Şimdi Ara

DDR5 Sistem mi DDR4 Sistem mi? Bütçe 30 bin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
995
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Monitör hariç 30 binlik sistem toplamayı düşünüyorum. Anakartı DDR5 destekli mi yoksa 4 destekli mi almalıyım emin olamadım DDR5 ramler daha pahalı ve çok bir fark olmadığını okudum. Ama yeni teknoloji varken eskisiyle bir kurulum yapmak saçma mı olur onu da bilemedim. Fikirlerinizi merak ediyorum.

• Sadece kasa olacağı için DDR5 tabanlı sistem uzun vade de daha iyi olur güncelleme ihtiyacı kolay kolay gelmez.

• Duruma göre degisiyor o. Misal render ile ugrasiyorsun, ddr4 ve ddr5 arasinda renderi etkilecek bir fark vray ve UE de yok. UE diyorum sen onu twinmotion olarakta anlayabilirsin. Oyunlarda yine motoruna göre farkliliklar var, oynadigin oyuna göre bakman lazim. ddr4 3600mhz cl16 hala sweetspot fiyatina göre her durumda gideri var. Ama ddr5 bir sistem alip, ramleri ilerde daha düsük gecikme ve yüksek hizli bir modelle degistiririm dersen, gelecege yönelik yatirim olur. Ddr4 2133/2400 ün ilk ciktigi ve hala ddr3 ramlerin satildigi zamanlari hatirlayanlar cikacaktir. Suan kimse ddr4 2133mhz cl14 ram alipta kullanmaz. O anakartlarin bir cogu da 3600mhz cl16 rame destek vermez. Misal z170 gaming m7, 2x16gb 3600mhz cl16 gtznc yi manuel ayarlaman gerekecek ve bu hizda calisacaginin garantisi yok, bence calismaz ama belki calistirabilen deliler vardir... ddr4 yada ddr5 fark etmez bence bütceye en uygun donanimi sec... Atiyorum rami ddr5 yapacagim diye ekrankartini rtx 3060 yerine rtx 2060 secme... ddr5 bu iki yil icerisinde anca yerlesir, piyasaya oturur. 2023 itibari ile domine etmeye baslar, eger fiyatlar ddr4 e biraz daha yaklasirsa. Bu yazdiklarim ryzen 7000 cikmadan... Ryzen performansina bakarak esasinda ddr5 i bir görecegiz sonra ryzen 7000 ler ddr4 destekli olacak mi? Ddr4 destekli modeller ne zaman cikacak? Bunlara göre benim yukarda yazdiklarim ilerde bosa cikabilir. O yüzden zamanina göre fiyat performans sectim demekte, gelecege yönelik sectim demekte yanlis degildir. Her iki tarafinda kendince hakli sebepleri vardir. Bu yüzden kendi üzerine fazla gitme, bir tarafi sec ve 2 yil degisiklik yapma... Baktin yetiyor 1 yil daha devam. Ne zaman yetmez, rtx 5070 e sistemin dabogaz yapar o zaman bakarsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• DDR5 3500TL civarı anakart 2500 civarı 16GB bellek

DDR4 2000TL cuvarı anakart 1000 civarı 16GB bellek

arada iki misli fiyat farkı var değmez

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.