Şimdi Ara

Canon Dslr De Ne Yapıyor ? Belli Oldu !

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
2.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Canon Dslr De Ne Yapıyor ? Belli Oldu !
    Evvelce ;
    Eos 550d İle Canon Ne Yapıyor ? diyerek konuyu açmıştım .
    ARTIK BELLİ OLDU !
    Canon yeni makinaları " EOS 550D , 1D mk4 ve 60D " de
    JPG fotoğrafı keskinleştirmek için digital filtre kullanıyor .!!!!!!!

eskiden beri bilinen bir filtre türü : " POSTER EDGES "
    filtrenin özelliği cisimlerin kenarlarına siyah çizgi çekerek objeleri belirgin hale getiriyor . ( hanımların gözlerine uyguladığı gibi )

Bu filtre Nikon'un kullandığı cromatik aberration filtresi gibi değil ,
    oldukça sert ve keskin JPG fotoğraf üretiyor ,
    fotoğraf ise RAW fotoğrafta olduğu gibi aslının aynı değil belki çocuk çizgi filmlerini andıran bir fotoğraf .

Bu makinaların çektiği JPG fotoğrafları Beğenenler için sözüm yok ;
    fotoğrafın doğrusu ise ;
    bu ( EOS 550D , 1D mk4 ve 60D ) fotoğraf makinaları ile RAW çekip sonra PC'de JPG ye çevirmek ile olur .

• örnekte verseydiniz keşke. konunun böyle pek anlaşılacağını sanmıyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZEITGEIST

örnekte verseydiniz keşke. konunun böyle pek anlaşılacağını sanmıyorum...
    Ortadaki şişenin üstündeki baileys ve orginal yazılarına bakın ;
    http://www.dpreview.com/reviews_data/canon_eos550d/boxshot/canon550d-iso100.jpg

• quote:

Orijinalden alıntı: akkaymaz

Ortadaki şişenin üstündeki baileys ve orginal yazılarına bakın ;

Alıntıları Göster

• quote:

Alıntıları Göster
    Çocuk çizgi filmleri mi

• quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Çocuk çizgi filmleri mi

Alıntıları Göster
    arkadaşın anlatımı ve tarzı biraz farklı olsada bence doğru hep söylerim bu dp halt eder diye.
    Zaten bir meşhur karşılaştırması var dır lacivert karenin içinde haç (evet bildiğin hristiyan haçı) bunla karşılaştırır durur makinaları klsik 'english' taktiğidir ama yer yurdumun çoğu müslümanı üstelik o son meşhur karşılaştırmada (pana lx5,nikon p 7000,canon s 95) araya süs biberi diye konulmuş samsung tl 500 ün fotoları daha iyi değilse(haçlara bir bakın hangisi lacivertimsi karar verin doğru olan yada yakın odur) ve eminim nikonun kilerde öyle değilse ben arabım arkadaş(dilim argoya kaçmadı anlayın artık)

• quote:

Orijinalden alıntı: doroşenko

arkadaşın anlatımı ve tarzı biraz farklı olsada bence doğru hep söylerim bu dp halt eder diye.
    Zaten bir meşhur karşılaştırması var dır lacivert karenin içinde haç (evet bildiğin hristiyan haçı) bunla karşılaştırır durur makinaları klsik 'english' taktiğidir ama yer yurdumun çoğu müslümanı üstelik o son meşhur karşılaştırmada (pana lx5,nikon p 7000,canon s 95) araya süs biberi diye konulmuş samsung tl 500 ün fotoları daha iyi değilse(haçlara bir bakın hangisi lacivertimsi karar verin doğru olan yada yakın odur) ve eminim nikonun kilerde öyle değilse ben arabım arkadaş(dilim argoya kaçmadı anlayın artık)

Alıntıları Göster
    Arkadaşın söylemek istediğini yerli yersiz acemilerin saldırısından korumak için şöyle açayım (bazıları için tabiii) kontrast farklılığına vurgu yapıyor arkadaş bu 5000 yıllık eski mısırlılardan beri bilinen bir taklittir diyor mesela ( tabii bence .......firavun eşlerinin mumyalarına bakarsanız nette anlarsınız kontrast farkı 5000 sene falan demez ölüyü bile genç gösterir yaşlı çapkınların saçlarını siyaha boyama nedenidir aynı zamanda)

• quote:

Orijinalden alıntı: doroşenko

Arkadaşın söylemek istediğini yerli yersiz acemilerin saldırısından korumak için şöyle açayım (bazıları için tabiii) kontrast farklılığına vurgu yapıyor arkadaş bu 5000 yıllık eski mısırlılardan beri bilinen bir taklittir diyor mesela ( tabii bence .......firavun eşlerinin mumyalarına bakarsanız nette anlarsınız kontrast farkı 5000 sene falan demez ölüyü bile genç gösterir yaşlı çapkınların saçlarını siyaha boyama nedenidir aynı zamanda)

Alıntıları Göster
    Arkadaşın dediğini daha iyi anlamak için aşağıdaki örneğe bakalım.

