Şimdi Ara

# DH | Stainless.. (Ahmet Teke) Sergi... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
1
Favori
4.954
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Stainless..

Hocam beğeniniz için teşekkür ederim.

Ancak ben de sergilere girip, beğendiğim fotoğraflar gördüğümde hangisini niye beğendiğimi de yazarım, özellikle çok beğendiklerimi teker teker yazarım. Böyle toptan mükemmel yazmak biraz kolaya kaçmak gibi geliyor bana :) Tabi sizin takdiriniz, bişey diyemem :) bu benim kendi fikrim...

hocam stiliniz yorumunuz mükemmel. özellikle göl ve orman resmi çok güzel çok beğendim.

• 46

# DH | Stainless.. (Ahmet Teke) Sergi...

47

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64

65

66

67

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stainless.. -- 2 Kasım 2014; 12:35:34 >

• 68

Bu sabah erken saatlerde yapmaya başladığımız uzun soluklu(bize göre) bisiklet turumuzun dinlenme esnasında çektiğim bir fotoğraf...

K10D | Sigma 70-300 APO| 300 mm | ISO-800 | 1/125 | F5.6

• Fotoğraflara bakarken tüylerim diken diken oldu çok harika çekimler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Supernaturalk

Fotoğraflara bakarken tüylerim diken diken oldu çok harika çekimler.

Teşekkür ederim hocam. Ancak neden diken diken oldu? Onu da açıklarsanız sevinirim
  • 69

Günün ilk saatlerinden...

K10D | Sigma 70-300 APO| 133 mm | ISO-800 | 1/500 | F4

• 70

71

72

73

74

75

76

77

78

79

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stainless.. -- 2 Kasım 2014; 12:35:19 >

• Mükemmel fotoğraflar. Elinize sağlık.
  • ø kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim hocam...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 7.Fotoğraf çok iyi doğal

• Teşekkürler...

Yalnız yorumunuzu biraz garipsedim, sadece 7 numara güzel der gibi geldi bana...

• Devam edelim...
    80

81

82

83

• çok hoş kareler..
  • 83 Bana yalnızlığı çağrıştırdı nedendir bilmiyorum

Yürürüm yağmurun altında bir başıma..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yalnızlığım bu aralar tavan yaptığı için bu durum fotoğraflarıma da yansıyor... Dediğin fotoğraf da aynı şekilde... Teşekkür ederim dostum, her zaman beklerim yorumunu

• bihemtakry kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler...

• 84

85

86

87

88

89

90

91

92

93

94

95

96

97

98

99

100

101

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Stainless.. -- 14 Aralık 2014; 13:09:07 >

• Fotoğrafçılığa yeni yeni merak salıyorum daha pek bi bilgim yok o yüzden profesyonel bir yorum yapamayacam kusura bakma Ama fotoğraflarını çok beğendim, özellikle siyah-beyaz çalışmaların bence mükemmel..
    İlk makineni sorabilir miyim bu arada ?
  • Mr.Pacino kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam, burada da beraberiz Seni burada görünce sevindim hocam, teşekkür ederim beğenilerin için

