Şimdi Ara

Din Neden Gereklidir ve Vardır? Doğru Din Hangisidir? Neden İslam Tek Doğru Dindir? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
1.859
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Felsefe yapacakmış gibi başlık atıp İslam misyonerliğine soyunmuşsun. Uzun ama boş bir yazı. Biraz göz gezdirip bıraktım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

quote:

Orijinalden alıntı: foggof62

quote:

Orijinalden alıntı: lawbreaker

Madem tasarım kusursuz neden erkek çocukları sünnet oluyor o zaman ?

2 ihtimal var

a) tasarım kusursuz değil
    b) sünnet olmak yanlış, hatta yaratıcıya saygısızlık (kusursuz yaratmadın biz düzeltiyoruz diyerek)

B şıkkı.

o zaman dünya üzerindeki müslümanların tamamına yakını yanlış hareket etmiş, hatta saygısızlık yapmış oluyor diyorsun

O tamamına yakını gerçek müslüman değil. Atalarını körü körüne izleme sorununa yakalanmış.

• Harf kitapsiz olmaz... sonrasini okumaya gerek gormedim. Adamlar tukenmez kalem ile yaraticinin varligini kanitladi zaten bizi tekrar ikna etmelerine gerek yok bence

• möhendist kullanıcısına yanıt
    Bidiüzzaman ne demek hazret ne demek? Allah'ın varlığı üzerine bir yazı yazmışşsın ancak Allah'tan başkasını övmeye çalışmışsın. Kusura bakma ama önce kendine bir çeki düzen ver sonra insanları ikna etmeye çalış. "Bediüzzaman Hazretleri" ha. Bu adamın bir ismi yok mu? Sahabelerine mescidinde su ikram eden herkesin kendisine ismiyle hitap ettiği Peygamber'in ümmetine bakın hele.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • lawbreaker kullanıcısına yanıt
    Bir müslüman olarak sana İbrahim Peygamber için uydurulmuş sünnet olma hikayesini okumanı tavsiye ederim. Yeryüzündeki müslümanların çoğunun nasıl bir yanlış inanış içinde olduklarını anlarsın. maalesef bugün İslam diye inanılan dinin %10 Kuran %90 rivayetlerden oluşuyor. Zaten müslümanların da şu anki halleri malum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: möhendist

HAK DİN İSLAMDIR GERİSİ HAK DEĞİLDİR İSLAM KUSURSUZDUR VE ALLAHTAN GELMİŞTİR.

1-Hak dinin islam olduğunu, diğer dinlerin hak dini olmadığını
    2-İslam'ın kusursuz bir din olduğunu
    3-Allah/Tanrı'dan gelmiş olduğunu

Hiç bir yerden alıntı yapmadan bana bunları kanıtlayabilir misin?
  • Tastarakay kullanıcısına yanıt
    Burda yazdım işte benim yazcağımda olsa olsa bu olur.alim olsam yazarım başka şeyler ama değilim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi möhendist -- 20 Nisan 2017; 19:29:21 >
  • quote:

Burda yazdım işte benim yazcağımda olsa olsa bu olur.alim olsam yazarım başka şeyler ama değilim.

Dostum felsefe bölümüne bir konu açıyorsun ve açtığın konu alıntılardan ibaret. Yani bir başkasının fikirlerinden, düşüncelerinden.

Sorduğum 3 soruya şuan ki düşüncelerin doğrultusunda cevap vermen zor olmasa gerek. Yıllardır okumuşsun, araştırmışsın illa ki üç-beş kelam edecek seviyeye gelmişsindir.

Tekrarlamak gerekirse;
    1-Hak dinin islam olduğunu, diğer dinlerin hak dini olmadığını
    2-İslam'ın kusursuz bir din olduğunu
    3-Allah/Tanrı'dan gelmiş olduğunu

kendi fikir ve düşüncelerin doğrultusunda açıklar mısın? Bu 3 kanıya nasıl vardın acaba? (artık ıspat da istemiyorum)
    Öncellikle Allah herşeyin hakimidir her şeyin sahibi Allah bizi yaratmışsa boşa yaratmamıştır bize bu amacı İslamiyet bildiriyor İslamiyet kusursuzdur İslam yani Allah iyi emreder kötülükten alıkoyar herşeyiyle kusursuzdur ve kusurlu hiç birşey göremedim ve hepside mükemmel.