K-5 ve 60D ile 50mm f8 ISO100 olarak çekilmiş fotoğraflarhttp://www.imaging-resource.com/ dan Still-Life 100ISO'dan alındı.

En soldaki K-5 ve en sağdaki 60D. Ortada bulunan ise K5 ve CS5 ile keskinlik uygulandı.

imaging-resource.com'da iki fotoğrafıhttp://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM dan karşılaştırmalı olarak açtığımızda 60D'nin sonucu cillop gibi keskin görülüyor, ve bende ilk bakışta 60D daha iyi demiştim. Ama dikkatli bakınca 60D'de, konturlarda haleler hemen fark ediliyor. K-5'in sonucuna benim yaptığım gibi öylesine biraz keskinlik uygulayınca aynı sonuç elde ediliyor.

K-5'in verdiği fotoğrafta 60D'ye benzesin diye o kenar halelerini oluşturmak için radiuslarla falan oynamak gerekiyor ve benzerine ulaşılabiliyor. Yani K-5 ile istenirse daha değişik ayarlarla daha doğal keskinlik oluşturulabilir. Bu bir avantaj...

60D'de ise geri dönüş yok. Noise gidericiler ile fotoğrafı yumuşatmaya çalışsanız da o kenarlardaki haleler bir şekilde kaybolmuyor.

Canon'un burda amacı benim ilk yaptığım gibi alelacele fotoğraflara bakanlarda 60D daha iyi fikrini oluşturmak, ki bana da öyle oldu. Bayram tatilinden dönüp, sonuçları benim bilgisayara yükleyince ve dikkatli bakınca Canon'un yaptığı cinliği fark ettim. Aşağıda görüldüğü gibi...

• quote:

Orijinalden alıntı: ersoyb

Arkadaşın dediğini daha iyi anlamak için aşağıdaki örneğe bakalım.

K-5 ve 60D ile 50mm f8 ISO100 olarak çekilmiş fotoğraflarhttp://www.imaging-resource.com/ dan Still-Life 100ISO'dan alındı.

En soldaki K-5 ve en sağdaki 60D. Ortada bulunan ise K5 ve CS5 ile keskinlik uygulandı.

imaging-resource.com'da iki fotoğrafıhttp://www.imaging-resource.com/IMCOMP/COMPS01.HTM dan karşılaştırmalı olarak açtığımızda 60D'nin sonucu cillop gibi keskin görülüyor, ve bende ilk bakışta 60D daha iyi demiştim. Ama dikkatli bakınca 60D'de, konturlarda haleler hemen fark ediliyor. K-5'in sonucuna benim yaptığım gibi öylesine biraz keskinlik uygulayınca aynı sonuç elde ediliyor.

K-5'in verdiği fotoğrafta 60D'ye benzesin diye o kenar halelerini oluşturmak için radiuslarla falan oynamak gerekiyor ve benzerine ulaşılabiliyor. Yani K-5 ile istenirse daha değişik ayarlarla daha doğal keskinlik oluşturulabilir. Bu bir avantaj...

60D'de ise geri dönüş yok. Noise gidericiler ile fotoğrafı yumuşatmaya çalışsanız da o kenarlardaki haleler bir şekilde kaybolmuyor.

Canon'un burda amacı benim ilk yaptığım gibi alelacele fotoğraflara bakanlarda 60D daha iyi fikrini oluşturmak, ki bana da öyle oldu. Bayram tatilinden dönüp, sonuçları benim bilgisayara yükleyince ve dikkatli bakınca Canon'un yaptığı cinliği fark ettim. Aşağıda görüldüğü gibi...

