DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
45
Cevap
1
Favori
6.389
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Çanakkale Savaşı'nın ender bilinen fotoğrafarı ve Gazi Kovan
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • 20 Şubat 2008 15:20:36 Konu Sahibi
   Karadaki topçuların atışlarıyla batırılmış gemiler.
   Osmanlı Donanması 'na ait bir denizaltı.
   Mayınların denize bırakılışı sırasında.
   18 Mart 1915 'te Çanakkale sahilleri.
   Düşürülmüş bir müttefik uçağı.   Osmanlı tarafındaki bir Alman uçağı.   Osmanlı ordusundaki Alman Subaylar.   Teke Burnu 'nda batmış gemiler.   Çalıçırpı ile kamufle edilmiş devasa Alman topu yanında Alman ve Türk Subay ile Askerler.
   Vinci arızalandığı için Koca Onb.Seyid 'in mermisini tek başına kaldırıp namlu ağzına veren ve savaşın gidişatını etkileyen top ve mermisi.
   Su molasında askerler.   Boğaza hakim topların bulunduğu bir müstahkem mevkii   Erzak ve cephanelerin sevkiyatı   Müttefiklerin borbardımanına hedef olan şehir.
   Kamufle etmek maksadıyla file tarzı boyanan minare.   Ve minarenin bombardıman sonrasındaki hali.   Yörede harman zamanı.   Ve savaş sırasında normal hayat.   Gazi Kovan ve hikayesi ...   Mart 1921 İnönü Ovası İnsanın İflahını kesen buz gibi bozkır ayazında Ethem Çavuş'un sırtı üşüyor, avuçları ise kızgın mermi kovanlarına çıplak elle dokunduğu için alev alev yanıyordu. Top atışı on sekiz saattir durmaksızın sürüyordu. Ethem Çavuş, 75 mm'lik topu durmaksızın dolduruyor, her seferinde besmele çekip keşif kolundan bildirilen menzillere kıyamet yağdırıyordu.

   Sandıkta kalan sondan üçüncü mermiyi aldığında bir an duraksadı. Merminin üzerine bir çaput sarılıydı. Çaputu sökerken avucuna kalem büyüklüğünde demir bir çubuk düştü. Çaputun ve çubuğun anlamını çözmeye çalışırken sarı metalden mermi kovanına kazınarak yazılmış yazıya gözü ilişti. Okumaya vakti yoktu. Mermiyi topa sürüp ateşledi. Demir çubuğu cebine, boş kovanını ise bu sefer sandığa değil yere attı. Birkaç dakika sonra soğumuş olan kovanı kaybolmaması için yerden alıp mintanının yakasından içeri attı. Akşam ezanı vaktinde çarpışma durulmuş, mevzileri ileri, düşman hatlarına doğru ilerletme emri gelmişti. Batarya komutanı, Ethem Çavuşa istirahat verdi. İlk iş olarak boş kovanı çıkarıp üzerindeki yazıyı okudu.

   Kovanın üzerinde "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4.Alay 2.Tabur 8.Batarya26 Rebiyülahir 1339*İnönü" yazıyordu. Birinci İnönü savaşının en kızgın günlerinden birinde düşülmüş not ve mermiyle gelen demir çubuk, İmalat-ı Harbiye atölyelerinde çalışanların bir mesaj istediğini gösteriyordu. Boşalan kovanlar Ankara'daki atölyelere yollanır, oradan tekrar doldurulup cepheye dönerdi.

   Üç saat sonra gecenin iyice çökmesiyle savaş tamamen durulmuş, birlikler yeni mevzilerine yerleşmişti. Ethem Çavuş, cebindeki demir çubuğu çıkarıp bir köşeye oturdu. Ucu sivriltilmiş çubuk, bakır ustalarının "kalem" dedikleri, metal üzerine desen oymaya yarayan keskin bir aletti. Eline yumruk büyüklüğünde bir taş alarak hafif tıklamalarla kendi mesajını kovana kazıdı. "Aksekili Ethem Çavuş 8.Alay 3. Tabur 1.Batarya 20 Recep 1339

