Şimdi Ara

Coolermaster Psu'nun fan hızını düşürme...???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
3.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bende "buradaki psu'dan" var.Çok gürültülü bir alet olduğu için içini açtım ve 0.25 amperlik, 8 cm'lik dandrik fanını, 0.13 amperlik başka bir fanla değiştirdim.Ses seviyesinde eskiye göre muazzam bir azalma oldu ancak aletin fan kontrolcüsü olduğu için ısının artmasıyla beraber, yeni taktığım fanı da yüksek devirde çalıştırınca ortaya belirgin bir ses çıkıyor.Aleti kapağı açık bir şekilde, fansız çalıştırdığımda gördüm ki sıcaklık pek artmıyor.(Heatsinklere rahatça dokunabiliyorum, ılıklar.)Bu yüzden fan kontrolcüsünü devreden çıkartıp taktığım fanı sürekli düşük devirde çalıştırmayı düşünüyorum.Bu psu'daki fan kontrol devresi nerededir, nasıl devreden çıkar, bilen arkadaşlar varsa ve yardımcı olabilirse çok sevinirim.Saygılar sunarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi goccukgurbaa -- 5 Ocak 2006 23:00:24 >

• bak bende de ayni psu dan var ve ne yapacagimi sasirdim.... Hatta bende tam psu yu tam acacaktim ti baktim acarsaniz garantiyi unutun gibi bir etiket yapistirmislar... EE bende kasayi daha alali 2 hafta oldugu icin acmaya kiyamadim... Ama iyi ki de acmamisim baksana senin soyledigin gibi fan kontrol unitesi buna izin vermiyorsa cok kotu... Bence bu psu ya 12 cm bi fan takmak biraz ugrastırır ama guzel bi is cikar... Birde istersen psu ya taktigin fani direkt olarak molex kablolarina takmayi dene belki bu sekilde isini gorur...
    Ama fan kontol unitesini devreden cikarirsan valla bende acarim psu yu... garanti filan dinlemem...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borga -- 6 Ocak 2006 23:28:04 >
  • psu için deneyimlerimi aktarayım sana :

psu fanını değiştirmek ve voltaj düşürmek (9.5 v) sesi yarı yarıya azaltır ama uğultuyu kesmez, bunun sebebi fanın çok sıkışık bir alanda çalışması ve psunun kalın fan ızgarasıdır.

benim çözümüm:
    psunun fan ızgarasını canavarla kestim, fanı dışarıdan psu ya vidaladım ve fanı 9.5 v bağladım,
    şimdi bırak sesi, uğultuyu kulağımı psuya dayayınca fan sesinden ziyade psudan gelen bızırtıyı duyabiliyorum,
    akşam resimlerini koyucam, pc kesinlikle daha sessiz,

bu arada çok önemli bir soru
    psu yu fansız çalıştırdığın zaman psu dan cızırtı benzeri bir ses duydun mu (az bir şiddette) ? yani senin psuda fan dışında bir ses faktörü var mı?
  • fan ızgarasını ben de kesmeyi düşünüyorum ama henüz fırsat bulamadım.bir de keseceğim yere koyacağım şu metal tencere altlığına benzeyen (şu resimdeki fan ızgarası) ızgarayı nerden alacağımı bilemedim.nerden alabilirim?
    (gerçi siz fanı dışarıya takmışsınız o yüzden sanırım ızgara kullanmadınız?)

psu'yu fan açık fakat dışarıda bir vaziyette çalıştırdım, kulağımı psu'ya yaklaştırdığımda dediğiniz şekilde bir cızırtı duymadım ama pek dikkat ettiğim de söylenemez.şu anda ankara'da olmadığım için test etme imkanım yok ama döner dönmez sizin için bakacağım.fotoğrafı da sabırsızlıkla bekliyorum, saygılar.

• son hali bu, bu arada hem filtre hem de ızgara görevi olan bu ürün takılabilir üstüne
    http://www.firebal.net/asp/show_stock.asp?product=200600118

• bu da montaj öncesi, yalnız dikkat üstteki resim için özel vida gerekiyor,
    bi şey daha bu kadar traşlama yapılmasına gerek yok fan ızgarasını 4 ucundan kesseniz yeter, ben fantezi yaptım ac pro 3 tc egsoz fanı takmaya çalıştığım için bu kadar oydum aslında psuya takılıyo ama kasaya montaj için kasayıda traşlamak gerek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunshines35 -- 22 Ocak 2006 21:30:05 >
  • beyler yok mu yorum?
  • kardeş eline sağlık, bence gayet güzel olmuş ses yoksa sorun da yok.
    vidalar nasıl tam tipini çözemedim yalnız.
  • vidalar özel tip, biraz uzunca, ucunda ufak somunlar var biraz ararsan bulabilirsin ama dıştan takmakta çok şart değil

bu arada bakabildin mi cızırtıya benzer bir ses geliyor mu fansız çalıştırınca?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sunshines35 -- 24 Ocak 2006 13:11:28 >
  • sonunda evime geldim ve bilgisayarıma kavuştum.psu üzerinde yaptığım işlemler şöyle:
    1-arkadaki ızgarayı kestim, bu sesi oldukça azalttı.
    2-psu fanı, psu üzerine lehimlenmiş iki kablodan güç alıyordu, kabloyu kestim ve fanı kasa içerisindeki molexlerden birine bağladım.
    3-fanı bağladığım molexin voltajını kabloları ters bağlayarak 7 volta düşürdüm, böylece daha düşük devirde ve daha sessiz çalışmasını sağladım. (ayrıntılı bilgi için bkz.)

şu anda psu'dan neredeyse hiç ses gelmiyor.

@sunshine35
    yardımcı olduğun için sağol kardeş.benim psu'da şu anda bir cızırtı yok.

• hayırlısı olsun meriç

walla benim psu dan fan harici bir ses geliyo o yüzden ben psu mu değiştirmeye karar verdim
    lc-power aldım ama beğenmedim şimdi enermax liberty i bekliyorum.

bu arada 7v rahat kurtarır hava sirkülasyonu açısından, eski fan sesli ve verimliliği düşük bi şeydi çünkü
  • psu nun içindeki fanın elektirik aldığı kabloyu yani 2 girişli soketi iptal edin sonra ucundeki bu soketi 3 girişli ile değiştirip anakartın üstündeki fan girişlerin birine takın ve fan hızını biosdan istediğiniz şekilde ayarlayıp sessizleştirin..
    aynı işlemci fan devrini ayarlamak gibi
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.