Şimdi Ara

[Çözüldü] Blender .obj Dosyasını Doku İle Birlikte Dışarı Aktarma

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.131
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yaklaşık 5 gün önce Blender isimli programı kullanmaya başladım. 3dwarehouse.sketchup.com diye bir web sitesinden de hazır model indirip .obj dosyası olarak dışarı aktaracaktım. Daha sonra doku eklemeye çalıştım ancak 1 gün sonra güç bela doku ekleyebildim. 3D modeli .obj uzantılı dosya olarak dışarı aktardığımda ise önizlemesinde hiç doku yok (gri renkli görünüyor). Başka forumlarda ve YouTube'da araştırdığımda ise birkaç ayarı değiştirmem gerektiği belirtiliyordu. Onları uyguladım ama olmadı. Başka bir yöntem olarak ise .mtl dosyasını kontrol ettim, .mtl dosyası neredeyse bomboştu. Blender programında 3D modeli nasıl doku ile .obj olarak dışarı aktarabilirim ve bu sorun programdan kaynaklı bir hata olabilir mi?

Edit: 2 gün sonra söz konusu 3d modelin sorunlu olduğu anlaşılmış ve başka bir 3d model ile sorun çözülmüştür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KindElephant480 -- 11 Ağustos 2020; 18:25:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Genelde obj olarak doku ile birlikte aktarılmıyor. Ancak direk Blender dosyası olarak kaydedersen doku ile yüklenir açtığında eğer başka programlarda kullanacam obj aktarmam lazım dersen mesela Maya gibi o zaman onlara texture eklemeyi öğren

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Artık sorunum çözüldü. Çünkü birkaç düzenleme yapıp renk verdikten sonra bile modelin renksiz olarak kaydedildiğini fark edip başka bir siteden yüklediğim model ile denedim, sorunum çözüldü. Ayrıca sorunlu modeli Minecraft modu için kullanınca Minecraft'ın donmasına ve modelin yüklenmemesine yol açtı. Kısacası 3d modeli .obj dosyası olarak dışarı aktarmak istiyorsanız 3dwarehouse.sketchup.com'dan uzak durun diyorum.

• 2 yıldır 3d warehouse kullanırım daha sıkıntı olmadı bende sketchupta da maya'da da kullandım sorunum hiç olmadı

• 3d warehouse gibi siteler genelde sketchup ve Autodesk programları ile stabil , blender için bazen sorun çıkıyor ama mesela bir modeli sketchuptan CAD'e çok rahat atarsınız ancak blender daha az detaylı bir program olduğu için bazen sorun oluyor

• Dediğim gibi o siteden indirilen bir 3d model sorunlu çıktı ve diğer bazı modeller de sorunlu. MCreator isimli program ile Minecraft modu olarak kullanılınca da ya bembeyaz görünüyor, ya mor ve siyah renkli damalı kutu şeklinde görünüyor ya da oyun komple donuyor.

• Minecraft'a yükleme ile ilgili bilgim yok maalesef ben direk render ve animasyonu yapıyorum oyunlar için hiç kullanmadım ama sorunu çözmüşsünüz zaten

• Ben de videodaki gibi Minecraft modu için 3d model kullanmayı tercih ettim. Dün spot lambaya da doku ekledim ve bugün modumda dekoratif tabaklar da ekledim.
    Video linki:https://www.youtube.com/watch?v=T_mDj7nZKUw&feature=youtu.be

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.