Şimdi Ara

demir döküm grill tava tavsiyesi- hecha mı lava mı? (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
401
Cevap
37
Favori
278.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mehtapp35

ham dökümde deterjanla ve bulaşık makinasında yıkama işlemi yapılmaz , ham döküm için sadece seasoning ( yağ ile kaplama ) hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile yağlama işlemleri 2 veya 3 çevrim yapılarak kullanılır , Türkiyede satılan döküm ürünlerin tümü emaye kaplamadır , Emaye kaplı ürün yapanların tecrübelerine kalitesine göre bulaşık makinasında yıkanan ve yıkanmayan ürünler piyasada mevcuttur. Döküm demir mutfak gereçlerinde kaplamalı veya kaplamasız olanlarda aşırı kirlenmeler olduğunda temizlemekte zorlanıyorsanız leke üstüne tuz dökerek süngerin sert kısmı ile kuru bir şekilde ovarak lekeyi çıkarbirilirsiniz. Emaye kaplı olan dökme demir ürünlere seasoning işlemi yapılmasına gerek yoktur eğer yaparsanız olmayacaktır, çünkü tava veya tencerenin üstü zaten emaye ile kaplanmıştır sizin üstüne süreceğiniz yağı döküm bünyesine alamayacaktır ve yağ ile kaplanamayacaktır.

Hindistan cevizi yağı biraz egzotik olabilir.

mehtap hanım siz gerçekmisiniz ?

Bu kadar odaklı hanımlara gerçek hayatta hiç rastlamıyorum. Yani aynı konuda, aynı yazıyı bir kaç kere tekrardan post etmek için bir foruma kayıt olmak ve sadece bunu yapmak ?

Edit ; sürel tava mevzuunuz için söylüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizumur -- 26 Nisan 2015; 18:19:57 >

• mehtapp35 M kullanıcısına yanıt
    mehtap hanım verdiğiniz faydalı cevaplar için teşekkürler , bende sizinle aynı düşünceleri paylaşıyorum , bahsettiğiniz tarzda Amerikada bu şekilde hindistan cevizi yağı ile kaplama yapan bir çok tanıdığım ve komşum var , alternatif olarak zeytinyağıda kullanıyorlar.
  • cengizumur C kullanıcısına yanıt
    siz ne kadar gerçekseniz bende o kadar gerçeğim ,
    Hindistan cevizi yağı konusuna gelince biraz araştırın !!!
    mesleğim gereği çok şey bilirim
    kullandığım ve memnun kaldığım ürünlerle ilgilide tavsiyelerimide yaparım , bu a firması olur b firması olur farketmez
    bu bilinçli tüketici olmanın gereğidir
    Bu şekilde ithamlarda bulunduğunuza göre lava'da çalışıyor olmalısınız
    Belki burada sizin gibi reklam yapmaya çalışanlar olabilir bilemiyorum , " insan karşısındakini kendi gibi görürmüş " sözü vardır ya
    neyse , konu dışında polemiğe girmeye gerek yok , iyi günler dilerim
  • yukarda yazdığım gibi fabrikadan seasoning ile gelen siyah renkli tavaları her kulanımdan sonra çok sıcak su ile deterjansız yıkarsın ardından harlı ateşte 5-10 dakika ocakta tutarsın nemi gitsin diye ardından bir peçeteye çiçek yağıdöküp her tarafını (içini dışını sapını) hafifçe yağlarsın ve dolaba kaldırırsın...

siyah renkli seasoning olmuş tavaları emaye kaplı tavalar ile karıştırmayın..emayelere seasoning gerektirmiyor ama emaye çatladığı an çatlayan yer çürümeye başlar

türkiyede emayesiz döküm tava bulmak zor.

bu arada hindistan cevizi yağı da kulanbilirsiniz ama ben 15 senedir sorunsuz çiçek yağı kulanıyorum (zeytin yağı tereyağı kulanmayın çabuk yanar onlar).
  • lava'dan ikili set aldım , ilk güveçimizi yaptık enfes oldu ama bonfile et ile ilgili videoları izledik.

bu mühürleme olayı hakkında çok şey öğrendim ve et pişirme konusunda resmen ezberlerimizi bozdu.

bunca yıl eti ziyan etmişiz onu anladım.

en kısa zamanda dana pirzola yapacağız hem tavada hem de fırında.

