Şimdi Ara

[ÇÖZÜLDÜ]REALTEK ALC880 Ses sorunu (Çözümü son mesajda)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
697
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncelikle Herkese Hayırlı Bayramlar Arkadaşlar. Bilgisayarda Linux Mint 19.2 Tina Mate kullanıyorum. Fakat şöyle bir sorunum var. Kasanın önpanelinden ses alamıyorum. Çekirdeği güncellersem belki sorun düzelebilirmiş dediler Linux Mint forumu sitesinde. Ama ekran kartı driverları 5.0 çekirdeğe uyum sağlarmı bilmiyorum. Yardım edebilecek biri varmıdır? Kasanın arkasından ses alabiliyorum. Önden ses alamıyorum.

Bu linkte bazı fotoğraflar ve mesajlar var. Bunlarıda inceleyip çözüm önerilerinizi sunabilirsiniz. Şimdiden sağolun. Varolun. :)))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 14 Ağustos 2019; 10:28:34 >

• Merhabalar.
    Linkteki forumu sorumlularından dolayı sevmiyorum. Bu nedenle bakamayacağım.

Kasanın önünden ses alamama olayı ise ilginç. Windows kullanırken sıkıntı yaşadınız mı? Geçmişte mekanik bir hatadan dolayı böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Yeni tip kasalar ile eski anakartlar, ya da tam tersinde jak-kablo uyumsuzluğu oluyor. Durumu farkeder farketmez kasamı elimdeki diğeriyle değiştirdim ve sorunumu çözdüm. HD audio falan olayları vardı aklıma gelmiyor şimdi. İki tip jak standardı vardı... Eğer sorununuz bu değilse bu uyarımı yoksayın.

Sorun donanım-yazılım uyumsuzluğu ise ben bilgili değilim.

Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Merhabalar.
    Linkteki forumu sorumlularından dolayı sevmiyorum. Bu nedenle bakamayacağım.

Kasanın önünden ses alamama olayı ise ilginç. Windows kullanırken sıkıntı yaşadınız mı? Geçmişte mekanik bir hatadan dolayı böyle bir sorunla karşılaşmıştım. Yeni tip kasalar ile eski anakartlar, ya da tam tersinde jak-kablo uyumsuzluğu oluyor. Durumu farkeder farketmez kasamı elimdeki diğeriyle değiştirdim ve sorunumu çözdüm. HD audio falan olayları vardı aklıma gelmiyor şimdi. İki tip jak standardı vardı... Eğer sorununuz bu değilse bu uyarımı yoksayın.

Sorun donanım-yazılım uyumsuzluğu ise ben bilgili değilim.

Kolay gelsin.
    Windows 7 kurup test ettim.Başta Windows 7 driverları ile çalışmıyor. Ama driverları güncelleyince önpanelden ses geliyor hocam. Windows 7'de iken sıkıntı yok yani. Linux'ta bazı denemeler yaptım. Ama işe yaramadı. Driver yüzünden olabileceğini düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 13 Ağustos 2019; 21:1:46 >

• Alsa config dosyasından düzenleme yapılması gerekebilir. ''Alsa'' dediğimiz linux için gelişmiş ses düzenleme ya da yapılandırma altyapısı diyebiliriz. Çekirdek güncelleme sorunu çözebilir ancak dediğiniz gibi diğer sürücüler için sorun çıkartırsa sistemi boot ekranından yeniden elden geçirmenizde gerekebilir. Ya da aynı ekrandan bi önceki çekirdek sürümüne dönmeniz gerekebilir. Windows gibi düşünmeyin komple sistem gitmez ama uğraşmanız gerekebilir.

Eğer ki Mint forumundan yeterli cevabı alamadıysanız ya da karşılaştığınız herhangi bir durum hoşunuza gitmediyse, ubuntu forumdan falanda destek alabilirsiniz.

Alttaki linkte sizin ses kartınızda dahil olduğu ses sürücülerinin kurulumu anlatılıyor. Konu eski ama kurulum altyapısı aynıdır diye düşünüyorum. Şu an mint kullanmadığım için deneme şansım olmadı. Kurulum hakkında bilgi edinebilirsiniz.
    https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1236

Alttaki link ise Ubuntu wiki sayfasına ait. Kısmen Alsa düzenlemesi hakkında bilgiler mevcut. Oradan da ek bilgi edinebilirsiniz.
    https://doc.ubuntu-fr.org/audio_intel_hda

Eğer ki ön panel desteği için Linux altından destek verilmemişse bu sorunu düzeltmek pek olası görülmüyor. Tabi altyapı olarak düzenlemeler yapılarak sorun çözüledebilir. Konuya daha hakim kişilerden yardım almak daha doğru olur.

Aslında çekirdek güncellemeyi önerirdim ama özellikle ekran kartı sorunu çıkarsa (güncel kernel sürümünde kesin olmamakla birlikte sorun yaşama ihtimali her zaman var) sizi daha çok uğraştırabilir.

