Şimdi Ara

DENON AV RECEIVERS (196. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
4.439
Cevap
91
Favori
259.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 194195196197198
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: panama

Sub odaya göre büyük , ilk alırken bunun 1,5 kat bir salonum vardı .şuan kare 22 metre bir salon var. -12 de a zarar vermezse ben şuanki halinden memnunum ama yüzde 25 de de deneyip durumu ileteceğim,herkese iyi bayramlar

Alıntıları Göster
    Pekala şöyle bir durum da olabilir swnizin %50 diye belirttiği kısmı aslında verebildiği volume un %70 i de olabilir yani volume artışı lineer de olmayabilir bazı swlerde bu durum mevcut siz arttırıyorsunuz ancak bir artış olmayabiliyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tekrar merhaba , yüzde 25 e çekip sabah denedim sub de sonuç +3,5 oldu , bu sefer yüzde 45 e çekip tekrar denedim. Bu sefer yine -12 oldu. Crossover 40 hz de , hoporlörler small olarak ayarlanmış
    Şu durumda makine ne derse onda mı bırakmak lazım, yoksa hoporlörleri small yapıp , crossoverı 80 hz getirip , amfi arkasından sesi 35-40 seviyesine çekip sub ı da -5 seviyesine mi getireyim. Yada tekrar ayar mı yapayım ?
    Odam 22 metrekare hoporlörler zensor 5 kule, zensor 1 center ve zensor center, sub magnat 301a Dolayısıyla normal şartlarda beklenen ayarlar small olması olabilir ama bu odaya ve hoporlerin gücüne göre makine en doğru ayarı yapmıyor mu ?
    İyice kafam karıştı ne önerirsiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi panama -- 25 Mayıs 2020; 10:31:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: panama

Tekrar merhaba , yüzde 25 e çekip sabah denedim sub de sonuç +3,5 oldu , bu sefer yüzde 45 e çekip tekrar denedim. Bu sefer yine -12 oldu. Crossover 40 hz de , hoporlörler small olarak ayarlanmış
    Şu durumda makine ne derse onda mı bırakmak lazım, yoksa hoporlörleri small yapıp , crossoverı 80 hz getirip , amfi arkasından sesi 35-40 seviyesine çekip sub ı da -5 seviyesine mi getireyim. Yada tekrar ayar mı yapayım ?
    Odam 22 metrekare hoporlörler zensor 5 kule, zensor 1 center ve zensor center, sub magnat 301a Dolayısıyla normal şartlarda beklenen ayarlar small olması olabilir ama bu odaya ve hoporlerin gücüne göre makine en doğru ayarı yapmıyor mu ?
    İyice kafam karıştı ne önerirsiniz ?
    Hocam sub üzerindeki x-over kaç hzde? Sub üzerindeki x over max kaç hzi destekliyorsa ona getirip deneyin tekrar

• panama P kullanıcısına yanıt
    Sub volume düşmesini yüzde 30 a veya 35 e getiriniz..
    Hedef -10 ile -8 arası tutturmak olsun..
    Bu olduktan sonra kurulumu bitirin..
    Test filmi açın..
    Bass yeterince oda içi güç üretemediğini görürsünüz..
    Öncelik kesinlikle sub arkası volume düğmesi artırmak olsun..
    Yeterince sub sürücüse amper güç göndermezseniz, ilgili sahnelerde hop konisine çok düşük desibel okutmaya çalışırken yeterli güç göndermediğinden dolayı bir süre sonra sub sürücüsüne mekanik olarak zarar verirsiniz..

Biraz zor okunur şekilde yazmışım..
    Aslında mantıklı olan şudur..
    Yüzde 50 ye getirilir..
    Mikrofon dan okuduğu değer olan 78 db(sanırım buydu 75 de olabilir) onu duyacak şekilde sub arkasından volume kısılır..
    Fakat bu ayar hiçbir odaya yeterli geldiğini görmedim..
    Bir miktar volume düğmesi açılır.
    Mic e bakılır kaç okuyor diye..
    75 gerekirken 82 85db ekranda görülecek şekilde volume düğmesi açılır(amper artırıyoruz)

Kurulum bitirilir..
    Bakarsınız eğer maks -6 db ise atanan değer, doğru kalibre edilmiştir.(ama hiç rastlamadım hep -9 -12 atıyor) bunlar çoook fazla değişkenden dolayı oluyor..

