Şimdi Ara

DH 'Mantık - Zeka' Merkezi. 'Geceleri Buradayız!' (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
274
Cevap
2
Favori
6.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: G.Eroğlu

Kral Şivaynştayger ülkedeki kuyumcuları toplatıyor, 10 kuyumcu çıkıyor. Ve kuyumculara diyorki ey ahali bana 10ar gramdan 10ar tane altın getirin. Kuyumcular getiriyor fakat birisi çakallık edip 9 gramdan getiriyor. Kral elektronik tartıyı 1 kez kullanıyor. Ve 10 kuyumcu içinden çakalı buluyor. Nasıl bulmuştur?

ciddi mi bu soru. bi ara duymuştum sanki ama 2 ya da 3 kez tarttırıyodu o
  • quote:

Orjinalden alıntı: nman

quote:

Kral Şivaynştayger ülkedeki kuyumcuları toplatıyor, 10 kuyumcu çıkıyor. Ve kuyumculara diyorki ey ahali bana 10ar gramdan 10ar tane altın getirin. Kuyumcular getiriyor fakat birisi çakallık edip 9 gramdan getiriyor. Kral elektronik tartıyı 1 kez kullanıyor. Ve 10 kuyumcu içinden çakalı buluyor. Nasıl bulmuştur?

ciddi mi bu soru. bi ara duymuştum sanki ama 2 ya da 3 kez tarttırıyodu o

Yok 1 kez.
    Ve ciddiyim.

• quote:

1. torbadan 1 tane 2. torbadan 2 tane 3. torbadan 3 tane vs vs devam eder kaç gram eksik çıkarısa o torba da kime aitse o kuyumcu eksik getirmiştir.

Soru normalde farklıydı biraz değiştirilmiş.

Bir de iki matematikçi ve 3 çocuk sorusunu okudum. yaşları çarpımı 40 idi. 1-5-8 yaşları orada havaya gitmiş soru yanlış hatırlanıp sorulmuş dikkat edelim.

• quote:

Orjinalden alıntı: fckkoxp

'' Bir araba düşünün ki Tüm takım taklavatı yerli yerinde - bujileri bakımlı - aküsü full - Arabanın bakımları tamam - deposu dolu - karbüratör - distrübütör herşeyi ama herşeyi yerli yerinde fakat araba hareket etmiyor neden ? ''

:D

Hala cevap yok :D
  • Sorulan Sorular ve cevapları çok saçma geldi birde bir kişi sorsun soruyu karışmasın.

Favori Sorum:

Elimizde 3 kova 3 litre, 5 litre, ve 8 litre...8litre olan kova doludur.
    Biz Başka bir malzeme, araç, gereç kullanmadam bu 8lik kovadaki 8 litre suyu kovadan kovaya dökerek 4-4 şeklinde 2 ye ayırmak.Ben 4. sınıfta çözmüştüm
    Örneğin şöyle:
    8L__5L__3L(kovalar)
    8L__0L__0L(ilk su miktarları)
    5L__0L__3L(8 liği 3lüğe aldığı kadar boşaltınca olan durum.)

Böyle kovadan kovaya 4-4 ayırın.
    Google'a bakmayın bulamazsınız zaten.Biraz düşünün bu öyle uyduruk sorulara benzemez

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sinan -- 7 Temmuz 2008; 10:16:10 >

• quote:

'' Bir araba düşünün ki Tüm takım taklavatı yerli yerinde - bujileri bakımlı - aküsü full - Arabanın bakımları tamam - deposu dolu - karbüratör - distrübütör herşeyi ama herşeyi yerli yerinde fakat araba hareket etmiyor neden ? ''

Depo su dolu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MaNia©

Sorulan Sorular ve cevapları çok saçma geldi birde bir kişi sorsun soruyu karışmasın.

Favori Sorum:

Biz Başka bir malzeme, araç, gereç kullanmadam bu 8lik kovadaki 8 litre suyu kovadan kovaya dökerek 4-4 şeklinde 2 ye ayırmak.Ben 4. sınıfta çözmüştüm
    Örneğin şöyle:
    8L__5L__3L(kovalar)

Google'a bakmayın bulamazsınız zaten.Biraz düşünün bu öyle uyduruk sorulara benzemez

Hiç birşey anlamadım. 3 ve 5 lt kapasitesi olan kovalara nasıl 4-4 dolduruyoruz?
    8lt'nin yarısını 5lt'lik boş kovaya dökeriz? Anlamadım ama, 3lt'de boş kalıyor. Böyle birşey mi?