Alıntıları Göster
    Bu sebeplerden ötürü X3 Faveon sensörden ötesini tanımam keskinlik ve detay konusunda.
    Sigma şunu geliştirse de rekabet yapabilse.
    Böylece diğer markalarda teknoloji geliştirmek zorunda kalırlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardicli2000

Bu sebeplerden ötürü X3 Faveon sensörden ötesini tanımam keskinlik ve detay konusunda.
    Sigma şunu geliştirse de rekabet yapabilse.
    Böylece diğer markalarda teknoloji geliştirmek zorunda kalırlar.

Alıntıları Göster
    http://img52.imageshack.us/img52/2111/baileys.jpg
    İşte canon 550D nin JPG de yaptığı bütün müdahaleler ;
    kenar filtresi kontrast vs JPG ninherşeyi müdahaleli .
    RAW ile JPG yi farkını alınca ortaya çıkıyor bütün JPG fotoğraf ta müdahaleler mevcut.
    farkı"http://img52.imageshack.us/img52/2111/baileys.jpg"
    jpg si
    raw ı
    http://www.dpreview.com/reviews_data/canon_eos550d/boxshot/canon550d-iso100.acr.jpg

• İşleme olayına tümüyle karşı olanlar filmli analog slr ile fotoğraf çeksin madem.
    Müdahalede bulunmamanın tek yolu budur sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BARIŞA ÖZLEM

İşleme olayına tümüyle karşı olanlar filmli analog slr ile fotoğraf çeksin madem.
    ( İşleme olayına tümüyle karşı olanlar filmli analog slr ile fotoğraf çeksin madem.
    Müdahalede bulunmamanın tek yolu budur sanırım. )

Eyvallah !
  • quote:

( İşleme olayına tümüyle karşı olanlar filmli analog slr ile fotoğraf çeksin madem.
    Müdahalede bulunmamanın tek yolu budur sanırım. )

Eyvallah !

Alıntıları Göster
    mesajım bulunsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan1989

mesajım bulunsun

Alıntıları Göster
    ne güzel işte noiseyi hallettiler nr'ile sonra şimdi'de photosopta kullanılan poster_edges kullanmaya başlamışlar.
    niye sensör işlemci geliştirmeye çalışıp maliyeti yükseltsinler nasıl olsa tüketici yiyiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: netün

ne güzel işte noiseyi hallettiler nr'ile sonra şimdi'de photosopta kullanılan poster_edges kullanmaya başlamışlar.
    niye sensör işlemci geliştirmeye çalışıp maliyeti yükseltsinler nasıl olsa tüketici yiyiyor

Alıntıları Göster
    iyide aynı çizgiler diğer makinaların çıktılarındada mevcut. şişenin orjinalinde olan çizgiler onlar. canonu çıktıları biraz daha keskin diğerlerine göre o kadar. örneğin (bildiğim kadarıyla) nikonların standart jpeg çıktıları softtur canona göre. ayarlardan 1 yada 2 kademe keskinlik arttırınca aynı seviyeye geliyorlar hatta bazen iyi bile oluyor. daha önce kullandığım D90 da öyleydi şahsen.

ne gariplik var şimdi bunda yoksa ben mi bişeyleri anlayamadım

belkide ps ten fazla anlamadığım içindir

edit: bu arada tekrar detaylı bakınca dediğiniz çizgi olayının özellikle martini şişesinin büyük martini yazısında daha belirgin olduğunu farkettim ama genede bana çok acaip anormal bi durum gibi gelmedi. klasik keskinleştirme etkisi olsa gerek. sorun edilecek yada kandırmaca denilecek bi durum değil bence...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZEITGEIST -- 26 Kasım 2010; 17:49:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: WWF
    İşleme olayına tümüyle karşı olanlar filmli analog slr ile fotoğraf çeksin madem.
  • quote:

iyide aynı çizgiler diğer makinaların çıktılarındada mevcut. şişenin orjinalinde olan çizgiler onlar. canonu çıktıları biraz daha keskin diğerlerine göre o kadar. örneğin (bildiğim kadarıyla) nikonların standart jpeg çıktıları softtur canona göre. ayarlardan 1 yada 2 kademe keskinlik arttırınca aynı seviyeye geliyorlar hatta bazen iyi bile oluyor. daha önce kullandığım D90 da öyleydi şahsen.

edit: bu arada tekrar detaylı bakınca dediğiniz çizgi olayının özellikle martini şişesinin büyük martini yazısında daha belirgin olduğunu farkettim ama genede bana çok acaip anormal bi durum gibi gelmedi. klasik keskinleştirme etkisi olsa gerek. sorun edilecek yada kandırmaca denilecek bi durum değil bence...

