Şimdi Ara

Dgs için karar vermem lazım yardım edin.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
1
Favori
850
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar arkadaşlar. Ben şu an üniversite 2.sınıf mühendislik öğrencisiyim(Bu sene 2’ye geçtim.). Okulumdan pek memnun olmadığımdan bu sene tekrar sınava girdim ancak kırık puandan ötürü sonuç istediğim gibi olmadı. Şimdi açıkçası bir ikilemde kaldım.

Aynı anda hem lisans hem önlisans okunabildiğini öğrendim. Ancak ikisini birden yürütemeyeceğimi bildiğimden birine devam etmek zorundayım. Sizce istemediğim şehir ve üniversitede 3 yıl daha mı okuyayım, yoksa istediğim şehirde önlisans okuyup sonra dgs ile istediğim üniversite için mi kasayım? Riskli olduğunun farkındayım ama açıkçası karar veremiyorum. İkinci seçenek bana minimum 2 sene kaybettirecek üstelik garanti değil, ancak eğer istediğim gibi olursa daha iyi bir üniversitede okumuş olacağım. Siz olsanız ne yapardınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZenciPriapus -- 18 Temmuz 2019; 14:35:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ben olsam mevcut yoluma devam ederim. Kaliteli eğitim almak tabi ki güzel ama daha fark yaratacak bir şey varsa bence o edinilen deneyimdir.
    Sil baştan aynı yola tekrar başlamaktansa, bir an evvel okulunu bitirip deneyim kazanmaya bakın derim.
    O kadar yılı kaybetmeye ve bir ton masraf altına tekrar girmeye gerek yok diye düşünüyorum.
    Başarılar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrsmrc

Ben olsam mevcut yoluma devam ederim. Kaliteli eğitim almak tabi ki güzel ama daha fark yaratacak bir şey varsa bence o edinilen deneyimdir.
    Sil baştan aynı yola tekrar başlamaktansa, bir an evvel okulunu bitirip deneyim kazanmaya bakın derim.
    O kadar yılı kaybetmeye ve bir ton masraf altına tekrar girmeye gerek yok diye düşünüyorum.
    Başarılar.
    Hocam sizce daha iyi koşullarda ve daha iyi bir üniversitede daha iyi bir eğitim almak için değmez mi?

• ZenciPriapus Z kullanıcısına yanıt
    Benim için değmezdi.
    Ne kadar kötü bir okul olabilir ki şu anki?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrsmrc

Benim için değmezdi.
    Ne kadar kötü bir okul olabilir ki şu anki?
    Ortalama bir okul hocam.

• devam et kardeşim heyecana gerek yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jrmajorite

devam et kardeşim heyecana gerek yok.
    Hocam tyt matematikte 34 net çıkarmış biri dgs de kaç yapar sizce?

valla herkes dgs kolay diyorda problemlerle sayısal mantık soruları cidden sağlam sorular bilemem orasını
  • Türkiye'de boğaziçi, odtü, itü vs mühendislik mezunu değilsen çok geriden başlıyorsun. Ortalama mühendislik kazanan bir insan DGS ile çok rahat bu okullara girebilir. Mevcut okuluna devam et aöfden mühendislik dallarına geçebileceğin bir bölüm oku dgs ile boğaziçi endüstri, bilgisayar vs gibi bir üniversiteye geç, mevcut okulundan da olmamış olursun.
  • mevcut okuluna devam ederken açık öğretim veya uzaktan eğitim ile myo dan bitir. ondan sonrasına bakarsın.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • edgar1899 kullanıcısına yanıt
    aynısını yazmışız. bu arkadaşın dediğini dinle👍🏻

• quote:

Orijinalden alıntı: hippasus

aynısını yazmışız. bu arkadaşın dediğini dinle👍🏻
    Hocam bu sene 2’ye geçtim yani aöf veya uzaktan eğitimle 2 yıl sonra dgs ile kazansam tam 4’e geçmiş olacağım aynı anda 2 lisans bölümü yazamayacağımdan 3 yıllık emeğim boşa gidecek yani ne dersiniz?

Edit: Ayrıca aöf bölümlerine göz gezdirdiğimde mühendisliğe geçebileceğim bölüm göremedim sözel bölümler ağırlıklı hep.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZenciPriapus -- 20 Temmuz 2019; 21:45:46 >
    o zaman tamamen kendinde bitiyor. kararını ver. burada ilk yol ayrımı şöyle: şuan okumakta olduğun okula devam etmek veya bırakmak. eğer bırakırsan şöyle bir ayrım var: üniversiteye giriş sınavıyla istediğin bölüm-üniversiteyi kazanmak, dgs ile kazanmak. şimdi üniversite sınavıyla kazanırsan pek bir yıl kaybın olmaz. dgs ile minimum iki yıl kaybedeceksin. bu olur da ilk girişinde dgs ile kazanamazsan arta da bilir. tabi şöyle de düşünmek lazım, ortalama insan ömrü 70 yıl dersek iki üç yıl kaybı çok bir şey değil. özellikle sevmediğin bir işi yapacaksan. karar tamamen sana ait. inandığın yoldan yürü.

olur da myo-dgs yi seçip okulu bırakırsan yapman gerekenler:
    dersleri takip edip, ortalama kas. dgsye katkısı çok fazla. myo lardaki öğrenci kitlesi iyi olmadığı için ortalama kasmak genellikle pek zor olmaz.

myodaki ilk yılından itibaren kesintisiz dgs çalış ki mezun olur olmaz kazan. daha önce bir okul kazandığına göre temelin var demek ki. dgs gibi sınavlarda tek sorun zaman oluyor. bunu da sürekli deneme ile halledersin.

bu süreçte matematik ağırlıklı kitaplar ve roman okuyarak türkçe ve matematik bilgini de muhakkak geliştir. başka sorun olursa mesaj atmaktan çekinme.

