Şimdi Ara

.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
487
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D7B950238 -- 10 Haziran 2018; 16:43:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ücretlisini bulmak çok zordur aslında. Zoru başarmışsınız. Çoğu ücretsizdir ve hatta ben ücretlisine rastlamadım bile. Belki siz stok sitelerinin müşteri-alıcı bölümüne gidiyorsunuzdur kaldı ki oraları bile ücretsiz üye olunuyor. Ancak birşey almaya kalkınca ücret görünür.

Mesela :https://www.shutterstock.com - bu ürün alma bölümü

Bu da satma bölümü, buraya üye olun :https://submit.shutterstock.com/

Şurası güzel bir kaynak
    http://www.anadolustok.com/

Ad-Block'u kapatın arada bu foruma destek olmak amacıyla da reklamlara tıklayın bence. Böyle güzel yerleri yaşatmak lazım.

Bu ürün satışı için giriş Adobe Stock :https://contributor.stock.adobe.com/tr/uploads/review

• jiddi kullanıcısına yanıt
    Hocam tesekkurler tekrardan. Birde şöyle bir durum var bu tarz sitelerde ürünleriniz satılıp belli bir miktarda bakiyeniz olduğunda, para çekebilmek icin; pasaport yada kimlik bilgileri gibi bazi özel bilgileri istiyorlar bu konuda rahatsiz oldum TC kimlik bilgilerinin verilmesi konusunda kuşkuluyum. Bu tarz bilgileri istemeyen bir site bulabilirsem kullana bilirim ileride.

• quote:

Orijinalden alıntı: ayberkatakan95

Hocam tesekkurler tekrardan. Birde şöyle bir durum var bu tarz sitelerde ürünleriniz satılıp belli bir miktarda bakiyeniz olduğunda, para çekebilmek icin; pasaport yada kimlik bilgileri gibi bazi özel bilgileri istiyorlar bu konuda rahatsiz oldum TC kimlik bilgilerinin verilmesi konusunda kuşkuluyum. Bu tarz bilgileri istemeyen bir site bulabilirsem kullana bilirim ileride.

Rica ederim...
    O kuşkunu ikthedear'ın 49 küsür milyon vatandaşının tüm kimlik bilgilerini Dünya'ya verilmesinde baş rolü biryerlerle paylaşmadan evvel hissedecektin arkadaşım Artık bu gibi şeyler için kuşkulanmamızın hiçbir faydası yok. Boşuna bir kuşkulanma hissi o yani. Dünya'da bizim kadar herşeyi ortada bir millet daha var mı bilmiyorum amma ne demiş atalarımız ? "Yiğidin malı meydanda olur"

Bakınız mernis vakası

Ne garipmiş şimdi düşündüm de, hislerimiz bile... işte korkularımız, sevinçlerimiz vs. hepsi bilgimiz çerçevesinde, bilgimiz kadarmış demek ki, ona göre olabiliyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Mart 2018; 18:33:1 >

• Ayrıca bunlar Dünya çapında hizmet veren kuruluşlar. Öyle sizin-bizim arka mahalledeki, kuytudaki GSM servisindeki ne idüğü belirsiz heriflere kendi elimizle teslim ettiğimiz kimlik ve bırakıp gittiğimiz fotokopisi gibi değil buralar. Benim böyle bir GSM operatöründe çalışan(lar) tarafından bir şebeke sahte kimliğimi çıkartıp adıma GSM hattı, banka hesabı vs. açtı ki fark ettim de bunu GSM Operatörüne anlatıp da işlem sürecinin dökümünü istemem 2 ay sürdü de sonra ancak savcılığa gittim falan. Nerede yaşıyoruz da neyin güveniliğni düşünüyoruz ki biz ?!

Sevcım da diyor ki bana "Ya uğraşılır mı bunla, boşver git yeni bir hat al kendine" !
    Sanki savcı da şebekenin elemanı hani !.. Adamların işini bozma şimdi, ne rahatsız ediyorsun der gibiydi yani
    4 sene evvelki bir vaka. Onu da geçtim bu süreçte polis memurundan bile aynen böyle olayın başına geldiğini, kaç tane çevrede arkada ve arkadaşların tanıdıklarının yaşadığını falan da öğrendim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 27 Mart 2018; 17:20:18 >

Ne bileyim hocam ben yinede güvenip vereceğimi felan sanmiyorum insanin aklına bin bir türlü senaryo geliyor Buna benzer sorunlarla zamanında çok karşılaştık.. Babamla babasinin isimleri ayni sigortalar mi karışmadı, borçlar mı karışmadı, tapular mı karışmadı.. Annemin 10 sene önce sattigi araç gecen seneye kadar hep üzerine gozukuyormuş onun borcu harci mı çıkmadi.. Neler neler.. Bu tarz islerde o yuzden önyargiliyim hep. Adima yüksek tutarli faturalar kesip uzerinden kara para veya vergi kacakciligi yaparlar veya baska hersey de olabilir. Rahat olamadim bu konuda. Bu tarz bilgiler istenmeden fotograf satisi yapabilecegim bir site bulursam ne mutlu bana.

