Şimdi Ara

Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
39
Cevap
3
Favori
232.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bazen Suyu boşaltıyor bazen boşaltmıyor & Nedenleri Ve Çözümü ..!

Çok Sıklıkla Karşılaşmış Olduğumuz Arızalardan Biride Makinelerde Su Boşaltma Problemidir.

AKLA GELEN İLK İHTİMAL
    Genel Olarak Herkezin Bildiği Ve Akla Gelen İlk Şey Makinemizin Pompa Kapağını Açarak,
    Makinemizin Alt Köşesinde Bulunan Filitreyi Temizlemek Kontrol Etmektir,
    Pompaya Birşey Sıkışmışsa Ve Temizlediyseniz Makine Otomatikmen Normale Döneceltir,
    Ama Filitrede Pislik Yoksa Yada Temizlediğiniz Halde Yinede Suyu Boşaltmıyorsa ?
    Diğer İhtimallere Bakacağız.

AKLA GELEN DİĞER BİR İHTİMALSE ?

Pompa Motorumuzun Bozulmuş Olma İhtimaldir,
    Pompaya Sıkışmış Bir Bozuk Para, Vida Yada Voltaj Nedeniyle Aniden Yanabileceiği Gibi,
    Geneli Manyetik Olan Ponpa Motorları, Zamanla Özelliklerini Kaybederek Bozulabilirler.

Genelde Özelliğini Kaybetmeye Yeni Başlayan Pompa Motorlarındaki Şikayet, Makinenin Bazen Suyu Boşaltıp Bazen Boşaltmamasıdır.

Pompa Motoru Değişimi Çok Büyük Bir Masraf Açmayacaktır, Genel Olarak Bütün Makinelerin Pompaları Makine Evden Alınmadan 15-20 Dk Yerinde Onarılabilir.

Dijital Kart, Makinenin Beyni Tarafından, Pompa Motoruna Gerekli Komutun Gönderilmemesinden Kaynaklanan Bir Durumda Söz Konusu Olabilir Ama Bu Binde Bir Görülen Bir İhtimaldir, Çok Nadir Karşılaşılan Bir Arza Durumudur.

Makinenin Filitresi Temiz, Popa Motoru Sağlam Olduğu Halde Suyu Dışarıya Atmıyorsa Muhtemelen, Hortumlardan Biri Tıkanmış Olabilir, Küçük Bir Çorap İç Çamaşırı Vs. Makinenin Kazanının Hortumlarına Kaçarak Tıkamışta Olabilir. Servis Geldiğinde Tıkanıklığı Açarak Çok Cuzzi Bir Fiyata Onarımı Gerçekleştirecektir.

Dikkat Etmeniz Gereken Şey Mutlaka Parça Değişimlerinde Minimum Bir Yıl Garanti Talep Ederek Değişen Parçanın Ve Yapılan İşciliğin Açıkca Belirtildiği Servis Fişini Talep Etmenizdir.

ÇAMAŞIR MAKİNESİNİN POMPASINI KENDİM DEĞİŞTİREBİLİRMİYİM ? POMPA NASIL DEĞİŞİR ?

Teknik Bilgisi, Becerisi Ve Gerekli Takımlara Sahip Olan Herkez Değiştirebilir, Pompayı, Dilerseniz Makinenizin Ponpasını Temin Etmeniz Konusunda Yardımcıda Olabiliriz Ama Bizim Tavsiyemiz İşcilik Ve Parça Garantisi Veren Bir Servis Tarafından Değiştirilmesidir, Nedenmi ?

Örneğin Çağırdığınız Servis Pompayı Değiştirmek İçin 5 Lira İstiyor Ama Siz 3 Liraya Alıp Direk Kendim Değiştireyim Diyorsunuz ..!
    Aradaki Detay Şu'ki Sizin Taktığınız Pompa 2 Ay Sonra Bozulduğunda Tekrar Bir Pompa Almanız Gerekecek Ve Hem 2 Katından Fazlasını Ödediğiniz Gibi Birde Kendiniz Uşraşmış Olacaksınız Bu Nedenle Güvenilir Ve Profesyonel Bir Servis Tarafından Minimum Bir Yıl Garanti Dahilinde Yaptırmanız Sizin İçin Daha Faydalı Olacaktır.

Arçelik, Beko, Bosch, Siemens, Profilo, Vestel, Altus, Regal, Ariston, İndesit, Samsung, Electrolux, AEG,

Çamaşır Makinem Suyu Boşaltmıyor,
    Çamaşır Makinem Su Atmıyor,
    Çamaşır Makinesi Pompa Arzası,
    Çamaşır Makinesi Suyu Tahliye Etmiyor,
    Çamaşır Makinesi Pis Suyu Atmıyor,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beyaz Eşya Servisi -- 10 Mart 2014; 10:31:14 >

