Şimdi Ara

DİKKAT! Yeni yüksek performanslı kolay kullanımlı Türkçe dağıtım projesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam GNU/Linux ve Open Source Software fanları

Evet arkadaşlar başlıkta okduğunuz gibi yeni hızlı hem kaynak hem binary tabanlı stabil bir dağıtım yaratmayı planlıyorum bu forumdan gelecek feedback üzerine
    projeye başlayıp başlamayacağıma karar vericem amacım Gentoo (en gelişmiş linux dağıtımı) tabanlı tamamiyle turkçeleştirilmiş Gui desteği arttırılmış ve system maintenance sıkıntısı iyi script ve gui uygulamalarıyla en aza indirgenmiş herkesin kullanabileceği sadece özgür yazılım içeren bit türk dağıtımı yaratmak şu anda taba olarak kullanmayı planladığım dağıtım zaten çok olgun bir dağıtım olduğu için hazırlanması kısa sürecek eğer forumdan yeteri kadar insan bu projeye ilgi gösterirse
    projenin ilk adımı atılacak ve hayata geçirilicek

Kötü edebiyatım için kusura bakmayın edebiyat okurkende her zaman en kötü dersimdi...

destek olmak isteyen arkadaşlar
    lütfen bu konunun altına fikirlerini ve isteklerini yazsınlar çünkü proje sadece sizlerin ihtiyaçları ve fikirleriniz üzerine geliştirilecek

Forumda eğer script yazma programlama vb gibi işlerden anlayan bu projede bana yardımı dokunabilecek insanlar var ise lütfen onlarda bu konuya bir şekilde katılıp kendilerini göstersinler ve merak etmesinler bu proje hayata geçtiğinde pardusun pabucunu empire statein damına atacak bir ürün çıkacağına emin olabilirsiniz

Katılmak kullanmak fikir vermek isteyen herkesi bu konuya bekliyorum

Teşekkürler

(kelebek sende dahilsin yardım edebileceğin bir konu olduğunu düşünüyorsan sende bu konuya bir şekilde iştirak et)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 6 Kasım 2012; 5:02:04 >

• biraz gentoo'yu tanıtabilir misin. şu an archbang kullanıyorum gayet memnunum. arayüzü tam kişiselleştirmediğimden gentoo ya geçebilirim. hatta beğenirsem yardımcı olmaya da çalışırım.
  • Gentoo biraz daha ileri düzey kullanıcılara yoneliktir diğer dağıtımlardan asıl farkı paket yoneticisidir mesela debian fedora vb binary tabanlı dagıtımlarda paketler
    kuruldugu her makinaya uyumlu olması için biraz daha kısılmış cpu instructionlarıyla derlenir bu sayede mesela software in hem i7 de hem athlon 64 te hemde pentium 2 işlemcili bir makinada çalışabilmesi için i686 instructionlarıyla derlenmesi gerekir bunun performans açısından dezavantajı vardır çünkü i686 pentium 2 işlemci mimarisinin
    teknolojik ozelliklerini kullanır ve bu yuzden kullandıgın modern işlemcinin modern mimarisine tam olarak kullanamamış olursun athlon i686+sse3+mmx+mmxext instructionlarına sahiptir ama artıdan sonraki mirmari ozellikleri programda kullanılmaz veya i7 i686+sse3+sse4.1+sse4.2+avx (artıdan sonraki mimari özellikler i686da kullanılmaz) gentoo da portage paket yoneticisi sayesinde kullanmak istediğin software in kaynak kodları makinaya indirlerek makinada derlenir bu sayede kurulan program senin sahip olduğun makinanın işlemcisinin ve diğer hardwareinin mimari ve teknolojik özelliklerini tam olarak kullanabilecek şekilde makinanda oluşturulur buda media+audio decode encode render sıkıştırma kriptografi vb uygulamalarında (bir i5in olduğunu farzediyorum) yuzde 30 ila yüzde 100e kadar daha fazla performans almanı sağlar ancak bir dezavantajı vardır paket derleme süresi ubuntunun paket kurma süresi kadar kısa degildir eğer modern bir işlemcin varsa phenom 2 intel core i serileri vb. kurulum süreleri arasındaki fark çok da fazla degildir derleme işlemi işlemci performansından birebir oranında etkilenir ama sonunda elindeki sistemin teknolojisini bütün özellikleriyle kullanabildigin bir işletim sistemi sahibi olursun

