Şimdi Ara

Dali IKON MK2 'ler 2022 yılında tercih edilmeli mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sene 2022 olacak yakında. Sizce 10 yıldan eski bir teknolojiyi almak ne kadar mantıklı ?

Sonuçta , hoparlör komponentleri zamanla yıpranan bileşenler. Ses dalgalarıyla,voltajlara fiziksek olarak yıpranabilen komponentlerden bahsediyoruz .

Ayrıca , net emin olmasam da , bazı malzemeleri tutturmak için yapıştırıcılar da kullanılıyor olmalı .

Yani o yapıştırıcının da bir ömrü var,olmalı.

Sizce çok temiz de olsa , Ikon6 MK2 hala alınır mı (yukarıdaki endişelerimi boşa çıkartıp) ?

Yoksa ,Oberon 7 mi almak daha mantıklı olur ?

Ses anlamında Ikon'ların daha üstün olduğunu düşünerek yazıyorum .

Teşekkürler.

• Hocam her şeyden önce sınıf gelir.

Oberon dediğiniz hoparlör ile Ikon aynı sınıf hoparlörler değil Ikon daha üst ligdir. Oberonla Zensoru kıyaslarsınız.

Hoparlörlerde yılın çok bir anlamı yok yıpranma yoksa eğer. Herkes 50-60 yıllık JBL'lerin Alteclerin, Infinitylerin nasıl çaldığını bilir ve paha biçilemezler.

İyi ses iyi sestir. Ikon da hem ribbon hem de dome tweeter mevcut .

10 yıl bir hoparlörün yanma süresinin tamamlandığı en verimli olacağı zamanlar. Hoparlörde genelde körük yenileme işlemi olur ki bu kadar genç hoparlörlerde olmaz öyle bir şey. Kef LS50(11 yıllık hoparlör) hala üretimde ve hala efsane.

Amfinize güveniyorsanız kesinlikle Ikon bakın.

• Hocam , düşüncelerim sizinle .

Çok doğru noktalara temas ettiniz.

Mutabık kaldığımız ama beni düşündüren bir nokta var; körük , dediğiniz gibi.

Dali'lerde wood fibre kullanılıyor . (kendi kullandığım Spektor2'de de wood fibre var)

Ola ki sorun oldu , nasıl ,nereden değiştirebileceğim ?

Üşenmem,DALI'ye mail gönderirim,yedek için ama bir sonuç alabilir miyim bilmiyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tulû -- 9 Kasım 2021; 14:50:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tulû

Hocam , düşüncelerim sizinle .

Çok doğru noktalara temas ettiniz.

Mutabık kaldığımız ama beni düşündüren bir nokta var; körük , dediğiniz gibi.

Dali'lerde wood fibre kullanılıyor . (kendi kullandığım Spektor2'de de wood fibre var)

Ola ki sorun oldu , nasıl ,nereden değiştirebileceğim ?

Üşenmem,DALI'ye mail gönderirim,yedek için ama bir sonuç alabilir miyim bilmiyorum :)

Bunu yapan çok usta var. Ama şuan için endişe edilecek bir noktada değiller. Bende de Ikon var zerre öyle bir noktada değil. 20 yaşında Energy Encore da var onda da bu sorun yok. Bu kullanılan körüğe ve yaşa bağlı. Belki 10 yıl sonra endişe edebilirsiniz ama şuan gerek yol inanın. Wood fibre membranı o zaten değişmez, değiştirilecek durumda ise zaten driverı komple değiştirmeniz gerekir körük için değil. İçinize sinmiyorsa oberon da alabilirsiniz çok iyi yorumları var, amfiniz nedir?

• Amfi stereo değil;AVR. AVR'yi değiştireceğim zaten yakında . Aklımda Denon X-2700H var.

Daha çok film ağırlıklı benimkisi. Şu an Pioneer'ın çok giriş seviyesi bir amfisi var ;VSX-329-K olmalı modeli. Hatta hoparlörler ile beraber bundle olarak satılıyordu bir ara Teknosa'da; çoook ucuza almıştım 4-5 sene önce .

Kuleler : Pioneer S-ES21 .

Fakat ,yeri geliyor , spotify üzerinden stereo olarak da müzik dinliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tulû -- 9 Kasım 2021; 18:53:10 >
  • quote:

Amfi stereo değil;AVR. AVR'yi değiştireceğim zaten yakında . Aklımda Denon X-2700H var.

Daha çok film ağırlıklı benimkisi. Şu an Pioneer'ın çok giriş seviyesi bir amfisi var ;VSX-329-K olmalı modeli. Hatta hoparlörler ile beraber bundle olarak satılıyordu bir ara Teknosa'da; çoook ucuza almıştım 4-5 sene önce .

Kuleler : Pioneer S-ES21 .

Fakat ,yeri geliyor , spotify üzerinden stereo olarak da müzik dinliyorum.

X2700h ile Ikon serisinin hakkını asla veremezsiniz üzer. Oberon daha mantıklı olabilir. Ikonlar güç ister o güç o tip bir avr de yok malesef.
  • Peki o zaman tavsiye AVR modeliniz var mı ?

4K(8K destekli,uzun soluklu yani) ,HDR 10+,DTS-HD,Dolby Atmos , 7.1 , AirPlay2 'ye sahip bir AVR ?

• quote:

Peki o zaman tavsiye AVR modeliniz var mı ?

4K(8K destekli,uzun soluklu yani) ,HDR 10+,DTS-HD,Dolby Atmos , 7.1 , AirPlay2 'ye sahip bir AVR ?

Ikon avr ile çalacak hoparlör değil daha müzikal hoparlör. All in one düşünürseniz ilk tercihiniz olan oberon daha tatminkar sonuç verir
  • Öyle gibi ; ama bir yandan da eski yıllardaki yurt dışı forumlardaki Ikon-AVR tavsiye konularına baktım. Hemen hemen herkes, benim yukarıda istediğim model olan X2700h benzeri güçteki AVR'ler ile mutlu mesutmuşlar .

X3700,X4700h modelleri de mevcut,biraz daha güçlü ;ama onlar 9.2 AVR . Benim için gereksiz olur.

• quote:

Öyle gibi ; ama bir yandan da eski yıllardaki yurt dışı forumlardaki Ikon-AVR tavsiye konularına baktım. Hemen hemen herkes, benim yukarıda istediğim model olan X2700h benzeri güçteki AVR'ler ile mutlu mesutmuşlar .

X3700,X4700h modelleri de mevcut,biraz daha güçlü ;ama onlar 9.2 AVR . Benim için gereksiz olur.

Malesef hocam ne kadar ekmek o kadar köfte. O avr güçlü bir avr değil ben de x2400 vardı zensor 7leri eh işte sürüyordu. Ikonun ribbon tweeterından bile ses çok cılız gelir. Eski tip seriler avr 1911 ise onlar nispeten farklı ve daha güçlüler x2 serisine göre. Ama onlarda sürmede öyle müzik dinleyecek birinin tercihi olmaz. Bu tip hoparlörler ile marantz pm7005 yamaha as 701 serisi en az stereo amfi ile sürersiniz. Sinema için düşünüyorsanız ikon pek o tip değii, oberon daha iyi olur all rounder. ama tabiki siz bilirsiniz hayırlı olsun

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.