Bundan dolayı eğer o aşamada kurulum bittiğinde -8 -10 db aralığı gördüyseniz eyvallah deyip kurulumu bitirin..

Daha sonra test filmi açın.. aynı çok derin basslı sahnelere gelin..

Önerilen şudur:
    Bass yeterli gelmedi ise audsy ekranından -8 -10 aralığında olan bassı kademe kademe artırın yani -7 yapın -6.5 yapın vs..Kulağınıza göre..

Şimdi en başta biz bir miktar amperi artırdığımız için , avr nin gönderdiği sinyali hakkıyla okuyacak gücü sub amfisi sağlayacaktır..
    Eğer sub amfisini artırmayıp sadece audsys ekranından desibeli artırırsak yani -6 lara getirirsek, sub bunu okuyacak fakat çalmak için yeterli gücü amfisinden çekemeyecektir..

6. Viteste yokuşta araç zorlanması gibi düşünün..Araç boğuluyorsa napıyorus vites düşürüyoruz ve gazı artırıyoruz..
    Avr nin gönderdiği sinyali okuyup hakkını vermeye çalışan bir suba yeterince amper yüklemezsek(volume düğmesini amperi yani kazanç düğmesini biraz açmazsak) tabiren boğuluyor..
    Isınıyor, sürücü konisi o düşük desibelleri şiddetle vurabilmesi için gereken gücü kendi amfisinden çekemiyor..sonra yandı gülüm helva..

• quote:

Orijinalden alıntı: DoğukanBlack

Biraz zor okunur şekilde yazmışım..
    Aslında mantıklı olan şudur..
    Yüzde 50 ye getirilir..
    Mikrofon dan okuduğu değer olan 78 db(sanırım buydu 75 de olabilir) onu duyacak şekilde sub arkasından volume kısılır..
    Fakat bu ayar hiçbir odaya yeterli geldiğini görmedim..
    Bir miktar volume düğmesi açılır.
    Mic e bakılır kaç okuyor diye..
    75 gerekirken 82 85db ekranda görülecek şekilde volume düğmesi açılır(amper artırıyoruz)

Kurulum bitirilir..
    Bakarsınız eğer maks -6 db ise atanan değer, doğru kalibre edilmiştir.(ama hiç rastlamadım hep -9 -12 atıyor) bunlar çoook fazla değişkenden dolayı oluyor..

Bundan dolayı eğer o aşamada kurulum bittiğinde -8 -10 db aralığı gördüyseniz eyvallah deyip kurulumu bitirin..

Daha sonra test filmi açın.. aynı çok derin basslı sahnelere gelin..

Önerilen şudur:
    Bass yeterli gelmedi ise audsy ekranından -8 -10 aralığında olan bassı kademe kademe artırın yani -7 yapın -6.5 yapın vs..Kulağınıza göre..

Şimdi en başta biz bir miktar amperi artırdığımız için , avr nin gönderdiği sinyali hakkıyla okuyacak gücü sub amfisi sağlayacaktır..
    Eğer sub amfisini artırmayıp sadece audsys ekranından desibeli artırırsak yani -6 lara getirirsek, sub bunu okuyacak fakat çalmak için yeterli gücü amfisinden çekemeyecektir..