Son olarak tavsiyem Ubuntu forumdan destek almanız yönünde. Ve ses kartı ile sorunla beraber konu içersine onlar istemeden gerekli çıktıları ekleyip paylaşın. Kişisel tahminim ise sürücüyü güncellemek ya da yeniden kurmak; buna ek olarak Alsa config dosyasının düzenlenmesi soruna çözüm olabilir. (Tabi altyapı desteği Linux için sağlanmışsa).

• MexeSs kullanıcısına yanıt
    Aylar sonra tavsiyenizi yaptım. Ve linux kurdum hocam. Gayette memnunum:)) . Öneriniz için teşekkürler. Deneyip geri döneceğim. Hayırlı Bayramlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sizede hayırlı bayramlar bu arada... Linux'tan memnun kalmanıza sevindim. Hatırladığım kadarıyla eski ve sorunlu bir sistem kullanıyordunuz. Linux genel olarak daha stabil çalışır diye düşünmüştüm o zaman. En azından yanılmamışız. Olur ki yinede bu sorunu çözemezseniz Manjaro'yu kesinlikle denemenizi öneririm. Ancak altyapı olarak Mint'ten farklı, özellikle paket yapısı farklı. Şimdiye kadar kullandığım en sağlam Linux dağıtımı diyebilirim. Hele hele donanım desteğine hayran kaldığım tek dağıtımdır diyebilirim. Sistemden sisteme, kişiden kişiye, kullanımdan kullanıma değişebilir bu durum. Kendi sistemime ve kendi kullanımıma göre durum bu şekilde.

Ha illa Manjaro'ya geçin demiyorum. İlk başta zor gelebilir çünkü. Ancak son kullanıcı için çok sağlam dağıtımdır diyebilirim. Olur ki sorununuz çözülmez ve farklı bir dağıtım ile denemek isterseniz, Manjaro kesinlikle aklınızda bulunsun...

• quote:

Orijinalden alıntı: MexeSs

Sizede hayırlı bayramlar bu arada... Linux'tan memnun kalmanıza sevindim. Hatırladığım kadarıyla eski ve sorunlu bir sistem kullanıyordunuz. Linux genel olarak daha stabil çalışır diye düşünmüştüm o zaman. En azından yanılmamışız. Olur ki yinede bu sorunu çözemezseniz Manjaro'yu kesinlikle denemenizi öneririm. Ancak altyapı olarak Mint'ten farklı, özellikle paket yapısı farklı. Şimdiye kadar kullandığım en sağlam Linux dağıtımı diyebilirim. Hele hele donanım desteğine hayran kaldığım tek dağıtımdır diyebilirim. Sistemden sisteme, kişiden kişiye, kullanımdan kullanıma değişebilir bu durum. Kendi sistemime ve kendi kullanımıma göre durum bu şekilde.

Ha illa Manjaro'ya geçin demiyorum. İlk başta zor gelebilir çünkü. Ancak son kullanıcı için çok sağlam dağıtımdır diyebilirim. Olur ki sorununuz çözülmez ve farklı bir dağıtım ile denemek isterseniz, Manjaro kesinlikle aklınızda bulunsun...
    Halen o sistemi kullanıyorum hocam. Windows 7'de Chrome'un kasmasından sıkıldım.Sizin taktiğinizle Software Reporting tool'u durdurdum. chrome://flags içinde smooth scrolling'i açtım. Ama pek işe yaramadı. Acaba linux'ta Chrome kasarmı diye düşündüm. Ve linux'a geçtim. Manjaro'ya linux'u öğrenince geçerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 13 Ağustos 2019; 19:32:49 >

• Bu linkte çözümü paylaştım. İnşAllah bu sorunu yaşayanların sorunu böyle çözülür.

Herkese iyi günler.
  • onboard ses kartlarıyla
    kasa ön panel ses çıkışları konusunda şöyle bir sıkıntı var
    öncelikle anakartın pdf dökümanına bakınız
    birde sahip olduğunuz kasa panelinin giriş listesine bakınız
    orada 2 farklı standart bağlantı var !
    ona göre pimlerin yerini değiştirmeniz gereke biliyor.

anakart kitapçığı ile kasanın kitapçığını bulmadan çözüm üretmeniz imkansız !
  • Çoktan çözdüm hocam. 14 yıllık anakartın kitapçığını bu saatten sonra bulmam imkansız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • öncelikle bu sorun
    belki linuxte güncellenen yazılımlarla bu şekilde çözümlene biliyor olabilir
    ama diğer işletim sistemlerinde ! bu sorun bu şekilde çözülmüyor.
    herkese 2. bir alternatif çözümleme anlamıyla

kullanım klavuzu pdf anlamıyla her zaman internette bir yerlerde mevcut
    sadece 2. yolun ne olduğunu hatırlatmak istedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.