Şimdi Ara

Dc power led sürücü yardım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
1
Favori
2.742
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • O zaman malzeme değil led yazmalisiniz. Malzeme deyince genele hitap eder.
    Hangisinimi sabit alıyorum? Elbette voltaj ve yükü sabit alıyorum. Akımın hesabını da bize siz yaparsınız herhalde.
    Unutmadan power ledleri ısınmadan sürme tekniği hk. Paylaşım yapmıştım. Açtığım konulardan arayip bulabilirsiniz. Ayrıca milletin teferruatina bakmadan kullandığı şerit led hk. Detaili açıklama yapmam gerekiyor anlaşılan. Maalesef bilinçsiz kullanım çok fazla.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

Entegre de alınız yanlıştır o

Paylaştığınız devre bahse konu 0,9a akım sınırı için uygun değil diye görüyorum. . Bu hâliyle 0,33a gibi.
    Tavsiyem; mc34063 entegresine ait programı indirip bu pro desteğiyle yeniden çizim yaparsanız demek istediğim anlasilacaktir.

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    3.9 yerine 1.5 ohm takacak yazmıştım yukarıda,şemayı güncelledim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi porsche911turbo -- 20 Kasım 2014; 15:02:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

O zaman malzeme değil led yazmalisiniz. Malzeme deyince genele hitap eder.
    Hangisinimi sabit alıyorum? Elbette voltaj ve yükü sabit alıyorum. Akımın hesabını da bize siz yaparsınız herhalde.
    Unutmadan power ledleri ısınmadan sürme tekniği hk. Paylaşım yapmıştım. Açtığım konulardan arayip bulabilirsiniz. Ayrıca milletin teferruatina bakmadan kullandığı şerit led hk. Detaili açıklama yapmam gerekiyor anlaşılan. Maalesef bilinçsiz kullanım çok fazla.

Yazmışım yukarıda okumadın mı ?
    LED ler ısındıkça dirençleri düşer ..
    .
    .
    ısınan elemanın direnci düşer ...

----

2 sabitin yok yanıldığın nokta o.
    Yük sabit değil !
    Senin hipotezinde sadece gerilim sabit ( sabit gerilim kaynağı kullandığın için )
    Yani 1 A çekilse de 3 A çekilse de çıkışı hep ayarlı değerde ( mesela 12V de ) tutar .
    Ne kaldı elimizde akım ve direnç( empedans )
    12=Ix12 >>> I=1 A ( direnç kolay hesap için 12 Ohm ise)
    Isındı düştü 10 Ohm a
    12=Ix10 >>> I=1.2 A

Anlaşıldı mı yoksa devam edeyim mi ?

( yarı iletkenlerde -led de bir yarı iletkendir- değişimler lineer değildir !!! )

----

Şeritlerin üzerindeki led ler 20~~80mA gibi az akım çekerler ve az ısınırlar yada oluşan ısı atıldığı için çığ etkisini oluşturacak sıcaklık ve direnç değişimleri olmaz o yüzden 3-5 tanesinde bir seri dirençle iş idare eder.

Bak soran arkadaş ağlıyor :
    "alüminyum soğutuculu 5630 smd şerit led kullanıyorum ve direk 12 v güç kaynağı ile sıcaklığı nominal değerinin çok üstlerine çıkıyor. o nedenle böyle bir işe giriştim teşekkürler. "
    Bir led vardır 3V verirsin ışıldar ısınmaz sayılır 3.05V verirsin daha da ışıldar ısınır 3.1V verirsin hah işte adam gibi ışıldadı dedirtir ama ısınır iyicer ısınır .
    3.3V verisin 0.35mA yerine 3A geçmeye başlar ve üfff şahane ..
    Ama soğutman ve akımı sınırlaman şartıyla.
    Şimdi soran arkadaş o şekilde devam etse bir süre sonra ( mevsime de bağlı üstüne güneş düşer süre kısalır filan ) ledleri artık sönükmüş gibi yanmaya başlar.
    Ya da hiç yanmaz ...
    Yani bir şekilde üretici değerlerine kesin uymalısın.
    12V diyorsa ( aslında az altı ve az üstü değerlerde ne kadar ışıma yaptığı kılavuzlarında kesin gösterilmiştir grafiklerle) ama birde yanında akım değeri vermişse kesin ona uyacaksın.
    Uzun lafın kısası muhtaç olduğun kudret hepler de ve pdf ler de zaten yazılı.

Her sakallı dede olmadığı gibi sağ arka bacağı koparılan her karınca da sağır olmayabilir.

