Şimdi Ara

D-SLR almak istiyorum ama kararsızım.Lütfen yardımcı olun??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba.650 -700 lira bütçem var bu iş için.Fuji S5700 ile Olympus SP-510 arasında kaldım.Açıkçası fotoğraf işinde profesyonelliğe geçmek istiyorum.Sizce bu makinalardan hangisi beni tatmin eder??? Yardımcı olursanız sevinirim.

• Terimleri doğru kullanalım, Profesyonel fotoğrafçı demek bunu meslek olarak yapan, bu işten para kazanan biri demektir. Bu makinelerle profesyonellik yapılmaz, profesyonel fotoğraflar çekilmez.
    Diğer bir konu DSLR makinelerin hepsi profesyonel makineler değildir çoğu amatör seviyededir.
    Bir diğer konu ise Fuji S5700 ve SP-510 DSLR makineler değildir. Kompakt Zoom veya SLR-Like diye geçerler. SLR makinelerle aralarında hem masraf hemde teknik açıdan büyük farklar vardır.

Bu yukarda yazdıklarımdan dolayı kendinizi ve amacınızı tekrar tanımlarsanız size daha uygun makineler tavsiye edebiliriz
  • Peki o zaman şöyle düzeltelim.650-700 lira bütçem var.Doğa fotoğrafları ve makro çekim yapmayı seviyorum.Uzaktaki nesneleri çekmekte ilgi alanlarım arasında.Optik zoom benim için önemli.Bu durumda bana bir makina tavsiye edebilir misiniz?Terimleri doğru kullanmadığım için kusura bakma.Sanırım burdan baya bi amatör olduğum sonucunu çıkarabilirsin :)
  • Fuji s5700 bana göre o fiyatlara alabileceğiniz yüksek optik zoom lu an iyi seçenek,10x optik zoom u var ve macro da çok başarılı,1 cm den çekim yapabiliyor,
  • fujinin s5700 modelini biraz kullanma fırsatı buldum, s6500 modelini kullanan birisi olarak şöyle söyleyebilirim ki s5700 modeli biraz oyuncak gibi durdu elimde.. ben senin yerinde olsaydım birazcık daha tırmalayıp s6500 modelini alırdım.. s6500 modelinin her yönden seni tatmin edeceğini söyleyebilirim ama sen yine başkalarının da yorumlarını bekle bakalım
  • elinde oyuncak gibi durmasından ziyade performansını ölçebilecek kadar kullandın mı acaba??

çok merak ediyorum o makinanın tam performansını
  • Çevremdeki çoğunlukta fujiden yana.Ama verdiğim 2 örnekten ziyade başka önerebileceğiniz marka var mı acaba?
  • @Ebedi_Bedevi,
    S5700 de manuel zoom ve netleme halkası yok. Bu işler tümüyle objektif içinden hallediliyor. ve geniş açısı da s6500fd ye göre daha dar.(s6500fd=28 mm. - s5700 38 mm) Yeni çıkan bir makine ve resim kalitesinin de iyi olduğu söyleniyor. Bende 12. Şubattan bu yana s6000fd kullanıyorum (S6500fd ile aynı makinedir) ve 5000' e yakın çekim yaptım. ancak 5700 yerine s6500/s6000fd'yi tercih etmenizi hararetle tavsiye ederim. 5700'ün sensörü 1/2.5", s6500fd' nin 1/1.7" Bu bile seçiminizi etkilemeli diye düşünüyorum.
    quote:

Orjinalden alıntı: Ebedi_Bedevi

Çevremdeki çoğunlukta fujiden yana.Ama verdiğim 2 örnekten ziyade başka önerebileceğiniz marka var mı acaba?
  • bipekkan

Abi alayım almasınada makina çok pahalı ve de çok fark ediyor mu bilmiyorum ama 6.3 mp.Yani eğer görüntü kalitesini etkilemiyorsa hatta 5700 den daha net çıkarıyorsa resimleri sorun yok.Para işini bişekilde hallederiz.Madem ki bu kadar hararetli tavsiye ettin.Ama benim sormak istediğim asıl şeye insanlar pek ilgi göstermedi.Başka markalardan tavsiye edebileceğiniz modeller var mı? Mesela lumix tz-3.Fuji 6500 den daha ucuz ve gördüğüm örnek fotoları ve optik zoom'u daha iyi gibi görünüyor.Sizce bu maç kaç kaç biter
  • tabiki bende ilk olarak 6500 ü öneririm ama arkadaşımızın fiyat aralığı dışında olduğu için önermedim bile,,,o fiyat aralığında daha iyi bir makine yok 6500 den başka

+ mp ye takılmayın, önemli olan resim sensörü ve lens

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Savage -- 9 Temmuz 2007; 4:07:36 >
  • @Ebedi_Bedevi,
    Bütçenizi çok daha fazla zorlayacağı için S6000/6500fd yi tek seçenek olarak gösterdim. Örneğin bu makineyi garanti riskini göze alırsanız 550-600 YTL aralığında USA'dan da getirtebilirsiniz ki ben öyle yaptım. Lumix TZ3 yapısı (sınıfı) itibariyle compact' tır. ISO performansı açısından s6500fd' nin eline su dökemez. 200 ISO'dan sonra noise çok fazla... Örneğin ilk başlarda bende araştırıken Panasonic Lumix FZ-50 ' ye kafayı iyice takmıştım hatta almak üzereydim diyebilirim Taki ISO performansının 200 den sonra süper berbat olduğunu görene kadar. Fuji' de özellikle canlı renkler ve netlik ve keskinlik bu model makinede çok iyidir.
    Yinede, kağıt üzerinde incelediğim Canon S5 ki yeni çıktı ama sensörü yine çok ufak manuel zoom yok, Sony DSC H9 ama macro çekemezsiniz ve küçük sensör, FZ 50 Tüm bu dSLR/like tipi makineler Türkiyede 1150-1300 YTL aralığında satılan makineler..... Bütçeniz 700 YTL civarında olduuna göre Yalçınlarda 900 YTL'ye peşin olarak İstanbul veya Ankara mağazasından veya posta havalesi yolu ile alabilirsiniz. Ki mağazadan alışınızda pazarlık şansınızda var... Hepsi Burada' nın havale fiyatı 872 YTL. yanında 2 GB kart ve taşıma çantası hediye ve böylece makine 800 YTL'ye geliyor. Artık karar sizin....
    Hangi markayı alacaksanız alın, dpreview-Let's go digital-Megapixel vb. gibi sitelere bir göz atarsanız karar vermenizde yardımcı olabilir düşüncesindeyim.....

http://www.dpreview.com/
    http://www.letsgodigital.org/tr/index.html.
    http://www.megapixel.net/html/cover.php

quote:

Orjinalden alıntı: Ebedi_Bedevi

bipekkan

Abi alayım almasınada makina çok pahalı ve de çok fark ediyor mu bilmiyorum ama 6.3 mp.Yani eğer görüntü kalitesini etkilemiyorsa hatta 5700 den daha net çıkarıyorsa resimleri sorun yok.Para işini bişekilde hallederiz.Madem ki bu kadar hararetli tavsiye ettin.Ama benim sormak istediğim asıl şeye insanlar pek ilgi göstermedi.Başka markalardan tavsiye edebileceğiniz modeller var mı? Mesela lumix tz-3.Fuji 6500 den daha ucuz ve gördüğüm örnek fotoları ve optik zoom'u daha iyi gibi görünüyor.Sizce bu maç kaç kaç biter

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bipekkan -- 9 Temmuz 2007; 10:44:41 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.