• quote:

Öncellikle Allah herşeyin hakimidir her şeyin sahibi Allah bizi yaratmışsa boşa yaratmamıştır bize bu amacı İslamiyet bildiriyor İslamiyet kusursuzdur İslam yani Allah iyi emreder kötülükten alıkoyar herşeyiyle kusursuzdur ve kusurlu hiç birşey göremedim ve hepside mükemmel.

Benim inandığım Tanrı da her şeyin hakimi, her şeyi var eden. Beni boş yere var etmemiş bir amaç doğrultusunda var ettiğine inanıyorum ve o amacı arıyorum.
    Bana bunları düşüncelerim, mantığım, aklım bildiriyor. Araya bir din, peygamber sokmaya ihtiyaç duymuyorum. Onlara ihtiyaç duymadan da bunların farkına varabiliyorum. Her ne kadar kusurlu olsa da bunun bilincindeyim. İyi bir insan olarak yaşamam gerektiğine inanıyorum, kötü insan modelinin yapıma ters olduğunun da bilincindeyim. Ne kadar çabalarsam çabalayayım zaten kötü bir insan olamıyorum(denedim) Mantığım buna el vermiyor. Yani senin söylemine göre beni kötü olmaktan alıkoyuyor. Yine aynı mantık beni kötülükten de koruyor. Bana zarar verebilecek şeylerin bilincinde olmamı sağlıyor. Ha bu kadar mükemmel şeylerin içinde kusur hiç mi yok? elbette var. Zaman zaman yanlış kararlar veriyorum, kötü düşüncelere dalıyorum tüm bu kusurların da farkındayım.

Kusursuz hiç bir şeyin olmayacağına inanıyorum. Senin anlattığın tanrının da kusurlu bir çok yanı olmasına rağmen nasıl kusursuz ve mükemmeldir diyebiliyorsun bunu anlamıyorum. Bana Allah'ın kusursuz olduğunu kanıtlar mısın?

• quote:

"bize bu amacı islamiyet bildiriyor kusursuzdur" falan demişsin. fakat senin inancına göre ilk önce musevilik yani tevrat iniyor. o zaman senin inandığın yaratıcı neden ilk gönderdiği tevrat'ı koruyamamıştır. hadi diyelim ki koruyamamış o zaman neden tevratın orjinalini göndermek yerine incil'i göndermiştir. bu ilk iki kitabını koruyamayan rabbin nasıl oluyor da kuran'ı koruyabileceğinden bu kadar emindir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5966A6FE1 -- 21 Nisan 2017; 17:32:37 >
    Kaza ve bela dışında her şerde bir hayır vardır ve şunu unutma Allah adildir herkes her yaptığının ve onlara yapılanın karşılığını alacaktır.

• Dediğim gibi kaza ve bela dışında her şerde bir hayır vardır Allah onu korumamışsa bundada bir hayır vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi möhendist -- 21 Nisan 2017; 17:42:7 >
  • quote:

Kaza ve bela dışında her şerde bir hayır vardır ve şunu unutma Allah adildir herkes her yaptığının ve onlara yapılanın karşılığını alacaktır.

:) Bana Allah'ın kusursuz olduğunu kanıtlar mısın? diye sordum sen bana ne cevap veriyorsun. Allah ve indirildiğine inandığınız din kusursuz idi ise neden daha önce aynı Allah bir kaç dine/kutsal kitaba ve yüzlerde peygambere ihtiyaç duymuştur?

