Şimdi Ara

Çince öğrenmek ne kadar zor olabilir ? (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
33
Cevap
5
Favori
6.307
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Ninoİnfeliz

quote:

Orijinalden alıntı: The Red Devil

quote:

Orijinalden alıntı: Ninoİnfeliz

http://youtu.be/d0yGdNEWdn0

Ben böyle bir video gördüm 6 ayda akıcı çince öğrenmiş 2 yılda anadil düzeyine gelmiş

Çine gitme imkanim olsa direk degerlendiririm adam cok mantikli konusmus

çince konferans veriyor o derece :)

https://www.youtube.com/watch?v=BENA8QSPmLY

Adam efsane cikti hizli da konusabiliyor valla

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Merhabalar hocam,forumda yabancı diller sizden sorulduğu için size danışayım dedim :)

Şu an ileri düzeyde ingilizce sahibi bir üniversite öğrencisiyim mezun olduktan sonra Tayvan'da yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Buna hazırlanmam için daha önümde yaklaşık 2 yıl var. Gidebilmem için Çince ve İngilizce sonucu geçerli olan sınavlara girmem gerekiyor. İngilizceyi halledebilirim fakat Çince konusunda şu an sadece başlangıç düzeyinde günlük kelime ve cümle kalıplarını telafuz edebiliyorum. Okuma yazma zaten hak getire. Tayvanlı arkadaşların bahsettiğini göre sınav için intermediate seviyesinde Çince yeterliymis.

Bana nereden başlamamı tavsiye edersiniz? Sıkı çalışabilirim ancak günlük ayırabileceğim süre 1-1.5 saat civarı olabilir şu sıralar. Neler tavsiye edersiniz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trsss

Merhabalar hocam,forumda yabancı diller sizden sorulduğu için size danışayım dedim :)

Şu an ileri düzeyde ingilizce sahibi bir üniversite öğrencisiyim mezun olduktan sonra Tayvan'da yüksek lisans yapmayı planlıyorum. Buna hazırlanmam için daha önümde yaklaşık 2 yıl var. Gidebilmem için Çince ve İngilizce sonucu geçerli olan sınavlara girmem gerekiyor. İngilizceyi halledebilirim fakat Çince konusunda şu an sadece başlangıç düzeyinde günlük kelime ve cümle kalıplarını telafuz edebiliyorum. Okuma yazma zaten hak getire. Tayvanlı arkadaşların bahsettiğini göre sınav için intermediate seviyesinde Çince yeterliymis.

Bana nereden başlamamı tavsiye edersiniz? Sıkı çalışabilirim ancak günlük ayırabileceğim süre 1-1.5 saat civarı olabilir şu sıralar. Neler tavsiye edersiniz?

Tayvan'da yüksek lisans yapmayı düşünüyorsanız Mandarin Chinese öğrenin.Çünkü Tayvanca dilinde yazım Mandarin Chinese temel alınarak yazılıyor.
    İngilizce bildiğiniz için öğrenmeniz kolaylaşır.Kaynakların HEPSİ İngilizce.
    En alt seviye(beginner) den başlayıp advanced seviyesine kadar öğreten en ucuz ve en kaliteli set bu:
    http://www.amazon.com/Language-Mandarin-Chinese-Complete-Edition/dp/0307478610

Bu setin öğretim yöntemi de çok güzel.

Ama para harcamadan beginner'den başlayıp intermediate'ye kadar öğreten bulabileceğiniz en kaliteli ve ücretsiz site şu:
    http://sites.la.utexas.edu/chinese/
    Daha iyisini boşuna araştırmayın.Bundan daha detaylı bir site bulamazsınız.
    Tüm seviyelere göre ücretsiz dinleme ve okuma alıştırmalarını şu sitede yapabilirsiniz.Tamamen ücretsiz.Seviyelendirilmiş hikaye kitapları almanıza bile gerek yok.
    https://gloss.dliflc.edu/

Ama ben çok kelime öğrenmek istiyorum.Akılda kalıcı olsun derseniz şu sözlük çok güzel.Bunun başka dillerde olanlarını kullandım.Parasını son kuruşuna kadar hak ediyor.
    http://www.dk.com/us/9780756634421-mandarin-chineseenglish-bilingual-visual-dictionary/

Konuşma becerisini geliştirmek için şu iki set çok kaliteli.
    Pimsleur Mandarin Chinese 4 level bitirilebilir.
    Michel Thomas Chinese bitirilebilir.
    Başarılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

quote:

Orijinalden alıntı: i.ozgurr

Oturduğum yere çakıldım hocam.
    Çok afedersiniz ama bilmediğiniz birşey de var mı?Çok merak ediyorum.