• quote:

Ne bileyim hocam ben yinede güvenip vereceğimi felan sanmiyorum insanin aklına bin bir türlü senaryo geliyor Buna benzer sorunlarla zamanında çok karşılaştık.. Babamla babasinin isimleri ayni sigortalar mi karışmadı, borçlar mı karışmadı, tapular mı karışmadı.. Annemin 10 sene önce sattigi araç gecen seneye kadar hep üzerine gozukuyormuş onun borcu harci mı çıkmadi.. Neler neler.. Bu tarz islerde o yuzden önyargiliyim hep. Adima yüksek tutarli faturalar kesip uzerinden kara para veya vergi kacakciligi yaparlar veya baska hersey de olabilir. Rahat olamadim bu konuda. Bu tarz bilgiler istenmeden fotograf satisi yapabilecegim bir site bulursam ne mutlu bana.

Güven karşılıklı bir şekilde inşaa edilir ve olur.
    Buralarda foto satacaksınız mesela ama bir söylentiye göre bazı uyanık Arabi ve Türk vatandaşları "Ulen bu gavurların herşeyi bize ganimettir" hesabı ile onların, senin-benim fotoları gördüğü yerden kopyalayıp bu sitelere satmak için yüklermişler zamanında. Ne ise işte derken 1 değil 3 değil 5-10 değil yüzlerce Dünya çapında "Hop o foto benim, işte bu da kanıtı" diye şakeyler gelince mesela adamlar da demiş ki biz bu heriflere kaç senedir el alemin malını çalıp sattıkları için aracı kurum olup para kazandırıp kazandıklarını da ödedik. Gayrı pasaport, kimlik vs. bilgilerini alalım da en azından kimdir, gerçekten O kişimidir vs. bilelim demişler.

Ayrıca kazandınız size para yollanacak değil mi ? Sahte bir isim, sahte bir adres ve sahte de bir kart veya banka hesabınız var mı ? Var ise onu mu vereceksiniz ? Yoksa varıp bunların merkezine "Ben nakit çalışırım paramı 10 $'lık banknotlar halinde 5 dakika içinde önümde görmek istiyorum" mu diyeceksiniz ? Yoksa sizin farklı bir mantığınız mı var da Dünya henüz bunu keşfedememiş ? Gayet tabi de olabilir.

Banka hesap bilgilerim yeterli olacaktir diye dusunuyorum. Sonucta uyelik hesabinin sorumlulugu kullanicisindadir. Onayli cep telefonu ve banka bilgilerim uzerinden satilan fotograflarimin parasini hesabima gecirebilirim. Bu sistemle calisan farkli internet siteleri biliyorum. Özellikle 2. el siteleri ve alişveriş siteleri. Ayrica bu siteler kotu amacla istemiyor bilgileri tabiki farkindayin prosedurün. Ben ozel bilgilerimi paylasmak konusunda tedirginim sadece.

• quote:

Banka hesap bilgilerim yeterli olacaktir diye dusunuyorum. Sonucta uyelik hesabinin sorumlulugu kullanicisindadir. Onayli cep telefonu ve banka bilgilerim uzerinden satilan fotograflarimin parasini hesabima gecirebilirim. Bu sistemle calisan farkli internet siteleri biliyorum. Özellikle 2. el siteleri ve alişveriş siteleri. Ayrica bu siteler kotu amacla istemiyor bilgileri tabiki farkindayin prosedurün. Ben ozel bilgilerimi paylasmak konusunda tedirginim sadece.

Bizimle de paylaşır mısınız o siteleri peki ? Bizim de işimize yarar belki.
  • Hala bir değişiklik yoksa bilginiz olsun o sitelerde yapacağınız satışlardan gelecek parayı maalesef alamayacaksınız çünkü banka hesabınıza para yatmayacak. Türkiye de bulunan banka hesaplarına stock fotoğrafçılık siteleri para aktaramıyor. En son bunla ilgili araştırma yaptığımda durum böyleydi tabi üzerinden 1.5-2 sene geçti. Ama değişiklik olsa büyük olasılıkla bu konuda bilgi gelmiş olurdu.

