Şimdi Ara

camlarim donmasin diye ne yapabilirim ? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
17.982
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Antifiriz olayını bir arkadaşım uygulamış, sonucundan gayet memnundu.
    Ayrıca antifirizin zarar vereceğini sanmıyorum, özellikle antifirizli cam suları var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: djkarakan

Antifiriz olayını bir arkadaşım uygulamış, sonucundan gayet memnundu.
    Ayrıca antifirizin zarar vereceğini sanmıyorum, özellikle antifirizli cam suları var.

boyaya zarar verdiği doğrudur ama işe yarar bir yöntem gibi geliyor bana ve de diğer yöntemler gibi olay gerçekleştikten sonra çözüm değil gerçekleşmemesi için bir çözüm

iyi forumlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Elmadan daha iyisi alkol, gliserin gibi saf kimyasallardır. Hem ucuz, hem de güvenli. Uçakları bile alkolle yıkıyorlar ama önlem almak zahmetli biraz. En iyisi donduktan sonra sıcak su ile çözüp, camları el sileceği ile kurulamak.

Bilmiyordum bunu..
  • Antifreeze yerine cam suyu kullanmak daha iyi. Antifreeze koku yapabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hamza_007

quote:

Orijinalden alıntı: djkarakan

Antifiriz olayını bir arkadaşım uygulamış, sonucundan gayet memnundu.

boyaya zarar verdiği doğrudur ama işe yarar bir yöntem gibi geliyor bana ve de diğer yöntemler gibi olay gerçekleştikten sonra çözüm değil gerçekleşmemesi için bir çözüm

iyi forumlar

Teşekkürler,

Konuyu açan arkadaş camlarım donmasın diye ne yaparım diye sormuş. O yüzden yazdım.
    Boyaya zarar verdiği konusunu netleştirmek lazım, lakin öyleyse cam sularınıda kulanmamak iyi olur.

• Cevaplarınız için teşekkür ederim çok sanırım şu spreylerden birini sipariş edip deneyeceğim.
  • Arexons ve sonax'ın buz çözücü spreylerini kullandım, sonuç beklenilerimin çok altında...
    Bu sabah ön camdaki karların hepsini temizledikten sonra camın buz tuttuğunu farkettim arexons marka spreyimi bolca sıktım hatta sinirlenip kapağını açtım ve hepsini boşalttım, hiçbir etkisi olmadı demiycem ama beklediğim gibi değil sanki sinek ilacı, bundan sonrada almamaya karar verdim...
  • gazete koyabilirsin
    antifirizle silebilirsin
    elma veya limonun iyi geldiği söylenmekte
    "ılık" su dökebilirsin
  • aman allahım!
    bunların çoğunu yapmayın sakın! en tehlikelisi alkol, fren yağı felan sürmek. alkol uçucu ve yanıcıdır malum. o esnada sigara izmaritini atan birisi, misal balkonda sigara içen üst komşu, çok ciddi hasarlar verebilir. ayrıca bu maddeler boyaya da zarar verebilir. aman diyeyim. sıcak su kesinlikle dökmeyin, camı çatlatırsınız, aşağıya süzen su bazı kabloları eritebilir. illede su dökecekseniz ılık su dökün. elma işi içerdeki buğu içindir, camdaki gözenekleri doldurup, buhar olmasını engeller. dıştan buzlanmaya hiçbir faydası olmaz, ancak buğulanmayı önler. yeni araçların buğu çözme fonksiyonu içten buğuya kesin çözümdür.
    gazete ise cama yapışır.
    yapılacak en mantıklı hareket buğu çözücü spreylerden almak olacaktır. onları sıkıp biraz bekleyin. sonra çekçek ile camı silin.
    yeri gelmişken bi anımı da anlatayım: biz doğuda bir yerde, kar iki araç boyu iken, kara gömülen arabayı kullanma ihtiyacı doğmuştu. binbir zorlukla arabanın üzerindeki karı temizledik. ama araç öyle bi donmuş ki kapıları açmanın imkanı yoktu. sıcak su bile işe yaramadı. biz naptık, hala nasıl cesaret ettiğimize inanamıyorum ama giriş kattaki evden uzatma kablolarla elektrik aldık ve saç kurutma makinası ile aracın buzunu çözmüştük. ama o karda ve soğukta en mantıklısı o idi

• spreye para vermek mantıksız bence, küçücük bişi 5-6 değmez, en iyisi karton
  • Camsiller var otolar icin
  • Yarım brandalar var sırf üstünü ve camları kapatıyor söküp takmasıda çok kolay
  • Arkadaşlar sıvı sabunda işe yarar diyorlar de kadar doğru bilemiyorum ama az bir sıvı sabunu süngerle akşamdan cama sürülerek o şekilde bırakılıyormuş. Ne kadar doğru bilemem. Ama mantıklı geliyor bana sonradan köpük yapmazsa tabiki
  • quote:

Orijinalden alıntı: orthworth

Arkadaşlar sıvı sabunda işe yarar diyorlar de kadar doğru bilemiyorum ama az bir sıvı sabunu süngerle akşamdan cama sürülerek o şekilde bırakılıyormuş. Ne kadar doğru bilemem. Ama mantıklı geliyor bana sonradan köpük yapmazsa tabiki

deneyimlerini paylaşmanı bekliyoruz

• valla ben ön cama karton koyuyorum,komşumda bez koyup kapıya sıkıştırıyor.ikimizin ön camı da sabah pırıl pırıl pırıl oluyor.
  • tuz eksek ya da akşamdan bol tuzlu su döksek?
    şeker de olabilir
  • Camın buzlanma sebebi camdan yansıyan ışığın camı soğutması diye okuduğumu hatırlıyorum.
    En kolay çözüm gazete kağıdı. Camın yansımasını önleyip donmayı kesinlikle önlüyor. Eğer hava rüzgarlıysa gazete kalkıp don yapabilir gazete yapışabilir. Eğer kar yağışlıysa yine gazeteyi çıkarmak zor olabilir.
    Ardahan'da yaşarken -40C'lerde bile camdan buz çözmeme gerek kalmayan çözümüm karton kutuydu. Büyük bir karton kutuyu ön camı ve arka camı kaplayacak şekilde kestim. Sileceklerin altından camın üzerine koyunca sabah koyduğum gibi alıyordum. Sileceklerde yapışmamış oluyordu. Gazete kağıdı gibi parçalanma durumuda olmuyordu. Bir karton 1 kış gitmişti.

camlarim donmasin diye ne yapabilirim ?

• quote:

Orijinalden alıntı: hackerboy644

tuz eksek ya da akşamdan bol tuzlu su döksek?
    şeker de olabilir

tuz boyaya ve metale zarar verir. paslanmayı etkiliyor.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.