• bende ızgara tava almak istiyorum.

aşağıdaki ürünler nasıldır ?

Lava Izgara Tava 26X32 Cm. Metal Saplı Mavi / kırmızı

demir döküm grill tava tavsiyesi- hecha mı lava mı?

Hecha Grıllpan Square 28 Cm Tava Mat Siyah

bu iki ürün arasında kaldım..

tavsiyeniz nedir.

saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufziya -- 11 Haziran 2015; 2:20:19 >

• ikiside emaye kaplama bunların...ben emaye kaplama tavaları tavsiye etmiyorum, yukarda yazdıklarımı okumanı tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mustafa TC

ikiside emaye kaplama bunların...ben emaye kaplama tavaları tavsiye etmiyorum, yukarda yazdıklarımı okumanı tavsiye ederim.

eyvallah kardeşim.

okuyacağım .

ama yinede sizden tavsiye isterim ..
  • Esse internet sitesinden %50 indirim ile Staub 26x26cm kare ızgara tavası aldım. 184,50TL'ye düştü.

Daha önce 130TL'ye hecha almıştım beğenmedim ve iade ettim. Döküm işçiliği pek iyi değildi, tavada pürüzlü çıkıntılı kısımlar vardı, belki de benim şansıma defolu geldi.

Staub gerçekten çok iyi, tavsiye ederim. 30x30cmlik olan ürünü de var, bence daha iyi ama daha fazla para vermek istemediğim için küçük olanı aldım. O da 250ye geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehtapp35

siz ne kadar gerçekseniz bende o kadar gerçeğim ,
    Hindistan cevizi yağı konusuna gelince biraz araştırın !!!
    mesleğim gereği çok şey bilirim
    kullandığım ve memnun kaldığım ürünlerle ilgilide tavsiyelerimide yaparım , bu a firması olur b firması olur farketmez
    bu bilinçli tüketici olmanın gereğidir
    Bu şekilde ithamlarda bulunduğunuza göre lava'da çalışıyor olmalısınız
    Belki burada sizin gibi reklam yapmaya çalışanlar olabilir bilemiyorum , " insan karşısındakini kendi gibi görürmüş " sözü vardır ya
    neyse , konu dışında polemiğe girmeye gerek yok , iyi günler dilerim

Ağzınıza sağlık Mehtap hanım.

• quote:

ikiside emaye kaplama bunların...ben emaye kaplama tavaları tavsiye etmiyorum, yukarda yazdıklarımı okumanı tavsiye ederim.

Bu konunun geçmiş 3 sayfasını da dikkatlice okudum,

Bazı arkadaşlar Türkiye'de emaye kaplı olmayan demir döküm tava yok demişler; bazı arkadaşlar ise Lodge döküm ızgara tavanın (http://www.crateandbarrel.com.tr/lodge-dokum-izgara-tava ) linkini vermişler..

Mustafa bey ve diğer emaye döküm tavsiye etmeyen arkadaşlar,

Peki sonuç olarak hangi marka döküm tava önermektesiniz?
    Varsa link de verebilirseniz sevinirim.

(Ayrıca bir döküm tava emayeli mi değil mi nasıl anlayabiliriz, internetteki resimlerden anlama şansı var mı?)

• quote:

Orijinalden alıntı: mavibenim

quote:

Bu konunun geçmiş 3 sayfasını da dikkatlice okudum,

Bazı arkadaşlar Türkiye'de emaye kaplı olmayan demir döküm tava yok demişler; bazı arkadaşlar ise Lodge döküm ızgara tavanın (http://www.crateandbarrel.com.tr/lodge-dokum-izgara-tava ) linkini vermişler..

Mustafa bey ve diğer emaye döküm tavsiye etmeyen arkadaşlar,

Peki sonuç olarak hangi marka döküm tava önermektesiniz?
    Varsa link de verebilirseniz sevinirim.