Forumda stock fotoğrafçılıkla ilgili başlık var. Oraya bir bakıp ona göre davranın derim. Tabi başlık duruyorsa. Stock fotoğrafçılık yapabilen insanların hepsi yurt dışında eşe dosta hesap açtırarak bu işi yapıyordu en son araştırdığımda. Yani yurt dışında tanıdığın varsa o kendi adına hesap açacak para oraya yatacak o tanıdığında sonra havale veya benzer başka işlemler senin Türkiye de bulunan hesabına para gönderecek.

Yurt dışında yaşıyorsan sıkıntı yok ama Türkiye de yaşıyorsun durum böyle.

Bulduğun siteler bilindik sitelerin yerli versiyonları olsa bile durum böyle.

• Noctivagant kullanıcısına yanıt
    İşte aradiğım cevap

• Bu arada bir bilgi daha. Çektiğiniz fotoğraflar herhangi bir insan veya özel izne bağlı yapılar(fotoğrafının çekilmesi veya paylaşılması için izin gerektiren) yer alıyorsa yazılı bir sözleşme yapıp izinlerini almanız gerekiyor. Bu tarz siteler fotoğraflarda insanlar ve özel yapılar yer alıyorsa yasal bir sorun yaşamamak için bunları talep etmekte. Bu arada çektiğiniz bir fotoğrafta kendiniz bile yer alsanız yine aynı belge gerekli yani kendinizle de sözleşme yapmanız gerekiyor. Noter onaylı olması lazım.
    Belgelerin aslı tarayıp bilgisayara aktarıp sitelere gönderiyorsunuz.

Bu arada siteden siteye değişmekle birlikte kimi site 7 kimi site 10 fotoğraf istemekte başlangıçta. Kimi gönderdiğiniz 10 fotoğraftan 7-8 tanesini beğenir ve onaylarsa artık o site üzerinden satış yapabiliyorsunuz. Onay gelmez ise 1 ay beklemeniz gerekiyor yeni 10 adet fotoğraf gönderebilmek için. Tabi değişmediyse sistem. Sattığınız fotoğrafları alan kişi veya kurumlar o fotoğrafları başkalarına verirlerse oradan da pay alıyorsunuz sanırım. Öyle okumuştum bir yerde

Her satış dan elde ettiğiniz para sitede size ait bir havuzda toplanıyor ve 200 dolara ulaşınca o para banka hesabına aktarılıyor.

• Evet yanlış yada eksik bilgi. Her stok sitesi aynı şekilde şartlara sahip değil. Kimileri var ki ilk başta sizin foto tarz ve kalitenizi görmek için ilk başta 3 fotoğraf istiyor. 50 $'a ulaşınca ödeme eşiğine varmış olup ödeme alabiliyorsunuz.

Yukarıda anadolustock.com sitesini vermiştim. Orada bu alanda çok daha uzun zamandır ve farklı stock kanallarından bu işi yapanların tecrübelerini göreceksiniz. Ödemelerini de alıyorlar. Ben bu linki verirken bir nevi "kaynak" diye verdim. Çünki sadece benim bilgim ve yaşadığım tecrübe Dünya çapında yapılan bu iş konusunda çok az ve dar kapsamda kalabilir. Bir kişinin yaşadıklarına ve bilgisine bağlı kalmayın, daha fazlasını öğrenebilin diye kaynak verdim. İnsanların "Herşeyin doğrusunu bir tek ben bilirim" edasıyla sadece kendi bilgileri çerçevesinde birşeyleri kuralmış gibi yazmasına katılmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 30 Mart 2018; 12:44:4 >
  • Son güncel bilgiler örneğin paylaştığım siteden

http://www.anadolustok.com/konu-payoneer-deneyimleri?page=9?highlight=%C3%B6deme

Mart ayında çatır çatır ödemesini alan kişiler !..
    Ben kendi adıma bu yeni bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.

Kendi yazdıklarıma gelirsek o konuda zaten özellikle arkadaşa forumda bir başlık olduğunu oraya bakmasını da önerdim. Baya kişi konuşmuştu bu konuyu. Zaten yazımda bu durumun değişmiş olabileceğini özellikle vurguladım. Çünkü 1.5 senedir pek bakmadım o başlıya da ve bunu da belirttim zaten.

1.5 senede baya değişiklik olmuş anlaşılan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Noctivagant

Ben kendi adıma bu yeni bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.

Kendi yazdıklarıma gelirsek o konuda zaten özellikle arkadaşa forumda bir başlık olduğunu oraya bakmasını da önerdim. Baya kişi konuşmuştu bu konuyu. Zaten yazımda bu durumun değişmiş olabileceğini özellikle vurguladım. Çünkü 1.5 senedir pek bakmadım o başlıya da ve bunu da belirttim zaten.

1.5 senede baya değişiklik olmuş anlaşılan.