Dostum kusura bakma ama sen benim gözümde Müslüman bile değilsin. Aklını, mantığını kullanıp da ben Müslüman'ım diyen insanlara saygım sonsuz ama sende ne yazık ki bunlar sınırlandırılmış. Sen bu coğrafyada değil de farklı bir coğrafyada doğmuş olsa idin muhtemelen o coğrafyanın dinini de aynen bu şekilde kabul edecektin.
    Hindistan'da doğsaydın en azılı hindu olurdun. (Nepal ve ya Bangladeş)
    İsrail'de doğsaydın senden iyi Yahudi olmazdı.
    Aynı benzetmeler tüm diğer dinler ve hakim olduğu coğrafya için de geçerli.

Tartışmam bitmiştir. Esen kal

Allah seni hidayete erdirsin hak din islamiyetdir seni Allah'ın dinine davet ediyorum senin seçimin Allah'a emanet ol.

• quote:

Dediğim gibi kaza ve bela dışında her şerde bir hayır vardır Allah onu korumamışsa bundada bir hayır vardır.

o zaman sana göre ateistlerin ateist olmasında da bir hayır var mıdır?

• möhendist kullanıcısına yanıt
    Adam böyle tepki vermekte haklı hocam. Bir iddia ortaya atıyorsun ve açıklama isteyenlere tamamen alakasız cevaplar veriyorsun. Bir müslüman olarak okurken ben utandım.
    Hiç bir açıklamada bulunmadan bazı şeyleri devamlı tekrar etmek, bir çok insanı o tekrar edilen şeyden uzaklaştıracaktır. Yani burada yapılan tebliğ amacına uygun değil diyebilirim.
    Saygıda kusur ettiysem kusura bakılmasın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Adam böyle tepki vermekte haklı hocam. Bir iddia ortaya atıyorsun ve açıklama isteyenlere tamamen alakasız cevaplar veriyorsun. Bir müslüman olarak okurken ben utandım.
    Hiç bir açıklamada bulunmadan bazı şeyleri devamlı tekrar etmek, bir çok insanı o tekrar edilen şeyden uzaklaştıracaktır. Yani burada yapılan tebliğ amacına uygun değil diyebilirim.
    Saygıda kusur ettiysem kusura bakılmasın.

senin inancına göre ilk önce musevilik yani tevrat iniyor. o zaman senin inandığın yaratıcı neden ilk gönderdiği tevrat'ı koruyamamıştır. hadi diyelim ki koruyamamış o zaman neden tevratın orjinalini göndermek yerine incil'i göndermiştir?
    bu ilk iki kitabını koruyamayan rabbin nasıl oluyor da kuran'ı koruyabileceğinden bu kadar emindir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5966A6FE1 -- 21 Nisan 2017; 18:49:18 >

• Koruyamamak diye bir şey yok. Korumamak var. İslam inancına göre, bahsettiğin kitaplar insanlara evrensel olarak indirilmediler. ''E bu kitaplar değiştirildiyse o zaman İslam gelmeden önceki insanların imtihan kriterleri neler'' diye soracak olursan, bilmek zorunda olmadığımı söylerim. Kuran'da bu konu üzerinde pek durulmamasına rağmen, düşünülürse belli tahminlerde bulunulabilir. Ama çok önemli bir soru olarak görmüyorum bunu şahsım adıma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LePortaBim

Koruyamamak diye bir şey yok. Korumamak var. İslam inancına göre, bahsettiğin kitaplar insanlara evrensel olarak indirilmediler. ''E bu kitaplar değiştirildiyse o zaman İslam gelmeden önceki insanların imtihan kriterleri neler'' diye soracak olursan, bilmek zorunda olmadığımı söylerim. Kuran'da bu konu üzerinde pek durulmamasına rağmen, düşünülürse belli tahminlerde bulunulabilir. Ama çok önemli bir soru olarak görmüyorum bunu şahsım adıma.

farzedelim ki senin dediğin gibi korumamış olsun. peki o zaman senin inandığın yaratıcı kendi kutsal kitabını neden korumamıştır. senin inandığın yaratıcı neden 3 tane farklı kitap göndermiştir. neden tek kitap ve tek din değil? neden en baştan en son gönderdiğini göndermemiştir?

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.