Şimdi Ara

Crosshair VI Hero :(RYZEN 5000 CPU DESTEĞİ) BİOS Güncelleme AMD AM4 AGESA ComboV2PI 1208 8702 (69. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.389
Cevap
18
Favori
87.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Evet hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: awsalli

Ram yüksek hızda çalışamayınca, kendini alt seviye hıza düşürmesi, düşüremezsede açılmaması.

Anladım hocam teşekkürler. Tavsiye edebileceğiniz bir anakart var mı? Şuan gigabyte b350m kullanmaktayım. OC performansından pek memnun değilim.
  • onkuba kullanıcısına yanıt
    B350 plus ile islemcimi ne kadar oc edebiliyosam c6h dada ayni 4 ghz gormuyo islemci ben aslinda r5 1600 u ilerde reflesh veya zen 2 ile degisirim diye c6h ya bu kadar para verdim yoksa b350 plusta cok yeterliydi en azindan cold boot memory t. Gibi sorunlari yoktu

Bu serini oc kabiliyeti yok gibi birsey oyuzden sucu anakarta yuklememek lzm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onkuba

quote:

Orijinalden alıntı: awsalli

Ram yüksek hızda çalışamayınca, kendini alt seviye hıza düşürmesi, düşüremezsede açılmaması.

Anladım hocam teşekkürler. Tavsiye edebileceğiniz bir anakart var mı? Şuan gigabyte b350m kullanmaktayım. OC performansından pek memnun değilim.

ram yada başka bir sorunun yoksa maceraya girme derim
  • Beyler, konu hakkında son yorumumdur.
    Benim derdim -samimi olarak söylüyorum- birbirimizi kırmaktan, incitmekten vazgeçelim.

O bunu demiş, bu bunu demiş gibi laflarla ancak bu tatsız muhabbet uzar, başka da bir şey olmaz. Bu başlığın temel amacı da, Ryzen platformunu bilmeyenlere yardımcı olmak, karar vermelerinde kafalarında soru işareti kalmasın diye, Ryzen kullanıcıları olarak hem birbirimize hem de bu platforma geçmek isteyenlere yardımcı olmaktır! Yoksa burada birbirimize ahkam kesmek değil!

Hele hele, sorun yaşayan kullanıcılara, sözde teknolojik bilgisinin şovunu yapar gibi, alabildiğine karmaşık teknik terim kullanıp, yapamayınca da karşısındakini suçlar tarzda konuşanlar ya da tam tersi, olabildiğince karşısındaki insana yardım etmek isteyip de, karşısındaki kişi problemini çözemeyince, yardım etmek isteyen kişiye, alaycı bir tavır göstermek zaten doğru davranışlar değildir.

Kaldı ki, hiçbir firma, sonuçta babamızın firması da değil! İsteyen veryansın eder, isteyen över! Sistemine 5 Bin TL üzeri para verip, saçma sapan hatalar alan insanları da anlamak lazımdır. İnsan sonuçta duyguları olan, psikolojik tesirlerin etkisinde tepki verebilen bir varlıktır.

Fakat, bazı şeyler de tecrübeyle öğreniliyor. Tıpkı yeni kasa veya seri arabaları lansmanı yapıldıktan hemen sonra almak yanlış olabildiği gibi, yeni sistem bir teknolojiyi de kullanıcı testlerini görmeden ve yorumlarını almadan satın almak da yanlış olabiliyor.
    Bu hususta bu başlıkta yazan bizim gibileri suçlamam bu yüzden mümkün değildir. Ben asıl suçu, sandık içinde bedava Ryzen anakart, işlemci ve ram alıp da sözde test eden editörlerde ararım! (Bu arada aklınıza gelen ilk isim, Erdi Özüağ'ı kastetmiyorum. Yanlış anlaşılma olmasın. Türkiye'de beğendiğim belki de tek teknoloji editörüdür kendisi.)

Benim kastettiğim, sistemi bedava alıp, sistemin temel sorunlarından bahsetmeden, DİREKT OLARAK OYUN KURUP, KAÇ FPS aldığından bahseden sonradan türeme editörleredir! Ki bunlar da Youtube'de zaten bolca mevcuttur! Ürünü yeterince incelemeyip, sadece kendisinin reklamını yapan gerek yerli gerek yabancı bu editörler, aldıkları bedava parçalar karşılığında kendilerini takip edenlere yalan yanlış bilgiler vermektedir. Biz eğer, kızacaksak, bu insanlara kızmalıyız!

Son olarak, burada altı üstü, neticede donanım muhabbeti yapıyoruz, aslında bir nevi de can sıkıntısından yazıyoruz. Bu yüzden, tartışmaya birbirine atarlı giderli cevaplar vermeye gerek yok. Benim dileğim, herşeyin gönlünüzce olmasıdır.

