Şimdi Ara

DIGITAL YAYIN FORMAT DEGİŞTİRECEK.. 1 YIL SONRA DİGİTAL RECEİVERLER Bİ İŞE YARAMIYACAK .... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
0
Favori
3.813
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • mpeg 4 sadece bi codec farkı olsaydı simdiye kadar codeclerininde cıkmıs olması gerekmiyormu? uzun bi süredir yayınlar var codecler yok.. çinlileri bekleyinnn.. fiyatlar düsecek sadece tavsiyem elindeki receiverini bir üst modele yükseltme mpeg 4 u bekle.
  • quote:

Orjinalden alıntı: pollock

mpeg 4 sadece bi codec farkı olsaydı simdiye kadar codeclerininde cıkmıs olması gerekmiyormu? uzun bi süredir yayınlar var codecler yok.. çinlileri bekleyinnn.. fiyatlar düsecek sadece tavsiyem elindeki receiverini bir üst modele yükseltme mpeg 4 u bekle.

şuanda kullanmakta olduğumuz cihazların kendi mpeg2 çözücüsü var hardware olarak(çip) yapıyor mpeg2 decode etme işini yazılımsal değil yani yazılımla olacağınıda sanmıyorum olmaz
  • blue-ray diskler yaygınlaştığında hdtv formatındaki bir filmi belki de birkaç filmi tek diskte saklamak mümkün olacak.gelecekte standart görüntü formatı olacak belki de.
  • Ben yazılım geliştirme kavramını mevcut recieverlar için tartışmıyorum yavaş yavaş chipsetleri üretimeye başlanılan ve takriben 2007 gibi geçilemeye başlanacak mpeg-4(mpeg-4 part 10(avc) asıl ismi) formatı için söylüyorum.Mpeg-4 ile ne değişecek?Öncelik içerik tanımlama(mpeg-7) ve cihazlara her ortamda aynı yayını alabilme kapasitesi teknoljisi(mpeg-21) gelecek.
    Bunlar genel yayın formatı ile alaklı bunula birlikte set-top-box'lara java virtual machine entegre edilecek.Buna mhp(multimedia home platform'da diyorlar)
    Bununla ne olacak?
    Öncelikle yazdıklarından anladığım kadarıyla java teknolojisinin ne olduğunu bilmiyorsun.Ne olduğunndan kısaca bahsedeyim.
    Java daha önce hiçbir programlama teknolojisinin yapmadığı bir sistem kullanır.Biz buna ara kod kullanma deriz(Java Bayt Kod).Java bayt kod işletim sisteminde yada mikroişlemcide çalıştırılma java bayt kod java virtual machine'de çalıştırılır.Böylelikle biz bilgisayarı ,buzdolabını ,cep telefonunu ve ileride reciever'ları programlamayı başarırız.Bu sürümüne java micro edition denir.
    Aynı teknoljonin benzerini microsoft .Net teknolojisi olarak duyurdu.
    Recieverı nasıl programlarız?
    Sun microsystem bu 1-2 seneye kadara kadar çıkacak set-top-box'larla ilgili
    emulatorler çıkarır biz de bunu java sdk'ya ilave ederiz ve şu anda hazır olan apıler ile programlarımızı yazarız.Ve şunu da söyleyeyim.Yazdığımız programın hangi cihaz olduğu hiç önemli değildir.
    Bak bunlar olacak bunları boşuna hazırlamdıl bu adamlar.Mpeg-4 mpeg-7 mpeg-21 ve mpeg-jHepsinin standartları ,herşeyi belli.
    Yalnızca mpeg-2 ile uyumlu olmaması yüzünden şu anda çıkaramıyorlar.(ticari kaygılar mpeg-2'ler çöpe mi gitsin bir anda ki hala daha üretilp satılıyor).Fakat artık yavaş yavaş boy göstermeye başlaması lazım yoksa daha kötüsü olabilir yani çok keskin bir giriş olabilir.

arkadaşlar serimci arkadaşımızın yazdığı yazıdan dolayı teşekkür ederim beni bilgilendirmiş oldu
    umarım sizinde işinize yarar

• bence 1 yıl sonra su an kullandıgımız receiverler son demlerini yaşıyor olacak.
  • pollock
    mpeg 4 olarak hangi uyduda ki kanallar yayın yapıyor
    quote:

mpeg 4 sadece bi codec farkı olsaydı simdiye kadar codeclerininde cıkmıs olması gerekmiyormu? uzun bi süredir yayınlar var codecler yok.. çinlileri bekleyinnn.. fiyatlar düsecek sadece tavsiyem elindeki receiverini bir üst modele yükseltme mpeg 4 u bekle.
  • ben istanbuldan test kanalı olan hd forumu izliyorum hotbird teki yayını sona erdi.şu anda atlanticbird de
    yayın yapıyor frekansı:11013 v 20344.
    quote:

Orjinalden alıntı: impo

hdtv hakkında detaylı bilgisi olan varsa lütfen link versin,

ayrıca hangi uuydudan bedava hdtv yayını var ve

bunların cozunurluğu nedir bilgi verirseniz memnun olurum..