Alıntıları Göster
    Ben de baktım da pek bir şey göremedim. Bir kaç makina ile karşılaştırdım ki mesela Olympus PEN E-PL1'i ile aynı fotoyu karşılaştırdım hemen hemen aynı sonucu vermişler ikisi de. Bu durumca Canon bu konuda tek değil yada Canon denildiği gibi bir şey yapmıyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

Ben de baktım da pek bir şey göremedim. Bir kaç makina ile karşılaştırdım ki mesela Olympus PEN E-PL1'i ile aynı fotoyu karşılaştırdım hemen hemen aynı sonucu vermişler ikisi de. Bu durumca Canon bu konuda tek değil yada Canon denildiği gibi bir şey yapmıyor :)

Alıntıları Göster
    jiddi testlere baktım Olympus PEN E-P1 , EP-2 , PL1 de aynı şekilde filtre kullanmış . anlaşılan bundan sonra filtre değmemiş temizlikte JPG bulmamız oldukça güç olacak .
    Nikon'larda JPG de henüz digital makyaj yok , fotoğrafın olduğu halini koruyarak JPG yapmışlar . eğer Nikon bu konuyu prensip meselesi yapar aslını bozmaz ise D7000 ve yeni çıkacak Nikon DSLR ler tercih edilebilir .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akkaymaz -- 26 Kasım 2010; 19:02:41 >

• Eğer bunu eleştiriyorsan dijitali hiç kullanmamalısın...

Yani nereden duyup yazdın bunları merak ettim. Yani her markanın fotoğraf işleme algoritması ayrı. Makinesinin işlemcisi renk, kontrast, keskinlik veya rengin doygunluğu gibi konularda fotoğrafı işler. Ayrıca isteyen RAW çekip işlesin demişsin ne farkı var bunu senin yerine makinenin yapması arasında? Sen Mark4 kullanan gazeteciye RAW çekip işle mi diyeceksin?

Öncesinde Canon soft deniyordu şimdi çıkıp çok keskin deyip eleştiriyorsun forumda ki en boş başlık bu. Tamam burada haklısın diyelim o zaman Noise Reduction olayını nasıl açıklayacaksın? Veya D700, D3 ve D3s'in fotoğrafları arasında ki farkı? Yani eleştirdiğin ve savunduğun şeylerin ayrımı bile yok.

Bak burada iyi bir inceleme var 5d Mark2 ile D700 arasında. Her iki gövdenin de üstünlükleri var ve her ikiside farklı şeylere cevap veriyor inceleme de görülüyor zaten kullanım amaçları.
    http://halkboyleistiyor.blogspot.com/2010/11/canon-5dmarkii-nikon-d700-karslastrmas_17.html

quote:

jiddi testlere baktım Olympus PEN E-P1 , EP-2 , PL1 de aynı şekilde filtre kullanmış . anlaşılan bundan sonra filtre değmemiş temizlikte JPG bulmamız oldukça güç olacak .

Bu nasıl açıklarsın şimdi ne demek istedin yani JPG işlenince JPG olmaktan çıkıp başka bir hal mi alıyor? Buraya yazdığın şeyleri etkileyen o kadar çok parametre var ki.

quote:

Nikon'larda JPG de henüz digital makyaj yok , fotoğrafın olduğu halini koruyarak JPG yapmışlar .

Bu cümleni zaten açıklamaya gerek yok, tam karikatürlük olmuş...

• quote:

Merhaba,
    Yorumunuzun bir bölümüne katılmadığımı belirtmek isterim.Çünkü nikon'un standart jpeg çıktıları canon'a göre soft görünüyor diyemeyiz.Aksine,default olarak nikon'ların jpek çıktıları canon'lara göre genelde biraz daha keskin olur.Hatta bu nedenle,nikon'un renkleri ve keskinliği genelde göze daha hoş görünür.
    Bu arada,d90'ın standart jpek çıktılarının biraz soft göründüğü ve bu nedenle de 1-2 kademe keskinlik arttırılması gerektiği,zaten d90 ilk çıktığında da belirtilmişti.Yani d90 konusunda yanılıyorsunuz demiyorum ama bu konuda sadece d90'ı baz alarak bütün nikon'ları kapsayacak şekilde bir genelleme yapamayız.
    İyi akşamlar,hoşçakalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 26 Kasım 2010; 23:20:22 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.