   İnönü; Beş gün sonra Ankara Atölye'nin bir köşesinde cepheden gelen sandıkları açan kalfa, tezgâhlardan birinde harıl harıl çalışmakta olan ustaya seslendi: Sesinde, eşi doğum yapmış bir adama bebeğini müjdeleyen ebenin heyecanı vardı. "Kâmil Usta! Müjdemi İsterim! Senin yavru cepheden dönmüş!". Hepsi sandıkların olduğu kısma koşturarak kovanın üstündeki yazıyı okumak için toplandılar. Tabii ki bu şeref Kâmil Ustaya aitti. Yüksek sesle Ethem Çavuşun notunu okudu. Atölyede bir bayram havası esmişti. Tüm çalışanlar, Kâmil Ustayı yeni baba olmuş biriymiş gibi kutluyor, hayır duaları ediyorlardı. Ustalar, İş tezgâhlarından birinin başında toplandılar. Kâmil Usta kovanın ağzının eğilen yerlerini düzeltip özenle kapsülünü yeniledi. İçine barutunu doldurduktan sonra yeni bir çekirdeği kovanın ağzına oturttu. Mermi hazır olunca, Ethem Çavuşun kovanın içinde geri yolladığı çelik kalemi yeni bir çaputla merminin üzerine sardı. Kundaklanmış mermiyi şefkatle tutarak yeni doldurulan bir sandığa yatırdı. Çalışanlar hep bir ağızdan "Allah kavuştursun" diyip işlerinin başına döndüler. Kâmil Usta, halen açık duran sandığa yatırdığı mermiye hüzünle bakıp "Selametle git aslanım. Allah muvaffak etsin. Çok bekletme bizi" dedi. Kovan, Birinci İnönü savaşı sıralarında üzerindeki ilk notla Kâmil Ustanın eline geçtiğinde bu fikir doğmuştu. Karahisarlı Seyfi Çavuşun başlattığı bu geleneğin süreceğinden emin değildi; ama denemeye değerdi. Nitekim Aksekili Ethem Çavuş umutlarını boşa çıkarmamıştı. Cephede patlayan her merminin kovanı buradaki ustaların elinden geçtiğine göre bir aksilik olmazsa yeniden görüşeceklerdi.

   Eylül 1922 - Ankara Bir buçuk yıl içinde kovan sekiz kere daha atölyeye uğradı. Üzerindeki mesajların sayısı da sekize ulaşmıştı. Mesaj yazanların sekizi de başka alay ve taburlardan farklı kişilerdi. Kovan her keresinde atölyedekilere daha büyük bir coşku yaşatıyor, istiklâl savaşının her zorlu durağından Ankara'ya barut, kan ve zafer kokusu taşıyordu. Türk ordusunun İzmir'e girdiği gün Ankara'da bayram havası eserken kovan yeniden gelmiş, ama bu sefer tüm atölyeyi yasa boğmuştu. Kovanın içinde, çelik kalemin yanı sıra bir mektup ile bir tane de bakır künye vardı. Kovanın üzerine kazınmış dokuzuncu notta; "Karahisarlı Seyfi Çavuş. 4. Alay 2. Tabur 8.Batarya 12 Muharrem 1341*** Banaz" yazılıydı. Atölyedekiler mektubu açıp okumaya koyuldular;

   Bismillahirrahmanirrahim.

   Selamün aleyküm gayretperver ustalar. Allah'a şükürler olsun ki mendebur düşman kaçıyor. Muzaffer Türk ordusu beş gündür durup dinlenmeksizin kâfiri kovalıyor. Güzel İzmir'e, kalplerimizdeki imânımız kadar yakınız artık. İki gün evvel Banaz'daki muharebede bataryamın çavuşlarından Seyfi, kalleş düşmanın kurşunuyla şahadete ermiştir. Cenazesini sıhhiyecilere teslim etmeden önce mintanının içinde bu kovanı buldum. Malumunuzdur ki vefat eden neferin künyesi ailesine yollanır. Lâkin beş gün önce Karahisar'ı ele geçirdiğimizde,Seyfi Çavuş'un ailesinin düşman tarafından katledildiğini öğrendik. Bu kahraman Türk evladı kederini yüreğine gömüp anacığını, babacığını defnedemeden düşmanın peşine düştü. Üç gün sonra kendisi de hakkın rahmetine kavuştu.Kovandaki yazılardan anladığım üzere bu topçu neferlerin bir ailesi de sizler olmuşsunuz. Bu sebeple Seyfi Çavuşun künyesini sizlere yolluyorum.Başınız sağ olsun. Hayır dualarınızı bizlerden, Fatihalarınızı aziz şehitlerimizden esirgemeyiniz. Hakkın rahmeti üzerinize olsun Yüzbaşı Muhsin Talât 4.Alay 2. Tabur 8. Batarya

   14 Muharrem 1341 Salihli

   Mektup bittiğinde tüm personel ağlıyordu. Atölyeye bir ölüm sessizliği çökmüştü. Hiç tanımadıkları halde iki satır yazıyla kardeş oldukları Seyfi Çavuşun ardından Fatiha okuyup amin dediler. Kamil Usta yutkunarak tezgâhının başına oturdu. Kovanı yeniledi ama bu sefer, minik iki perçinle Seyfi Çavuşun künyesini kovanın dibine çaktı. Yine her zamanki merasimle mermiyi kundaklayıp sandığa yatırdı. Oysa o mermi bir daha düşman mevzilerine gönderilmeyecekti.