• Çamaşır makinemin su pompası arızalandı, İstanbul Tarlabaşı altgeçitte hertürlü ev aleti yedek parçası var-oradan yenisini alıp değiştirdim ve on numara çalışıyor artık.
  • Beyaz Eşya Servisi kullanıcısına yanıt
    Geçenlerde Arçelik çamaşır makinem suyunu boşaltırken F1 hatası verdi ve durdu. Pompayı açtım kalan su aktı ama pislik çıkmadı yalnız epey köpük vardı. Fazla köpük pompayı durduracak kadar etki eder mi yoksa pompa ömrünü mü tamamlıyor? makine 11 yıllık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egenin_efesi -- 26 Mayıs 2014; 2:55:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

Geçenlerde Arçelik çamaşır makinem suyunu boşaltırken F1 hatası verdi ve durdu. Pompayı açtım kalan su aktı ama pislik çıkmadı yalnız epey köpük vardı. Fazla köpük pompayı durduracak kadar etki eder mi yoksa pompa ömrünü mü tamamlıyor? makine 11 yıllık.

Pompa arızası

Alt plastik tekmeliği tırnaklarını çevirerek çıkartın. makineyi arkaya doğru yatırın. sağ alt köşede pompayı söken 2-3 adet civatyı sökün. pompa gurubunu sola doğru çevirdiğiniz zaman yerinden çıkacaktır. hortum ve kablo bağlantılarını çıkarıp pompayı elinize alın. daha sonra pompa filtre grubu ile manyetik pompa kısmını ikiy ayırmanız gerekiyor. böylece pompa pervanesine ulaşacaksınız. tırnaklarını kurtarıp sola doğru çevirirseniz ayrılacaktır. tekrar toplarken kireçleri temizleyin yoksa su akıtır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lazpanyol -- 25 Mayıs 2014; 16:11:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: lazpanyol

quote:

Pompa arızası

Alt plastik tekmeliği tırnaklarını çevirerek çıkartın. makineyi arkaya doğru yatırın. sağ alt köşede pompayı söken 2-3 adet civatyı sökün. pompa gurubunu sola doğru çevirdiğiniz zaman yerinden çıkacaktır. hortum ve kablo bağlantılarını çıkarıp pompayı elinize alın. daha sonra pompa filtre grubu ile manyetik pompa kısmını ikiy ayırmanız gerekiyor. böylece pompa pervanesine ulaşacaksınız. tırnaklarını kurtarıp sola doğru çevirirseniz ayrılacaktır. tekrar toplarken kireçleri temizleyin yoksa su akıtır.

Hocam açıklama için sağolun. Pompayı açıp su boşalınca makine çalımaya başladı. Fakat bazen pompa çalışırken içinden cızırtı geliyor, acaba sacı mı titriyor diye kontrol ettim pompadan geliyor sanırım arıza verecek, bozulursa açıklamanızdaki gibi değiştiririm.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: lazpanyol

quote:

Pompa arızası

Hocam açıklama için sağolun. Pompayı açıp su boşalınca makine çalımaya başladı. Fakat bazen pompa çalışırken içinden cızırtı geliyor, acaba sacı mı titriyor diye kontrol ettim pompadan geliyor sanırım arıza verecek, bozulursa açıklamanızdaki gibi değiştiririm.

Alıntıları Göster
    aynı sorun başıma geldi, bozuk paradan süpheleniyorum ancak pompa kapağı sıkıştığı için çevirerek açamadım.
    Ne yapabilirim, önerisi olan var mı arkadaşlar?
  • moozcan kullanıcısına yanıt
    bu tip durumlarda genelde %50 pompa kırılarak sökülür :(
    pense vs. birşeyle pompa filitresini sökmeye çalışın kırılmadan çıkarsa şansınıza kırılırsa pompa değişimi gerekebilir.
  • Değerli arkadaşlar,

Bosch WFL 2060 Çamaşır makinesi su boşaltma zamanı geldiğinde yada direkt boşaltmaya aldığımda pervane sesi duyuluyor ama suyu boşaltamıyor. Hortumda da suyun hareket etmeye çalıştığı ama ilerleyemediği görülüyor. Bazen ses değişikliği ile boşaltma başlıyor. Önceden nadir olan bu durum temizleme kapağını açıp birşey mi takıldı diye bakmamla devamlı yapmaya başladı. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler...

Pervane döndüğü halde suya yol veren ekstra valf gibi birşey var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi augusto_tr -- 17 Haziran 2015; 12:47:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakımcıı

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    ariston marka çamaşır makinam suyu boşaltmıyordu. Açtım körüklerde bozuk para vs. tıkalıydı ve su pompasına giden 2 kabloda soyulmuş şasi ye temas halinde idi onardım topladım. Ancak su pompası halen çalışmıyor Su pompasının arızalı olup olmadığını nasıl test edebilirim. Kaç voltaj ile çalışır?
    Su pompasını söktüm 220 v ile çaılışyormuş test ettim sorun yok dönüyor.Sanırım beyin sinyal göndermiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aagökhan -- 22 Ağustos 2015; 22:01:48 >
  • aagökhan kullanıcısına yanıt
    şaseden dolayı kart yanmış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beyaz Eşya Servisi

