Şimdi Ara

Cumhuriyet Altını üzerindeki tarih (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
31
Cevap
0
Favori
36.506
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • dün aldığın altını bozdursanda aynı geçen sene aldığın altını bozdursanda aynı fiyat örneğin dün 90 tl ye aldın bugün 88 liraya bozdu geçen sene 70 liraya aldın bugün bozdurmak istedin 88 lira alırsın yani fazla önemi yok diye biliyorum ama seninki biraz eski bi sorun olur mu bilmem.altın fiyatları o günkü değere göre alınır ve satılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bay Ozan

dün aldığın altını bozdursanda aynı geçen sene aldığın altını bozdursanda aynı fiyat örneğin dün 90 tl ye aldın bugün 88 liraya bozdu geçen sene 70 liraya aldın bugün bozdurmak istedin 88 lira alırsın yani fazla önemi yok diye biliyorum ama seninki biraz eski bi sorun olur mu bilmem.altın fiyatları o günkü değere göre alınır ve satılır

hunter06 kuyumcu sanırım eski tarihin önemli olmadığını söyledi sonuçta 7 gram. Altın Altındır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Profesyonel.tr

quote:

dün aldığın altını bozdursanda aynı geçen sene aldığın altını bozdursanda aynı fiyat örneğin dün 90 tl ye aldın bugün 88 liraya bozdu geçen sene 70 liraya aldın bugün bozdurmak istedin 88 lira alırsın yani fazla önemi yok diye biliyorum ama seninki biraz eski bi sorun olur mu bilmem.altın fiyatları o günkü değere göre alınır ve satılır

hunter06 kuyumcu sanırım eski tarihin önemli olmadığını söyledi sonuçta 7 gram. Altın Altındır

evet baba mesleğini devam ettiriyorum

tekrar edeyim insanlar bu konuda yanlış biliyor , 7 gram geldiği sürece üstündeki altın olmayan kulbu ile birlikte tahmini 7.10 civarı geldiği sürece isterse 1950
    tarihli olsun isterse 2015 FARK YOKTUR (bozdururken )

siz alırken yeni altını biraz fark ödersiniz bu fark (tam altında 2 tl) merkez bankasına gider baskı parası adı altında merkez bankası işçilik alır baskı yetkisi sadece merkez bankasındadır

• ben geçen bozdururken kuyumcu sormuştu tarihi
  • quote:

Orijinalden alıntı: sipru81

ben geçen bozdururken kuyumcu sormuştu tarihi

peki kaç TL düşük verdiniz yada eski tarihli olanı kuyumcular almıyor mu ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sipru81

ben geçen bozdururken kuyumcu sormuştu tarihi

laf olsun diye sormuştur

birde bazen yeni tarihli olanlara kuyumcular kendi inisiyatifi ile çeyrekte 50 kuruş fazla ödeyebiliyorlar tekrar satma amacı ile bunun dışında tarihi eski diye düşük alması kötü niyete girer düşük fiyat veya gram diyen olursa gramının düşük olup olmadığı kontrol ettirin
  • şimdi arkadaşlar size durumu en açık şekilde anlatayım. Şimdi bu Altını Kuyumcumu baskıyor ki fiyatını belirlesin. olay şöyle eğer bir kuyumcu elinde altın yok. gitti merkez bankasından almaya 1000 adet çeyrek altın aldı. şimdi bunun için devlete belli bir miktar vergi veriyor. bu verdiği vergiyi. vatandaşın sırtına vuruyorlar. Merkez bankası yoksa altını aynı fiyata veriyor. altın gram olarak değerlendirilir. örneğin. cumhuriyet (ata) altın 7,25 gramdır. adam size 2012 tarihli diye 7 gram altın satarsa işte o zaman zarar etmiş olursunuz. düşüne biliyormusunuz. aralık 28 2012 de altın alıyosun 1 ocak 2013 te altını bozduracan eee eskidi bu altın. işte kuyumcularda bunun yolunu bulmuşlar. şimdi develete 2 lira vergi vermemek için altını sizden 1 tl fazlaya alıyorlar. bazıları bunuda yapmıyor eski fiyatına alıyor. sonra başka müşteriye yeni altını yüksek satıyor. birde bu sadece batı illerinde var. bende bunu istanbulda gördüm kendi memleketimde kuyumcu arkadaşa anlattım olayı oda bana yukarıda olayı anlattı.

• quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

quote:

tekrar edeyim insanlar bu konuda yanlış biliyor , 7 gram geldiği sürece üstündeki altın olmayan kulbu ile birlikte tahmini 7.10 civarı geldiği sürece isterse 1950

siz alırken yeni altını biraz fark ödersiniz bu fark (tam altında 2 tl) merkez bankasına gider baskı parası adı altında merkez bankası işçilik alır baskı yetkisi sadece merkez bankasındadır

Hocam yeni tarihten kastınız içinde bulunduğumuz yıl yeni oluyor, eskilerin hepsi eski oluyor değil mi? O 2 lira fark son tarihliden alınıyor ama mesela 2 yıllık ile 3 yıllık arasında fark yok satın alırken de?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Zuko

quote:

Orijinalden alıntı: hunter06

quote:

quote:

Hocam yeni tarihten kastınız içinde bulunduğumuz yıl yeni oluyor, eskilerin hepsi eski oluyor değil mi? O 2 lira fark son tarihliden alınıyor ama mesela 2 yıllık ile 3 yıllık arasında fark yok satın alırken de?

evet sadece içinde bulunulan yıl , gerisi ister 1960 olsun ister 2014 fark yok

• ben kuyumcuyum 90 yılına ait altın paslanmıştır okside olmuştur bedava versen belki alırlar en iyisi at çöpe
  • hunter06 kullanıcısına yanıt
    Anladim, tesekkur ederim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.