Biraz eskileri anlatayım o zaman kısaca. 2013 Ocak ayında Canon SX150 modelini aldım bir hevesle. Onunla güzel fotoğraflarçektim çok fazla olmasa da ama bir süre sonra yetersiz geldiğini hissettim, sonuçta kompakt bir cihaz. Daha sonra forumda dolaşırken Pentax konusuna denk geldim. Oradan bir abiyle konuştuk, bana ikinci el öğrenci işi tavsiyeler verdi. Sonra sahibinden sitesinde 2.el ilanlara bakıyordum, Pentax forum sitesini keşfettim derken Pentax markasını duyduktan 3-4 gün sonra elimde ikinci el bir Pentax K10D vardı Kendisi gönüllerimin sultanıdır. 2006 model olmasına rağmen cazip fiyatıyla gönlümü çeldi. Ve bana Pentax markasının güzelliğini, samimi ortamını sundu. Canon ve ya Nikon gibi değil Pentax. Dışarıda Canon ve ya Nikon makine kullanan çok fazla sayıda kişi görebilirsin. Ama dışarıda dolaşan bir Pentax'çı(Pentaxian diyoruz biz bu kişilere ) gördüysem dostumu görmüş gibi sevinirim. Çünkü bu marka genelde araştıranların, bu işe gerçekten gönül veren çok değerli insanların ağırlıklı olarak kullandığı bir marka. Pentax filmli döneminde şu ankine oranla daha hakim imiş piyasaya. Canon ve Nikon'un gerisinden gelmesi nedeniyle pek tercih edilmese de Pentax aşkı biraz farklı. İnsanı kendisine çeken garip özellikleri ve cazibesi var. En alt seviye gövdelerinde bile çok avantajlı özellikler sunuyor. Benim en çok sevdiğim yönlerinden birisi makinenin düğme konumlandırması, kullanım kolaylığı, ele oturuşu vs... Bunun dışında tüm dijital makineleri toza ve suya karşı dayanıklı. Ve beni en çok çeken diğer yanı da öğrenci dostu olması. Bu K10D gövdenin fiyatı 400 TL gibi bir rakam. Yanına 50 mm F1.7 manuel lens aldım, harika keskinlikte. 150 TL. Bir de 100 TL gibi bir rakama 18-55 kit lens adım. Bunları Temmuz 2013'te aldım. Eski kompakt makinemi sattım. 1 sene boyunca bu 2 lens ile beraber kullandım. Ve geniş açı(18 mm) ihtiyacım olmadığı sürece 50 mm hep takılıydı. Bu 50 mm manuel netlemeli(tahmini yaşı 35) olduğu için bu alanda da geliştirdim kendimi. 1 sene boyunca manuel netleye netleye elim alıştı. Daha sonra bu sene temmuz ayında Sigma 70-300 tele lens ile otomatik odaklamalı bi 50 mm F1.8 daha aldım. 70-300'ün bana maliyeti 250 TL oldu, otomatik 50 mm ise 400 TL gibi bir rakama geldi. Aldığım kaliteye baktığımda diğer markalara göre daha az para harcadığımı fark ettim. Ben daha üst düzey makineler de kullandım, kullanıyorum. Ama Pentax'ın bana verdiği zevk; bambaşka. Tanımlayamam, denemek lazım. En büyük avantajlarından birisi; bütün gövdelerinde(çok eskileri saymıyorum) titreşim önleme sistemi var(SR). Diğer markalarda; yani Canon ve Nikon'da bu sistem lens üzerinde oluyor. Bu ne eksi sağlıyor? Ben 70-300 alırken titreşim önleme olup olmamasına bakmıyorum, çünkü zaten gövdede titreşim önleme sistemi var. Fakat atıyorum Nikon gövde kullansaydım; eğer titreşim önleme sistemi olmayan bir lens alsaydım fotoğraf kalitesinde bariz bir düşme olacaktı. Titreşim önleme sistemi olan lens alsam fiyatı yükseldikçe yükseliyor. Bu da bana ters, öğrenci adamım. Bir de mesela Nikon markasının giriş seviyesi modellerinde(D3100-D5100) gövdede AF motoru(otomatik odaklama motoru) yok. Pentax'ın yine her gövdesinde bu motor var. Nikon'da bunun olmaması ne zarar sağlar? Eğer ben D3100'e AF motoru olmayan bir 50 mm alırsam gövdede de AF motoru olmadığı için makine otomatik odaklama yapamayacak. AF motoru olan lens almak zorunda kalacağım, eee o da daha pahalı? Sırf AF motoru olsun diye 250 liralık lense 450-500 lira vereceğim... Ki bu gövde giriş seviyesi olmasına rağmen K10D'den daha pahalı şu an ikinci elde. K10D daha eski bir cihaz olmasına rağmen D3100'den daha iyi bir imajkalitesine sahip, K10D orta seviye bir cihaz. K10D 2006 çıkışlı bir cihaz, D3100 2010 çıkışlı.

Demek istediğim; aynı işi daha ucuza yapacakken niye daha fazla para vereyim ki? Bu işte önemli olan makine değil, fotoğrafı çeken kişidir. Ben elime 10 bin TL'lik bir set alsam bundan çok daha iyi fotoğraf çekmeyeceğim. Makine pahalı olunca fotoğrafı o çekmiyor. Tek değişen fotoğrafın piksel kalitesi olur. K10D'nin megapikseli de benim için yeterli zaten, ticari bir iş yapmadıktan sonra ihtiyaç yok.

Fotoğraf ile ilgili herhangi bir sorunda elimden geldiğince yardımcı olurum hocam, çekinmeden sorabilirsin

• Stainless.. kullanıcısına yanıt
    Oncelikle her zamanki gibi boyle uzun uzun yazdigin icin tesekkurler
    Fotograf makinesi denince neden sadece Canon-Nikon on plana cikiyor, yok mu boyle bir piyasada baska marka diye merak etmistim ve bu markalarin bu kadar cok ragbet gormesinden dolayi giris seviyesi makinelerinin pek basarili olmadigini, ust seviyelere abandiklarini tahmin etmistim. Senin beni Pentax'la tanistirman iyi oldu, arastiracam ve alacagim zaman muhtemelen K10D alirim, ikna ettin beni ozellikle AF motoru ve SR olayiyla.

Ama suan sinava hazirlaniyorum, anca seneye kalir bu isler, alacagim zamana kadar pratik disinda tum teknik bilgileri ogrenirim sadece.

Neyse konunu mesgul etmeyeyim devam paylasimlara..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Pacino -- 17 Aralık 2014; 20:13:39 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.