6. Viteste yokuşta araç zorlanması gibi düşünün..Araç boğuluyorsa napıyorus vites düşürüyoruz ve gazı artırıyoruz..
    Avr nin gönderdiği sinyali okuyup hakkını vermeye çalışan bir suba yeterince amper yüklemezsek(volume düğmesini amperi yani kazanç düğmesini biraz açmazsak) tabiren boğuluyor..
    Isınıyor, sürücü konisi o düşük desibelleri şiddetle vurabilmesi için gereken gücü kendi amfisinden çekemiyor..sonra yandı gülüm helva..
    Üstad bana biraz komplike olmuş , şimdi sabah çeyreğim az üstüne aldım, -6 db çıktı ama bu seferde center -5 çıktı. Ben elle centerı 0 db e çektim, tüm hoporlörler large çıkıyor, birde audysey yazısı ekrandan
    Kalkmış
    Vallahi ilk yaptığımda -12 db olan çok keyifliydi şimdi hiç bir performans alamıyorum.
    Şimdi sonuç olarak ne yapsam ? Arkasını yarıya getirip mi deneyim ne çıkarsa kalsın yada bu çeyreğin bir üstü bırakıp -6 db de mi kalsın ?

Gelen pm e cevap verildi..

• quote:

Orijinalden alıntı: DoğukanBlack

Gelen pm e cevap verildi..
    Teşekkürler hocam

• Arkadaşlar merhaba.
    Uzun zamandır pasif duran Polk Audio tsi 400 kuleleri x2500 avrye bağlamak istiyorum.
    Şu an kullandığım Polk Audio TL1600 5.1 hoparlörlerle birlikte bağlayacağım.

Daha önceki amfim Pioneer'da, Speaker A-B geçişi olduğundan kuleleri frontlara bağlayıp 7.1 ya da stereo olarak rahatlıkla kullanabiliyordum.
    Şimdi Denonda öyle bir özellik yok ama kuleleri hem sinema hem de stereo için bağlamak istediğimizde kitapçığında aşağıdaki gibi bir bağlantı şekli mantıklı geldi bana.

Siz ne dersiniz?

DENON AV RECEIVERS

Ya da başka bağlantı şekli ne olabilir?

http://manuals.denon.com/AVRX2500H/EU/EN/DRDZSYfifvqwqw.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albati -- 26 Mayıs 2020; 20:43:24 >

• albati kullanıcısına yanıt
    Eğer mevcut kuleler setin geri kalanı ile aynı odada olacaksa yani zone 2 vs olmayacaksa kuleleri normal ön kanal çıkışına bağlayın.

Müzik dinleyeceğiniz zaman da Avr’den pure direct modunu açın. Bu modda tüm eklenti, sub vs kapalı olduğu için ses sadece kulelerden gelir ve en ideal stereo performansını alırsınız.

Hiç boşuna front A, front B vs ile uğraşmayın derim

• quote:

Orijinalden alıntı: turuncu55

Eğer mevcut kuleler setin geri kalanı ile aynı odada olacaksa yani zone 2 vs olmayacaksa kuleleri normal ön kanal çıkışına bağlayın.

Müzik dinleyeceğiniz zaman da Avr’den pure direct modunu açın. Bu modda tüm eklenti, sub vs kapalı olduğu için ses sadece kulelerden gelir ve en ideal stereo performansını alırsınız.

Hiç boşuna front A, front B vs ile uğraşmayın derim
    Hocam o zaman 5.1 sistemin frontları boşa çıkıyor. Yani sinemada takımı bozmak istemediğim için ana front girişine onları bağlıyorum.

Şimdi front b yaptım. Yani yukardaki gibi kuleleri surround backlere bağladım, direct modda kuleler çalıyor ama diğer frontlarla birlikte. Tam istediğim gibi değil. Keşke pratik bir şekilde Speaker A-B yapabilse.

Edit: Quick select tuşuna Speaker A-B atamaya çalıştım olmadı. Setup'ın herhangi bir özelliğini atayamıyoruz sanırım, sadece inputlar atanıyor 2 saniye basılı tutarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albati -- 27 Mayıs 2020; 1:21:59 >

Koca kuleler varken diğer ufaklıkların lafı bile olmaz. Şahsen ben olsam kuleleri öne bağlarım. Boşa çıkan ufaklıkları oturma noktanızın arkasında boşluk varsa surround back yapıp 7.1 olarak kullanırım.

Ya da benimki gibi oturduğunuz koltuk duvara dayalı ise ve arkada boşluk yoksa direkt tavana monte edip 5.1.2 kurulum yapıp atmos dünyasına dalarım.