--------

Şerit ya da şekilli mesela yıldız alüminyum üzerinde lehimlenmiş led ya da elektronik eleman soğutulmuş sayılmaz.
    O alüminyum , şerit ledleri soğutucuya bağlarken kolaylık olması içindir.
    Bazı yeter bazı yetmez .
    Bunlar işe göre değerlendirilecek şeyler...

--------
    Özet :
    1- Ledlerinizi seviyorsanız mutlaka akım regülatörü ile besleyiniz asla gerilim regülatörü kullanmayınız( küçük güçlü ledlerden oluşan şeritler istisna).
    2- Ne yaparsanız yapın ledlerinizi değerlerinin üzerinde ısıtmatın.

---------
    Edit :
    Değişik değerlerde ledleri ve özelliklerini bulabileceğiniz kaliteli mal üreten bir adres :

http://www.cree.com/LED-Components-and-Modules/Products/XLamp

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 20 Kasım 2014; 19:27:47 >

• Maalesef size yarı iletkenlerin iç direncinin doğrusal(lineer) değişimi konusunda katılmıyorum.Özellikle yarı iletkenlerden mosfet,tr. hk. katılmıyorum ki,,eğer lineer değişmemiş olsaydı bir mosfetin datasheet'inde 25 derece ve 100 derece ısı farklarında geçirdiği akım stabilitesi olmazdı.
    Bir başka önemli not;eğer sizin söylediğiniz kesin doğru olsaydı 900ma. akım isteyen bir şeride 1 amperlik adaptör takmak zararlı olurdu,.

Her neyse anlaşılan siz benim fikirlerime değil kendi fikirlerinize önem veriyorsunuz,bu sebeple kendimi boş yere yormayayım,herkes bildiği devam anlaşılan...
  • quote:

Maalesef size yarı iletkenlerin iç direncinin doğrusal(lineer) değişimi konusunda katılmıyorum.Özellikle yarı iletkenlerden mosfet,tr. hk. katılmıyorum ki,,eğer lineer değişmemiş olsaydı bir mosfetin datasheet'inde 25 derece ve 100 derece ısı farklarında geçirdiği akım stabilitesi olmazdı.
    Bir başka önemli not;eğer sizin söylediğiniz kesin doğru olsaydı 900ma. akım isteyen bir şeride 1 amperlik adaptör takmak zararlı olurdu,.

Her neyse anlaşılan siz benim fikirlerime değil kendi fikirlerinize önem veriyorsunuz,bu sebeple kendimi boş yere yormayayım,herkes bildiği devam anlaşılan...

Evet, ısındıkça daha çok akım çekiyor.

Şerit ledlere yüksek akım zarar vermez. Çünkü her grupta akım sınırlayıcı direnç zaten vardır. İsterseniz bu konuyla ilgili bir video yayınlayabilirim.

Ancak normal power ledlerde akım sınırlayıcı bir eleman bulunmadığı için ısındıkça iç direnci düşeceği için çektiği akım artacaktır.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• quote:

Orijinalden alıntı: Overclock Makinesi

Evet, ısındıkça daha çok akım çekiyor.

Şerit ledlere yüksek akım zarar vermez. Çünkü her grupta akım sınırlayıcı direnç zaten vardır. İsterseniz bu konuyla ilgili bir video yayınlayabilirim.

Çok güzel,,işte daha net,kısa bir açıklama ,katılıyorum.
  • Tamam power led'in ısısı arttıkça çektiği akım artar diyelim.
    Peki bu durumda,,hangi led türü olursa olsun neden belirli voltaj aralığında çalışma izni var,ör;3,3-3,9V aralığı gibi.Isındıkça çektiği akım artıyorsa,kaynak voltajını 2,6V'a düşürsemde aynı ışık şiddeti ile çalışmaya devam etmesi gerekir ki zor.Olmayacak iş yani.Çünkü belirli voltaj altında aynı tristör gibi mosfet gibi çalışmayı durduruyor.
    Birde led driver dediğimiz PSU'ları düşünün,,,hepside ledin ısındığını anlamalı ve anladıkça voltajı düşürmeli ki akımı düşürsün.

Vel hasıl;benim bu forumda anlatamadığım en büyük konuların başında voltaj kontrolu ile akımın sınırlandırıldığıdır.Bir devredeki voltaj kontrolu akımı da kontrol eder.Besleme voltajı yüksek ise hangi babayiğit akım sınırı yapabilir ki?İlla o voltajı düşürmeli ki akımı düşürsün.

