Şimdi Ara

DİZEL ARAÇLARDA KISA MESAFE KULLANIMI (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
18.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • ben erzurmda dizel kullanıyorum, ve kışın kesinlikle donuyor . 1,5-2 ay arabayı hiç ama hiiç kullanamyoruz.(kapalı garaj varsa bu sıkıntın olmaz) konyanın soğunuda bilirim, sanırım erzurumdaki birisi kadar sıkıntı çekmezsin.
    benzinlide olsa dizel de olsa motor soğukken ısınıncaya kadar çok yıpranır diye düşüünyorum.
  • 1 km lik mesafede motoru yemezsin tabi ki, ama asinma cok yuksek olacagi icin daha cabuk rektefe isteyecektir bu da asikar. 300.000 km de yapacagin rektefeyi senin dedigin gibi 100.000 e cekmese de hatri sayilir km az yaparsin eger ki hergun 1 km git bir km gel yapar sonra stop edersen... tabi turbo sıkıntısı yasaman da olasidir.

dizel arac kullanmanin bir adabi var. tavsiyem simdiden forumda dizel arac nasil kullanilir seklinde basliklar var onlari okumandir. dizel arac uzun yol aracidir, isindikca acilir. ne kadar uzun kullanirsan o kadar keyfe gelir araba... stop etmeden once asgari 20 saniye (uzun yol sonrasi tavsiye edecegim sure asgari birkac dakika rolantide calismasidir motorun) beklemen gerekir ki turbo yaglana yaglana dursun.

arabaniz simdiden hayirli olsun.

form da dizel araçların nasıl kullanılacagına dair yazıları okudum epey bi bilgi sahibi oldum zaten onerın ıçın tesekkur ederım...o yuzden dedıgım gıbı kadamda sadece az km yapma sıkıntısı doğmuştu verdigin bilgiler için cok saol..

• 1 km için arabaya gerek yok,hem arabaya 10 milyar ver,hem yakıt al,hemde kar elde etcem dersın,bu arada vergisi trafik sigortası,tamiri bakımı derken yılda 2 mılyarda ona gıder
    en iyisi
     DİZEL ARAÇLARDA KISA MESAFE KULLANIMI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gitarist55 -- 15 Temmuz 2008; 12:40:38 >
  • Arkadaş bu arabayı sadece 1 km.lik yolu gitmek için almamıştır muhakkak. Bunu da düşünmek lazım. Yalnız 1 km.lik yolu (yürüme mesafesinde sadece 10 dk tutar) arabanızla gitmemeniz arabanızın sağlığı açısından çok faydalı olacaktır.

Yine de ben kışın çok soğuk olduğunda yürüme giderim diyorsanız size tavsiyem:
    0w30 yağ kullanın ve böylece ilk çalıştırmada ve soğukken meydana gelecek aşınmaları minimuma indirin. Yine de motor ömrünüz sürekli bu şekilde çalıştırmalarla yarı yarıya azalır.
  • sanırım bosna mah. den kampüse gideceksin.
    eski soğuklar yok konyada (bulunduğun yer biraz tepe ve rüzgarlı)araban çalışır merak etme eurodizel alırsın.
    1 km için araba kullanmak yakıt-motor ömrü açısından bana göre yanlış.
    şimdiden hayırlı olsun.
  • quote:

Orjinalden alıntı: gitarist55

1 km için arabaya gerek yok,hem arabaya 10 milyar ver,hem yakıt al,hemde kar elde etcem dersın,bu arada vergisi trafik sigortası,tamiri bakımı derken yılda 2 mılyarda ona gıder
    en iyisi
     DİZEL ARAÇLARDA KISA MESAFE KULLANIMI

Sevgili kardeşim 1 km için araba alınır mı sence???topik başlangıcındakı yazıyı okusaydın boyle bişey soylemezdın heralde!!!
    Ben bu araba ile yılda en az 15-20 bin km yaparım tekrar soyleyimde yukarı cıkma zahmetınde bulunma..
    Konuyu dagatıp geyik muhabbetine çevirmeyelim lütfen....

• quote:

Orjinalden alıntı: geremy

sanırım bosna mah. den kampüse gideceksin.
    eski soğuklar yok konyada (bulunduğun yer biraz tepe ve rüzgarlı)araban çalışır merak etme eurodizel alırsın.
    1 km için araba kullanmak yakıt-motor ömrü açısından bana göre yanlış.
    şimdiden hayırlı olsun.

yorumların için teşekkürler kardeşim..Cok kararsız kaldım artık dizel araba benim için en mantıklısı ama şu kısa mesafe tüm planlarımı alt üst etmiş durumda!! Umarım hayırlısı olur..
  • motor olmaz mı?
    soğuk için alıyorum dersen araba o kadar mesafede ne motoru ne de içi ısınır.
    hem az yakar hem ucuz.
  • Aracını almışsın.Kafanı bukadar yorma bence.Keyfini çıkart.

Rektefiye falan demişler.Arabayla 400 bın km yapmassında 300 bın yaparsın..

Dünyaya bidaha mı gelecen??

Kullan gönlünce..

Soguktanda korkma.O eski dizel motorlar geride kaldı.Tek marşta çalışır Korkma..
  • dizel araç kullanıyorum, 2004 fiesta tdci.
    ankaradayım, soğuk havalarda çalışma sıkıntısı hiç yaşamadım. özellikle bu yıl kış çok soğuk geçti ankarada.
    dizel aracın ısınması hava sıcaklığına göre kış şartlarında 4-6 km buluyor.
    kısa mesafede kullanmak motorun ömründen ziyade yakıt tüketimini arttırır (bence). 1 km lik yolda sakin kullanırsan bir şey olacağını sanmıyorum.
    motorun yanı sıra turbo yuda dikkate almalısın. bu mesafede motor ısnmadığı için motor yağı ile yağlanan turboyu zorlamaman gerek. yani aracı çok yüksek devirlerde kullanmaman turbo için faydalı. fiestalar maksimum torka 2200 devirde ulaşıyor, bu limiti çok aşmamaya bakarsın.
    benzinlide alsan dizelde alsan kısa mesafe yakıt tüketimini arttıracak.
    ilk çalıştırmada 15-30 saniye bekliyorum ben, özellikle kış aylarında.
    bunların dışında alacağın fiesta tdci keyifli bir araçtır.
    kazasız günler.

• quote:

Orjinalden alıntı: happycar

Aracını almışsın.Kafanı bukadar yorma bence.Keyfini çıkart.

Rektefiye falan demişler.Arabayla 400 bın km yapmassında 300 bın yaparsın..

Dünyaya bidaha mı gelecen??

Kullan gönlünce..

Soguktanda korkma.O eski dizel motorlar geride kaldı.Tek marşta çalışır Korkma..

aynen eskidenmiş o n günlerdi yaa mazot deposuna ateş tutardık buzu salsın diye ehh ehh..
  • quote:

Orijinalden alıntı: gitarist55

dizel al yakın zamanda,nasıl kı dızelı 2.40 dan 3.30 lara getırdıler..
    sımdı de benzını o sekılde zamlıcaklarmıs sanırım ole duydum
    benzıncı anlattı

dizel litresi 2.4 lira gördüm, duygulandım :)
    teyy 2008
  • beraber yürüttük biz bu yollardaa :)))

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısa mesafelerde araç kullanmanın uzun vadede motora bi zararı olur mu,?(benzinli atmosferik motorlarda)
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.