(Ayrıca bir döküm tava emayeli mi değil mi nasıl anlayabiliriz, internetteki resimlerden anlama şansı var mı?)

Likteki ürün stokta yok.

• maalesef emaye kaplaması olmayan tavalar Türkiyede zor bulunuyor ve emaye kaplı tavalar çok pahalıya satılıyor her şeyde olduğu gibi Türk milleti yine kazıklanıyor.
  • et için en mükemmel emayesiz tava trde nerde bulunur sormayın...lodge marka diye arayın sade ve tırtıklısını alın bir hayat boyu kulanın..türk markaları çok dandik ve pahalı (hecha lava vs)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa TC -- 14 Temmuz 2015; 1:19:34 >
  • frostburn F kullanıcısına yanıt
    Genellikle bu tarz videolarda kullanılan etler "dry aged" oluyor. Bunu söylemiyorlar.
  • quote:

maalesef emaye kaplaması olmayan tavalar Türkiyede zor bulunuyor ve emaye kaplı tavalar çok pahalıya satılıyor her şeyde olduğu gibi Türk milleti yine kazıklanıyor.

Mustafa bey,

yanlış anlamayın ama öneriniz uygulanamaz oluyor o zaman; yani saf dökme demir (emayesiz) tavayı Türkiye'de hiç bir yerde bulamıyorsak gidip emaye kaplamalısını almaktan başka çaremiz kalıyor mu?

google'da araştırdım ama lodge tavayı hiçbir yerde bulamadım, sizin bir öneriniz var mı Lodge veya başka marka saf dökme demir tava nereden temin edebiliriz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mavibenim

quote:

maalesef emaye kaplaması olmayan tavalar Türkiyede zor bulunuyor ve emaye kaplı tavalar çok pahalıya satılıyor her şeyde olduğu gibi Türk milleti yine kazıklanıyor.

Mustafa bey,

yanlış anlamayın ama öneriniz uygulanamaz oluyor o zaman; yani saf dökme demir (emayesiz) tavayı Türkiye'de hiç bir yerde bulamıyorsak gidip emaye kaplamalısını almaktan başka çaremiz kalıyor mu?

google'da araştırdım ama lodge tavayı hiçbir yerde bulamadım, sizin bir öneriniz var mı Lodge veya başka marka saf dökme demir tava nereden temin edebiliriz?

ayrıca..

hangisi sağlıklı..

emaye kaplı olanlar mı ,

saf olanlar mı ?

• mavibenim M kullanıcısına yanıt
    İlla kaplamasız istiyorsan yurtdışından alabilirsin. Ben çok önemli bir fark görmüyorum. 25 dolara lodge kare ızgara tavası alınabiliyor. Tabi kargoya da bir tava parası verirsin.

Emaye kaplı tavalar Türkiye'de pahalı satılıyor demiş arkadaş ama benim aldığım 2 yıl Türkiye garantili tava yurtdışında daha pahalı.

Zaten emaye tavanın maliyeti daha yüksek. Emaye olmayan tavaya emaye tava parası vermek istemem.

Emaye tavanın aynı zamanda kullanım kolaylığı avantajı var. Lodge'un avantajı yemeğe demir geçmesi, zamanla eski yemeklerin bir sonraki yemeğe lezzet vermesi.

• daha önce yazdıklarımı okuyun emaye kaplama tavalar emayesiz olan tavalar gibi çok yüksek ateşlere karşı dayanıklı değiller (mangal üstünde falan kulanılmaz) ve emayesi çatladığı zaman seasoning olayı olmadığından çürüme gerçekleşir.

avrupa ve abd'de bu işi bilenler zaten et için emaye kaplama kulanmazlar.

benim bütün tavalarımı ingiltereden getirdim trde zor bulunuyor

http://www.crateandbarrel.com.tr/lodge burda var ama ellerinde kalmamış bir mail attın belki yardımcı olurlar.
  • bu forumun özeliği, çalıştığı ya da sattığı ürünlerin reklamını yapmak değildir.

lütfen markanızın reklamı için bu sayfaları kullanmayın. aksi takdirde forum yöneticileri ile iletişime geçeceğim.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.