Rica ederim...
    Bu iş öyle 3-5 ay yapayım voleyi vurayım, köşeyi döneyim işi değil ki. Herhalde eğer biraz araştırdınızsa biliyorsunuzdur. Zaten eğer bu alanda çalışmadınız ise ve işiniz-gücünüz bu stok fotoğrafçılık olmayacak ise sizin dişe dokunur bir portföy yapmanız falan 1 yılı bulur. Öyle 2-3 ayda 100-300 foto çektim oo satıp köşe döncem işi değil. Belki 40 yıldır yapılıyor, belki son 20 senedir dedijital ortamda yapılıyor. Biz dün-bugün 3-5-10 yıldır bu işi yapanların ve onbinlerce fotoğrafı olanların arasına girip onlardan sadece ve sadece 1 tanesinin portföyünde 1.000 tane çiçek fotoğrafı olabilenin karşısına 3 tane çiçek fotoğrafı koyup bizimki satılsın diye bekliyoruz. Bu işin net hali bu. Fiziken bir pazarda ürünlerini satmak için tezgah açmak ile arasında fark yok. Adamlar yıllardır ve çok çeşitle bu pazarda tezgahı açmış. Biz geliyoruz tezgahta 3-5 malımızı koyup müşteri bekliyoruz.

Dolayısı ile işte öyle 1 sene yaparım yok 2-3 sene sonra köeyi döndüm falan %95 imkansız. Ancak vardır içimizde daha ilk makinası+lensi üst seviyede d-slr olmuş yetenekli vs şanslı birileri, vardır elinde de 500-100 iyi foto belki hani öyle birisi bu alana girdikten sonra 3-5 ay sonra kazanmaya başlayabilir.

Benim bunu dememki amaç da buralarda şudur...
    Yıllardır ben de bu forumda, bilmem nerelerde çektiğim fotoları yükledim, altına neler yazdım neler. Yani o yıllarca buralarda heba edilen emeğimi stok sitelerinde kullansaymışım hiç değilse yeşil $ dönüşü olurdu. Burada bilgi paylaşmaya çalışıyorsun, elektriğini-suyunu-yol-yemek paranı kendin cebinden veriyorsun üstüne bir de eğer ki vatandaş ulaşabilse orada kafanı yaracak ha ! Yani dayak yemediğimiz kalmıyor bi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 31 Mart 2018; 1:25:55 >

• Arkadaşlar olay sadece şundan ibaret; özel bilgilerimi paylaşmak konusunda rahat değilim ve sadece, özel bilgilerimizi paylaşmadan fotoğraf satışı yapılabilen bir site var mıdır diye merak ediyorum. Şuan ne satacak ne de siteye yükleyecek; değil fotoğrafım, fotoğraf çekebileceğim makinem bile yok. Sadece merak ettiğim böyle bir site olup olmadığı. Stok sitelerinden para alıp alamamak, kazanılan para miktarı, ne kadar sürede veya ne kadar fotoğraf çektiğimde para kazanmaya başlayabileceğim şuan ki araştırma önceliğimde; özel bilgiler olmadan satış yapılabilecek bir site bulmaktan daha arka planda kalıyor benim için. Kısaca sadece şuan böyle bir site olup olmadığını merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-D7B950238 -- 31 Mart 2018; 1:40:46 >
  • Özel bilgileri yasalar gereği paylaşmak gerekiyor. Atıyorum izinli diyerek bir fotoğraf paylaşırsınız yarın bir gün biri veya bir kurum çıkar bu fotoğraf izinsiz çekildi veya izinsiz para kazanılıyor diyerek dava açmaya kalkarsa o site sizle ilgili bir bilgiye sahip değilse kendisi suçlu durumu düşecektir.

Sonuçta bu siteler ciddi siteler. Para kazanan ve kazandıran yerler ve gerçek kişi olup olmadığınızı bilmeleri açısından bu bilgilere sahip olmaları gerekiyor.
  • Kimlik bilgilerinin verilmesinin (özellikle pasaportun) tehlikeli olduğu aşikar. Lakin sitelerin bu bilgileri istemesi bence normal. Başkasının emeğini kendisininmiş gibi upload edip satanların olma ihtimali, firmaları bu tutuma itmiştir diye düşünüyorum.
  • Razer kullanıcısına yanıt
    Esas sebebi ondan ziyade sıkıntı çıkarabilecek fotoğraflar olduğunda gerçek sahibi hakkında yasal işlem yapılabilmesi için istiyorlardır. Bir de fotoğrafları satan alan dergiler ve bazı firmalar gerçek sahibini belirtmek isteyebilirler.

Sonuçta ticari bir iş bu ve ticari işler yapılırken gerçek bilgilerin kullanılması şarttır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.