• quote:

Sorulan Sorular ve cevapları çok saçma geldi birde bir kişi sorsun soruyu karışmasın.

Favori Sorum:

Örneğin şöyle:
    8L__5L__3L(kovalar)

çok gaza gelmişsin ama o kadar kasıntı bir soru değil, ayrıca bu ya da çok benzeri bir soru zor ölüm filmine bile konu oldu.

• quote:

quote:

Favori Sorum:

Örneğin şöyle:
    8L__5L__3L(kovalar)

Hiç birşey anlamadım. 3 ve 5 lt kapasitesi olan kovalara nasıl 4-4 dolduruyoruz?
    8lt'nin yarısını 5lt'lik boş kovaya dökeriz? Anlamadım ama, 3lt'de boş kalıyor. Böyle birşey mi?

hocam sence 3 litreliğe 4 l sığarmı??
    tabiki 8 de 4 litre ve 5 de 4litre olucak ama 8in yarısını dökmezsin çünkü yarısı olduğunu anlıyamazsın 8den 5e 5 litre dökersin sonra 8de üç kalır.5 den 3e de 3 dökersin. 3 lükte 3 5likte 2 8 likte 3 olur.Böyle devam et

@nman
    Çözemedin tabi çamur atma

• Tebrikler! Bende asal sayıları eleyerek başlamıştım.
    1. Çarpım asal sayı olsaydı Pierre ilk defasında cevabı bulurdu. Dolayısıyla çarpım için geriye (4, 6, 8, 9, 10, 12...) kalıyor.
    2. Toplam için ise; sayının asal toplayanı varsa kafadan eleniyor, yani (3+1, 5+1, 7+1, 11+1 vs..) aksi takdirde çarpımlarından dolayı Pierre cevabı bulurdu zaten.

Sonuç olarak toplamlar için şunlar kalıyor;

4 - 2+2
    5 - 4+1, 2+3
    6 - 4+2, 3+3
    7 - 6+1, 5+2, 4+3
    8 - 6+2, 5+3, 4+4
    9 - 8+1, 7+2, 6+3, 5+4
    ...
    (bu liste devam eder ama zaten 2 adet ve üzeri ihtimaller soruyu pierre ve sergei için çözümsüz hale getirir.)

Tek ihtimalli toplam olan 2+2 olsaydı eğer (yani sergei'nin kağıdında 4 yazıyor olsaydı), sıra sergei'ye geldiğinde doğru cevabı bulurdu zaten, çünkü 4'ü 2 farklı toplam olarak yazabiliriz, 3+1 ve 2+2. 3+1 olsa zaten pierre ilk defasında bulurdu çarpımdan (3 = 3*1 başka ihtimal yok). sergei bunu bildiğine göre 2+2 olduğunu hemen anlardı demekki sergeinin kağıdında 4 yazmıyor.

Sıra pierre geldiğinde ise, sergei cevap veremediği için artık pierre'de sergeinin kağıdında 4 yazmadığını biliyor. toplamın 5 ve ya daha üzeri bir rakam olduğunu düşünecek.

5 - 4+1, 2+3
    6 - 4+2, 3+3

Toplamlar için bu 4 adet ihtimal kalıyor ancak;

2+3 için 2*3=6
    4+2 için 4*2=8
    3+3 için 3*3=9 sonuçları çıkıyor ancak pierre'nin kağıdında bu değer yazıyor olsaydı, pierre 1'den fazla ihtimal olmasından dolayı doğru cevabı bulamazdı. Pierre doğru cevabı bulabildiğine göre geriye tek değer 4,5 ikilisi kalıyor yani çarpım 4 toplam 5. buradan kızların yaşı 4 ve 1 olarak çıkar.

Tekrar tebrikler, soran arkadaşada tebrikler güzel soruymuş...

quote:

Orjinalden alıntı: nman

Soru sorulduktan sonra
    1 Pierre tereddüt yaşıyor,
    2 Sergei bunu görmesine rağmen o da tereddüt yaşıyor,
    3 Kapıcı bu verilerle çözülebilceğini belirterek olasılıkları sınırlandırıyor.
    4 bunun üstüne Pierre olayı çözüyor.