   Ocak 1923-Ankara Savaşının bitmesinin ardından Ankara'daki mühimmat depolarında sayım ve temizlik yapılıyordu. Sandıklar tek tek açılıyor, mermiler sayılıp yeniden sandıklanıyor, kayda geçirilip daha tertipli bir cephaneliğe gönderiliyordu. Teğmen Hamdi Vâsıf, Kâmil ustanın hazırlayıp kundakladığı mermiyi buldu. Böyle bir anının-belki de yıllarca- sandıkların İçinde kalmasına gönlü elvermedi. Ciddi bir suç işliyor olmayı göze alıp mermiyi evine *****rdü. Niyeti, ömrünün sonuna kadar mermiyi bir anı olarak saklamaktı.

   29 Ekim 1923 - Ankara Teğmen Hamdi Vâsıf Ankara kalesine çıkan dik sokakları koşarak tırmanıyordu. Soğuğa rağmen kan ter içinde kalmıştı. Yarım saat önce 20:30 sıralarında meclisten, cumhuriyetin ilan edildiği duyurulmuştu. 101 pare top atışıyla cumhuriyet kutlanıyordu ve Seyfi Çavuş'un mermisi bu şöleni kaçırmamalıydı. Yetmiş, belki de sekseninci atışta topçuların yanına ulaşabilmişti. Yüzbaşı Muhsin Talat'ın yanına giderek sert bir asker selamı verdi.

   Hamdi Vâsıf Edirne! Bir maruzatım var komutanım" Yüzbaşı sorar gözlerle genç subaya bakıyordu. "Evet teğmenim? Sizi dinliyorum"* *Teğmen, üniformasının içinden mermiyi çıkarıp yüzbaşıya uzattı. Yüzbirinci pareyi en çok bu mermi hak ediyor komutanım. Müsaadenizle bu şerefi ondan esirgemeyelim"

   Yüzbaşı Muhsin Talat gözlerine inanamamıştı. Sevinç gözyaşlarını tutamadı. O kadar heyecanlanmıştı ki neredeyse aralarındaki rütbe farkına bakmaksızın genç teğmenin ellerini öpecekti. Mermiyi alıp çekirdeğini dikkatlice yerinden çıkardı. Kovanın tepesine bir bez parçası tepip iyice sıkıştırdı. Subay şapkasını çıkarıp surun üzerine koydu. Mermiyi şapkanın içine yatırdı. Toplar atışlara devam ediyordu. 82, 83, ...97, 98, 99... On dakika kadar sonra, atışları sayan çavuş "Yüzüncüyü attık komutanım" diyince, Muhsin Talat, kovanı topun yatağına kendi elleriyle sürerek ateş emrini verdi. Subayların kılıçlarını çekerek selamladığı o son top sesi Ankara'nın her duvarından yankıyıp dört yıllık istiklâl savaşının tüm hikâyesini anlatmıştı sanki. Rütbe ve mevkilerine bakmaksızın topun başındaki tüm askerler kucaklaşarak birbirlerini kutladı. Son olarak Yüzbaşı Muhsin Talat ile Teğmen Hamdi Vâsıf sarıldılar. Kovan ayaklarının dibindeydi. Yüzbaşı eğilip saygıyla kovanı yerden aldı. Avuçlarının yanmasına aldırmadı bile.

   alıntı   |
   |
   _____________________________

   "Türk milleti tab'en demokrattır" M.Kemal Atatürk, TBMM gizli celse zabıtları, devre: ı, içtima ı, tarih: 22.1.1921.i, 31, c: 3. sayfa 334... "komünizmin memleket için, milletimiz için, dinimiz için, kabul edilmez olduğunu anlatmak, yani kamuoyunu aydınlatmak en yararlı çare görülmüştür" M.Kemal Atatürk, Mustafa Kemal sosyalist değil, fakat görülüyor ki iyi bir teşkilatçı, yüksek anlayışlı, ilerici ve iyi düşünceli, akıllı bir lider. Mustafa Kemal soygunculara karşı bir Kurtuluş Savaşı veriyor. Emperyalistlerin gururunu kıracağına ve Sultan�ı da yaranı ile birlikte alt edeceğine inanıyorum Vladimir İlyiç Lenin, Sana Türkmüsün, Kürtmüsün, Ermenimisin, Lazmısın diye sormuyorum. Ekmek yediğin Vatanını seviyor musun diye soruyorum? Başkalarını düzeltmek istiyorsanız önce kendinizi düzeltiniz. Hz.Ömer, ADANALI
  • Yarbay
   6104 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:23:45
   Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
   Allah onlardan razı olsun.
   |
   |
   _____________________________

