Şimdi Ara

DH Programlama Kulübü (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
536
Cevap
82
Favori
27.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: IdeaBulb

quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Her zaman programlarla ilgilenemiyorum, en fazla 15-20 dakikada küçük değiştirmeler... Programlama konusunda ilerlemem için birisinin bana kılavuzluk etmesi gerek.

Hiç gerek yok. Kaliteli bir kitap ile çalış. Konuya hakim bir yazar iyi klavuzluk eder. İnternetten, video derslerden falan olmaz o iş. Netteki bütün bilgilerin kaynağı da kitaplara dayanır. C çalışsaydın Deitel önerirdim. Müthiş bir atmosferi var o kitabın mesela. Ama hayatımda tek satır c# yazmadığım için o konuda bişey diyemem. İşi bilenler Sefer Algan ı tavsiye ediyor.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=73354&sa=150146451

Al bunu sıfırdan başla. 3 ay sonra açtığın konulara bakıp ne aptalmışım dersin.

Onun yerine Kodlab Yayınları'nın "Algoritma ve Programlama Mantığı" adlı kitabını satın aldım. İnşaallah son satırda dediğin gibi olur. Hayırlısıyla iyice bi' mantığını kavrayabilsek, gerisi gelir zaten.

Sefer alganı bilmem ama volktan aktaşın 5.0 kitabı gerçek anlamıyla VASAT bir kitap. sana gönderdiğim pdfyi çalış c# için dediği gibi ben ne kadar aptalmışım diyeceksin bana da öyle oldu. Ama yolumu o kitap sayesinde buldum. Bu arada azar dediğin şeyin sebebi bildiğini okuman. Bırak winformu.

• Sen yapma bari green her yerde form tanımlamak sacma en mantıklı bu bence

Form2 frm = new Form2();
    this.Hide();
    frm.ShowDialog();
    this.Show();

Bu şekiilde açılan form 2 kapatıldığı zaman this.Show(); çalışır artık hangi formsa o açılır.
  • Banada göndersene o pdf yi
  • quote:

Orijinalden alıntı: converttoint32

Sen yapma bari green her yerde form tanımlamak sacma en mantıklı bu bence

Form2 frm = new Form2();
    this.Hide();
    frm.ShowDialog();
    this.Show();

Bu şekiilde açılan form 2 kapatıldığı zaman this.Show(); çalışır artık hangi formsa o açılır.

Tek bir fonksiyonda kullanılacaksa hem daha kısa olması hem de daha kısa süre bellekte yer edinmesi yüzünden dediğim şey daha mantıklı. Eğer veri aktarımı yapılacaksa çok daha farklı yöntemler kullanılabilir. Fakat sanırım veri dispose edilinceye kadar formlar bellekte yer tutuyor.
  • IdeaBulb kullanıcısına yanıt
    Bu kod tarzı yazılışı ile dalga geçebilirler ileride alışkanlık yapmasın bool değer gönderen parametreler ya true dur ya da false tur bu şekilde yazdığınız zaman if(true==true) yazmış oluyorsunuz yanlış değil ama cidden komik gözüküyor bir iş görüşmesinde falan kesinlik le böyle bir şey yapmayın yapmanız gereken.

if(chBox.Checked) // Ya true ya da false var içeride bir karşılaştırmaya gerek yok.
    txtbox.Facebook.Enabled = true; // Döngü ve karar ifadelerinde tek satır işlem yapacaksanız süslü paranteze almanıza gerek yok ama
    //almak en iyisi bu öğrenmeye başlarken şekilde bir alışkanlık kazanmanızı tavsiye etmem.
    else
    txtbox.Facebook.Enabled = false;

Ayrıca bu yöntem pek pratiik bir yöntem değil sanırım propertyler hakkında pek bilgi sahibi değilsin yani Textbox taki Enabled butonu set kısmı açıktır ve atama yapabilirsin.

Textbox1.Enabled=true; bunu true yapabildiğin gibi false ta yapabilirsin yukarıda yazdığım gibi chBox.Checked true ya da false bir değer içerir yani.
    Textbox1.Enabled = chBox.Checked

basit bir atama bizi kontrolden kurtardı

Yukarıdaki kodlar düzgün bir şekilde çalışır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi converttoint32 -- 9 Ekim 2013; 17:32:53 >

• Form dispose edilinceye kadar bellekte tutulur benim yazdığım şekilde ama geri dönülme ihtimali olan bir formu bellekte tutmak daha mantıklı bence (tabi içeride çok kontrol varsa) sonuçta o form tekrar açılacak yeniden yaratmaya gerek yok bence.
    Ayrıca bu şekilde akış takibide çok kolay oluyor

İtiraf ediyorum hep böyle kullanmamın sebebi akış takibini kolaylaştırmak
  • Formun sağ üst köşesindeki tuşa basarsan bir daha aynı intance üzerinden açamassın. Dispose edilir. Bence sürekli referance vermek yerine hızlı bir şekilde yapmak gereksiz yerlerde hız kazandırır.
  • O duruma göre değişir bence sen pdf gönder bana

