görmedim ,yağ genelde kirlenmeye başlayınca motorda eskiyse ses ve düzensizlik artıyor ,mobilde bu hiç olmadı bende ,o yüzden mobil diyorum.
  • Polestar191 P kullanıcısına yanıt
    Reel konusunu bilemem 3000 kullanmadım ama teorik istersen, TDS formlarında AstmD değerlerine bakabiliriz
  • Acea C2 olduğu sürece ayni kategorideler ama bir yagdan sadece lowSAPS olmasini beklemek yetmez bu yağ ayni zamanda bir çok testte doğru degerler almalı. SAE rating'i de uygun olmalı.

Bu arada bir arkadaşımız yazmış, traktör etkisi yakittan diye bu da bir ihtimal mazot filtresinin değişmesi çok önemli kis kosullarinda dizel yağ yakıt olarak su yoğuşma ihtimalini goz ardi etmemek lazim.

Istasyonlar bu konuda yoğuşma yönetimini iyi yapıyor olmalı.

Antalya genelde sıcak ama bir kış cok sert geciyorsa yeterince tedbir almıyor olabilir
  • Burda bakacağın tek şey arabanın kılavuzunda hangi yağ ve standart yazdığı API veya SAE gibi bir STANDARTI olur bunlar tutuyosa koy değilse koyma servisin kafasına göre yapabileceği bir şey değil tutmuyosa da de bu standart değil yanlış yağ koydunuz düzeltin
  • Motul 0/30 yağ aldım kullanıyorum gayet memnunum.
  • bu video yu izleyince dusunceleriniz degisecek. Rus lar bu yag konusuna cok takik. Malum iklim dolayisi ile yag konusu onlar icin onemli.
    https://www.youtube.com/watch?v=i_8STojyTHA&feature=youtu.be

guzel bir inceleme

1. Mobil Super 3000 - 8.5
    2. Mannol Extreme - 9
    3. Shell Helix HX-8 - 8.5
    4. Ашан "Каждый день" - 5
    5. Газпром Премиум - 9
    6. Polymerium X-Pro - 13
    7. Titan Fuchs GT-1 - 9
    8. Liqui Moly TopTec 4100 - 10.5
    9. Elf Evo. 900 NF - 8
    10. Лукойл Армортек - 7
    11. Тойота (ориг.) - 8.5
    12. Liqui Moly Molygen - 11
    13. Castrol Magnatec - 7
    14. Kixx G1 - 8
    15. Pennasol Super Pace - 8
    16. Лукойл Люкс - 6
    17. Nissan (ориг.) - 8
    18. Motul 6100 Synergie (контрафакт) - 6
    19. Addinol Super Light - 8
    20. Total Quartz 9000 - 7.5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoNSuZ.MaVi -- 9 Şubat 2020; 17:7:34 >

• Bu gibi viskozite testleri doğru yorumlamak lazım.

Yağdan sadece tek bir beklenti banyolamak yöntemi ile yağı ölçmek olmamalidir.

Motorda çamurlasma, farki sıcaklıklarda verdiği sonuclar, buharlaşma kaybı sekmanlarda kalinti birakmasi bir çok etmenin dengeli bir sonucundan doğru yağ seçilir.

Oraya tereyağ koyulsa 15 verir diye motora tereyağı koyar misin ?
  • Amaç o değil ki senelerce bir ton para verdiğimiz aslında sadece reklam olan yağları göstermek. Benim aracımda castrol edge harici yağ kullanılmadı. Serviste castrol öneriyor ama faso fiso motul a geçince arabamın aslında traktör olmadığını gördüm. Memleketimde kim kimi tutarsa. Aç bak internetten başka ülkelerde tam sentetik diye satamayanlar ülkemde full sentetik diye satıyorlar. Bu yağ mevzu harbiden çok ilginç ve ruslar buna fena takık . Bende Rusya da bulunan biri olarak rahatlıkla şunu söyleyebilirim. Bilinçli kullanıcılar luqie moly ve motul dan şaşmıyorlar. Adamlarda şartlar ağır -30,-35, hatta -40 yağ donuyor . O yüzden bizde reklamdan başka bir şey olmayan o mobil castrol burda beş para etmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SoNSuZ.MaVi -- 9 Şubat 2020; 21:16:1 >
  • geberit kullanıcısına yanıt
    Aslında yurtdışında Almanya da o çok bildiğinyağlara bir ak bakalım tam sentetik mi!!! Özellikle castrol e bak ne diye geçiyor.
  • aracı 3000 km kullandım. Biraz yağ eksiltmesi yaptı. 2 kez ekleme yaptım. motor 0-30 alışamadı. Mobil 1 esp 5w-30 ve liqui moly 5w-30 4200 önerdiler. Kullanan arkadaşlar var mı ? iki yağın da olumlu veya olumsuzluklarını öğrenebilir miyim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dragonn_07

aracı 3000 km kullandım. Biraz yağ eksiltmesi yaptı. 2 kez ekleme yaptım. motor 0-30 alışamadı. Mobil 1 esp 5w-30 ve liqui moly 5w-30 4200 önerdiler. Kullanan arkadaşlar var mı ? iki yağın da olumlu veya olumsuzluklarını öğrenebilir miyim
    arkadaşım Motul X-Clean FE 5W-30 kullan.
  • Kadirfke K kullanıcısına yanıt
    İmzamdaki araç ile hep shellden aldım, araç 220binde 120bin km yazılımlı kullandım, evet dedidiğiniz gibi enjektörleri kaç kere bitirdi, enjektörleri revize bile ettirmedim, değerlerinde sapma bile yok :)
  • Merhaba kaç litre yag kullandiniz ve hangi marka 0w30 kullandiniz Castrol mu ?

Mesela 5itre yaga 1cubuk kadar mi ekleme yaptiniz 3000km 'de ?

Daha detayli bilgi verirseniz sevinirim tecrübeler değerli.
    Arac ve km gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 27 Mart 2020; 15:31:27 >
  • merhaba araca yağ yetkili serviste konuldu. shell helix 0w-30.

1 den daha az ekleme yaptım. ekleme yaparken yağ çubuğu ile sürekli kontrol ettim.

araç audi a3 1.6 tdi motor. 47 bin km de hocam.

Daha önce bakımlarında shell 5w-30 kullanıldı. Servis öyle bir bilgi verdi.
  • 1 defa 1lt'den az eklediyseniz ilk 2000km icerisinde normal bir eksiltme beklenen bir durum. Cok mu seri arac kullaniyorsunuz ?

shell helix 0w-30 daha detay bilgisi var mi hangi seri ? Onaylar var miydi ?

Tesekkurler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AIRBOSS -- 27 Mart 2020; 16:52:44 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.