• Bazı terimleri yanlış kullanıyoruz MPEG2, DVD formatıdır; MPEG4 ise Div-x formatı. DVD formatının resim akış hızı ve çözünürlüğü Div-x'ten daha yüksek (çöz:1600x 1200) . HDTV ise DVD'den daha yüksek çözünürlük sunuyor. Tabi bu yayına hakkını verecek bir plazma tv (üst düzey özellikleri olan) görüntü zevkini en üst sınıra taşıyacaktır. Yani iş uydu ricever ile bitmiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: cüneyt irday

Bazı terimleri yanlış kullanıyoruz MPEG2, DVD formatıdır; MPEG4 ise Div-x formatı. DVD formatının resim akış hızı ve çözünürlüğü Div-x'ten daha yüksek (çöz:1600x 1200) . HDTV ise DVD'den daha yüksek çözünürlük sunuyor. Tabi bu yayına hakkını verecek bir plazma tv (üst düzey özellikleri olan) görüntü zevkini en üst sınıra taşıyacaktır. Yani iş uydu ricever ile bitmiyor

dvd nin çözünürlüğü 1600x1200 değildir naaptın hocam
  • Evet hocam DVD 1600x1200 değil.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cüneyt irday

Bazı terimleri yanlış kullanıyoruz MPEG2, DVD formatıdır; MPEG4 ise Div-x formatı. DVD formatının resim akış hızı ve çözünürlüğü Div-x'ten daha yüksek (çöz:1600x 1200) . HDTV ise DVD'den daha yüksek çözünürlük sunuyor. Tabi bu yayına hakkını verecek bir plazma tv (üst düzey özellikleri olan) görüntü zevkini en üst sınıra taşıyacaktır. Yani iş uydu ricever ile bitmiyor

mepg1-2-4.. "dijital media formatıdır". divx ise "sıkıştırma formatı". divx mpeg2 yi olduğu gibi, mpeg4 video/ses dosyasını da sıkıştırabilir. Avi ye olduğu gibi Divx buna da destek vermiş...mpeg2 veya 4 ün sabit bir çözünürlüğü yok. Her ikisininde hdtv çözünürlüğü olabilir.

mpeg4 yayınları ve uydu alıcılarını daha çok beklersiniz

• yani ben anlayamadım be mpeg 4 formatı uygulanmaya başladığı zaman elimizdeki mpeg 2 ler hiç mi işe yaramayacak?
  • Evet soru bence de bu!

ŞİMDİ İlerde bu receiverlarla normal Türk kanalları bile izlenmeyecek mi analog gibi...
    quote:

Orjinalden alıntı: greenss

yani ben anlayamadım be mpeg 4 formatı uygulanmaya başladığı zaman elimizdeki mpeg 2 ler hiç mi işe yaramayacak?

• şu anda analog da kaç türk kanalı var? ve tüksat uydusundanda cok yakın bi zaman içinde mpeg4 yayın yapılacak . bunun süresi 1 yıl kadar sürebilir.
  • Analog'da 3-4 tane türk var.
  • mpeg4 geçmek bence uzun zaman alır her kanal geçemez öyle o iş bence yaş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HYDRA -- 5 Şubat 2005, 22:32:48 >
  • bir gecede bile olur. kanallar aynı parayla daha cok yayın yaparlar... analogtan digitale geciş en zor olandı format değistirmek o kadar zor bisey değil. sonucta receiverleri biz alacağız... onlar yayın yapacak.. neden digital receiver aldık.. analogta neden kalmadılar.
  • quote:

bir gecede bile olur. kanallar aynı parayla daha cok yayın yaparlar... analogtan digitale geciş en zor olandı format değistirmek o kadar zor bisey değil. sonucta receiverleri biz alacağız... onlar yayın yapacak.. neden digital receiver aldık.. analogta neden kalmadılar.

bir gecede geçmek mümkün değil mpeg4 ü decode edip öyle gönderecekler öyle kolay birşey değil bir gecede geçer demişsin mümkün değil
  • peki bu millonlarca makine ne olacak.hepsi mpeg2 sisteminde bu kadar kolay olacagani sanmiyorum
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.