Şimdi Ara

Daha iyi bisiklet almak gerekli mi sizce

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
429
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar şu an sedona 300 2015 e sahibim.Gayette memnunum bisikletimden.Ancak daha iyi bisiklet bana daha iyi keyif verir mi? Mesela 4 5 kilo daha hafif vites/fren sistemi 3 4 tık daha iyi bi bisiklet bana ne gibi fayda sağlar.Yorumlarınızı bekliyorum

• Bisikleti hangi sıklıkla kullandığınıza bağlı..

Her gün-hafta sonu vb..

Daha hafif bisiklet daha yüksek maliyet demek

Mesela carraro nun 7.5kg Bisikleti tam 7500 TL

Daha üst vites daha sorunsuz geçiş ve yokuş yukarı daha iyi zorlanmadan çıkış sağlar ama dediğim gibi o bisiklete için verdiğiniz paranın *2 hatta 3 kat para ister bence devam edin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ibo83 kullanıcısına yanıt
    tamam hocam teşekkürler
  • Çok basit bir örnekleme yapacağım .
    renault symbol yaklaşık 50 bin tl lik bir araba . bmw 320 m paket yaklaşık 300 bin tl lik bir araba şöyleki
    renault yolda gider bmw ise yolda akar
    renault yolun üstünde gider bmw ise bütünleşir kavrar
    renault sade amaca yönelik bir konsolu varken bmwnın elektronik aksamı seni senden alır ÖRN; sürüş modları , akıllı yol bilgisayarı , tamamen dijital sistem vs vs

ikiside araba ikiside ulaşım sağlıyor . lakin aralarında dağlar kadar fiyat farkı var . bisiklettede bu böyledir . pahalı bisiklet kesinlikle şart değil ama bisiklete çok para vermek enayilikte değildir .
  • quote:

Orijinalden alıntı: RepubLique

Çok basit bir örnekleme yapacağım .
    renault symbol yaklaşık 50 bin tl lik bir araba . bmw 320 m paket yaklaşık 300 bin tl lik bir araba şöyleki
    renault yolda gider bmw ise yolda akar
    renault yolun üstünde gider bmw ise bütünleşir kavrar
    renault sade amaca yönelik bir konsolu varken bmwnın elektronik aksamı seni senden alır ÖRN; sürüş modları , akıllı yol bilgisayarı , tamamen dijital sistem vs vs

ikiside araba ikiside ulaşım sağlıyor . lakin aralarında dağlar kadar fiyat farkı var . bisiklettede bu böyledir . pahalı bisiklet kesinlikle şart değil ama bisiklete çok para vermek enayilikte değildir .

Fark belli olur mu hocam pahalı bisikletle. Yani o parayı vermeye değer mi. Açıklamışsin ama

• Olaya göre değişir . Misal eğer yarış koşmayacksan gidip 30 bin 40 bin tl lik bisikletler almanın anlamı yok . Farklarda şöyle oluyor . En başında malzemenin kalitesi eğer yarış bisikleti kullanıcaksanız ağırlık sizin düşmanınız yani bisiklet ne kadar hafif ise o kadar çabuk hızlanacak be yokuşlarda size yük olmayacaktır . Bunun için malzemeyi karbon yapıp bisikleti 6 kiloya kadar belki daha fazla hafifletilebilir . Yarışlarda yarım mili saniyeler kadar miligramlarda önemlidir . Bir başlangıc yol bisikleti yaklaşık 11 12 kilo iken bunu yarıya düşürmek inanılmaz farklar yaratır . Tabi eğer yarışmayacaksanız sıkı bir kondisyonla 12 kilo size ağır gelmez :) karbon daha çabuk aşınan fakat oldukça hafif dikey darbelerde aleminyumdan güçlü yanal darbelerde zayıftır . Kullanım ömrü iyi bakılırsa 5 yıla kadar uzar . Aleminyum yanal darbelerde karbondan sağlam dikey darbelerdede hemen hemen yakındır lakin ağır bir malzemedir . Fiyat olarak 600 tl ye aleminyum bir yol bisikleti kadrasu bulabilirken minimum karbon bir yok bisikleti kadrosu yaklaşık 2000 tlden başlar . İkincisi donanım kalitesi . Üstünde bulunan fren ve vites setleri . Misal yarışta son 400 metrede yokuş tırmanırken vitesi küçültmek isterken o vetisib yarım saniye aksayarak geçmesi sizin kadansınızı bozarak 1 inci sıradan 10 uncu sıralara kadar düşürebilir . Mesela bir shimano sora set 500 tl civarıdır . Yokuşda viteş atarsan diş atar viteş ayarı daha çabuk bozulur malzeme kalitesi daha düşüktür buda ömrünün kısa olduğunu varsayar . Ama bir dura ace set fiyatı yaklaşık 5000 tl dir . Hiçbir şekilde diş atmaz vites ayarı doğru kullanımda yıllarca bozulmaz ve malzemesi daha dayanıklı ömrü uzundur . Evet yarış koşmayacaksanız bir dura ace şart değildir sora set de işinizş görür . Bu tamamen keyif ve seçim meselesi eğer param varsa tabiki gider daha kaliteli olan malzemeyi veya ürünü kullanırım . Arka aktarıcı dişlisi ve göbek farkları . Mesela ceramicspeed denen bir marka var bu abiler bu ürettikleri malzeme ve teknoloji şunu veriyor bize . Bir bisiklete ceramicspeed bir arka aktarıcı ve göbek taktığımızı var sayalım . Normal bir bisiklet sürtünmesiz ortamda yani teker boş dönüyorken . Bir tur pedal çevirmeyle 50 saniye dönüyorken ceramicspeedli bir bisiklet bir tur pedal ile tam 5 dakika dönüyor bu 4 parça şeyin fiyatı 400 500 dolar arası . Bu olay bisikletin daha çabuk hızlanması ve göbeklerdeki sürtünmeyi en aza indirmeye yarar . Sonuç olarak bisiklete yüksek meblağlar vermek aptallık değildir . Paran varsa daha iyi şartlarda sürerek daha fazla keyif alabilirsin . Ve kesinlikle aralarında inanılmaz farklar var . Bunu pahalı ve daha ucuz teknolojili bisikletlere binerek anlayabilirsin sadece ben şahsen bunu deneyimledim . Bu saydıklarım yol bisikletleri için geçerlidir :)