• malisert32 kullanıcısına yanıt
    Led ısındıkça çektiği akım artar.Buyüzden adam gibi akım sınırlamak led sağlığı için çok önemlidir. Watlı seri dirençle power led akımı sınırlayan firmalar var ilk enerji verdiğinde 350mA çeken 1W led ısındıkça daha fazla çekmeye başladığından direnç hesabı yanlış oluyor ve ısınma devam ediyor kısır döngüde.Özellikle power led uygulamalarında aktif akım sınırlamak gerekir.Selamlar
  • quote:

Tamam power led'in ısısı arttıkça çektiği akım artar diyelim.
    Peki bu durumda,,hangi led türü olursa olsun neden belirli voltaj aralığında çalışma izni var,ör;3,3-3,9V aralığı gibi.Isındıkça çektiği akım artıyorsa,kaynak voltajını 2,6V'a düşürsemde aynı ışık şiddeti ile çalışmaya devam etmesi gerekir ki zor.Olmayacak iş yani.Çünkü belirli voltaj altında aynı tristör gibi mosfet gibi çalışmayı durduruyor.
    Birde led driver dediğimiz PSU'ları düşünün,,,hepside ledin ısındığını anlamalı ve anladıkça voltajı düşürmeli ki akımı düşürsün.

Vel hasıl;benim bu forumda anlatamadığım en büyük konuların başında voltaj kontrolu ile akımın sınırlandırıldığıdır.Bir devredeki voltaj kontrolu akımı da kontrol eder.Besleme voltajı yüksek ise hangi babayiğit akım sınırı yapabilir ki?İlla o voltajı düşürmeli ki akımı düşürsün.

Hımmm anlaşıldı senin bilmediğin denemediğin şey , "akım regülatörü nedir ?"
    Gerilim regülatörü çekilen akıma bakmaksızın giriş gücü ve eleman değerleri yettiği sürece çıkış gerilimini sabit tutar.
    Ne kadar akım çekildiğine bakmaz.

Akım regülatörü ise çıkışın kaç Volt olduğuna hiç bakmaksızın ayarlı değerde akım geçirir.
    Direnç düşerde akım çok akmak isterse düşürür ve evet gerilimi düşürür akım sabit kalıncaya kadar.
    Direnç yükselirse kaç Volt uyguladığına bakmaksızın akımı ayarlı değerde tutabilmek için gerimi arttırır takla atar ne yaparsa yapar ama illa çıkıştaki akımı ayarlı değerde tutar.

Ayrıntılar şöyle , LED ler için birde ortalama çalışma gerilim değeri veriliyor.
    Nominal ışıma için gerekli ortalama değeridir o.
    Söz konusu başlığa göre 12Volt .
    Akım regülatörünün girişine bundan 3-4 Volt fazla olacak şekilde girersin ki akımı sabit tutabilmek için gerekirse 12 den az fazla verebilsin.
    Öyle elemanlar var ki 350 mA da normal ( yeterli ) ışırken 3A da kaynak ışığı gibi gün ışığı gibi ışıldar.
    Isınmasını önlersen çalışır.
    Püf noktalarından biride şu, akım ya da gerilim sınırlama her ne ettiysen ettin illaki ısınmayı verilen değerler arasında tutacaksın.
    Akım ve gerilim sınırlama yapsan da soğutmazsan ısınır ve bozulur şansın varsa lehimler atar ve devre kesilir onarma şansın olur.

Bu durumda akım regülatörü çıkış gerilimini azaltır çoğaltır ama illa ayarlı akım değerinde tutar.
    Vee zurnanın zırttt dediği yer burası , işte o değer üreticinin dediği ve ömür - ışıma vsvsvs gibi değerlerin geçerli olduğu sabittir, söz konusu değer 350mA.

Akım regülatörü yapmakla gerilim regülatörü yapmak arasında maliyet açısından hiç fark yoktur veee akım regülatörü daha kolaydır.
    Gerilim regülatörü gibi ripple gibi sorunları yoktur.
    Yani kimsenin kazıklandığı filan yok.
    Uzattığımın sebebi doğrular içindir şahsınızla hiç bir ilintisi olamaz.