Geçmiş bir zamanda öğrenmek için deli gibi araştırma yapmıştım oradan biliyorum.Sonra yarım bıraktım.Konuşmayı öğrenmek çok zevkli.Ama o zaman ben yazmayı da öğrenmek istiyordum.Deftere ideogram yazarak ezberlemek her halde yıllarımı alır dedim ve bıraktım.Keşke bırakmasaydım.Halbuki 1-2 senede 3000-4000 ideogram yazıp ezeberleyip gazete okuyacak seviyede olunurdu.Chinesepod önce dersleri ücretsizdi.Sonra yıllık ücret istediler o da baya pahalı olunca bıraktım.

merhaba hocam.Şuan 2 tane dil biliyorum ingilizce rusça.İngilizcem c1 rusçam b2 seviyesinde.Hedefim 7 dil öğrenmek ve bunun içinde çince de var.Nasıl bir yol izlemeliyim ne yapmalıyım.Yardımcı olursanız sevinirim
  • Çok ileri düzeyde öğrenip bolca kelime öğrenip konuşma,dinleme,okuma becerisinde fazlasıyla iyi derecede öğrenmek istiyorsan chinesepod sistesinden üyelik al çalış.En iyi site bu.
    Ama kitaptan çalışmak istiyorsan normal düzeyde öğrenmek istiyorsan üstte önerdiğim 6 kitaplık seti al.Yanında ses cd'si de var.
    Normal düzey derken yine c2'ye kadar öğretiyor orada sorun yok ama chinesepod kadar kelime öğretmez.İçerik farkı var.
    Her iki yöntem de c2'ye kadar öğretiyor ama chinesepod çok daha detaylı .

Ama sen Çin'e gideceksen sadece konuşmayı öğrenmek istiyorum diyorsan pimsleur 5 level'lik set var.Sadece konuşmaya yönelik.
    Seçim senin.
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    tamam teşekkür ederim hocam
  • Çince Hanzı ve Japonca Kanji öğrenmek için 2 senedir şu uygulamayı kullanıyorum.
    https://skritter.com/

Hem telaffuz hem yazma(stroke orderlarına kadar öğretir) hem de anlam öğretiyor ve muhteşem bir uygulama fakat ingilizce bilmeniz şart ve uygulama ücretli.
    Bu uygulama sayesinde kitaplarda bulamadığınız (ki zaten kitap da bulamıyoruz online ve korsan kaynaklar dışında) binlerce Hanzı(Çince karakter)yı öğrenebilirsiniz ve Çincenizi(ya da Japoncanızı) kendi kendinize çıkarabildiğiniz en üst düzeye çıkarabilirsiniz.
    Tabletiniz veya akıllı telefonunuz varsa küçük bir stylus pen kullanarak stroke order ve yazma konusunda daha çok rahat eder, yazım kurallarını kolayca ezberlersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xitwa -- 7 Ağustos 2017; 14:17:45 >
  • Şahsen Çince bilmesem de, teyzemin oğlu Çince okudu. 1 dersten geçemedi galiba şimdi uğraşıp duruyor.
    4-5 yıl boyunca üniversitede öğrenmiş de olsan doğru düzgün konuşamazsın-kullanamazsın. Bir sürü şivesi vardır. Güney Çin, Tayvan, Kuzey Çin, Tibet ooohoo...
    Bir şive üzerinde durup iyice öğrenemezsin. Çok ayrıntılıdır. Öğrenmek için Çin'de çok uzun süre yaşaman gerekir.

Hatta bir tane video vardı. Videoda iki tane adam ülkeleri gezip bir süre kalıyor ve oranın dilini ne kadar iyi öğrendiklerini test ediyorlardı. Türkiye'ye geldiklerinde iki haftada bayağı bi' makara falan yapmışlar ancak Çin'e gittiklerinde 2 ay sonra anca konuşmaya başlamışlar.

Benden daha iyi bilen de vardır elbet.
  • Hocam bölümüm gereği eylül ayında ikinci zorunlu dili seçeceğim.Aklımda portekizce ve çince var ikisi de gelecekte değer kazanacak olan diller siz olsanız hangisini seçerdiniz?
    Portekizceyi seçersem ispanyolcayla beraber yürütme hedefim var(dillerin benzerliğinden ötürü ve portekizce bilen birinin ispanyolcayı daha kolay öğrenebileceği yönündeki bilgilerden ötürü) sizce bu ne kadar mümkün ?
  • Merhabalar hocam HSK testinin Tayvan'da TOCFL testinin ise ÇHC'de geçerliliği var mıdır ?
    Bir de Çince öğrenmeye yeni başlayan birisi ve haftada 5 saat okulda gören birisi HSK2 seviyesine ne kadar sürede çıkabilir ?
  • up

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.