Şimdi Ara

C# TextBox'tan Array dizinine kaydetmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
949
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaslar, bir Windows Form odevi uzerinde calisiyorum. Odevin konusu TextBox'a girilen verileri Array olarak kaydedip Gunluk maksimum, minumum ve ortalama, haftaliksa toplam ve ortalama yagis miktarini gostermek. Asagida ornek programin resmini paylatigim uzere bu programin aynisini yapmak zorundayim. Gormek isteyen olursa diye programin kendisini de yukledim.

Gunler TextBox'a Pt, Sa, Ca, Pe, Cu, Ct, Pa olarak girilecek ve index degeri de 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 seklinde olacak. Girilmesi gereken yagis miktariysa 0-25 arasi olmali. Validation'i ben sonra hallederim, orasi cok onemli degil.

Yalniz nereden baslayacagimi hic bilmiyorum. Internette biraz arastirma yaptim ve buldugum kaynaklar benim gibi daha cok yeni baslamis bir ogrenci icin oldukca karmasik. Simdi once her iki TextBox icin ayri birer Array tanimlayip, daha sonra her girilen degerle Array'i degistirmeli miyim? Simdiden tesekkurler. Saygilar.

Not: Girilen degerleri Array olarak kaydetmek zorundayim. Hoca "List" olmaz dedi. Sanirim oncelikle gun icin lblGun'e bir array dizini olusturacagiz. Sonra bir baska array dizinini de lblYagis'a olusturacagiz. TextBoxGun ve TextBoxYagis'a girilen degerler bu arraylari degistirip btnKaydet'te kaydedicek. Ve sonra degerleri "Gunluk maksimum, minumum ve ortalama yagis miktarini goster" butonuyla da gosterecegiz.

Ama butun bunlari nasil yapabilecegimi bilmiyorum. Kac saattir de ugrasiyorum en ufak bir ilerleme yok.

Bu da programin linki:

Yagis veri programi

Yalniz program Flemenkce oldugu icin resmi Turkce duzenledim. Indirseniz de anlamaniz zor olur.

C#   TextBox'tan Array dizinine kaydetmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Clouder -- 11 Şubat 2015; 17:44:39 >

• kabaca şöyle bişey herhalde

using System;
    using System.Collections.Generic;
    using System.Drawing;
    using System.Windows.Forms;
    using System.Linq;
    namespace bbg
    {
    /// <summary>
    /// Description of MainForm.
    /// </summary>
    public partial class MainForm : Form
    {
    public string[]günler={"Pt","Sa","Ça","Pe","Cu","Ct","Pa"};
    public int[] yağış= {};
    public int sıra=0;

public MainForm()
    {
    //
    // The InitializeComponent() call is required for Windows Forms designer support.
    //
    InitializeComponent();

//
    // TODO: Add constructor code after the InitializeComponent() call.
    //
    }

void Button1Click(object sender, EventArgs e)
    {
    if (!günler.Contains(textBox1.Text)) {
    MessageBox.Show("Günü Pt,Sa,Ça,Pe,Cu,Ct,Pa Şeklinde Giriş Yapın");
    }
    else
    {
    listBox1.Items.Add(textBox1.Text+" "+"Yağış "+textBox2.Text);

Array.Resize(ref yağış,yağış.Length+1);
    yağış[sıra]=Convert.ToInt32(textBox2.Text);
    sıra+=1;

label3.Text="Maximum "+yağış.Max();
    label4.Text="Minimum "+yağış.Min();
    label5.Text="Toplam "+yağış.Sum();
    label6.Text="Ortalama"+yağış.Average();
    }
    }
    }
    }

• Senin hocanin array inadi nasil ek is yaptiriyor. List kullanacaksin zaten is hayatinda cogunlukla. Arkadasin cozum dogru geldi. Kolay gele

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Goksen hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Cok makbule gecti. Yalniz ben mumkunse butun gunleri bir anda gostermek istiyorum. Yani girilmeyen gunlerin yagis verisi sifir seklinde olarak. Tipki resimdeki gibi. Arti olarak Cu girdigimiz zaman diger tarafta Gun: 4 cikmasi gerekli. Sagolun.

@ Bekoc

Aynen oyle. Cok haklisiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: C_Sharper

Goksen hocam cevabiniz icin cok tesekkur ederim. Cok makbule gecti. Yalniz ben mumkunse butun gunleri bir anda gostermek istiyorum. Yani girilmeyen gunlerin yagis verisi sifir seklinde olarak. Tipki resimdeki gibi. Arti olarak Cu girdigimiz zaman diger tarafta Gun: 4 cikmasi gerekli. Sagolun.

@ Bekoc

Aynen oyle. Cok haklisiniz.

Yarına bakayım çünkü yattım şimdi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Gökşen PASLI G kullanıcısına yanıt
    Siz ne zaman isterseniz Iyi geceler.
  • Konu kapanmistir arkadaslar, çemçük arkadasimiz sagolsun odevin neredeyse tamamini kendi basina yapti. Basta çemçük olmak uzere butun yardimci olmaya calisan arkadaslarimiza tesekkur ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.