Şimdi Ara

ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
57.550
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Motora giren kabloları ve girdikleri yerleri yazabilirseniz veya bunu gösteren detaylı fotoğraflar koyabilirseniz daha kolay yardım alırsınız.

Takometrik jeneratörden gelen (koyduğunuz fotoğrafa göre motorun sol ucunda) kabloları bir yere bağlamayacaksınız ancak motor dönmeye başladıktan sonra bir kısa devreye yol açmamak için uçlarını yalıtınız.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 2 kablo daha giriyorsa:
    Kömürlere giren kablolardan herhangi biri ile motorun içine girenlerden herhangi birini birbirine bağlayıp; kalan 2 kablonun uçlarına gerilim uygulayınız. Uyguladığınız gerilimle orantılı olarak motorun dönüş hızı değişecektir. Dönüş yönünü değiştirmek istiyorsanız birbirine bağladığınız kabloları ayırıp diğer kömürden gelen (önceden ucuna gerilim verdiğiniz) kabloyu bağlayın. Yine açıkta kalan 2 kabloya gerilim verin.

Kömürlere giren 2 kablonun dışında motorun içine 3 kablo giriyorsa: motorun statoru yardımcı sargılı demektir. Bu durumda uçları ayırt edebilmek için bir multimetreye ihtiyacınız vardır.

• sn mehmet teşekkürederim bilgi için ben bi sizin dediğinizi deneyim duruma göre yeni resimlerde eklerim. tekrar saol.
  • mehmet bey çok teşekkürree derriimmm dediğiniz gibi bağladım elektriğide verdim ve canavar gibi çalıştı. Allah ne muradın varsa versin:)) sesi filan çok iidi rahatsızz edici bi ses çıkmıyor sadece kömür başlarından az bi kıvılcık çıkıyor oda normal olsa gerek. bi sorum daha olacak hocam az önce baktımda elektrik sayacı makina çalışırken pekte hızlı döndürmüyordu ibreyi yüke bindiğinde elektrik üketimi yükselirmi.
  • Sayın singlecan, motoru çalıştırabildiğinize sevindim, benim de şimdi bir bosch makinam var daha içini açmadım yatıyor öyle, daha motorundan ne yapsam kadar veremedim, size tavsiyem motorunuzu yüksüz halde çalıştırmamanız, eğer yüksüz çalıştırıyorsanız biraz voltajı düşürmeniz yönündedir...
  • abi motoru çalıştırmak için kömür uçlarından biri ile sargıuçlarından birini köprü dediğimiz olay ile birbirine kablo ile bağlayıp diğer kömür ucuna ve sargı ucuna 220i verrmiyormuyuz ya benim bildiğim öleydi
  • merhaba arkadaşlar
    verdiğiniz faydali bilgiler için teşekkürler. Benim sorum konuya tersten giren bir soru. Burda çamaşır makinası motorunun çalıştırılması anlatıyor. Benim sorum ise çamaşır makinası motorundan elektrik üretebilirmiyiz oluyorsa nasıl elektrik üretilir. Elimde bir adet 6 kablolu bir motor var. Kablolar şöyle

1. kömür uçlarının biri (gri)
    2. 2 tane motorun arka ucundan ( ikiside beyaz)
    3. 3 adet motor içinden (kırmızı - kahverengi - siyah)

ayrıca kömür uçlarından diğeri motor içinde giriyor.

Ben sadece 2 adet beyaz kablodan 4-6V arası bir gerilim oluşturabildim.

Acaba diğer uçları nasıl bağlarsam gerekli elektrik gücünü elde edebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Sökülen makinenin modeli nedir? Eğer LV36 veya LV42, LV43, LV44, Lavamat 800 modellerinden biri ise elimde şema var. İşinize yarayabilir.

Konuyu hortlatayım :)

Candoğan merhaba,

Lv42'nin elektrik şemasını tekrar yükleyebilir misin? Arkadaş gibi bende motoru çalıştırmak istiyorum da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zaccar -- 24 Mayıs 2012; 10:38:37 >
  • bende bir çamaşır makinasi motoru var arkadaşlar .triyaklı dimmer ile çalıştırıcam fakat hangi renklere bağlanacağını bilemedim +,-'nin.6 renk var .Renkler kırmızı,siyah,mavi,kırmızı,bide grimsi bi kablo var fakat diğerlerinden biraz daha kalın gri kablo.hangilerine +,- bağlamalıyım
  • Arkadaşlar ben motoru çalıştırdım bununla scooter yapacağım. Bunu çalıştırmak için küçük bir jenaratör aldım 200 tl ye çamaşır makinası motoru baya güçlü beni gezdirebileceğini düşünüyorum projem tamamlandığında paylaşacağım..