yani anlicağın i686 mimarisine göre derlenmiş bir program kullanıyorsan farzedelim ki 3.2 ghz bir i7 sahibisin Bilgisayarın işlemcini 3.2 ghz hızında bir pentium 2 olarak algılar ve onun mimari özelliklerini kullanarak opere eder yani pratikte 3.2ghz bir pentium 2 kullanıyor olursun kotu edebiyat için pardon elimden geldiği kadar açıklamaya çalıştım ancak konuda umduğum ilgiyi bulamadım
    insanların bu forumda linuxa gösterdiği ilgi üzerine boyle bir proje başlatma fikri edindim ancak sanırım daha pek hazır değiller ancak biraz araştırma yaparlarsa ve isteklilerse sunduğum bu imkanın onlar için büyük bir şans olduğunu anlayabilirler

Bu arada benim hazırlamak istediğim projede paket yoneticisi portage olacak ama hem binary hem kaynak kod tabanlı olacak yani işletim sistemini derleyip tam performansıyla kullanmak isteyenler source hostlarını kullanıp kaynak kodlarını indirip makinasında derleyecek ancak makinaları yavaş olanlar ve programları derleyerek kullanacak kadar vakti olmayanlar binary hostu kullanabilecek (ubuntu fedora ve bir cok dağıtımda olduğu gibi)buda hem performans arayan kullanıcıları hemde sadece sistemim olsun stabil çalışsın derlemeyle falan uğraşamam diye düşünen kullanıcıları memnun edebilecek şu anda bu sistem sadece 1 2 dağıtımda var onlarda freebsd ve gentoo tek derdim bu forumda gördüğüm özgür yazılım GNU/Linux fanlarını memnun edebilecek bir çözüm bulmak bakalım belki ilerleyen günlerde katılım olur ve projenin ilk adımlarını atmaya başlayabiliriz ve şöyle bir avantajımız var
    gentoo zaten çok ileri bir düzeye gelmiş bir dağıtım bizde bunu taban olarak kullanıcaz ve bu sayede tkereleği boş yere yeniden icad etmeden türk kullanıcılara kullanabilecekleri en iyi linux dağıtımını biraz daha kolaylaştırıp sunmak

bu arada gentoo yıgınla daha özelliği daha var eğer biraz araştırırsan daha fazla bilgi sahibi olabilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 6 Kasım 2012; 17:12:35 >

• Yokmu arkadaş mark shuttleworthless bizi kandırdı ubnutu dedi insanlık dedi bedava dedi sonra ubuntu one u kol boreği gibi tıkadı artık babama bile güvenmiyorum kendime yeni işletim bulucam diyen
  • merhaba dostum baslık ilgimi cekti anadolu teknık bılgısayar bolumu mezunuyum suanda sakaryada bılgısayar muhendıslıgı okuyorum lınux veya dıger ısletım sıstemlerının kernel yapılarıyla ılgılı tecrubem veya bılgım yok ancak arastırmaya vakıt ayırabılırım tabı sende bana belırlı gorevler ayırıp yol gosterırsen. Eğer olumlu dusunursen ozelden cevabını beklıyorum bu proje keyıflı ve yararlı olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: basaran747

merhaba dostum baslık ilgimi cekti anadolu teknık bılgısayar bolumu mezunuyum suanda sakaryada bılgısayar muhendıslıgı okuyorum lınux veya dıger ısletım sıstemlerının kernel yapılarıyla ılgılı tecrubem veya bılgım yok ancak arastırmaya vakıt ayırabılırım tabı sende bana belırlı gorevler ayırıp yol gosterırsen. Eğer olumlu dusunursen ozelden cevabını beklıyorum bu proje keyıflı ve yararlı olabilir.

Sorun zaten hazır bir dağıtımı kullanıcaz turkçeleştirme gerekiyor şimdilik kurucuyu turkçe diline çeviricez üzerinde istediğimiz değişikleri yapıcaz (web browser paket kurucu masaüstü vb.) tekrar paketleyip dağıtıcaz ama biraz bekleyelim ben forumlar hareketli olduğu için ilgi olur diye düşünmüştüm ama pek tepki yok biraz daha olsun başlicam işlere o zaman size verilecek bir görev buluruz installeri turkçeleştirme işinde çalışabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: arabcian

quote:

merhaba dostum baslık ilgimi cekti anadolu teknık bılgısayar bolumu mezunuyum suanda sakaryada bılgısayar muhendıslıgı okuyorum lınux veya dıger ısletım sıstemlerının kernel yapılarıyla ılgılı tecrubem veya bılgım yok ancak arastırmaya vakıt ayırabılırım tabı sende bana belırlı gorevler ayırıp yol gosterırsen. Eğer olumlu dusunursen ozelden cevabını beklıyorum bu proje keyıflı ve yararlı olabilir.