İnanın arkaya yada tavana koyacağınız hoparlörler arka sahnenin ciddi anlamda genişletecek ve çok ciddi bir farklılık yaratacak.

Açıkçası elinizde malzeme varken kesinlikle bu şekilde kullanmanızı tavsiye ederim

• turuncu55 kullanıcısına yanıt
    Ayrıntılı cevabınız için teşekkürler.
    Arkada boşluk yok maalesef, tavan da kablolar falan biraz çirkin duracak, hem eskisi kadar yüksek rate filmler indirmiyorum. Çoğu zaman 5.1 dts ya da DD yetiyor.

Ama frontları kulelerle kullanmak kafama yattı.
    Ben hep Polk'un blackstone bütünlüğü bozulmasın derdindeydim ama kulelerin sahne genişliği yanında sanırım pek dert edilecek gibi değil.

Açıkçası kabloları saklamak çok dert değil.

Yukarıda alçıpan vs yoksa Alttan bir yerden kablo kanalı ile arkaya getirip, oradan da perde vs arkasından yine kablo kanalı ile tavana kadar çıkarabilirsiniz.

Hele havuzlu tip Alçıpan varsa zaten iş baya kolay oluyor. O yüzden gözünüzde büyümesin.

Ayrıca önleri kule yaptıktan sonra daha büyük bir Center için müsait yer de varsa 2.el bir Center alıp ön tarafı daha da iyi hale getirebilirsiniz

• quote:

Orijinalden alıntı: Duff MC ®

Yeni seriler geldi, x700
    https://twitter.com/DenonUK/status/1268507666286084101?s=20
    x 1500h seviyesine ne geldi
  • MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    1600'de kalmis en son, 2700'den baslamis yeni modeller, 8500 flagship hala.
  • Arkadaslar merhaba denon x1600h kullanan varmi polk tsi 300 serisi ile kullanmayi dusunuyorum alinirmi suan? Eski amfim yamaha 585 di.

• usb veya Audyssey multex editor Telefondan teknik ayarları gönderdiğimde bu hatayı veriyor ''selected file is either corrupted or not in correct format '' Daha önce böyle bir hata almıyordum nedeni ne olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MC.CYBER_

usb veya Audyssey multex editor Telefondan teknik ayarları gönderdiğimde bu hatayı veriyor ''selected file is either corrupted or not in correct format '' Daha önce böyle bir hata almıyordum nedeni ne olabilir.
    Ne usb giriş, wifi, bluetooth ne de ethernet görüyor. Sistemi sıfırladıktan sonra ethernet takılıysa Setup assistant loding de kalıyor. Takılı değilse tüm testleri yapabiliyorum. Yoksa işlemi tamamlıyor. Sorun ne olabilir. Hiç arıza çıkacak bir durumda olmadı. Sadece otomatik güncellemeler acıktı güncellerken mi sorun oldu. Tecrübeli Arkadaşlar ne öneriyor acaba.

USB çalışsa fireware atıp sorunu çözmeyi deneyeceğim. Servisede götürmeyi istemiyorum. İlk zamanlarda bir arıza vardı. Aramıştım adamlar resetleme vs demeden parça değiştirmeyi düşünmüşlerdi bende o zaman resetlemeyi bilmiyordum. Güncellemeden dolayı oluyor biliyorum.

Evet sorunu bir kaç denemeden sonra çözdüm. Bir kaç kişinin Başına daha gelecektir. Çünkü hem rededit de başına gelenler var hemde haziran 2020 de açıklamasını yapmışlar. Çözüm fireware yüklemek ama bir kaç denemede yükleyebildim. Fişten cıkartım vs bekledim.

Sitede bir sorun var serinumarasını girdiğim halde fireware bulamadı bende bendeki eski fireware yükledim. Tekrar update yapınca tekrar gitti. Artık çözüm updateleri kapatmak bir süre, Burdan denon sevgilerimi iletiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MC.CYBER_ -- 5 Temmuz 2020; 16:56:14 >

• 
Sayfa: önceki 194195196197198
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.