   Z170 SİSTEM KURULUM AŞAMASINDA.
  • Binbaşı
   1694 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:28:47
   HELAL OLSUN ONLARA...
   DEĞERİNİ BİLMEYEN ŞİMDİKİ GENÇLERE DAR OLSUN MAKBER-İ VATAN.
   |
   |
   _____________________________

   Attığım mesajlara cevap istiyorsanız Pm atınız
  • Yarbay
   3029 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:43:15
   Ellerine Sağlık ALLAH onlardan razı olsun böyle bir vatan bıraktıkları için
   |
   |
   _____________________________

   Sana zarar verme maksadıyla insanların hepsi bir araya gelse,Allah’ın takdirinden başkasını yapamazlar.
  • Binbaşı
   1016 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:55:04
   çok iyi fotolar paylaşımın için teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________


   DH XBOX 360 TOPLULUĞU
  • Binbaşı
   1494 Mesaj
   20 Şubat 2008 15:55:26
   quote:

   Orjinalden alıntı: aykutx

   Çok güzel ve değerli fotoğraflar.
   Allah onlardan razı olsun.


   |
   |
   _____________________________

   "Toplumun genelinin neler döndüğünden haberi yoktur, hatta haberi olmadığından dahi habersizdir.” Noam Chomsky
  • Yarbay
   2398 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:06:59
   paylaşım için sağolasın.
   |
   |
   _____________________________

  • Uzman Mobil
   6576 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:12:30
   Süper... Tşkler..
   |
   |
   _____________________________

   Darkchild.. Sert Bakışlı, Haşin Çocuk !!
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   20 Şubat 2008 16:15:01
   Hepisinin ellerinden öpüyorum HELAL OLSUN MEHMETLERE


   ares_turk arkada$ seninde ellerine saglik dostum bizlerle paylastigin için
   |
   |
   _____________________________

   Haydi Bastır GALATASARAY En büyüksün GALATASARAY
   Yönetim futbolcu TARAFTAR Şampiyonsun GALATASARAY
   inşallah
  • Yüzbaşı
   791 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:19:44
   Allah Razı Olsun,
   Allah Bir Daha O Günleri Göstermesin ( Savaş'ı kastediyorum)
   Allah Ceddimize Layık Bir Nesil Olmamızı Nasip eylesin.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   9338 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:24:20
   müthiş resimler eyvallah
   |
   |
   _____________________________

   Alem Bakar Neo Akar
   zotac 750ti oc akmasada damlıyor/Dell UP2715K(5220x2880)27'/Msi z87 g45 Gaming /İ7 4790k /SilverStone Strider 1000W/Corsair pro 2x8 2133mhz/Crucal 256gb ssd//samsung note5
  • Yüzbaşı
   797 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:26:22
   Çok güzel fotolar hepsini arşive aktarıyorum...Teşekkürler...
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   425 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:33:28
   Birbirinden değerli bu fotoğraflar için çok teşekkür ederim.Gerçekten az bilinen fotoğraflar....Bizimle paylaştığın için tekrar teşekkür ederim.
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   147 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:34:25
   Onlar sayesinde özgürüz...
   Harika resimler, çok teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1962 Mesaj
   20 Şubat 2008 16:53:21
   Teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   2165 Mesaj
   20 Şubat 2008 18:02:42
   Hüzün fotoğrafları...
   |
   |
   _____________________________

  • Onbaşı
   17 Mesaj
   22 Şubat 2008 10:22:48
   faydalı bir paylaşım tüylerim diken diken oldu "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE"
   |
   |
   _____________________________

  • 22 Şubat 2008 11:52:45
   Allah razı olsun
   mükemmel resimler
   |
   |
   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   22 Şubat 2008 12:13:27
   Bu ülkeyi nasıl koruduğumuzu görüpte ülkeyi karış karış satanlara destek verenler biraz olsun düşünürler belki..Teşekkürler güzel paylaşım
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   491 Mesaj
   22 Şubat 2008 12:31:30
   Çok güzel resimler.
   Teşekkürler.
   |
   |
   _____________________________

   ölmeden önce bende melektim..
Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
ses yalıtımı
SEO
izmir havalimanı transfer
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,502
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.