Şimdi Ara

Cinsiyetini bilmediğimiz bir insan için he/she öznelerinden hangisini kullanmalıyız (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
11.809
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Pizza Steve

(noob slangdir proper olmak için newbie kullanabilirsiniz)

Bu cümleden hiç bir şey anlamadım

Alıntıları Göster
    slang=argo proper=düzgün noob=newbie, oyunlarda kötü oynayan kişilere noob denir ya aslında newbie kelimesinden geliyor o. newbie kelimeside acemi anlamında.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SATANIST

slang=argo proper=düzgün noob=newbie, oyunlarda kötü oynayan kişilere noob denir ya aslında newbie kelimesinden geliyor o. newbie kelimeside acemi anlamında.

Alıntıları Göster
    Tamam, sağolun yanıtlarınız için.
  • "Someone" kullanabilirsin. Birileri anlamına gelir. Someone is coming. birileri geliyor gibi...
  • He de. Online bir platform ise büyük ihtimalle erkektir.

Ben kızım derse de özür dileyip she demeye başlarsın.
  • Oyunda karakteri erkekse he, kadınsa she de
  • They kullanılır. Çok önceden anadili ingilizce olan amerikalı arkadaşıma sorduğumda söylemişti. Bu kullanımın adı gender neutral they. Tekil nötr cinsiyet olarak bir anlamı var, normal they ile alakası yok.
  • he de geç çokta önemli değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vain

They kullanılır. Çok önceden anadili ingilizce olan amerikalı arkadaşıma sorduğumda söylemişti. Bu kullanımın adı gender neutral they. Tekil nötr cinsiyet olarak bir anlamı var, normal they ile alakası yok.
    faydalı bir bilgi teşekkürler
  • Cinsiyet gerektirmeyecek şekilde de ifade edebileceğin gibi "He or she" veya özellikle yazılı İngilizcede "He/She" kullanımı da var bu şekilde de kullanabilirsin. Örneğin;

"I don't know who he or she is."

Bu şekilde kullananla da karşılaşmak mümkün ve sanırım sizin sorunuzu en güzel bu yanıtlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vain

They kullanılır. Çok önceden anadili ingilizce olan amerikalı arkadaşıma sorduğumda söylemişti. Bu kullanımın adı gender neutral they. Tekil nötr cinsiyet olarak bir anlamı var, normal they ile alakası yok.
    Peki he kullanmak yanlış mı? Oyunda karşımıza gelen adamda anadili ingilizce olmayan doğu avrupa taraflarından birisi. He desek tekil anlayacak ama they desek çoğul anlayacak ve derdimizi anlatamamış olacağız.
  • Ben bilmeyince it kullanılır diye biliyorum. Kapı çalınca da who is it derler mesela
  • They kullanılır.
  • s/he şeklinde yazıyorum bu durumlarda, konusmak gerekince he seciyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emre D

They kullanılır.
    They kelimesi geniş zamanda olumsuz cümlede don't yardımcı fiilini alıyor. Bu bahsettiğimiz durumda da don't yardımcı fiili mi yoksa he/she yerine kullandığımız için doesn't yardımcı fiili mi kullanmalıyız? Aynı şekilde was/were , is/are gibi yardımcı fiilerden hangisini kullanmalıyız bu durumda?
  • “He yo sup my fat and dumbass bitch motherfuckin nigga”yı kullanabilirsin hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pizza Steve

They kelimesi geniş zamanda olumsuz cümlede don't yardımcı fiilini alıyor. Bu bahsettiğimiz durumda da don't yardımcı fiili mi yoksa he/she yerine kullandığımız için doesn't yardımcı fiili mi kullanmalıyız? Aynı şekilde was/were , is/are gibi yardımcı fiilerden hangisini kullanmalıyız bu durumda?

Alıntıları Göster
    He kullanacaksin. Tanri da cinsiyetsiz oldugu halde he dir. Gerekiyorsa seni duzeltip she diyebilirler eger dogrusu she ise. Bilmeden yaptigin icin hatayi hic bir sikinti olmaz. Mesela makale falan yazilacaksa da %90 3. tekil sahistan bahsedllirken he kullanilir. Ama she kullanilirsa da yanlis olmaz

They i su sekilde kullanmak dogru. Diyelim ki karsinda trans, queer veya agender birisi var ve he veya she olarak kendisini tanimladigini bilemiyorsan o zaman they diye hitap etmen gerekir. Bazi insanlar kendilerini herhangi bir cinsiyete ait hissetmedikleri icin kendileri de they olarak tanimlanmayi tercih edebilirler hatta

It diyemezsin cunku it tamamen cansiz varliklara ve bitkilere kullanilir. Kopege, kediye, baliga, kusa da gene cinsiyetiyle hitap edilir. Ingilizce ogrenirken sana it demen gerektigi ogretilecek ama eger abdye gidip birinin hayvanina it diye hitap edersen millet seni duzeltecektir. Tekrar tekrar aynisini yaparsan sinirlenirler.

Kisaca he oldugunu varsaymak en dogrusu yani. They dersen cok da yanlis degil ama dedigin gibi cogul anlasilabilir. Eger they kullanmaya karar verdiysen dont/were vs kullanilir.

Edit: sayet oynadigin oyunda cogunluk she ise she derdim ben olsam. Fakat genelde oyun kitlesi erkek bildigin gibi. Ama mesela meme kanseri, sac boyasi falan hakkinda konusuyorsan she kullanmak daha mantikli falan filan. Yani aslinda 2 turlu de yanlis degil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uAslAnkara -- 14 Temmuz 2019; 16:46:50 >

• https://english.stackexchange.com/questions/148453/what-do-you-say-when-you-dont-know-someones-gender

It's perfectly fine to use they in the singular sense. (Verbs are conjugated the same as they would be in the plural sense: "are they joking?", "did they break anything?".)

All the same, when the gender is not known, some authors prefer constructions like (s)he, he/she, he or she, she or he, etc., some prefer to stick with the masculine pronoun as default (he), others prefer to stick with the feminine pronoun for balance (she), some will alternate using he and she in their writing.

• sjw saçmalıklarını bu kadar kasmaya gerek yok. gözlerini ve önyargını kullan yeter. karanlıkta kısa saçlı birine sesleneceksen erkeğe seslenir gibi sesleneceksin ya da uzun saçlıysa kadına seslenir gibi sesleneceksin.
    konuyu dün görmüştüm yazmaya üşenmiştim, bugün görünce yazayım dedim.

konuyla alakalı video ekliyorum, canı sıkılan izlesin

larry david yine yıllar öncesinden inceyi görmüş.

• Hefemale
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.