Pierrein elinde P yazsın, görüyor ve çarpan ikililerinin 1den çok olduğunu görüyor dolayısıyla tereddütte kalıyor,
    Sergei de bu çıkarımı yapıyor ve tereddüt ediyor demek ki şu andaki verilerle sonuçlar 1 taneye indirgenemiyor.
    Ama bu adımdan sonra Çakal Pierre olayı çözüyor.

P asal sayı olamaz,
    P=4 ise kızlar 2,2 ya da 4,1 yaşlarındadır. 1deki tereddüt doğru olur, 2de S 4 ya da 5 olur tereddüt gene doğrudur ve 3te Pierre olayı çözer (Pierre'in son adımdaki düşünceleri: "2,2 olsalar toplamları 4 olur ki Sergei çarpımları için 3x1 ya da 2x2 düşünür, 3x1 olamaz der çünkü ben tereddüt halindeyim, eğer 3x1 olsa çarpımları 3 olur ve yaş teğerleri 1 olasılığa denk gelir, demek ki 4,1 ler ve toplamları 5 olduğundan Sergei tereddütünde haklı ki yaşlar ona göre 4,1 ya da 3,2 olabilir ve bu iki seçenek de tereddütümü sağlar. Farklı sayılar da olamaz çünkü kapıcı hanım bu bilgilerle çözebileceğimizi söylüyor demek ki bu kadar adımda çözebiliriz, toplam arttıkça adımlar artacağından tahminim sanırım doğru).
    P=6 ise kızlar 6,1 ya da 3,2 yaşlarındadır. 1deki tereddüt doğru olur, 2de S 7 ya da 5 olur tereddüt gene doğrudur ama 4te Pierre'in çözmesini sağlayacak kadar az olasılığa indirgenememiştir, çünkü iki adımdan sonra da 6,1 ve 3,2 seçenekleri geçerliliğini korumaktadır.

Uykum geldi devamını getiren arkadaş olursa sevinirim (Olasılıkların aza indirgenememesi kısmını tam açıklayamadım, kafama yattı ama aktarımda sorun var, olmassa yarına hallederiz).

• Nihayet sorum cevaplandı, tebrik ederim iki arkadaşı da.
  • iyice gitmiş konu yalnız, adamlar fil zürafa derken.
  • quote:

hocam sence 3 litreliğe 4 l sığarmı??
    tabiki 8 de 4 litre ve 5 de 4litre olucak ama 8in yarısını dökmezsin çünkü yarısı olduğunu anlıyamazsın 8den 5e 5 litre dökersin sonra 8de üç kalır.5 den 3e de 3 dökersin. 3 lükte 3 5likte 2 8 likte 3 olur.Böyle devam et

Şimdi çaktım davayı.

x-x-x (8lt'lik-5lt'lik-3lt'lik)

8dekini 5lt lik ve 3lt liğe döküyoruz. Durum 0-5-3 oluyor. 3lüğü 8 liğe döküyoruz. 5teki 5litrenin 3ltsini 3e döküyoruz. Durum 3-2-3 oldu. 8liğe 3 teki 3litreyi döküyoruz. 6-2-0 oluyor. 2ltyi 3lüğe boşaltıyoruz. 6-0-2 oluyor. Sonra 5 liğe 6dolu olandan(yani 8lt hacimli) 5lt dolduruyoruz. Durum 1-5-2 oluyor. Sonra 5likten 3ü doldurup, 3tekileri 8 e döküyoruz. Al sana 4-4-0.

Karışık oldu biraz ama inş anlamışsındır.

• quote:

quote:

Depo su dolu.

Tebrikler :D
  • Tavuklu sorunun cevabı ne acaba ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Trio

Tavuklu sorunun cevabı ne acaba ?

Adam tavuğun kafasını ağzına alıp koparmış.
  • Biraz saçma gibi..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Trio

Biraz saçma gibi..

Bir insan, tavuğun kafasını ağzına alıp öldürebilir ama bir insan bir insanın o şekilde öldüremez.
  • Güncel. Soru lütfen.
  • Gordum

Guzel konu dewam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Death Note -- 8 Temmuz 2008; 2:31:05 >
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.