----

Yarı iletkenlerin sıcaklık ve iletim vsvsvbvb gibi eğrilerinin çoğu logaritmiktir lineer değil !.
    Ortalama çelışma değerleri dediklerimiz ise o logaritmik eğrilerin nisbeten lineer yükseldiği aralıklar kullanılır.
    Bunlar dışında özellikle alt ve üst değer yakınlarında değişimler kabul edilemez şekilde logaritmiktir.
    Bu yüzden yarı iletkenlerin alt ve üst çalışma temparature değerleri eklenir kataloglara.
    25 derecede takla attırabileceğin bir mos aynı şeyi 100 derecede yaptırmaya çalışırsan ağlayabilirsin.
    Basit bir ledyaksöndür ile karşılaştıracak isen ,limit değerlerde güç devreleri sıradan davranış sergilemezler kıyaslanmazlar.
    Genelleme yapamazsın yani.
    Pdf lerdeki bissürü garip eğrileri sayfa doldurmak için vermiyorlardır değil mi ?

Benim görmediğim bilemediğim şey yok demek değildir.
    Buradan hareketle 1 Volt ile çalışan moslar bile dolu.
    Ama 12V Vgs için yapılmış mos u 5V logic seviye ile sürmeye çalışırsan gülerler .
    Mcu lar ile kullanırken ya özel driverler kullanırsın ki özellikle high side lar için şarttır yada logic level gate diye tanınan (5V gate ) elemanlar seçersin.
    Daha da aşağısı gerektiğinde ona göre eleman seçersin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musallim -- 21 Kasım 2014; 0:53:51 >

• Güzel bir anlatım olmuş sayın musallim.
    Benim anlatamadım dediğim olay;akım sınırlayıcı devrelerde voltaj bildirimi sayesinde olur demek istiyorum.Yaygın en basit akım ayarlı devreden örnek vereyim;seri wattlı direnç sonrası voltaj yükseldikçe yada düştükçe hat gerilimini kısan yada çoğaltan devredir,tasarımdır demek istiyorum.Evet şimdi aklıma geldi yani,,,akım sınırlayıcı devrede ses,ışık vb. geri bildirimleri ile değil gerilim bildirimi ile kontrol ederiz.Tabi yükün durumu da çok önemli.
    Ben genelde smps çalışmalarında akım kontrolu yaptım.Ör;3524,UC3843,TL494 gibi entegrelerle uygulamalarım vardır.Bilmiyorum şimdiye kadar çok gerekli olmadığından olabilir ama ben amper kontroluna değil voltaj kontroluna önem verdim,veriyorum.
    ..........................
    Gelelim yarı iletkenler ve ısı ilişkisine...Ne güzel,,bakın ikimizde datasheet'lerden bahsediyoruz.Şimdi ekleyeceğim resimdeki yeşil kare içine aldığım yazıyı bana açıklarsanız memnun olurum.Yani liinear derating factor yazısına.
    Ben anladığımı kısaca yazayım;bu mosfet her 2,2Watt kayıpta 1C ısı üretir.Diyelim ki 22watt kayıbımız var aynen 10 derece ısı üretir değilmi?
    İşte,kayıba parelel ısı artımı doğrusaldır yani lineer'dir.
    Bu durumda nasıl ki ısınan iletkenin iç direnci yükselir bu itibarla iç direncide ısıya lineer yükselip geçireceği akım düşeceğinden ısı-akım kapasitesi de lineer olarak değişir.

Dc power led sürücü yardım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malisert32 -- 21 Kasım 2014; 1:12:44 >

• Yine mi malisert32 haksızlığını diretiyor.
    Birkaç ay önce "aslında yarım dalga doğrultucu yok" gibi bir tartışması olmuştu.
    Şimdi de led'lerin sıcaklıkla dirençlerinin azalmadığını iddia ediyor.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Dunning%E2%80%93Kruger_effect

Linear Derating Factor konusu da sanırım IR'ın çıkardığı bir olay:http://irf.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/107
    Normalde kullanılan Thermal resistance'ın (C/W) tersi sanırım. Bu da kılıfın ısıl direnci, üzerinde oluşan ısı enerjisini ne kadar verimli yaydığıdır. İç dirençle, lineerlikle alakası yok.

• Verdiğim rahatsizliktan dolayı Özür dilerim sayın pea. Benim neyime lazım adam gibi bildiğini yazmak. Haydi herkese hayırlı cumalar

• 470 pf kapasite aldım ve taktım entegreyi de değiştirdim sonuçlar biraz daha düzgün ama hala sıkıntılarım var. çıkış 12 v görüyorum artık akımda sabit ancak 600mA de sabit. 1.5 taş ohm taş direncin üstüne düşen gerilim 0.84 v civarında oluyor.
  • Daytona1070 kullanıcısına yanıt
    devre 833ma vermesi gerek bobin düşük amperli mi,
  • Kusura bakmayın yatırmaya fırsat olmadı. En kısa zamanda yatıracağım.

