Şimdi Ara

DEVİR NEDİR? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
23.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • 6000 patlama değil dir o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pres sure -- 14 Haziran 2011; 12:35:24 >
  • Animasyona dikkat ettim. Krank milinin bir turunda 4 patlama oluyor. Dakikada 6000 devir dönerse 24.000 patlama gerçekleşmez mi. Ben neyi yanlış hesap ediyorum.
  • Muhabbet iyice b*ka sardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: errddm

quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

quote:

Orijinalden alıntı: senersongur

Saçma bir soru gibi gelebilir ama bilmeyenler vardır.

Devir nedir?

Yani dakikada 6000 -7000 defa dönen şey nedir?

Krank mili mi?

Aracın tekerlekleri mi?

Motor'daki pistonların iniş çıkış sayısı mı?

Dakikada 6000 devir çeviren motorun krank mili dakikada 6000 tur atıyor demektir.
    Bir dakika içinde motor içinde 6000 adet patlama oluşuyor.
    4 zamanlı motorda, 6000 devir/dk da 6000 patlama olmaz.

4 silindirli motoru ele alırsak;
    2 adet pistonda aynı anda patlama gerçekleşiyor diyelim. emme - sıkıştırma ateşleme - ekzost işlemleri için piston inip çıkar.
    dört zamanlı motorda krank 720 derece dönüş yaptığında silindir ateşleme yapmış demektir.

hesap yaptığımda (yanlış yapmadıysam) 6000 devirde dönen motorun tek silindiri dakikada 3000 patlama yapar.

Tam bunu yazıcaktım..

Tam bunu yazacaktım..

• quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Animasyona dikkat ettim. Krank milinin bir turunda 4 patlama oluyor. Dakikada 6000 devir dönerse 24.000 patlama gerçekleşmez mi. Ben neyi yanlış hesap ediyorum.

tek silindir için, krankın 2 dönüşünde bir patlama olur arkadaşlar.
    6000 devir de iken her silindir dakikada 3000 patlama yapar. 4 silindir varsa 6000 devirde motorda dakikadar 12000 patlama olur. yukarıdak animasyonda pistonlar inip çıkıyor sadece patlama zamanları görülmüyorki...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Animasyona dikkat ettim. Krank milinin bir turunda 4 patlama oluyor. Dakikada 6000 devir dönerse 24.000 patlama gerçekleşmez mi. Ben neyi yanlış hesap ediyorum.

tek silindir için, krankın 2 dönüşünde bir patlama olur arkadaşlar.
    6000 devir de iken her silindir dakikada 3000 patlama yapar. 4 silindir varsa 6000 devirde motorda dakikadar 12000 patlama olur. yukarıdak animasyonda pistonlar inip çıkıyor sadece patlama zamanları görülmüyorki...

Hesabı doğru yapmışım. Yanlış bildiğim tek şey, Krankın her bir dönüşünde silindirde bir patlama olduğu. Meğer 2 turda bir patlama oluyormuş.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.