• RepubLique R kullanıcısına yanıt
    hocam ben yarışlarda kullanmayacağım turlarda falan kullanacağım.Bi de uzun yolculuklarda kullanacağım.Şimdiki vites sistemim altus set.Sizce iş görür mü ? Ben bisikletimden memnunum.İşimi hayli hayli görüyor.Ancak 6 7 bin liralık bisiklete geçmek istesem fark illaki olacaktır.Sizce 6 7 bin liralık bisiklete o kadar para vermek değer mi?

Edit ben 30 40 bin liralık bisiklet düşünmüyorum. 6 7 bin liralık maximum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DiazLou -- 24 Mayıs 2017; 20:51:43 >
  • Tabiki değer . Yol bisikletlerindende tur bisikleyi yapılabiliyor ayrıca . Kaç km sürüyorsunuz mesela ona göre yardımcı olayım

hocam uzun süredir binemiyorum ama bi ara günde 30 35 km arası yapıyordum.Bu yaz gene öyle olacak gibi
  • 30 35 km için çok bütçeli bir bisiklet almanıza gerek yok şahsen . Şöyle ki elinizdeki altus setli bisikletlede 35 km rahatlıkla yapılabilir . Ama 70+ km üzeri sürüşler yapmayı düşünürseniz . Yol uzarsa malzemeler daha çok aşınır şöyleki altus set 70+ km için zayıf bir settir . bisikletinizin marka modeli nedir ?

hocam 70+ günlük mü yoksa ne kadar sürede + 70 den bahsettiniz.2 günde 102 yaptığımda oldu.1 günde 85 de.Ama onlar çok nadir.Genelde ev-kurs-kütüphane-ev arası 35 km tutuyor.Şehir dışında tura gittiğimde falan 70 i buluyor bazen geçiyor da ama her zaman değil

Edit:Sedona 300 2015 model

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DiazLou -- 24 Mayıs 2017; 21:5:20 >
  • Günlük 70 km civarı felan . elinizdeki bisiklet ulaşım için yeterli şehir içinde . Ama şehir dışı ve uzun yol için kendinize bir yol bisikletinden vaya dağ bisikletinden bir tur bisikleti yapabilirsiniz.

7 8 bin liralık bisikletler yarış odaklı mı yoksa şehir içinde kullanılabilir mi
  • Her çeşit bisikleti o fiyatlarda bulabilirsiniz . 7 bin liraya yol bisikletide var şehir bisikletide dağ bisikletide . Siz hangisini kullanmak istiyorsunuz ve kullanım amacınız ney . Mesela ben sporcuyum bisiklet sporuyla ilgileniyorum bu yüzden yol bisikleti aldım uzun kmler sürüyorum . Mesela sadece sahilde ve ulaşım amaçlı kullasaydım şehir bisikleti yada dağ bisikleti alırdım . Yada şehirler arası tura çıksam bir cycle cross alırdım . Hem performans hem hafif arazilerde kullanmak için tasarlanmış bir bisiklet .
    Yani amaca göre bisiklet almak en mantıklı seçimdir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RepubLique -- 24 Mayıs 2017; 21:19:7 >
    şehir bisikleti alıcam hocam.Dağa araziye çıkmıyorum bisikletle %99 şehir içinde kullanıyorum
  • O zaman elinizdeki bisiklet yeterlidir . Ama araba örneğinde verdiğim gibi arasındaki farkı kesinlikle hissedersiniz fiyatlı bir bisikletle . Lakin benim fikrim de şudur ki . Şehir içinde sadece ulaşım ve gezi amaçlı kullanılıcak bisiklete fazla paralar vermek mantıklı değil çünkü zaten performansa ihtiyacın yok , yük taşımıyacaksın . Ama benim gelirim iyi çok şükür diyorsan tabiki al derim :)

tamama hocam düşüneceğim bu öneririni
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.