Web Tasarımı ve Kodlama

Bilgisayar Mühendisliği
    Yazılım Mühendisliği

Tarım

Gıda Mühendisliği

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Mühendisliği
    Endüstri Mühendisliği
    Uzay Mühendisliği
    Yazılım Mühendisliği

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

Biyomedikal Mühendisliği
    Elektrik Mühendisliği
    Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
    Endüstri Mühendisliği

Bunun dışında sınava bu sene girmişsin uzaktan öğretim makine vs önlisans yazıp makina mühendisliğinede geçebilirsin.
  • quote:

o zaman tamamen kendinde bitiyor. kararını ver. burada ilk yol ayrımı şöyle: şuan okumakta olduğun okula devam etmek veya bırakmak. eğer bırakırsan şöyle bir ayrım var: üniversiteye giriş sınavıyla istediğin bölüm-üniversiteyi kazanmak, dgs ile kazanmak. şimdi üniversite sınavıyla kazanırsan pek bir yıl kaybın olmaz. dgs ile minimum iki yıl kaybedeceksin. bu olur da ilk girişinde dgs ile kazanamazsan arta da bilir. tabi şöyle de düşünmek lazım, ortalama insan ömrü 70 yıl dersek iki üç yıl kaybı çok bir şey değil. özellikle sevmediğin bir işi yapacaksan. karar tamamen sana ait. inandığın yoldan yürü.

olur da myo-dgs yi seçip okulu bırakırsan yapman gerekenler:
    dersleri takip edip, ortalama kas. dgsye katkısı çok fazla. myo lardaki öğrenci kitlesi iyi olmadığı için ortalama kasmak genellikle pek zor olmaz.

myodaki ilk yılından itibaren kesintisiz dgs çalış ki mezun olur olmaz kazan. daha önce bir okul kazandığına göre temelin var demek ki. dgs gibi sınavlarda tek sorun zaman oluyor. bunu da sürekli deneme ile halledersin.

bu süreçte matematik ağırlıklı kitaplar ve roman okuyarak türkçe ve matematik bilgini de muhakkak geliştir. başka sorun olursa mesaj atmaktan çekinme.
    Hocam sizce özel okulda önlisans olumak daha mı avantajlıdır ortalamayı yüksek tutmak açısından? Birde dgsde sayısallar sadece matematik çözse yetmiyor muydu çok bir bilgim yok.

önlisans için özel okula falan pek gerek yok. ama yine de tercih dönemi okulları netten bi araştırırsın. eğer istediğin boğaziçi itü odtü de mühendislik ise türkçe de yapman gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hippasus -- 20 Temmuz 2019; 22:6:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: edgar1899

Web Tasarımı ve Kodlama

Bilgisayar Mühendisliği
    Yazılım Mühendisliği

Tarım

Gıda Mühendisliği

Bilgisayar Programcılığı

Bilgisayar Mühendisliği
    Endüstri Mühendisliği
    Uzay Mühendisliği
    Yazılım Mühendisliği

Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı

Biyomedikal Mühendisliği
    Elektrik Mühendisliği
    Elektrik-Elektronik Mühendisliği
    Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği
    Endüstri Mühendisliği

Bunun dışında sınava bu sene girmişsin uzaktan öğretim makine vs önlisans yazıp makina mühendisliğinede geçebilirsin.
    Teşekkür ediyorum hocam bilgisayar programcılığı yazmayı düşünüyorum şu anda zaten bilgisayar mühendisliği okuyorum umarım dgsden sonra 1.sınıftan başlamam ama öyle olacak muhtemelen nerden baksan en az 3 sene kayıp

• quote:

önlisans için özel okula falan pek gerek yok. ama yine de tercih dönemi okulları netten bi araştırırsın. eğer istediğin boğaziçi itü odtü de mühendislik ise türkçe de yapman gerek.
    Anladım hocam tytdeki tarih soruları muhabbeti gibi yani. Özel okul isteme sebebim en az 3.50+ ortalama yapmak istiyorum çünkü 2 ortalamadan 4 ortalamaya 24 puan oynuyormuş obpden çok fazla çektim bundan çekmek istemiyorum

3 sene kayıp hiçbir şey değil zamanla daha iyi anlarsın. Türkiye şartlarında iyi bir işim olmasa ben de DGSden Boğaziçi yapardım. Part time şu bu bekarken kendimi çevirirdim. Şu an DGSden sadece keyfine hukuk okuyorum devam zorunluluğu olmadığı için. Daha çok gençsin bu yıllar birşey değil.
  • Ayni anda iki uzaktan bolum okunabilir mi? Farkli unilerde veya ayni unide bilen var mi arkadaslar?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.