Sorun zaten hazır bir dağıtımı kullanıcaz turkçeleştirme gerekiyor şimdilik kurucuyu turkçe diline çeviricez üzerinde istediğimiz değişikleri yapıcaz (web browser paket kurucu masaüstü vb.) tekrar paketleyip dağıtıcaz ama biraz bekleyelim ben forumlar hareketli olduğu için ilgi olur diye düşünmüştüm ama pek tepki yok biraz daha olsun başlicam işlere o zaman size verilecek bir görev buluruz installeri turkçeleştirme işinde çalışabilirsin

türkçeleştirme işinde yardımcı olurum. fakat dağıtımda sadece türkçe olmaması gerektiğini düşünüyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: Skiin Bird

quote:

quote:

türkçeleştirme işinde yardımcı olurum. fakat dağıtımda sadece türkçe olmaması gerektiğini düşünüyorum

ingilizce rusca falan mevcut zaten asıl sorun insanların boyle birşeye ihtiyacı olup olmadığı dağıtım yapma işi zor uzun surecek bir kimse iş kullanmicaksa başlamak gereksiz olur cunku maddi olarak destek cıkacak bir kurum yok arkada

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arabcian -- 7 Kasım 2012; 18:36:58 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Skiin Bird

quote:

quote:

ingilizce rusca falan mevcut zaten asıl sorun insanların boyle birşeye ihtiyacı olup olmadığı dağıtım yapma işi zor uzun surecek bir kimse iş kullanmicaksa başlamak gereksiz olur cunku maddi olarak destek cıkacak bir kurum yok arkada

konunun türk linux sitelerinde irdelenmesi lazım. oralardan daha çok adam çıkar bu işe.

• tamam bakıyım biraz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Right_Click

hello
  • quote:

Selam GNU/Linux ve Open Source Software fanları

Evet arkadaşlar başlıkta okduğunuz gibi yeni hızlı hem kaynak hem binary tabanlı stabil bir dağıtım yaratmayı planlıyorum bu forumdan gelecek feedback üzerine
    projeye başlayıp başlamayacağıma karar vericem amacım Gentoo (en gelişmiş linux dağıtımı) tabanlı tamamiyle turkçeleştirilmiş Gui desteği arttırılmış ve system maintenance sıkıntısı iyi script ve gui uygulamalarıyla en aza indirgenmiş herkesin kullanabileceği sadece özgür yazılım içeren bit türk dağıtımı yaratmak şu anda taba olarak kullanmayı planladığım dağıtım zaten çok olgun bir dağıtım olduğu için hazırlanması kısa sürecek eğer forumdan yeteri kadar insan bu projeye ilgi gösterirse
    projenin ilk adımı atılacak ve hayata geçirilicek

Kötü edebiyatım için kusura bakmayın edebiyat okurkende her zaman en kötü dersimdi...

destek olmak isteyen arkadaşlar
    lütfen bu konunun altına fikirlerini ve isteklerini yazsınlar çünkü proje sadece sizlerin ihtiyaçları ve fikirleriniz üzerine geliştirilecek

Forumda eğer script yazma programlama vb gibi işlerden anlayan bu projede bana yardımı dokunabilecek insanlar var ise lütfen onlarda bu konuya bir şekilde katılıp kendilerini göstersinler ve merak etmesinler bu proje hayata geçtiğinde pardusun pabucunu empire statein damına atacak bir ürün çıkacağına emin olabilirsiniz

Katılmak kullanmak fikir vermek isteyen herkesi bu konuya bekliyorum

Teşekkürler

(kelebek sende dahilsin yardım edebileceğin bir konu olduğunu düşünüyorsan sende bu konuya bir şekilde iştirak et)

boşver hoca ya : DD daha iso yazdırmayı bilmeyen insanlara gentoo mu kullandırtacaksın zuhaha

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.