Dipnot: Bu gereksiz konunun bir şekilde uzamasına olan katkımdan dolayı, başlık sahibi ve bilgi almak isteyen kullancılardan özür dilerim.

• En iyisi bu anakartta sabit kalayım o zaman. Zaten şuan 3.7 ghz oc'li olarak kullanmaktayım. 3.8-3.9'un pek getirisi olmayacak gibi. Yorumlarınız için teşekkür ederim.
    yeter bence de ben stok hız olan 3.6 ghz deyim yetiyor
    Elindeki anakart iyiyse, şu an için değişiklik yapma, revizyon 2 gelince o zaman geçiş yaparsın. Sorunlar çözülmüş olur
  • awsalli kullanıcısına yanıt
    revizyon 2 anakartlara mı gelecek: işlemci sanıyordum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 12 Kasım 2017; 21:39:27 >
  • 1200gs kullanıcısına yanıt
    400 serisi yonga setine sahip anakartlar da gelecek. En son yapılan haberler bu yönde idi. Düşük model anakarta sahip olup değiştirmek isteyenler var ise şu an değiştirmesin. 400 serisi yonga setine sahip anakart alırsınız (X470, B450, A420).

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: techniquest35

400 serisi yonga setine sahip anakartlar da gelecek. En son yapılan haberler bu yönde idi. Düşük model anakarta sahip olup değiştirmek isteyenler var ise şu an değiştirmesin. 400 serisi yonga setine sahip anakart alırsınız (X470, B450, A420).

Ne zaman geleceği hakkında bir bilgin var mı?

Ben de sistemde küçülmeye gittim. R7 1700X'i yolladım. R5 1600X gelecek. Asus C6H zaten benim bozulmuştu. Yerine Msi Gaming Pro Carbon X370 anakart aldım.-Ki bu anakart, Asus C6H'dan daha stabil.- Asus, benim için bitmiştir artık! Bundan böyle tüm komponentlerim MSI olacak.

Fakat, ben, Zen3 işlemcilerde sistemi değiştirmeyi düşünüyorum. Zen ile Zen3 serisi işlemci ve anakartlara geçmeyi şimdilik gereksiz buluyorum. Arada öyle çok gözle görülür bir performans farkı olacağını sanmıyorum.
    Fakat Zen3 7 Nm litografi ile geleceği için, OC ve çektiği güç açısından daha iyi olur diye düşünmekteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BalistikBomba -- 14 Kasım 2017; 1:7:49 >

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Anakartlar da işlemciler e beraber gelebilir. Yani Şubat ayında. Ama anakartları 1-2 ay geç te sunabilirler.

Amd şu an değişik bir yol izliyor. Normalde ilk çizdiği yol haritasında Refresh Zen işlemcileri 14nm+ olarak göstermişlerdi. Fakat 12nm geleceğine yönelik haberler yapıldı. 7nm'ye ise Zen 2 işlemcilerde geçecek. Zen 3 işlemciler de 7nm+ olacak. Eğer 2020 yılına kadar DDR5 ve Pcie 5.0 piyasaya girer ise Zen 3 işlemcilerin DDR5 olarak gelme ihtimali de olabilir. Öyle olur ise eski anakartlarda kullanılamaz. Tabi Zen 3 DDR5'ten önce çıkar ise onu bilemem.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 14 Kasım 2017; 1:20:41 >
  • quote:

Anakartlar da işlemciler e beraber gelebilir. Yani Şubat ayında. Ama anakartları 1-2 ay geç te sunabilirler.

Amd şu an değişik bir yol izliyor. Normalde ilk çizdiği yol haritasında Refresh Zen işlemcileri 14nm+ olarak göstermişlerdi. Fakat 12nm geleceğine yönelik haberler yapıldı. 7nm'ye ise Zen 2 işlemcilerde geçecek. Zen 3 işlemciler de 7nm+ olacak. Eğer 2020 yılına kadar DDR5 ve Pcie 5.0 piyasaya girer ise Zen 3 işlemcilerin DDR5 olarak gelme ihtimali de olabilir. Öyle olur ise eski anakartlarda kullanılamaz. Tabi Zen 3 DDR5'ten önce çıkar ise onu bilemem.