• Beyler 100w 32-36 v çalışan led var ve türkiyede 60w a kadar led driver ı mevcut . Bana bu konuda yardımcı olabilcek biri varmı ?

• Hımmm anlaşıldı senin bilmediğin denemediğin şey , "akım regülatörü nedir ?"
    Gerilim regülatörü çekilen akıma bakmaksızın giriş gücü ve eleman değerleri yettiği sürece çıkış gerilimini sabit tutar.
    Ne kadar akım çekildiğine bakmaz.

Akım regülatörü ise çıkışın kaç Volt olduğuna hiç bakmaksızın ayarlı değerde akım geçirir.
    Direnç düşerde akım çok akmak isterse düşürür ve evet gerilimi düşürür akım sabit kalıncaya kadar.
    Direnç yükselirse kaç Volt uyguladığına bakmaksızın akımı ayarlı değerde tutabilmek için gerimi arttırır takla atar ne yaparsa yapar ama illa çıkıştaki akımı ayarlı değerde tutar.

Ayrıntılar şöyle , LED ler için birde ortalama çalışma gerilim değeri veriliyor.
    Nominal ışıma için gerekli ortalama değeridir o.
    Söz konusu başlığa göre 12Volt .
    Akım regülatörünün girişine bundan 3-4 Volt fazla olacak şekilde girersin ki akımı sabit tutabilmek için gerekirse 12 den az fazla verebilsin.
    Öyle elemanlar var ki 350 mA da normal ( yeterli ) ışırken 3A da kaynak ışığı gibi gün ışığı gibi ışıldar.
    Isınmasını önlersen çalışır.
    Püf noktalarından biride şu, akım ya da gerilim sınırlama her ne ettiysen ettin illaki ısınmayı verilen değerler arasında tutacaksın.
    Akım ve gerilim sınırlama yapsan da soğutmazsan ısınır ve bozulur şansın varsa lehimler atar ve devre kesilir onarma şansın olur.

Bu durumda akım regülatörü çıkış gerilimini azaltır çoğaltır ama illa ayarlı akım değerinde tutar.
    Vee zurnanın zırttt dediği yer burası , işte o değer üreticinin dediği ve ömür - ışıma vsvsvs gibi değerlerin geçerli olduğu sabittir, söz konusu değer 350mA.

Akım regülatörü yapmakla gerilim regülatörü yapmak arasında maliyet açısından hiç fark yoktur veee akım regülatörü daha kolaydır.
    Gerilim regülatörü gibi ripple gibi sorunları yoktur.powerbank factory
    Yani kimsenin kazıklandığı filan yok.
    Uzattığımın sebebi doğrular içindir şahsınızla hiç bir ilintisi olamaz.

----

Yarı iletkenlerin sıcaklık ve iletim vsvsvbvb gibi eğrilerinin çoğu logaritmiktir lineer değil !.
    Ortalama çelışma değerleri dediklerimiz ise o logaritmik eğrilerin nisbeten lineer yükseldiği aralıklar kullanılır.
    Bunlar dışında özellikle alt ve üst değer yakınlarında değişimler kabul edilemez şekilde logaritmiktir.
    Bu yüzden yarı iletkenlerin alt ve üst çalışma temparature değerleri eklenir kataloglara.
    25 derecede takla attırabileceğin bir mos aynı şeyi 100 derecede yaptırmaya çalışırsan ağlayabilirsin.
    Basit bir ledyaksöndür ile karşılaştıracak isen ,limit değerlerde güç devreleri sıradan davranış sergilemezler kıyaslanmazlar.
    Genelleme yapamazsın yani.
    Pdf lerdeki bissürü garip eğrileri sayfa doldurmak için vermiyorlardır değil mi ?

Benim görmediğim bilemediğim şey yok demek değildir.
    Buradan hareketle 1 Volt ile çalışan moslar bile dolu.
    Ama 12V Vgs için yapılmış mos u 5V logic seviye ile sürmeye çalışırsan gülerler .
    Mcu lar ile kullanırken ya özel driverler kullanırsın ki özellikle high side lar için şarttır yada logic level gate diye tanınan (5V gate ) elemanlar seçersin.
    Daha da aşağısı gerektiğinde ona göre eleman seçersin...

• konu çok eski ama yinede yazayım dedim elimde 30 wattlık projektör power led i var 12v 2a 30w lık driver sürücü devresi lazım bulamadım bir türlü güç kaynağımda çalıştırıyorum ama akım sınırlamam olmadığından ne kadar soğutursam soğutayım akım çekmeye devam ediyor :)
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.