Const methotda saçma sapan işler yapman gerekiyorsa bir daha intance almamak için diğer formdaki border ı none bile yaparsın
    // 1 aylık projeyi 1 haftada bitirmek için ki genelde hep öyle olur
    Ben gidiyorum şimdi geldiğim zaman o pdf yi inboxımda görmek isyiyorum
  • converttoint32 kullanıcısına yanıt
    Sana pdfyi yolluyorum hihi O pdfyi bitir c# senindir .net ve diğer teknolojiler seni bekler ve tabiki de prensipler ve kalıplar algoritmalar .. :D @converttoint32
  • quote:

Orijinalden alıntı: greencraft

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

quote:

Her zaman programlarla ilgilenemiyorum, en fazla 15-20 dakikada küçük değiştirmeler... Programlama konusunda ilerlemem için birisinin bana kılavuzluk etmesi gerek.

Hiç gerek yok. Kaliteli bir kitap ile çalış. Konuya hakim bir yazar iyi klavuzluk eder. İnternetten, video derslerden falan olmaz o iş. Netteki bütün bilgilerin kaynağı da kitaplara dayanır. C çalışsaydın Deitel önerirdim. Müthiş bir atmosferi var o kitabın mesela. Ama hayatımda tek satır c# yazmadığım için o konuda bişey diyemem. İşi bilenler Sefer Algan ı tavsiye ediyor.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=73354&sa=150146451

Al bunu sıfırdan başla. 3 ay sonra açtığın konulara bakıp ne aptalmışım dersin.

Onun yerine Kodlab Yayınları'nın "Algoritma ve Programlama Mantığı" adlı kitabını satın aldım. İnşaallah son satırda dediğin gibi olur. Hayırlısıyla iyice bi' mantığını kavrayabilsek, gerisi gelir zaten.

Sefer alganı bilmem ama volktan aktaşın 5.0 kitabı gerçek anlamıyla VASAT bir kitap. sana gönderdiğim pdfyi çalış c# için dediği gibi ben ne kadar aptalmışım diyeceksin bana da öyle oldu. Ama yolumu o kitap sayesinde buldum. Bu arada azar dediğin şeyin sebebi bildiğini okuman. Bırak winformu.

Çalışacağım. Konsol uygulaması mı yapayım peki?

Evet checkboxa vs kanma. Basit veri yapıları oluştur. Mesela benim zamanında anlamamı sağlayan örnek şu idi.
    Bir öğrencinin verilerini tutan temisili bir sınıf
    class Öğrenci
    {
    public string İsim;
    public string Soyİsim;
    public string OkulNo;
    public DateTime DoğumTarihi;
    }

bir kordinatın verisini tutan temsili bir yapı

struct Nokta
    {
    public int x;
    public int y;
    }
  • quote:

Evet checkboxa vs kanma. Basit veri yapıları oluştur. Mesela benim zamanında anlamamı sağlayan örnek şu idi.
    Bir öğrencinin verilerini tutan temisili bir sınıf
    class Öğrenci
    {
    public string İsim;
    public string Soyİsim;
    public string OkulNo;
    public DateTime DoğumTarihi;
    }

bir kordinatın verisini tutan temsili bir yapı

struct Nokta
    {
    public int x;
    public int y;
    }

Henüz programlamayı tam olarak bilmediğim için pek bir şey anlayamadım. Hele bir gelsin kitabım, o zaman hepsine bakacağım.
    O kitapla birlikte verdiğim pdfyi de çalış o algoritmaları implement edeceğin bir dile ihtiyaç duyacaksın.
  • quote:

O kitapla birlikte verdiğim pdfyi de çalış o algoritmaları implement edeceğin bir dile ihtiyaç duyacaksın.

Yine anlamadım ama neyse.
  • Ekle hocam.

-Web Programlama
    HTML
    CSS
    PHP
    JS

-Masaüstü Programlama
    Vb.Net
    C#
  • quote:

Orijinalden alıntı: İplenmemekten Bıkan Adam

Ekle hocam.

-Web Programlama
    HTML
    CSS
    PHP
    JS

-Masaüstü Programlama
    Vb.Net
    C#

Maşaallah.
  • quote:

quote:

Ekle hocam.

-Web Programlama
    HTML
    CSS
    PHP
    JS

-Masaüstü Programlama
    Vb.Net
    C#

Maşaallah.

C#da çok iyi değilim :) Diğerleri iyidir. Zamanla sizde böyle olursunuz zor veya çok büyük marifet değil sadece seviyorum kodlamayı..
  • quote:

quote:

quote:

Ekle hocam.

-Web Programlama
    HTML
    CSS
    PHP
    JS

-Masaüstü Programlama
    Vb.Net
    C#

Maşaallah.

C#da çok iyi değilim :) Diğerleri iyidir. Zamanla sizde böyle olursunuz zor veya çok büyük marifet değil sadece seviyorum kodlamayı..

beni de eklermisiniz
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.