Şimdi Ara

Dell Studio 1558 Laptop Yenileme Çalışması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.404
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar 2010 Eylül ayında aldığım Dell Studio 1558 laptop u biraz güncellemek istiyorum. Neler yapabilirim ?

Mesela ram 4 gb. Bunu 8 yapsam nasıl olur ? 1333 MHz ddr3 ramler var. Sahibinden de ikinci el 2 tanesi 140-150 arasına satılıyor. Veya AliExpressden sıfır 2 tanesi 186 tl ye satılıyor.

Onun dışında 1. Nesil i7 740 Q işlemci var. Soket olarak baktığıma göre pga988 kullanıyor. Yine aynı soket tipini kullanan 3. Nesil i7 işlemciler var. 4. Nesilden sonda başka bir soket e geçmişler. İşlemci değişimi yapabilir miyiz ?

Ekran kartı tam emin değilim ama 1 GB ATİ HD 5470 sanırım. Bunu nasıl değiştiririz ? Yada harici ekran kartı işine mi girsem. 850 tl ye çinden gtx1050ti ekran kartları geliyor.

Önerilerinizi bekliyorum ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devilsbutcher -- 23 Şubat 2018; 2:1:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: 1myst

Bilgisayarınızda en yüksek 8gb DDR3 1333Mhz Ram kullanabilirsiniz. Buna ek olarak birde SSD dahil edilebilir.

Aynı soket yuvasını kullanan daha yeni nesil bir işlemci takamıyor muyum ? Youtubede işlemci değiştiren videolar izledim (tabi başka laptoplar ama mantık aynı)

120-140 arası ikinci el mi yoksa 180-200 arasına çinden sıfır mı alayım ramleri ?

Birde performans artışı değer mi bu paraya ? Sonuçta ram 2 katına çıkacak bir performans artışı olur değil mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devilsbutcher -- 23 Şubat 2018; 13:9:40 >
  • Boşuna uğraşma bence değmez.Hem parana hem çabana
  • quote:

Orijinalden alıntı: Devilsbutcher

quote:

Bilgisayarınızda en yüksek 8gb DDR3 1333Mhz Ram kullanabilirsiniz. Buna ek olarak birde SSD dahil edilebilir.

Aynı soket yuvasını kullanan daha yeni nesil bir işlemci takamıyor muyum ? Youtubede işlemci değiştiren videolar izledim (tabi başka laptoplar ama mantık aynı)

120-140 arası ikinci el mi yoksa 180-200 arasına çinden sıfır mı alayım ramleri ?

Birde performans artışı değer mi bu paraya ? Sonuçta ram 2 katına çıkacak bir performans artışı olur değil mi ?

İşlemciniz zaten i7. Daha güçlü bir işlemci takabilirsiniz fakat hem değmez, hem de çalışmasının garantisi yok.

İkinci el alabilirsiniz. Eğer anakartta 1 SODIMM takılıysa sadece 1 adet 4GB RAM almanız yetecektir.

Performans artışı görmek istiyorsanız HDD'yi SSD ile değiştirmeniz lazım. Günlük kullanımdaki fark muazzam olacaktır.

Harici ekran kartı takma işine hiç girmeyin. Maliyet açısından da pratik açıdan da değmeyecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: -forumber-

quote:

quote:

İşlemciniz zaten i7. Daha güçlü bir işlemci takabilirsiniz fakat hem değmez, hem de çalışmasının garantisi yok.

İkinci el alabilirsiniz. Eğer anakartta 1 SODIMM takılıysa sadece 1 adet 4GB RAM almanız yetecektir.

Performans artışı görmek istiyorsanız HDD'yi SSD ile değiştirmeniz lazım. Günlük kullanımdaki fark muazzam olacaktır.

Harici ekran kartı takma işine hiç girmeyin. Maliyet açısından da pratik açıdan da değmeyecektir.

SODIMM ne oluyor bilmiyorum. 2 adet 2 gb var şuan. Onların yerine 2 adet 4 gb almayı planlıyorum.

Bu ürün sıfır sanırım. 2 tanesi 187 tl oluyor.

https://www.aliexpress.com/item/32591388860/32591388860.html

Yada sahibinden ikinci el 120-140 arasınada alabilirim.

Sizce hangisi ? Bu ram artışı iyi olur değil mi ?

SSD yi cd-rom yerine takacağım değil mi eğer takmak istersem ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

SODIMM ne oluyor bilmiyorum. 2 adet 2 gb var şuan. Onların yerine 2 adet 4 gb almayı planlıyorum.

Bu ürün sıfır sanırım. 2 tanesi 187 tl oluyor.

https://www.aliexpress.com/item/32591388860/32591388860.html

Yada sahibinden ikinci el 120-140 arasınada alabilirim.

Sizce hangisi ? Bu ram artışı iyi olur değil mi ?

SSD yi cd-rom yerine takacağım değil mi eğer takmak istersem ?

Evet 2 adet 4 GB almanız lazım. Linkte verdiğiniz sıfır ürün.

Herhangi bir yerden alabilirsiniz. RAM artışı iyi olacaktır.

HDD'yi çıkarıp yerine SSD'yi takacaksınız.

