Şimdi Ara

Çamaşır makinesi sıkma devri konusunda yardım (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
134.940
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

neden üstüne alındın, bebe dedim attım ama tuttu

• quote:

Orijinalden alıntı: deepkurt

Çamaşır makinelerinde elbette sıkma devri çok önemlidir. Ancak devirleri karşılaştırırken aynı büyüklükte kazana sahip 2 makinayı karşılaştırmak daha doğru olacaktır.

Zira, sıkma kuvvetini gösteren RCF (Relative Centrifugal Force-Bağıl Merkezkaç Kuvveti), sıkma devrinin karesi ile doğru orantılı ve ayrıca kazan yarıçapı ile doğru orantılıdır.

RCF = 0.0000118 x r x N^2 (r: kazan yarıçapı N: RPM)

Bundan dolayı devirleri direk karşılaştırmak doğru olmayacaktır. 5 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri ile 9-10 Kg lık kazana sahip makinanın 1000 deviri, sıkma kuvveti anlamında çok farklı etki gösterecektir.

Örnek vermek gerekirse;

Çok küçük kazanlı 5 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 20 cm olsun. 1000 devir sıkma kuvveti olsun;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 20 x 1000^2 = 236 gravity

Büyük kazanlı 9 Kg lık bir makina olsun, kazan yarıçapı 32 cm olsun ama sadece 800 devirde sıkma yaparsak;

RCF değeri; RCF = 0.0000118 x 32 x 800^2 = 241,7 gravity

Görüldüğü üzere, daha düşük devirde olmasına rağmen, büyük makinada daha büyük bir sıkma kuvveti elde edilebiliniyor.

RPM elbette çok önemli, sıkma kuvvetine karesi oranında etki ediyor. Ama kazan çapı da çok önemli bu durumda.

Burada önemli olan KG başına düşen sıkma kuvveti önemli değil mi? Elbetteki büyük makinanın sıkma kuvveti büyük olacaktır ama içindeki çamaşır da bir o kadar ağır. Bu hesaplamaya katılmıyorum.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.