şaseden dolayı kart yanmış olabilir.
    beko marka bir makine var, arada bir su tahliye yapmiyordu. kapagi acip filtreyi kontrol ettim bikac ufak yunumsu sey disinda bisi yoktu. filtre calisirken plastik kokusu geliyordu, ki bugun cok yogun bir sekilde gelmeye basladi ve cizirdama sesi geldi (elektrikten cekince de yapiyor, kizgin bir seye su damliyor gibi) . su anda da halen daha bazan tahliye ediyor, bazan etmiyor. ama tahliye motoru her durumda donuyor. parcayi temin edip kendim degistirebilir miyim ? yoksa servise mi havale edeyim ? alet zaten 15-20 yillik, yeni bir makine almayi dusunuyordum sorun ciakartmaya basladigindan beridir, ancak biraz konzervatif biriyimdir, esyalari kolay kolay yenileri ile degistiremiyorum :D
  • takip
  • alimakkaya A kullanıcısına yanıt
    pompanın pervanesi kırılmış olabilir yada tahliye yollarında tıkanıklık olabilir kontrol etmeniz gerekir.
  • quote:

pompanın pervanesi kırılmış olabilir yada tahliye yollarında tıkanıklık olabilir kontrol etmeniz gerekir.

cevabiniz icin tesekkurler, cumartesi gunu gidip vestelin 619 tl lik bir makinesini aldim, kurulum yaptirdim. eskisi su an salonda duruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alimakkaya

quote:

cevabiniz icin tesekkurler, cumartesi gunu gidip vestelin 619 tl lik bir makinesini aldim, kurulum yaptirdim. eskisi su an salonda duruyor.

makineden memmunmusunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilalkendisin0606

quote:

quote:

makineden memmunmusunuz?

Henuz cok fazla kullanma sansim olmadi, ancak ilk izlenimler.

gayet temiz yikiyor, tek tusla program bekletme (suya bastirma islemi icin birebir) hosuma gitti. kullanimi basit. ancak klavuzda program detaylari verilmesine ragmen yumusatici ile ilgili bilgieri henuz bulamadim. belki bir yerinde gizlidir :D . gorunumu cok kaliteli durmuyor, ama zaten fazla bisi beklemiyorsun . 1 ay dolmak uzere, +4 yil garanti olayi icin servise telefon etmeyi ve garantiyi 7 yil yapmayi dusunuyorum. program zamanlama olsaydi super olurdur bir de. ses seviyesi normal, eski tip makineler gibi kiyamet kopartmiyor, ama oyle kuzu gibi de degil tabiiki . su seviye ayari yok, alacagi suyu otomatik belirliyor, ancak sanirim cok basarili degil o kisim. dun bir sirt cantasi attim, tam su aldi mesela. bunun disinda simdilik memnunum. servis getirdi, kurulumu baglantilarini yapti gitti. bu arada internetten almadim, fiyatini internetten ogrendim (619 +kargo(horoz loj.) 3-4 gun icinde teslim ), daha sonra baiye gittim, sitede su kadar, nasil yapariz dedim, 640 dedi eleman . 3 saat sonra elemanlar aradi getirip kurdular.

+4 yil icin sanirim 110 TL aliyorlar. ancak toplam 750 TL ye 7 yil garantili bir cihaz hic de fena degil .

servisin bir notu : alttaki filtre kapagini acip temizlemek kullanici isidir, eger servis gelip burayi temizler ise garantide bile olsa servis ucreti alir dedi :) sanirim bikmislar bu konudan.
  • alimakkaya A kullanıcısına yanıt
    tesekürller yumusatıcı bölümü ortadaki göz sifon olan bölüm
  • quote:

sorun o degil :D ortadaki goz oldugunu biliyorum, ancak hangi programlarda yumusatici aliyor onu bulamadim.
  • quote:

quote:

sorun o degil :D ortadaki goz oldugunu biliyorum, ancak hangi programlarda yumusatici aliyor onu bulamadim.

Alıntıları Göster
    Arçelik 2100 çamaşır makinem suyu boşaltıyor ama kazanın dibinde yine az su kalıyor ve çamaşırlar iyi sıkılmamış çıkıyor neden olabilir?

Pompayı açtım araya parmağımı soktum çarkı dönüyor içinde filtre yok zaten.

Dışardaki gri gider borusunu söküp içine su bastım o da tıkanık değil.

Gider borusunu duvardaki delik yerine tuvalete koydum.

Sonuç yine aynı sıktıktan sonra bile çamaşırlar baya sulu çıkıyor ve dönen kazanın dibinde biraz da olsa su kalmış oluyor.

Sorun nerede olabilir arkadaşlar?
  • nightbreaker N kullanıcısına yanıt
    Yazdığınız aynı sorun benim makinada da var. Bosch wae 20261tr/12. Sizin yapmış olduğunuz kontrolleri bende yaptım. Bazı forumlarda resetleme kombinasyonu varmış. İşe yaraya biliyormuş. Sorunumuzun çözümünü bilen varmıdır arkadaşlar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.