AMD'nin tercih edilebilirliğinin en önemli nedeni,-ki tabii işlemci tarafından bahsediyorum. Ekran kartında an itibariyle ağır bir hezimet sözkonusu-
    AMD'nin soket yapısına sadık kalması idi. Ben yine de AMD'nin 2020 yılına kadar AM4 soket yapısına sadık kalacaklarını düşünüyorum. DDR5'in de yine 2020 yılına kadar çıkacağını pek sanmıyorum. Zaten çıksa bile maddi açıdan alınabilirliği çıktığı gibi pek olmayacaktır. Ama yine de senin dediğini doğru kabul edip, 7 Nm+ zenlerin DDR5 belleklerle geleceğini düşünürsek, Zen'den ----> Zen+ işlemciye değil de, Zen'den ----> Zen3 7 Nm+ platforma upgrade etmek daha mantıklı olacaktır. Fakat yüksek hızlı DDR5 bellek bulmak hem zor hem de çok pahalı olacaktır.

Fakat buna rağmen AMD'nin 7 Nm+ Zen3 platformunda soketi değiştirecek olduklarını düşünsek bile, yüksek hızlı belleği stabil kullanmak isteyen veya Cold Boot vs istemeyen kişilerin Zen'den ---->Zen+ platformuna geçmesi, İntel kullanıcılarına göre daha az maliyetli olacaktır. Bununla beraber benim tahminim, Zen+ işlemcilerin oyun performansı anlamında 8. nesil İntel işlemcilerin yine bir tık gerisinde kalacağıdır. (Tabii umarım öyle olmaz).

Fakat bu noktada da benim anlamadığım, daha doğrusu anlam veremediğim bir olay var: High-End bir kullanıcı için, oyun performansı, FPS anlamında önemli olan darboğaz olmadığı müddetçe, ekran kartı değil midir? Yani işlemcileri SALT, FPS değerlerine göre kıyaslamak ne kadar doğrudur? Ki işlemci bölümünde pek çok başlık bu konu etrafında dönüyor!

• AMD daha DDR4 belleği toparlayamadı artık DDR5 te altına eder
    Zaten Amd Ddr4 platforma daha bu sene geçti. Yani daha yeni. Ddr5 çıksa bile dediğiniz gibi epey pahalı olacaktır. Ama yurtdışında insanlar sahip oldukları alım gücü her türlü satın alım yapabiliyorlar. Ayrıca, o zaman kadar bu tür sorunlar çoktan çözülmüş olur. Ki zaten bu sorunlar şu anda da her anakartta yok.

Evet, Refresh Zen işlemciler yine az farkla ile biraz geride olacaklardır. Sonuçta Amd de tüm kozunu bir anda oynamaz. Ama 7nm Zen 2'de Intel işlemciler ile aynı performansı verebilir. Zaten o zaman da 7nm vs 10nm karşılaştırmaları yapılacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

AMD daha DDR4 belleği toparlayamadı artık DDR5 te altına eder

Hacım, öncelikle iyi geceler.
    Sen anlarsın, ben bu kasayı almak istiyorum. Hatta siparişi verdim, yaklaşık 750TL'ye mal olacak. Pahalı gerçi ama ne bileyim bu kasa bana iyi gibi geldi.
    Sen ne dersin?

http://www.coolermaster.com/case/mid-tower/mastercase-h500p/

hocam iyi geceler kaçırma hemen al derim bende master case pro 5 var 750 tl ye almıştım o zaman bu olsaydı bunu alırdım süpermiş bu modeli de saç kalitesini merak etme kaya gibi zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

hocam iyi geceler kaçırma hemen al derim bende master case pro 5 var 750 tl ye almıştım o zaman bu olsaydı bunu alırdım süpermiş bu modeli de saç kalitesini merak etme kaya gibi zaten

Eyvallah hocam. Siparişini zaten vereli 5 gün oldu. Ama hala parayı hesaptan çekip yollamadılar. Önce sanırım iç pazara veriyorlar. Kalırsa da dış pazara yolluyorlar. Yeni çıkan bir kasa ve çok tuhaftır, Amazon.de sitesi normalde böyle ürünleri Türkiye'ye yollamaz. Herhalde gönderime kaparlar yakın zamanda. Şu an açıkken, alacak olan bence alsın. Çünkü bu kasa Türkiye'ye uzun bir süre gelmez. Malum, Türkiye'de çöp kasaların stoklarını eritmeden yeni kasaları getirmiyorlar! Sırf bu yüzden her şeyimi Amazon'dan satın alıyorum.

20'lik 2 adet RGB fan, herhalde içeriyi bayaa bir soğutur. Nzxt Kraken X52'yi de Push-Pull olacak şekilde takabilirsem, yeni gelecek işlemci R5 1600X'e vuracam kırbacı!

Yalnız ekran kartı kısmında AMD, beni bayaa üzdü. Vegalar tırt çıktı. Navileri de beklemek istemiyorum. GTX 1080 alsam, 2K'da full ayarlarda ortalama kaç FPS'lerde oyun oynarım?