• https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-hi-level-ultra-240gb-ssd-550-530mb-531864200/detay

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-dizustu-notebook-sandisk-ssd-plus-240gb-520mb-350mb-s-sata3-2.5-ssd-sdssda-240g-531607609/detay

210-220 tl arası 240 gb şöyle iki ssd var 2. el olarak. Ama benim şuan hdd 500 gb 7200 rpm. yerine 240 takarsam bana yetmez. Ek olarak ssd takmam lazım. Fotoğraflarım sadece 200 gb zaten.

çinden en ucuz da şunlar var:

çinden ssd

çinden ssd 2

• PGA988 ile FCPGA988 farklı şeyler mi? İkisi birbirine uyumlu mu ?
  • Evet yardımcı olacak yok mu arkadaşlar ?
  • Bu ssd yi alsam şuanki hdd yerine taksam. Çıkan hdd yi de aldığım hdd kabına takaraktan 500 gb da harici harddiskim olmuş olur.

Hepsi 336 tl. 100 tl ye de ram alsam 2. El. Hem pc hızlanacak performans artışı olacak. Hemde 500 gb lık bir harici hdd sahibi olucam. Sizce nasıl ?

Bu ssd benim pc ye uyumlu mudur ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Devilsbutcher -- 26 Şubat 2018; 4:26:18 >

• quote:

Bu ssd yi alsam şuanki hdd yerine taksam. Çıkan hdd yi de aldığım hdd kabına takaraktan 500 gb da harici harddiskim olmuş olur.

Hepsi 336 tl. 100 tl ye de ram alsam 2. El. Hem pc hızlanacak performans artışı olacak. Hemde 500 gb lık bir harici hdd sahibi olucam. Sizce nasıl ?

Bu ssd benim pc ye uyumlu mudur ?

Evet, sizin bilgisayara uygundur.

Harddisk kutusunu USB 3.0 almanızı öneririm.

• Dell yedek parçadan uyumlu sdd ye baktım 256GB SSD-S2, 2.5inch, Samsung PM800 yazıyor.

Sanırım benim pc sata 2 oluyor internetten bakıyorum piyasadaki tüm ssd ler sata 3. Linkteki üründe sata 3 oluyor.

Nasıl yapıcaz hocam ?
  • quote:

Dell yedek parçadan uyumlu sdd ye baktım 256GB SSD-S2, 2.5inch, Samsung PM800 yazıyor.

Sanırım benim pc sata 2 oluyor internetten bakıyorum piyasadaki tüm ssd ler sata 3. Linkteki üründe sata 3 oluyor.

Nasıl yapıcaz hocam ?

SATA sürümü farketmiyor hocam. İsterse bilgisayarınız SATA-I destekli olsun, SATA-III bir SSD yi takabilirsiniz.

Sadece 500 lü hızlara çıkamazsınız.
  • quote:

quote:

Dell yedek parçadan uyumlu sdd ye baktım 256GB SSD-S2, 2.5inch, Samsung PM800 yazıyor.

Nasıl yapıcaz hocam ?

SATA sürümü farketmiyor hocam. İsterse bilgisayarınız SATA-I destekli olsun, SATA-III bir SSD yi takabilirsiniz.

Sadece 500 lü hızlara çıkamazsınız.

o zaman daha yavaş bir ssd mi alayım boşa para vermeye gerek yok ??
  • Bende de aynı laptop var ama benimkinin çipset yandı babam gitmiş 2.el almış satan kişide 2gb ram çalmış laptop un anasını ağlatmış bende assassins creed 2 oynuyim dedim çipset yandı bilmiyodum parçalarının çalındığını.Sizce ne yapiyim bi tamirciye götürdüm adam içini açmadan 400tl masraf çıkar dedi ama 200 tlye çıkma bişey vuluruz dedi ekranı kırık bi laltoptan sizce napiyim.
  • Bende de aynı laptop var ama benimkinin çipset yandı babam gitmiş 2.el almış satan kişide 2gb ram çalmış laptop un anasını ağlatmış bende assassins creed 2 oynuyim dedim çipset yandı bilmiyodum parçalarının çalındığını.Sizce ne yapiyim bi tamirciye götürdüm adam içini açmadan 400tl masraf çıkar dedi ama 200 tlye çıkma bişey vuluruz dedi ekranı kırık bi laltoptan sizce napiyim.
  • Yardımcı olur musunuz?
  • Arkadaşlar merhaba, bu konuşmalardan sonra 2x4 GB RAM aldım aliexpressden. Toplam 175 TL vermiştim. Taktım sistem 8 GB olarak gördü. Performans artışı da oldu. Memnundum. Yaklaşık 1 yıldır sorunsuz kullanıyordum. Ama Şimdi bilgisayar ilk açılıştan 20 dakka sonra falan donuyor. Bunu sürekli yapıyor. Eski ramleri taktım. Donma olmadı ama 2 GB olarak görüyor PC. Aslında 2x2 GB taktım eskiden 4 GB olarak görüyordu. Sizce sorun ne olabilir ? Çin’den gelen sıfır ramler 1 senede bozuldu mu ? Neden eski remlerden sadece birini görüyor şuan ?
  • Eski ramler ile de 2 saat kadar sonunda yine dondu PC. Neden olur bu ?
  • quote:

Eski ramler ile de 2 saat kadar sonunda yine dondu PC. Neden olur bu ?
    Çok büyük bir ihtimalale anakart arızası.

Temiz bir format vs denediniz mi?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.