Şimdi Ara

Current Limit Throttling Sorunu MHZ Düşüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
993
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    İşlemci i5 6600k
    Anakart: MSI Z270-A PRO

işlemcimi overclock yaptım 1.17V 4.3 GHZ stabil çalışıyor ama bu değerlerin üstüne çıkınca Prime 95 de işlemci 3.3-4.2 GHZ arasında çalışıyor, çarpan kendi kendine değişiyor. Mesela 4.6 ghz a çıktığımda 3.6 ghz kadar düşebiliyor ama oyunların çoğunda ve aida64 stres testinde sorun yok 4.6 ghz olarak çalışıyor.

Bunu 1.17v un üzerindeki her değerde yapıyor. 1.17v ile de max 4.3 ghz ye kadar çıkabiliyorum. Önceki bıos sürümünde cpu ratio offset when running avx varmış, onunla çözülüyormuş ama benim kullandığım sürümde yok.

Sıcaklık değerleri iyi işemci 70 dereceyi görmüyor %100 yükse 2 saat boyunca, moffset 55 derece.

İntel extreme tuning programında Prime 95 1.17v üzerindeki değerlerde çalışırken Current Limit Throttling kısmının sarı olduğunu fark ettim ve o sarı olduğu anda işlemci frekansı düşüyor, sarı olmazsa normal.

sorunu nasıl çözebilirim?
    sorun videodaki gibi.
    https://www.youtube.com/watch?v=WDnGUcOHLlE

• 3 günlük deneme ve araştırma sonunda sorunu kendi kendime çözdüm. Aynı sorunu yaşayan olursa çözümü yazayım.

Öncellikle şunu fark ettim Sadece Prime 95 te hızın düşmesinin nedeni FPU dan kaynaklanıyor, FPU çalıştığı zaman bu sorun ortaya çıkıyor.

Neyse çözüm BIOS'ta :

Bıostan aşağıdaki ayarları yaptım.
    Long Duration Power Limit (W) = 175
    Short Duration Power Limit (W) =175
    CPU Current Limit (A) = 160

Şu an bütün testlerde stabil olarak atadığım saat hızında çalışıyor, herhangi bir düşüş yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.