• quote:

Zaten Amd Ddr4 platforma daha bu sene geçti. Yani daha yeni. Ddr5 çıksa bile dediğiniz gibi epey pahalı olacaktır. Ama yurtdışında insanlar sahip oldukları alım gücü her türlü satın alım yapabiliyorlar. Ayrıca, o zaman kadar bu tür sorunlar çoktan çözülmüş olur. Ki zaten bu sorunlar şu anda da her anakartta yok.

Evet, Refresh Zen işlemciler yine az farkla ile biraz geride olacaklardır. Sonuçta Amd de tüm kozunu bir anda oynamaz. Ama 7nm Zen 2'de Intel işlemciler ile aynı performansı verebilir. Zaten o zaman da 7nm vs 10nm karşılaştırmaları yapılacak.

Ah ah! Sorma! İş yerinde arkadaşlara diyorum ki, 4 Bin TL'ye bir bilgisayar parçası alacağım dedim. Ekran kartı demedim. Çünkü bilmiyorlar.
    -4 Bin TL'ye bilgisayar alınır, sen deli misin? diyorlar. Paran çoksa bize de ver! diyorlar.
    Onlar, hala doğal olarak, bilgisayar denen nesnenin 2000-3000 Bin TL'ye alınacağını sanıyorlar. Ki onlara da hak veriyorum. Genel olarak, giysi, yiyecek, içecek üzerinden ekonomiyi değerlendirdikleri için, teknolojik ürünlerin fiyatlarını bilmiyorlar. Mesela TV alacakları sıra tek kıstasları, büyük ekran işte üstelik 2 Bin TL, dedikleri oluyor.

Fakat yeni akıllı telefonların fiyatlarının 5 Bin TL olduğunu duyduklarında Hassss.... diyorlar. Ki daha araba ve ev fiyatlarının arttığını bildikleri halde, psikolojik olarak red etme eğilimindeler!

Sanki hiçbir şey olmamış gibi yaşıyorlar. Mesela ben geleceğe olan inancımı bütünüyle kaybettim. Ve bu gerçeği bilerek yaşıyorum ve bunu da artık kabul ettim. Ve ben kimseyi de suçlamıyorum! Çünkü şunu biliyorum: Dedem fakirdi, babam fakirdi, ben de fakirim. Ama kendime bir hobi olarak yüksek donanımlı bir PC toplamayı ve oyun oynamayı seçtim. Yaklaşık tam bir yıldır da, ihtiyaçlarım haricindeki parayı da donanıma gömüyorum. Evliyim ama çoluk çocuk yok.

Yapmayı da hiç düşünmüyorum. Çünkü bu kötü kaderi onlara miras bırakmak gibi bir haksızlığı yapmak istemiyorum. Tekrar söylüyorum, bunun için kimseyi suçlamıyorum!

Hem nasıl suçlayayım ki? Kime ne suç bulayım ki? Kime hesap sorayım ki? Sorsam, beni dinlerler mi ki?

An itibariyle Dolar: 3,8703 Euro: 4,5176

hocam pardon almışın sonradan gördüm hayırlı olsun amazon genelde kasa yolluyor alan gördüm hocam ben kasa almadım da telefon kılıfı sata kablo psu işlemci güç uzatma kablosu maus falan aldım ertesi gün parayı çektiler hep ilginç 5 gün beklemesi evet iyi kasalar geç geliyor ve trde baya tuzlu oluyor ben 8 ay önce 750 tlye almıştım pro5 i önde 2 rgb 20lik fan manyak olmuş bende 14 cm var o bile yetiyor seninki rahat yeter 3 adet 14 cm takılıyorda ben 2 5.25 yuvayı sökmeye üşendim üste 2 14 cm taktım mavi rgb li. sende sıvı soğutma var onu üste takınca fıstık olur radyatör 2 fanı egzoz olur EKLEME: ilginçtir benim kasaya ön sadece usb 3 0 koymuşlar buna sitem etmiştim onu mu duyup yeni çıkan modele usb 2 0 koydular acep

ekran kartına gelirsek ben aşırı ağır oyun oynamam ama yinede biraz yükselteyim rgbli fresync destekli olsun diye rx 4gb 580 alayım yeter dedim ama yorumlar pek iyi olmayınca öyle kaldım bilemem kara cuma olursa fiyat düşerse alabilirim belki bu kartı çokta kötü olamaz her halde gtx hiç kullanmadım hocam yani daha doğrusu nvidia hiç kullanmadım diyeyim ama iyi diyen var istersen araştır oyun testi çok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 14 Kasım 2017; 19:4:18 >

• 
Sayfa: önceki 6768697071
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.