motoru çalıştırmak için
    ak için

3 ile 5 i birbirine birleştirin
    2 + 4 ise - kabloları bağlayın bir dimmer ilede voltajı ayarların yani elektrik düğmesi yuvarlak olanlardan

http://youtu.be/6sanSx-mxuk
     ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi achillas_1905 -- 10 Nisan 2014; 23:42:57 >

• hooooppp konuyu hortlatim :D arkadaşlar benimde eski çamaşır makinam vardı hurdacıya verecektim ama vermeden motorunu alayım dedim çıkardım ama çok karışık birçok kablo vardı bende bu motoru kablolardan arındırarak en sade şekilde nasıl çalıştırabilirim şunu şuna bağlayın derseniz sevinirim resimleri yükleyeyim şimdiden teşekkürlerr

http://i.hizliresim.com/72l3DL.jpg

http://i.hizliresim.com/PvyJDd.jpg

http://i.hizliresim.com/gj7M60.jpg

http://i.hizliresim.com/Z28o3o.jpg

http://i.hizliresim.com/onb4VR.jpg

• Arkadaşlar hepinize kolay gelsin benim motor hala canavar gibi çalışıyor. bu arada hepinize teşekkürler zamanında edemedim teşekkürü kusuruma bakmayın. iyi geceler.
  • Arkadalar aeg lv75 marka makinanin motoru elimdeki calistirabilmek icin nasil baglamam gerekir yardimlarinizi bekliyorum
     ÇAMAŞIR MAKİNASI MOTORU ÇALIŞTIRMAK

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar eski Çamaşır makinası motorunu çalıştırmak için şu formül doğru mudur ? başka bir fikri olan var mı?

Lütfen acil cevap yazan olursa sevinirim.

Aksi halde kendi kendime motoru yakabilirim.

1) Sargı ve kömür uçlarını tespit edilecek.
    2) Kömür ve sargılardan gelen bir uçu birbirine bağlanacak.
    3) Diğer Sargı ucu ile kömür ucunu (+) ve (-) 220 Volt veya 12 V dc ye bağlanacak

bu durumda motor çalışacak değil mi?

arkadaşlar ekli resimlerden yola çıkarak yönlendirecek birisi varsa çok memnun olurum.
    teşekkürler

• Sonuç ne hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Henüz sonuç yok. çünkü tecrübeli ve konuyu bilen bir arkadaştan tamamdır. bu şekilde bağla diye bir cevap alamadım. Bu nedenle motoru temizledim bekiyorum. 220 V bu şakası yok. Normalde doğru bağlantı motoru çalıştıracak ken yanlış bağlantı. Motoru yakar. Çöp olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: captainmemo3

Henüz sonuç yok. çünkü tecrübeli ve konuyu bilen bir arkadaştan tamamdır. bu şekilde bağla diye bir cevap alamadım. Bu nedenle motoru temizledim bekiyorum. 220 V bu şakası yok. Normalde doğru bağlantı motoru çalıştıracak ken yanlış bağlantı. Motoru yakar. Çöp olur.

[simage]http://i.hizliresim.com/PQkDM6.png [/simage]

• Orijinalden alıntı: captainmemo3

Henüz sonuç yok. çünkü tecrübeli ve konuyu bilen bir arkadaştan tamamdır. bu şekilde bağla diye bir cevap alamadım. Bu nedenle motoru temizledim bekiyorum. 220 V bu şakası yok. Normalde doğru bağlantı motoru çalıştıracak ken yanlış bağlantı. Motoru yakar. Çöp olur.

[simage]https://store.donanimhaber.com/9f/b6/c3/9fb6c394a2003534ab6cc44c897e0830.JPG[/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bakımcıı -- 31 Ağustos 2016; 12:42:25 >
  • Arkadaşlar,
    çamaşır makinası motorunu resimlerde görüldüğü gibi bağlantılarını yaparak 12 V akü ve 220 V AC ile çalıştırdım. İnanılmaz derecede yüksek hızda çalışıyor. Sanırım 20 BİN devir gibi bir dönüş hızı var.

Bu motordan herhangi bir iş için yararlanmak istenirse eğer bu hız ile hiç bir iş yapılmaz gözüküyor.

Benim niyetim DİSK ZIMPARA TEZGAHI yapmaktı. Hızı görünce zımpara yapacağınız ahşap ise yanacak, metal ise zımpara dağılacaktır. bu nedenle Kesinlikle

a) Redüktör

b) Kasnak seti

c) Dişli grubu oluşturmak ve devir sayısını düşürmek gerektiğini düşündüm.

bu konuda fikri olan varsa Lütfen yazarsa memnun olurum.

Mantıklı bir yöntem bulamazsam projemi rafa kaldıracağım.

teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.